Περί ζωγραφικής ο λόγος

Φωτογραφία, Ζωγραφική, Γλυπτική κλπ.
Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 08 Ιουν 2020, 21:34

Εδώ σκέφτομαι να συζητάμε γεγικότερα περι ζωγραφικής οποιαδηποτε ζωγραφική και δικια μας και απορίες κοκ.Ένα γενικό θεμα για ζωγραφική να μην βγαινουμε και off-topic απο θεματα με συγκεκριμένη θεματολογία.
Nemo κάνω κοπυ την ερωτηση σου στο θέμα του εξπρεσιονισμου για ν σου απαντησω εδω. :)
επιχειρησα δυο φορες να ζωγραφισω στην φυση ..το αποτελεσμα τα κομματιασα και τα δυο
και δεν μπορω να μην τα κριτικαρω τα εργα μου με τους αλλους ζωγραφους αφου ειναι αντιγραφη λεμε
τα βλεπω και λεω κατι να κανω εδω κατι στην αλλη γωνια κατι στη μεση και τα ξαναφτιαχνω
παλι απο την αρχη ..τωρα εχω ενα 20 επι 20και εχω βαλει στοχο να το τελειωσω αποψε
ειναι ενας βαλτος του σκοτ ..αφου πρωτα θα ετοιμασω την παλετα του
υσ..σωστα μιλας αλλα δεν μπορω να βρω αυτο που λες ή να σταματαω το χρωμα και να μην τα κουραζω
τοσο πολυ ..εσυ με τι ασχολεισαι με ποια τεχνοτροπια ;


Η ζωγραφικη στη φυση δεν ειναι ευκολη υποθεση.Γενικα μου δινεις την εντυπωση οτι βρηκες τη ζωγραφικη και περιμενεις αποτελεσματα σε μια νυχτα.Δεν λειτουργουν έτσι τα πραγματα. :s_no
Ουτε μαθαινεται σε μερικους μηνες,και ουτε σημαινει οτι οποιος δοκιμαζει να ζωγραφιζει θα εχει καλα αποτελεσματα. :pardon:
Εγω ζωγραφιζω πολλα, δεν ξερω που με εντασσω. Αφηρημενη τεχνη ακομα δεν κανω, ουτε 100% νατουραλιστική. Ουτε μπορω να την περιγραψω σε ενα ποστ.Αυτο που μπρω να πω ειναι οτι παιρνω διαφορα στοιχεια και τα συνθετω.Πχ ενα πορτραιτο παιδιου και ένα δασος και κανω μια συνθεση.Επίσης μου αρεσουν πολυ τα ασπρομαυρα σχεδια.Επισης τοπια και προσθετω διαφορες ανθρωπινες φιγουρες. :)
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό nemo » 08 Ιουν 2020, 22:12

καλα! εγω εχω ριξει το πρωτο χρωμα αλλα δεν μου στεγνωνει και θα το συνεχισω αυριο
κοιτα να δεις με οτι καταπιανομαι θελω να ειμαι απο τους πρωτους εμαθα σκακι σε ενα μηνα
και κερδιζα παρτιδες σε αγωνες τα ατομα που με μαθανε ετσι και στην ζωγραφικη εχω προχωρισει πολυ
αλλα δεν ξερω να σταματαω να το πειραζω συν και εκεινα τα φωτεινα σημεια που δινουν ενα τονο
επιχειρησα να βρω δασκαλους αλλα δεν ....σε δυο τρεις που πηγα θελανε να με εχουν για μηνες
συν οτι ηταν και σπαστικοι ολοι τους
ζοριζομαι γιατι δεν ξερω με ποιο στιλ -τεχνοτροπια να ακολουθησω
μου αρεσει και ο γαλλος και ο σκοτ καπου εκει αναμεσα στους δυο ειμαι συν και μερικα στοιχεια
απο την ρωσικη σχολη τωρα ειμαι σε φαση που ενσωματωνω και την σπατουλα μαζι με το πινελο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 08 Ιουν 2020, 22:16

