Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ξυλογλυπτικη

Χειροποίητες κατασκευές.

Συντονιστής: Spark

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Re: Ξυλογλυπτικη

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Μαρ 2018, 13:58

Ξυλοτορνος- Κατασκευη μιας πιπας απο ξυλο ελιας

https://www.youtube.com/watch?v=SjJ2QNA_c6I

Εικόνα

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΟΤΟΡΝΟΥ ΜΕ ΠΑΛΑΙΑ ΥΛΙΚΑ.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ο τροχός είναι από singer ραπτομηχανή ο οποίος μπορεί να φτιαχτεί και από ξύλο και μάλιστα μεγαλύτερος για πιο πολλές στροφές.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Η κίνηση από τον τροχό μεταφέρεται σε ένα χαλασμένο δίδυμο τροχάκι που έχει δηλ έτοιμα τα ρουλεμάν με τον άξονα το σχοινί ξαπλώνει σε μια ξύλινη τροχαλία και δίνει τις στροφές.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Τα υπόλοιπα νομίζω είναι προφανή δεν είναι πολύπλοκο, η μεγαλύτερη έγνοια είναι να έχουμε ροπές δηλ δύναμη στην αντίσταση που παρουσιάζει το σκαρπέλο.

Εικόνα

ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΡΝΟΥ

Το είδος του τόρνου που θα χρησιμοποιήσουμε, καθορίζεται από την δουλιά που θέλουμε να κάνουμε.

Ο τόρνος περιστρεφόμενης κεφαλής λειτουργεί σε διάφορες ταχύτητεςαπό 300 έως 2.700 rpm.

Ο τόρνος θα είναι καλό να είναι βαρύς, ενώ ο φορητός είναι αποτελεσματικός όταν είναι καλά στερεωμένος.

Στην περίπτωση του τόρνου θα πρέπει να θυμόμαστε ότι παίρνεις ότι πληρώνεις.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Παλιός όμορφος ποδοκίνητος ξυλότορνος.
1 .
Αντ Γκράμσι :"Μισώ τους αδιάφορους. Πιστεύω ότι το να ζεις σημαίνει να εντάσσεσαι κάπου. Όποιος ζει πραγματικά δεν μπορεί να μην είναι πολίτης και ενταγμένος. Η αδιαφορία είναι αβουλία, είναι παρασιτισμός, είναι δειλία, δεν είναι ζωή"

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Μαρ 2018, 16:38

Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΤΟΡΝΟΥ

https://www.youtube.com/watch?v=eh5XcGfZqZw

1 .
Αντ Γκράμσι :"Μισώ τους αδιάφορους. Πιστεύω ότι το να ζεις σημαίνει να εντάσσεσαι κάπου. Όποιος ζει πραγματικά δεν μπορεί να μην είναι πολίτης και ενταγμένος. Η αδιαφορία είναι αβουλία, είναι παρασιτισμός, είναι δειλία, δεν είναι ζωή"

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 11 Μαρ 2018, 13:32

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Σετ σκαρπέλα λάξευσης ξυλότορνου.

ΕΡΓΑΛΕΙΑ

Αυτά μοιάζουν με τα εργαλείο του ξυλογλύπτη αλλά έχουν λαβές πολύ μεγαλύτερες των ξυλογλυπτικών εργαλείων μερικά από αυτά είναι:

Η Ξύστρα κατάληλη για κόψιμο κάθετα των νερών

Η Σγρόμπια κατάλληλη για κοπή καμπυλών, υπάρχουν σγρόμπιες 6, 10 και 19mm.

Η Σγρόμπια ξεχονδρίσματος υπάρχει σε 19 , 32 και 38 mm

Κοινή σγρόμπια είναι το συνηθέστερα χρησιμοποιούμενο εργαλείο , υπάρχει σε 3 μέχρι 19 mm

Το Φάλτσο υπάρχει σε 12, 19, 25, και 32 mm με γωνιά 30 μοίρες.

Η Σμίλη των 3mm.

Άλλα εργαλεία χρήσιμα για τον τορναδόρο είναι Ε

Η πριονοκορδέλα, παχύμετρο,διαβήτης, κομπάσο, τροχός ακονίσματος, ακόνι, σβουράκι λείανσης.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ένα βιβλίο που είναι αρκετά κατατοπιστικό στο θέμα της ξυλοτέρνευσης.
1 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 13 Μαρ 2018, 12:08

Εικόνα

ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΡΝΟΥ

Ο ξυλότορνος είναι ένα απλό εργαλείο, βασίζεται στην αρχή της στερώσης του ξύλο που από την μια υπάρχει στρογγυλή κίνηση και από την άλλη υπάρχει δυνατότητα να γυρίζει το ξύλο.

