Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Μεταφυσική, ανεξήγητα φαινόμενα, θεωρίες συνωμοσίας κλπ.

Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Υπέρ
7
88%
Κατά
1
13%
 
Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 20 Απρ 2018, 21:23

itteithe έγραψε:Γιατί μετά τη δωρεά, θα σου επιστρέψουν μια κλειστή κάσα. Κι εγώ είμαι της ίδιας γνώμης με σένα, μάλιστα και η μάνα μου πρόσφατα μου είπε πως μετάνιωσε που συμφώνησε να μην δώσουν τα όργανά του, αλλά δυστυχώς σε τέτοιες καταστάσεις το συναίσθημα και το να δεις έστω για τελευταία φορά τον άνθρωπό σου και να τον αποχαιρετίσεις υπερτερεί της λογικής. Θα μου επιτρέψεις να μην συνεχίσω όμως άλλο μ' αυτό το θέμα, γιατί μπορεί να πέρασαν 15 χρόνια από τότε, αλλά ακόμη με φορτίζει συναισθηματικά το εν λόγω περιστατικό (κακώς το ανέφερα).


Εντάξει εγώ δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση ούτε να το προσωποποιήσω πάνω σου και σου ζητώ συγγνώμη αν το έκανα αυτό απλά η δωρεά οργάνων/μυελού όπως και η αιμοδοσία είναι δύο κοινωνικά θέματα που μας αφορούν όλους και ως τέτοια τα σχολίασα περισσότερο.
Όπως και να 'χει σεβαστή η επιθυμία σου και φυσικά η κουβέντα κόβεται εδώ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 20 Απρ 2018, 22:37

BaKXOS_Lysios έγραψε:Όταν λέμε "μεταμόσχευση προσώπου" εννοούμε μάλλον το εξωτερικό δέρμα ενος άλλου δότη. Αυτό δεν αλλάζει το πρόσωπο του δέκτη, εφόσον το σχήμα του προσώπου δεν το δίνει το δέρμα (όλα τα δέρματα τα "ίδια" είναι) αλλά η υποβόσκουσα ανατομία των οστών και οι αναλογίες τους.

Ναι σωστό αυτό που λες αλλά εγώ είδα μια περίπτωση μεταμόσχευσης προσώπου που ο λήπτης θύμιζε κάπως τον δότη και επίσης οι συγγενείς του δότη χάιδευαν το πρόσωπο του λήπτη γιατί τους θύμιζε το δικό τους άτομο.
Ήταν κάπως awkward όλο αυτό.
Πάντως όταν λέμε μεταμόσχευση προσώπου η διόρθωση έγκειται περισσότερο στην αποκατάσταση φυσικών λειτουργιών όπως η ομιλία, η αναπνοή, η λήψη τροφής, η όραση κτλ. και είναι μια ανάπλαση που να θυμίζει κάπως πρόσωπο.
Γιατί από αισθητικής πλευράς το αποτέλεσμα δεν είναι και πολύ πετυχημένο.

BaKXOS_Lysios έγραψε:Anyway το θέμα μου Bizeli δεν είναι τόσο οι "ηθικές" προεκτάσεις. Οι πρακτικές πιο πολύ.

Μα δεν υπάρχουν και ουσιαστικές ηθικές προεκτάσεις, γι' αυτό και δεν υπάρχει και ο αναμενόμενος αντίλογος. Οι πρακτικές ναι είναι ένα θέμα αλλά με την αλματώδη πρόοδο της ιατρικής επιστήμης δεν αποκλείω στο μέλλον να ξεπεραστούν και όποια πρακτικά εμπόδια και η μεταμόσχευση κεφαλιού να θεωρείται όπως και η μεταμόσχευση καρδιάς.
Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι όσο τρελές και να ακούγονται κάποιες ιδέες από την άλλη σκέφτεσαι ότι οι γιατροί έχουν φτάσει στο σημείο να είναι "μικροί θεοί" και να κατορθώνουν το ακατόρθωτο δίνοντας ελπίδα σε πολλούς ανθρώπους και αυτό δεν είναι λίγο. Ξέρεις ότι κάποιος κάπου στον κόσμο κλεισμένος στο εργαστήριό του ψάχνει τη λύση στο πρόβλημά σου.
Βλέπεις κάποια ιατρικά επιτεύγματα σήμερα και σου σηκώνεται η τρίχα ρε φίλε που πριν κάποια χρόνια ήταν αδιανόητα. Και όλα αυτά είναι από κάποιον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Ώρες ώρες είναι να θαυμάζεις το ανθρώπινο γένος άλλες πάλι .... τέσπα.
Γι' αυτό μας αρέσουν αυτές οι ειδήσεις.