Εικόνα

Ναι οκ,το τι θελουμε ομως δεν εχει καμια σχεση με το τι μπορουμε. :pardon:

Το οτι θες να εισαι απο τους πρωτους ειναι ενα βασικο σημειο για να μην γινεις τιποτα.Στη ζωγραφικη εννοω. :D
Οπως και να εχει...προσπαθησε να μελέτησεις να πειραματιστεις και κυριως να μην νομισεις οτι τα ξερεις ολα. :ciao5:
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό nemo » 08 Ιουν 2020, 22:21

δεν με καταλαβες!! δεν λεω πουθενα οτι γνωριζω λεω οτι βιαζομαι να μαθω και συ αργεις να μεταδοσεις
τις γνωσεις σου ....
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 08 Ιουν 2020, 22:22

nemo έγραψε:δεν με καταλαβες!! δεν λεω πουθενα οτι γνωριζω λεω οτι βιαζομαι να μαθω και συ αργεις να μεταδοσεις
τις γνωσεις σου ....

Φιλαρακι εγω δν ηρθα εδω για να μεταδωσω τις γνωσεις μου σε σενα.του τυπου να γινεις ζωγραφος...κατι δεν καταλαβες καλα.
Ανοιγω θεματα περι τεχνης και απλα οταν και αν θελω απαντω και σε αλλα ζητηματα,μεχρι εκει.Δασκαλα σου ΔΕΝ ειμαι. :D
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό nemo » 08 Ιουν 2020, 22:23

θα σου ανεβασω οτι τελειωνω και συ θα μου λες τα λαθη μου και τι πρεπει να προσεχω
οκ; :D
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 08 Ιουν 2020, 22:24

nemo έγραψε:θα σου ανεβασω οτι τελειωνω και συ θα μου λες τα λαθη μου και τι πρεπει να προσεχω
οκ; :D

ΟΧΙ. :D
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό nemo » 08 Ιουν 2020, 22:27

Εσθήρ έγραψε:
nemo έγραψε:θα σου ανεβασω οτι τελειωνω και συ θα μου λες τα λαθη μου και τι πρεπει να προσεχω
οκ; :D

ΟΧΙ. :D

αυτο το ΟΧΙ το αφηνω να αιωρειται ...οκ; :)
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 08 Ιουν 2020, 22:35

Εικόνα

Εχμ....δεν εχεις καν καταλαβει οτι ζωγραφος δεν γινεσαι επειδη το αποφασισες ουτε μαθαινεις απο το ιντερνετ . :pardon:

Ξεχνα εκεινες τις μεθοδους ζωγραφικης και σχεδιου της φουτσας που διαφημιζουν ή τον μπομπ ρος. :xaxax:
Αυτα ειναι τα λεγομενα κορνιζαδικα.
Η ζωγραφικη σαν τεχνη ουδεμια σχεση εχει με αυτο.
Να περνας τον χρονο σου σαν χομπυ δεκτο,αλλα να κανεις ζωγραφικη σε χρονο που θες εσυ και οπως θες γιοκ αγαπουλα. :D
Αφου αυτο δεν το καταλαβαινεις ειναι αδυνατον να βαλεις κατι εσυ και να σου πω εγω τα λαθη σου.Θα τα παρεις στην κρανα και θα λες τα δικα σου,οπως κανεις και τωρα.

Θα χαρω πολυ να δω εργα σου,αλλα το αν θα σου πω τι λαθος εχει και τι να κανεις αυτο δεν ειναι κατι που θα το πεις εσυ,ουτε ξαναλεω ειμαι υποχρεωμενη να σε διδαξω κατι. :lololol:
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Περί ζωγραφικής ο λόγος

Δημοσίευσηαπό nemo » 08 Ιουν 2020, 22:43

1τις παρατηρησεις σου θα τις σεβομαι - δεν θελω να ανεβασω κατι και να πεις ψεμματα του τυπου
μπραβο και τι καλο ειναι το εργο ,....και μαλιστα θελω να ειναι απο τις πιο αυστηρές κριτικές σου

υσ,,,τα λεμε
1 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Καλές Τέχνες”