Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Ταξίδια, περιηγήσεις, διαδρομές, διαμονή κλπ.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14326
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Adminović » 23 Φεβ 2019, 10:53

Κάνω την αρχή. :D

Κανκούν - Πλάγια ντελ Κάρμεν - Τουλούμ και γενικότερα η Ριβιέρα Μάγια στο νότιο Μέχικο.

Από τις πιο ασφαλείς περιοχές του Μέχικο, με μεγάλη τουριστική ανάπτυξη τις τελευταίες δεκαετίες. Τρομερές παραλίες και τοπίο. Από εκεί μπορεί κανείς να πάει να επισκεφτεί και τις πυραμίδες των Μάγια. Έχει σύγχρονο διεθνές αεροδρόμιο με απευθείας πτήσεις από διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις (όχι Ελλάδα βέβαια). Πολλοί expats (κυρίως από ΗΠΑ και Καναδά) ζουν μόνιμα στην περιοχή αυτή.

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό '71 » 23 Φεβ 2019, 12:07

Ωκεανία-Ιράν-Αργεντινή
0 .

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Spark » 23 Φεβ 2019, 12:34

Lanzarote - Grand Canaria

0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14326
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Adminović » 23 Φεβ 2019, 22:33

'71 έγραψε:Ωκεανία-Ιράν-Αργεντινή

Αρχεντίνα :enamorado:

Κι εγώ θέλω να πάω κάποια στιγμή, ιδίως στο Μπουένος Άιρες! :good:
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 24 Φεβ 2019, 01:24

Το μονο μερος που θα ηθελα να παω ειναι το νησι του Πασχα. Και αν θα πηγαινα με την ευκαιρια θα ηθελα να δω το Μπουενος-Αϊρες, την Παταγωνια, και απο δυτικη πλευρα το Κουσκο και το πλατο του Νασκα.
Αλλα δεν νομιζω οτι θα το καταφερνω ποτέ.
1 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Spark » 01 Μαρ 2019, 10:20

Ιάβα της Ινδονησίας
Το Prambanan είναι ένας ινδουιστικός ναός του 9ου αιώνα, στην κεντρική Ιάβα της Ινδονησίας και είναι αφιερωμένος στο Trimurti. Το Trimurti είναι μια τριαδική έκφραση του Θεού ως Δημιουργού (Βράχμα), Συντηρητή (Βισνού) και Καταστροφέα (Σίβα).

Ο ναός που είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO, είναι ο μεγαλύτερος ινδουιστικός ναό στην Ινδονησία και ένας από τους μεγαλύτερους στη νοτιο-ανατολική Ασία. Χαρακτηρίζεται από το ύψος του και τη λεπτομερή αρχιτεκτονική του, χαρακτηριστικό δείγμα της αρχιτεκτονικής ινδουιστικού ναού. Το ψηλότερο κτήριο φτάνει τα 47 μέτρα ύψος.

Χτίστηκε το 850 μ.Χ. αλλά 80 μόλις χρόνια μετά εγκαταλείφθηκε. Με το πέρασμα του χρόνου ο ναός χάθηκε μέσα στο έδαφος για να ανακαλυφθεί ξανά το 1811. Άρχισε να επισκευάζεται το 1918 με τις προσπάθειες να συνεχίζονται ακόμη και σήμερα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
1 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14326
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Σεπ 2019, 12:13

Το φαράγγι του ποταμού Μόρατσα, στο Μαυρβούνιο.. :enamorado: :enamorado: :enamorado:

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16527

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό nemo » 21 Σεπ 2019, 15:11

στα δερβενοχωρια για προβατινα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 921
Τοποθεσία: Ἀθήνα

Re: Προορισμοὶ ποὺ θέλω νὰ ἐπισκεφθῶ στὸ μέλλον

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 24 Μαρ 2021, 16:37

...μὲ μία ἐξαίρεση: μὴ σώσω καὶ ξαναπάω ἐκεῖ ποτέ,
γιατί ἄν βρεθῶ, θὰ ξεράσω ὅ,τι ἕτοιμο θὰ ἔχω πρὸς εὐκοιλιότητα.
Στὴν Ἀκρόπολη. Τὸ ἐξηγῶ μὴ τυχὸν καὶ μπερδευτοῦμε.

Εικόνα
0 .
https://www........../images/smilie ... klinoi.gif
* Ἠθοποιοί εἴμαστε, ὅ,τι πιό ἀέρινο, φίλε!

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 16 Απρ 2022, 23:11

Adminović έγραψε:Κάνω την αρχή. :D

Κανκούν - Πλάγια ντελ Κάρμεν - Τουλούμ και γενικότερα η Ριβιέρα Μάγια στο νότιο Μέχικο.

Από τις πιο ασφαλείς περιοχές του Μέχικο, με μεγάλη τουριστική ανάπτυξη τις τελευταίες δεκαετίες. Τρομερές παραλίες και τοπίο. Από εκεί μπορεί κανείς να πάει να επισκεφτεί και τις πυραμίδες των Μάγια. Έχει σύγχρονο διεθνές αεροδρόμιο με απευθείας πτήσεις από διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις (όχι Ελλάδα βέβαια). Πολλοί expats (κυρίως από ΗΠΑ και Καναδά) ζουν μόνιμα στην περιοχή αυτή.

Την περιοχή αυτή όταν ταξιδεύαμε από τη Βραζιλία την απέκλεισα σαν προορισμό επειδή από παραλίες δεν έχουμε έλλειψη στην Ελλάδα. Άλλοι είναι οι ελκυστικοί προορισμοί στο Μεξικό. Βέβαια γκρίνιαζαν οι ταξιδιωτικοί πράκτορες γιατί οι Βραζιλιάνοι πελάτες τους ήθελαν παραλίες (οι δικές τους είναι για ηλιοθεραπεία και παιχνίδια στην άμμο, δεν τολμούν να μπουν πιο βαθιά στη χώρα τους).
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".


Επιστροφή σε “Ταξίδια”