BaKXOS_Lysios έγραψε: Απο ιατρικής άποψης πολύ μεγάλη μερίδα ασθενών παραμένουν παράλυτοι λόγω εγκεφαλικής βλάβης (κάτι που δεν αλλάζει με την μεταμόσχευση κεφαλής).

Κοίτα γιατρός δεν είμαι αλλά όλες οι περιπτώσεις παραλυσίας δεν οφείλονται μόνο σε εγκεφαλική βλάβη. Μπορεί να είναι και τραυματισμός σπονδύλου ή κάποια άλλη νόσος ή κάποια γενετική ανωμαλία ή κάποιος ακρωτηριασμός.
Όπως και να 'χει το θέμα είναι η μεταμόσχευση κεφαλιού να εφαρμόζεται εκεί που μπορεί να εφαρμοστεί. Σε περίπτωση που η βλάβη εντοπίζεται στον εγκέφαλο ναι εκεί δεν νομίζω να είχε νόημα. Αυτό είναι θέμα που θα το κρίνουν οι γιατροί όπως κάνουν σε κάθε περίπτωση ασθενή όταν είναι να αποφασίσουν για το ποια μέθοδο θεραπευτικής παρέμβασης είναι αποτελεσματικότερη να ακολουθήσουν για τον ασθενή. Φαντάζομαι ότι θα είναι σε εξαιρετικές περιπτώσεις και σε ασθενείς που πληρούν τα ιατρικά κριτήρια. Δεν θα κάνουν κάθε μέρα μεταμοσχεύσεις κεφαλιών λες και είναι κρεατάκια.


BaKXOS_Lysios έγραψε: Φαντάζομαι ότι το βάρος σε μια τέτοια έρευνα θα επικεντρωθεί στο αν είναι δυνατόν να "κατασκευάσουμε" ένα είδος "αθανασίας" κάτι που θεωρώ απίθανο και ανόητο (και ελιτίστικο) γιατί όπως ξέρουμε ο εγκέφαλος (όσα σώματα και να του αλλάξουμε) συνεχίζει να γερνάει όπως και το υπόλοιπο σώμα. Στην τελική μπορεί κάποια στιγμή η επιστήμη να φτάσει να μπορεί να κατασκευάσει ολάκερο "τεχνητό σώμα" -όπως σήμερα κατασκευάζει τεχνητά μηχανικά μέλη για τους ανάπηρους. Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα εμφυτευθεί σε ένα τέτοιο μηχανικό σώμα (ή σε σώμα δωρητή) θα είναι και θα αισθάνεται τελικά ο "ίδιος" για τον ίδιο και για τους γύρω του. Παράταση ζωής σίγουρα θα πάρει.

Όπως σου είπα, πολλά πράγματα μπορεί να είναι στην σφαίρα της φαντασίας μας σήμερα αλλά δεν ξέρεις σε κάποια χρόνια αυτά που λες τώρα αν έχουν εφαρμογή στο μέλλον.
Το πώς θα αισθάνεται ο άνθρωπος που φυτευθεί σε ένα τεχνητό σώμα φαντάζομαι ότι θα αισθάνεται το ίδιο με αυτόν που φοράει τεχνητό χέρι, τεχνητό πόδι, τεχνητή καρδιά, τεχνητούς νεφρούς χρησιμοποιεί υπολογιστή για να μιλήσει και να αναπνεύσει ... και συνεχίζει να ζει και ας μοιάζει με ρομπότ. Δεν έχει να κάνει κάτι αυτό που μου λες.
Κάποιος τα σκέφτηκε όλα αυτά κάποτε που μπορεί να τον κοιτούσαν περίεργα στην αρχή. Έγιναν όμως και πέτυχαν και εξελίχθηκαν κιόλας.
Για να στο πω και διαφορετικά σκέψου τον τύπο πχ που σκέφτηκε πρώτος την μεταμόσχευση οργάνων (να πάρει δλδ τα όργανα από κάποιον νεκρό και να τα βάλει σε άλλον) πώς πιθανώς κάποιοι να τον αντιμετώπισαν ως "φρακενστάιν" ή αυτός που σκέφτηκε πρώτος να "μολύνει" τον ανθρώπινο οργανισμό με μικρόβια για να δημιουργηθούν αντισώματα φτιάχνοντας τα γνωστά μας εμβόλια ... πόσο τρελές ιδέες μπορεί να ακούγονταν αυτές κάποτε.
Εγώ δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποιος ο οποίος οφείλει τη ζωή του σήμερα στην μεταμόσχευση καρδιάς θα μπορούσε σήμερα να μην ζει επειδή κάποτε η μεταμόσχευση καρδιάς μπορεί να θεωρούνταν "τραβηγμένο σενάριο".