Η κίνηση δίνεται στο σημείο της περιστρεφόμενης άτρακτου στην απέναντι πλευρά υπάρχει η μπομπίνα (κουκουβάγια), ανάμεσα υπάρχει βάση στήριξης του εργαλείου.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Οι χριστιανικές εκκλησίες κοσμούνται με περίτεχνα ξυλόγλυπτα.
1 .

Πάνας
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » 14 Μαρ 2018, 11:41

Καλημέρα Πλούτων είμαι τυχερός που βρήκα αυτό το θέμα εδώ και εσένα....

Ασχολούμαι με το ξύλο εδώ και δύο μήνες. Φυσικά στο παρελθόν έχω κάνει κάποιες πολύ καλές κατασκευές όπως εξάφυλλη ντουλάπα υπνοδωματίου και δύο κουζίνες, η μία με μελαμίνη και η άλλη μασίφ.
Έχω σχεδόν όλα τα εργαλεία του ξυλουργού αλλά με πατέντες γιατί τα κανονικά κοστίζουν πάρα πολύ και δεν με παίρνει. Δηλαδή έχω ρούτερ και έχω φτιάξει ιδιοκατασκευή τραπέζι για αυτό όπως και για την πλάνη, το δράπανο και το δισκοπρίονο.
Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι να κάνω κάποιες κατασκευές από ξύλο, το πρώτο μου πρότζεκτ θα είναι ένα ινδιάνικο φλάουτο. Το παρακάτω.

Native_American_flute_Composite_Anatomy.jpg

Θα μετατρέψω το diy δράπανο που έχω σε τόρνο για αυτή την δουλειά. Και εφαρμογή ανάλυσης ήχου MHZ στο κινητό για να το ρυθμίσω τον ήχο του
Εδώ όλο το επιχείρημα, βέβαια δεν είναι το μοναδικό βίνδεο, υπάρχουν πολλά και έχω μάθει σχεδόν όλα τα μυστικά κατασκευής : https://www.youtube.com/watch?v=4AZkHB6hAqw

Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.
Τι ξύλο να χρησιμοποιήσω για να έχει καλό ήχο και να είναι σκληρό;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
1 .

Άβαταρ μέλους
asevastos
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό asevastos » 14 Μαρ 2018, 12:50

Πάνας έγραψε:Τι ξύλο να χρησιμοποιήσω για να έχει καλό ήχο και να είναι σκληρό;

απο ηχο δεν κατεχω γρι.

για σκληρο ξυλο, να μιλησουμε. teak. και αν θες να το παμε παραπερα, teak burmas. σε κατι φτηνοτερο, ιροκο.
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 14 Μαρ 2018, 14:58

Πάνας έγραψε:Καλημέρα Πλούτων είμαι τυχερός που βρήκα αυτό το θέμα εδώ και εσένα....

Ασχολούμαι με το ξύλο εδώ και δύο μήνες. Φυσικά στο παρελθόν έχω κάνει κάποιες πολύ καλές κατασκευές όπως εξάφυλλη ντουλάπα υπνοδωματίου και δύο κουζίνες, η μία με μελαμίνη και η άλλη μασίφ.
Έχω σχεδόν όλα τα εργαλεία του ξυλουργού αλλά με πατέντες γιατί τα κανονικά κοστίζουν πάρα πολύ και δεν με παίρνει. Δηλαδή έχω ρούτερ και έχω φτιάξει ιδιοκατασκευή τραπέζι για αυτό όπως και για την πλάνη, το δράπανο και το δισκοπρίονο.
Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι να κάνω κάποιες κατασκευές από ξύλο, το πρώτο μου πρότζεκτ θα είναι ένα ινδιάνικο φλάουτο. Το παρακάτω.

Native_American_flute_Composite_Anatomy.jpg

Θα μετατρέψω το diy δράπανο που έχω σε τόρνο για αυτή την δουλειά. Και εφαρμογή ανάλυσης ήχου MHZ στο κινητό για να το ρυθμίσω τον ήχο του
Εδώ όλο το επιχείρημα, βέβαια δεν είναι το μοναδικό βίνδεο, υπάρχουν πολλά και έχω μάθει σχεδόν όλα τα μυστικά κατασκευής : https://www.youtube.com/watch?v=4AZkHB6hAqw

Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.
Τι ξύλο να χρησιμοποιήσω για να έχει καλό ήχο και να είναι σκληρό;

Να σου πω την αλήθεια από μουσικά όργανα δεν γνωρίζω. Χαίρομαι που βλέπω ότι ασχολείσαι και είδα μια παράλειψή μου, άλλα είχα προγραμματίσει να ανεβάσω αλλά ....

Βασικό εργαλείο για όλες τις εργασίες που έδειξα είναι το ρούτερ (κάθετη φρέζα).

Εικόνα

Το μηχάνημα αυτό δουλεύει με εξαρτήματα ανάλογα την εργασία που θες να κάνεις.

Εικόνα

Εικόνα

Δείτε τι εργασία παράγει το κάθε κοπτικό εργαλείο του ρούτερ.

Εικόνα

να πω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή διότι το όποιο λάθος είναι θανάσιμο.

Εικόνα

Μη βλέπετε την εικόνα δεν είναι τόσο καθαρό μηχάνημα βγάζει πολλά ροκανίδια, χρειάζεται γυαλιά και ρούχα εργασίας γεμίζεις ροκανίδι και σκόνη, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό εργαλείο.

Κυρίως όμως χρειάζεσαι οδηγούς, όσο προσεκτικός και αν είσαι δεν θα μπορέσεις να κρατηθείς στα πλαίσια που πρέπει σε βγάζει χωρίς να το καταλάβεις έξω.

Εικόνα

Εδώ βλέπετε αριστερά οδηγό και το μηχάνημα είναι συνδεδεμένο με σκούπα απορρόφησης σκόνης και ροκανιδιών.

Εικόνα

Αυτό είναι επιτραπέζιο ρούτερ, με οδηγό σέρνεις στο τραπέζι το ξύλο και δίνει το σχήμα που έχει το εργαλείο (κινείται με μεγάλη ταχύτητα θέλει προσοχή).

Εικόνα

Εικόνα

κάπως έτσι.

Εικόνα
1 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 14 Μαρ 2018, 17:59

Εικόνα

Ξύλινο μαχαίρι σεφ από Αγιόξυλο (είναι ιδιαίτερα ακριβό).

Ρωτήθηκα ποιο είναι το σκληρότερο ξύλο....

Μια φορά το είδα μου το έδωσε ένας καραβομαραγκός, το ξύλο αυτό κόβεται όπως το σίδερο, έχει και το βάρος του σίδερου, αν το βάλεις στο νερό δεν επιπλέει. Λέγεται .... Αγιόξυλο ή Ξύλο της Ζωής.

Το αγιόξυλο χρησιμοποιείται συνήθως για ξύλινες κεφαλές, έδρανα και ρουλεμάν. «Lignumvitae» στα λατινικά σημαίνει «Ξύλο της ζωής», και προέρχεται από τις ιατρικές χρήσεις που είχε το ξύλο.

Εξαιτείας της ανθεκτικότητας του και των φυσικών ελαίων που περιέχει, αποτελεί την πρώτη προτίμηση για την κατασκευή προπελών και άλλων υποθαλλάσιων εφαρμογών. Το αγιόξυλο έχει ένα κοκκινίζων καφέ χρώμα μόλις έχει κοπεί, με απαλό κίτρινο σομφό, ενώ έχει και μία χαρακτηριστική, σαν άρωμα μυρωδιά που παραμένει και μετά την επεξεργασία του. Καθώς οξυδώνεται το χρώμα του αλλάζει σε βαθύ πράσινο, συχνά με κάποιες μαύρες λεπτομέρειες.

Συνήθως τοποθετείται εκεί που είναι η προπέλα των πλοίων ώστε ο άξονας της προπέλας να μη έρθει σε επαφή με τα τελειώματα των λαμαρίνων του πλοίου, δηλαδή δημιουργείται ένα περίβλημα που απομονώνει τον άξονα από τις λαμαρίνες....

Φοβερό ξύλο ένα κομμάτι του έχω στο εργαστήριο μου.

Εικόνα

Κομπολοι αγιοξυλο

Δείτε για τι μιλάμε.

https://www.youtube.com/watch?v=kKH63_r0OCA

1 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 15 Μαρ 2018, 14:21

ΑΚΡΟΠΡΩΡΟ

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Το ακρόπρωρο του πλοίου Άρης του Μιαούλη. Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, Αθήνα.

Γλυπτή διακόσμηση της πλώρης του πλοίου. Κοινή ονομασία του επίσημα "ξόανου" λεγόμενου, στολίσματος που φερόταν στο ακρόπρωρο ή στον πρόβολο των ιστιοφόρων κυρίως πλοίων. Λεγόταν επίσης και "φιγούρα", με όψη κυρίως Γοργόνας και όχι σπάνια ιστορικών προσώπων.

Οι αρχαίοι στόλιζαν την πλώρη των πλοίων τους με προτομές ανθρώπων, ζώων ή θεοτήτων. Το ίδιο έκαναν και οι ναυμάχοι του 1821. Μόνο που αυτοί έβαζαν μορφές αρχαίων ηρώων. Τέτοια ακρόπρωρα σώζονται στο εθνολογικό μουσείο Αθηνών και στα ναυτικά μουσεία του Πειραιά, Ύδρας, Γαλαξιδιού κλπ.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ακρόπρωρο των πλοίων των Βίνγκικς.