BaKXOS_Lysios έγραψε:Όσον αφορά το άλλο που λέγαμε: Όχι, δεν θα έκανα γνωστό στην ανθρωπότητα ότι υπάρχει θεραπεία για τον καρκίνο αλλά το κόστος δεν επιτρέπει να εφαρμοστεί παρά μόνο σε ελάχιστους δισεκατομμυριούχους. Σκέφτομαι πως θα αισθάνονται οι άνθρωποι που πρόκειται να πεθάνουν (και οι δικοί τους) επειδή θα γνωρίζουν ότι αν είχαν μερικά δισεκατομμύρια θα μπορούσαν να παραμείνουν στην ζωή. Φρικτό και ακόμα πιο λυπηρό κι απο τον θάνατο....

Επιμένω το βλέπεις τελείως λάθος το θέμα. Αν είναι έτσι, άμα αρρωστήσεις κι εσύ μην πας στο γιατρό και μην πάρεις φάρμακα γιατί είναι "ανήθικο" όταν υπάρχουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε άνθρωποι που δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ούτε μια ασπιρίνη.
Έτσι πάει ρε Βάκχε. Όποιος έχει λεφτά έχει και καλύτερη ιατρική περίθαλψη. Όποιος δεν έχει συμβιβάζεται με το πρωτοβάθμιο σύστημα υγείας το οποίο το κράτος μπορεί να παρέχει. Και όποιος ζήσει έζησε. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το σύστημα. Εγώ το έχω αποδεχθεί όσο φρικτό και να μου ακούγεται αυτό που δεν έχουμε όλοι ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στην υγεία και ακόμα και αυτό εξαρτάται από τα χρήματα.
Ας κοστίζει και τρισεκατομμύρια ευρώ μια θεραπεία αλλά τουλάχιστον να ξέρω ότι υπάρχει η θεραπεία και ποτέ δεν ξέρεις.
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό vallon » 21 Απρ 2018, 05:55

bizeli έγραψε:
vallon έγραψε:Ας το διευκρινίσω λίγο καλύτερα.. "Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα να συμβεί όλο αυτό"
δηλ
εάν και εφόσον μπορεί να συμβαίνει η μεταμόσχευση σε κάποιον που έχει την οικονομική δυνατότητα και έτσι να μπορεί να μεταφερθεί το κεφάλι του σε μεγάλη ηλικία σε κάποιον νεανικό σώμα, τότε είναι απόλυτα συμβατό αυτό με σένα;



Δεν το καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημά σου vallon με την οικονομική δυνατότητα.
Το "ανήθικο" της υπόθεσης για σένα είναι ότι την εγχείρηση αυτή θα έχουν τη δυνατότητα να την κάνουν μόνο οι πιο πλούσιοι ή ότι το πράγμα θα ξεφύγει και θα φυτεύονται κεφάλια σε άσχετα σώματα;
Για το πρώτο έτσι κι αλλιώς πάντα συνέβαινε αυτό. Οι πλουσιότεροι πάντα τύχαιναν καλύτερης ιατρικοφαρμακευτικής περίθαλψης γιατί έχουν τα φράγκα να τα σκάσουν στους καλύτερους γιατρούς και στα καλύτερα νοσοκομεία.
Όσον αφορά το δεύτερο φαντάζομαι ότι οι γιατροί θα ελέγχουν τα σώματα να είναι συμβατά με το κεφάλι και να ταιριάζουν ηλικιακά. Δεν νομίζω ότι θα βάζουν σώμα 15χρονου σε κεφάλι 100 χρονών.
Θα υπάρχει κάποιο πλαίσιο που να καλύπτει ιατρικά, ηθικά και κοινωνικά κριτήρια.
Όπως πχ δεν θα ήταν φυσιολογικό να μεταμόσχευες αντρικό κεφάλι σε γυναικείο σώμα και το ανάποδο.
Αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως έτσι λύνονταν και το πρόβλημα πολλών ανθρώπων που θέλουν να κάνουν αλλαγή φύλου. :hmmm


Εδώ συζητάμε ότι με τον τρόπο αυτό παρατείνεται ο ορίζοντας της ζωής. Πως κάποιος θα μπορεί να ζήσει για δυο και τρεις ζωές εξ αιτίας της δυνατότητας που έχει και κάποιος θα γεννιέται μόνο και μόνο για να τον χρησιμοποιήσουν σαν δότη σώματος. Εάν αυτό δεν έχει πολλές προεκτάσεις, τουλάχιστον ηθικές, τότε τι άλλο θα πρέπει να δεχτούμε...
Το αν θα ισχύσει τέτοιο σενάριο ας το αναγάγουμε στη σφαίρα της φαντασίας όπου μέσα εκεί είναι πιθανές όλες οι παραδοχές.
Τέλος πρέπει να είναι διαφορετική η εννοιολογική αντιμετώπιση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από την παράταση του χρόνου ζωής. Η πρώτη είναι ιατρικός όρος και η δεύτερη από τα μεγαλύτερα διλήμματα της ανθρωπότητας. Το πως οι άνθρωποι θα ζήσουν αιώνια. Ξεπερνώντας τα όρια της ανθρώπινης φύσης, μέσω της τεχνολογίας υλοποιούμε κάτι που παραβαίνει τους όρους της φυσιολογικής φθοράς του χρόνου. Άρα κάνουμε κάτι αφύσικο.
Τα διλήμματα που θέτει μια τέτοια περίπτωση όπως την περιγράφεις είναι
κοινωνικά, ηθικά, ταξικά και τεχνολογικά.
Η ανάπτυξη του θέματος προτείνω να γίνει πάνω σε αυτούς τους άξονες.
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 21 Απρ 2018, 08:35

itteithe έγραψε:
stavmanr έγραψε:Το κυριότερο ethical concern γενικά στις μεταμοσχεύσεις είναι κάτι που συμβαίνει κατά κόρον:
ο δότης είναι σπάνια δότης, κι ο δέκτης είναι κυρίως αποσπάς.
Δηλαδή, ο έχων βρίσκει τον τρόπο να αποσπάσει το ζωτικό από τον μη έχοντα.
Δείτε την κιν. ταινία "The island" για μία πιο "ζωντανή" περιγραφή του φαινομένου.


Δυστυχώς έχω προσωπική εμπειρία με τον αδερφό της μητέρας μου, όταν κλήθηκε η οικογένεια της μητέρας μου να αποφασίσει αν θα δωρίσουν τα όργανά του έπειτα εγκεφαλικό θάνατο που το προκάλεσε ένα ανεύρυσμα. Δυστυχώς δεν τα δώρισαν, αλλά τους καταλαβαίνω. Ήταν νέος άνθρωπος και η απόφαση είναι εξαιρετικά δύσκολη. Μπορούμε να το εξετάζουμε φιλοσοφικά το ζήτημα, αλλά αν δεν βρεθείς ποτέ σε τέτοια θέση, δεν μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος και τον αντίκτυπο αυτού του διλήμματος.


Η δική μου αναφορά δεν είχε σχέση με τέτοια περιστατικά αλλά με τέτοια:
http://www.newsbomb.gr/ellada/apokalyps ... di-etisios

"«Το μεγαλύτερο μέρος της διακίνησης νεφρών και άλλων οργάνων στον κόσμο, ακολουθεί τη διαδρομή: από τις φτωχές στις πλούσιες χώρες και από τους φτωχούς στους πλούσιους ανθρώπους», δήλωνε τον περασμένο Μάριο το Ivan Koedjikov, επικεφαλής της δράσης κατά του εμπορίου Οργάνων."
"Σ' αυτό το σημείο του πλανήτη, το κύκλωμα είναι καλά οργανωμένο. Εξαπατά τους φτωχούς και αγράμματους χωρικούς με ψίχουλα για να τους αφαιρέσει ένα κομμάτι από το σώμα τους το οποίο στη συνέχεια θα το πουλήσει αρκετά ακριβά στην πλούσια Δύση."


Βλέπουμε ότι η συντριπτικές περιπτώσεις μεταμοσχεύσεων γίνονται ακούσια, συνήθως από "δότες" σε περιοχές τριτοκοσμικές σε δέκτες μεγάλων εισοδημάτων. Είναι ένας ακήρυχτος πόλεμος...

Πρότεινα την ταινία "The Island" για να πάρει κανείς μία γεύση λίγο ...προχωρημένης κατάστασης.
0 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 21 Απρ 2018, 16:24

bizeli έγραψε:αν είναι έτσι, άμα αρρωστήσεις κι εσύ μην πας στο γιατρό και μην πάρεις φάρμακα γιατί είναι "ανήθικο" όταν υπάρχουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε άνθρωποι που δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ούτε μια ασπιρίνη.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς..... Είναι άλλο το να μην μπορεί να θεραπευτεί κανείς απο υπερβολική φτώχεια και άλλο το να μην μπορεί να θεραπευτεί επειδή δεν είναι υπερβολικά βαθύπλουτος......
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Απρ 2018, 22:24

vallon έγραψε:Εδώ συζητάμε ότι με τον τρόπο αυτό παρατείνεται ο ορίζοντας της ζωής. Πως κάποιος θα μπορεί να ζήσει για δυο και τρεις ζωές εξ αιτίας της δυνατότητας που έχει και κάποιος θα γεννιέται μόνο και μόνο για να τον χρησιμοποιήσουν σαν δότη σώματος. Εάν αυτό δεν έχει πολλές προεκτάσεις, τουλάχιστον ηθικές, τότε τι άλλο θα πρέπει να δεχτούμε...
Το αν θα ισχύσει τέτοιο σενάριο ας το αναγάγουμε στη σφαίρα της φαντασίας όπου μέσα εκεί είναι πιθανές όλες οι παραδοχές.
Τέλος πρέπει να είναι διαφορετική η εννοιολογική αντιμετώπιση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από την παράταση του χρόνου ζωής. Η πρώτη είναι ιατρικός όρος και η δεύτερη από τα μεγαλύτερα διλήμματα της ανθρωπότητας. Το πως οι άνθρωποι θα ζήσουν αιώνια. Ξεπερνώντας τα όρια της ανθρώπινης φύσης, μέσω της τεχνολογίας υλοποιούμε κάτι που παραβαίνει τους όρους της φυσιολογικής φθοράς του χρόνου. Άρα κάνουμε κάτι αφύσικο.

Τι λες ρε vallon;
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.
Σήμερα δεν γίνονται μεταμοσχεύσεις; Γεννιέται κανείς μόνο για να τον χρησιμοποιήσουν ως δότη οργάνων;
Γιατί να ισχύει αυτό στη μεταμόσχευση κεφαλιού;
Νεκρός θα είναι πάλι ο δότης (εγκεφαλικά) όπως γίνεται σε όλες τις μέχρι τώρα μεταμοσχεύσεις.
Δεν θα αποκεφαλίζονται υγιείς άνθρωποι ούτε θα δημιουργηθεί καμιά βιομηχανία που θα παράγει ακέφαλα σώματα με σκοπό την αθανασία.
Και ναι αν το βλέπεις αυτό ως αφύσικο τότε κάθε ιατρική παρέμβαση είναι "αφύσικη" αφού ο σκοπός είναι να παρατείνει τη ζωή με κάθε μέσο. Και συμβαίνει ήδη αυτό. Δλδ είσαι ενάντια στη χρήση πχ της τεχνητής καρδιάς;
Αν είναι έτσι να μην πηγαίνουμε στους γιατρούς να θεραπευθούμε γιατί η φθορά και ο θάνατος είναι μια φυσική διαδικασία και δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση. Δεν πάμε στο γιατρό γιατί θέλουμε να γίνουμε αθάνατοι. Πάμε για να καθυστερήσουμε το αναπόφευκτο και στο διάστημα που μας μένει να ζήσουμε, να ζήσουμε ποιοτικά.
Έτσι και ο σκοπός της μεταμόσχευσης κεφαλιού δεν είναι να γίνει ο άνθρωπος αθάνατος και να ζήσει 2-3 ζωές αλλά η αποκατάσταση μιας σωματικής βλάβης όπως γίνεται σε κάθε μεταμόσχευση. Απλά σε αυτήν την περίπτωση η βλάβη υπάρχει σε όλο το σώμα όχι μόνο σε κάποιο όργανο.
Αν η επιστήμη καταφέρει κάποια στιγμή τη μεταμόσχευση κεφαλιού και μπορεί να προσφέρει σε έναν τετραπληγικό καινούριο σώμα θα του πούμε ότι αυτό είναι αφύσικο που πάει να κάνει; Αφύσικο είναι να μην περπατάς και να μην κινείσαι. Το πρόβλημά του θα διορθώσει. Δεν θα τον κάνουμε αθάνατο.
Δλδ εντάξει είπαμε να ακουστεί ο αντίλογος αλλά ο αντίλογος που ακούγεται είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Δεν στέκουν.
Κάτι πιο χειροπιαστό δεν έχετε να πείτε;
Και στο φινάλε αν ο άνθρωπος καταφέρει ποτέ να λύσει τον γρίφο της αιωνιότητας, μαγκιά του.. Αλλά αυτό είναι κάτι πολύ μακρινό και δεν έχει σχέση με την μεταμόσχευση κεφαλιού.
Η μεταμόσχευση κεφαλιού είναι απλά ακόμα μια μεταμόσχευση και ο λόγος που δεν έχει γίνει μέχρι τώρα είναι καθαρά πρακτική υπόθεση όχι ηθική.
Αν καταφέρουν να βρουν τον τρόπο δεν θα διαφέρει σε τίποτα από οποιαδήποτε άλλη μεταμόσχευση.




vallon έγραψε:Τα διλήμματα που θέτει μια τέτοια περίπτωση όπως την περιγράφεις είναι
κοινωνικά, ηθικά, ταξικά και τεχνολογικά.
Η ανάπτυξη του θέματος προτείνω να γίνει πάνω σε αυτούς τους άξονες.

Ας γίνει σε όποιους άξονες θέλετε αλλά να στέκουν τα επιχειρήματα.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Απρ 2018, 22:38

BaKXOS_Lysios έγραψε:
bizeli έγραψε:αν είναι έτσι, άμα αρρωστήσεις κι εσύ μην πας στο γιατρό και μην πάρεις φάρμακα γιατί είναι "ανήθικο" όταν υπάρχουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε άνθρωποι που δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ούτε μια ασπιρίνη.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς..... Είναι άλλο το να μην μπορεί να θεραπευτεί κανείς απο υπερβολική φτώχεια και άλλο το να μην μπορεί να θεραπευτεί επειδή δεν είναι υπερβολικά βαθύπλουτος......


Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Η αρρώστια δεν κοιτάει ποιος είναι πλούσιος και ποιος φτωχός.
Είτε ένα απλό κρυολόγημα να κολλήσει κάποιος είτε πάθει καρκίνο ο βαθύπλουτος θα έχει ποιοτικότερη αντιμετώπιση, ο λιγότερο πλούσιος λιγότερο ποιοτική, ο μικρομεσαίος τα βασικά και ο πάμπτωχος θα πεθάνει στην ψάθα. Ανάλογα τι σηκώνει η τσέπη του καθενός.
Η πρόσβαση στην υγεία και οι υπηρεσίες που θα του δοθούν είναι ταξική υπόθεση.
Τι θα πει είναι άλλο να πεθαίνεις από υπερβολική φτώχεια και άλλο να πεθαίνεις επειδή δεν είσαι ζάμπλουτος; Το αποτέλεσμα μετράει.
Και σήμερα υπάρχουν θεραπείες που δεν χρειάζεται να είσαι ζάμπλουτος αλλά παρόλα αυτά πάλι κοστίζουν και πολλοί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τις καλύψουν και ας μην είναι πάμπτωχοι.
Άρα μου θέτεις έναν προβληματισμό για τη μεταμόσχευση κεφαλιού που έχει ισχύ για πάρα πολλές άλλες περιπτώσεις αλλά δεν βλέπω να σε προβληματίζει ιδιαίτερα σε αυτές.

Τα οικονομικά μεγέθη αλλάζουν Βάκχε και η σοβαρότητα της κατάστασης. Δεν σου φαίνεται τόσο τραγικό ο άλλος να μην μπορεί να πάρει ένα φάρμακο για το συνάχι του αλλά σου φαίνεται τραγικό να μην έχει λεφτά για τον καρκίνο. Ή σου φαίνεται μεγαλύτερο το χάσμα ενός πάμπτωχου από έναν ζάμπλουτο αλλά υπάρχει εξίσου μεγάλη απόσταση και ανάμεσα στον πάμπτωχο και στον μικρομεσαίο. Εσύ μπορείς να πας να πάρεις ένα φάρμακο για τον βήχα σου και να κάνεις κάποια εξέταση αλλά ο άστεγος θα πρέπει να ταλαιπωρείται βήχοντας. Εμένα και αυτό τραγικό μου φαίνεται.
Εμ δεν είναι έτσι. Ό,τι και να πάθεις ανεξάρτητα σε ποια οικονομική κλάση ανήκεις θα πρέπει να έχεις το ίδιο δικαίωμα στην θεραπεία.
0 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 22 Απρ 2018, 22:08

bizeli έγραψε:Η πρόσβαση στην υγεία και οι υπηρεσίες που θα του δοθούν είναι ταξική υπόθεση.

Ναι είναι ταξική αλλά δεν χρειάζεται να το αποδεχτούμε αυτό και να το διαιωνίσουμε.
Και διαφέρει ως προς το ότι μπορούμε να καταφέρουμε να μην είναι όλοι οι άνθρωποι υπερβολικά φτωχοί αλλά δεν μπορούμε να καταφέρουμε να είναι όλοι οι άνθρωποι υπερβολικά ζάπλουτοι....
0 .

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 23 Απρ 2018, 03:05

vallon έγραψε:σε περίπτωση επιτυχίας δημιουργούνται βέβαια μερικά ερωτήματα σχετικά με το αν θα πραγματοποιούνται τέτοιες εγχειρίσεις με σκοπό την παράταση της ζωής. Αν ένας ηλικιωμένος θα μπορεί να μεταφερθεί σε ένα νεανικό σώμα και να ζήσει ακόμα μια ζωή...
Φυσικά εάν αυτό πραγματοποιηθεί, θα έχει ένα υπέρογκο κόστος για έναν απλό άνθρωπο, αλλά όχι υπερβολικό για κάποιον πάμπλουτο
Άρα θα φτιαχτεί μια νέα τάξη ανθρώπων
εκείνοι που μέσα από την οικονομική δυνατότητα θα ζήσουν δυο και τρεις ζωές

δεν ξέρω αν σας φαίνεται τόσο "ηθικό " αυτό...


That's not happening. Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν μόνο γιατί ασθενεί το σώμα αλλά πρωτίστως γιατί ασθενεί ο εγκέφαλος. Πρώτα απ' όλα ο εγκέφαλός μας δεν είναι φτιαγμένος να ζει για τόσα χρόνια. Ακόμα κι αν με κάποιον τρόπο αποτρέψεις την φθορά του, ο άνθρωπος αυτός θα έχει πρόβλημα χρονικής αντίληψης από ένα σημείο κι έπειτα: ο χρόνος θα φαίνεται να κυλάει πάρα πολύ γρήγορα γι' αυτόν.

bizeli έγραψε:Γενικά πάντως σε οποιοδήποτε καινούριο επίτευγμα της ιατρικής επιστήμης πάντα εκφράζονται προβληματισμοί και ενστάσεις. Παλιά πχ είχε προκληθεί σάλος με την κλωνοποίηση. Αντέδρασαν τόσοι πολλοί πάνω σε αυτό που μετά αυτό το θέμα θάφτηκε. Άκουσες ξανά εσύ τίποτα για κλωνοποίηση;


Όχι, διότι οι περισσότερες χώρες έσπευσαν για λόγους ηθικής να ρίξουν permaban στην κλωνοποίηση ανθρώπινων κυττάρων, που μεταξύ άλλων θα έλυνε πιθανότατα πολλά ιατρικά προβλήματα.
0 .

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Μεταμόσχευση κεφαλιού - Υπέρ ή κατά;

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 23 Απρ 2018, 03:21

Πάντως τις ηθικές προεκτάσεις του ζητήματος θυμάμαι που είχε εξετάσει ένα επεισόδιο της σειράς ΕΦ Outer Limits (Τα Σύνορα της Φαντασίας, στην μετάφραση του ΑΝΤ1), στην δεκαετία του '90 (1999 το συγκεκριμένο επεισόδιο). Το στόρι ήταν ακριβώς αυτό: η πρώτη μεταμόσχευση σώματος.

Εδώ είναι ολόκληρο το επεισόδιο για όποιον θέλει να το δει (η σειρά ήταν γαμάτη):

http://www.dailymotion.com/video/x5ved2v
1 .


Επιστροφή σε “Εναλλακτικές Επιστήμες”