Γνωστός ξυλογλύπτης ακρόπρωρων ήταν ο Πέτρος Κόσσος (Τρίπολη; 1790; - Πόρος ή Αθήνα, μετά το 1848), ο Πέτρος Κόσσος θα βρεθεί στον Πόρο όπου και θα εργαστεί στον εκεί υπάρχοντα ναύσταθμο. Συγκεκριμένα, στη σχετική βιβλιογραφία αναφέρεται χωρίς να προσδιορίζεται όμως η ακριβής χρονολογία, ότι εργάστηκε στο «ναύσταθμο του Καποδίστρια στον Πόρο, όπου έμαθε να κατασκευάζει πλοία. Διατηρούσε επίσης μεγάλη κτηματική περιουσία στη Μαντινεία, γεγονός που, μαζί με τα κέρδη του, του επέτρεψε να ανοίξει δικό του ναυπηγείο στον Πόρο. Εκεί λάξευε στο ξύλο ακρόπρωρα και ακροστόλια , έχοντας μάθει μόνος του την ξυλογλυπτική. Έργο του θεωρείται το ακρόπρωρο από το καράβι «Σόλων» ιδιοκτησίας του Γ. Πάνου που βρίσκεται σήμερα στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

Ας σημειωθεί επίσης ότι η ενασχόληση του Πέτρου Κόσσου με την ξυλογλυπτική δεν περιορίζεται μόνο στα ακρόπρωρα. Ο αυτοδίδακτος ξυλογλύπτης μνημονεύεται και σε σχέση με ξυλόγλυπτα τέμπλα.

Εικόνα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ακρόπρωρο του πολεμικού Constellation 1854
1 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 16 Μαρ 2018, 13:56

Η ΚΑΣΙΑ το μαγικό νερόχρωμα

Η κάσια είναι σκόνη υδατοδιαλυτή, Φυτική βαφή που διαλύεται σε νερό δίνοντας καφέ απόχρωση.

Κατάλληλη για χρωματισμό ξύλινων επιφανειών, χαρτιών κλπ.

Η εφαρμογή μας επιτρέπει να αποδώσουμε με χρώματα τα νερά μιάς ξύλινης επιφάνειας. Οι χρωματιστές κάσιες είναι φακελάκια σε πολλές διαφορετικές αποχρώσεις που ταιριάζουν στα ξύλινα νερά.

Εικόνα

Η εργασία μας θα ξεκινήσει με το φτιάξουμε τις υδατοδιαλυτές κάσιές μας. Δηλαδή να τις αναμείξουμε με το νερό σε δοσολογία: σε πλαστικό ποτήρι νερού το μισό νερό και τα 3/4 από το χρωματιστό φακελλάκι της κάσια.

Εικόνα

Χρησιμοποιείται κυρίως στην αισθητική αποκατάσταση συμπληρώσεων ξύλου σε φορητές εικόνες και κορνίζες, στη συντήρηση επίπλων, μουσικών οργάνων κλπ.

Διαλύεται σε ζεστό νερό ενώ μπορεί να αραιωθεί και με αιθανόλη.

Δύο με τρία στρώματα κάσιας θα περάσουμε την ξύλινη επιφάνειά που διακοσμούμε. Τοποθετούμε την αραιωμένη κάσια με πινέλο στην επιφάνεια μας και τρίβουμε με γιαλόχαρτο όταν η στρώση κάσιας έχει στεγνώσει. Αυτό επαναλαμβάνεται σε κάθε στρώση κάσιας που έχουμε περάσει. Κάθε στρώμα κάσιας έχει αφήσει τα δικά του χρωματικά νερά.

Είναι σίγουρο ότι η ξύλινη δημιουργία σας με κάσιες θα είναι ρομαντική και vintage.

Ένα έλεγχο αγοράς που έκανα είδα τιμές 3Ε το μισό κιλό και αλλού και πολύ φτηνότερα.... μισό κιλό είναι τεράστια ποσότητα για ερασιτέχνες.

Λοιπόν αυτά που παραθέτω είναι σε φλούδα πεύκου (μου έδωσε ένα φίλος δύο κομμάτια τέτοιας φλούδας) έφτιαξα καμιά δεκαριά εικόνες τις χάρισα και το μόνο που μου περίσσευσε είναι αυτό (να τέτοια κάνω και μετά τα βάζω με τον εαυτό μου).

Τέλος πάντων η εργασία αυτή το μόνο που έκανα είναι να τα περάσω κάσια και να τα γυαλοχαρτάρω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
2 .

Επιστροφή σε “Χειροποίητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες