Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Ταξίδια, περιηγήσεις, διαδρομές, διαμονή κλπ.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Adminović » 18 Απρ 2022, 10:43

Προέλλην έγραψε:Έχει δίκιο ο κ. Νίκος, Βραζιλίες, Κολομβίες κτλ είναι τριτοκοσμικές εσxατότρυπες με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια προσώπων.

Μόνο αν ζείς σε gated community λένε, ή μεταμφιέζεσαι σε πειναλεο back-packer, κάθε φορά που ξεμυτίζεις απο το σπίτις.


Άσε τις Κολομβίες και τις Βραζιλίες εσύ, για τις οποίες δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, και κοίτα εκεί στο prwtos kosmos μη βρεθείς κατά λάθος σε κάνα γκέτο και μπλέξεις. :D
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 18 Απρ 2022, 14:26

Adminović έγραψε:Εμένα τα λες αυτά;
Η Βραζιλία είναι "μια ξεχωριστή ήπειρος", όπως λένε εύστοχα κάποιοι.

Ούτε εγώ έχω γυρίσει όλη τη Βραζιλία ούτε και είχα σκοπό πότε να τη γυρίσω όλη. Πήγα στοχευμένα σε ορισμένες πόλεις και περιοχές μαζί με την τότε κοπέλα μου, που μου πρότεινε εκείνη (Βραζιλιάνα από Σάο Πάολο).

Ωραία, εσύ πήγες επίσκεψη στη Βραζιλία, εγώ ζούσα κάποια χρόνια στη Βραζιλία.

Επομένως πήγα σε μέρη που είχαν στο δικό μου κριτήριο ενδιαφέρον, π.χ. λαογραφία (Φορταλέζα, Νατάλ, που τα λες κακόφημα μέρη)
Adminović έγραψε:Αλλά κάτι Φορταλέσες και Νατάλ που μου λες θυμάμαι ότι έχουν κακή φήμη. Και το Ρίο και το Σάο Πάολο επίσης έχουν κακή φήμη.

Είναι σαν να λες σε κάποιον που μένει στην Αθήνα ότι υπάρχουν σε εσένα τον ταξιδιώτη από το εξωτερικό κάποια πιο ενδιαφέροντα μέρη. ΟΚ.
Adminović έγραψε:Απλά οι παραλίες του Ρίο είναι σε κάθε τουριστικό οδηγό και όλοι τρέχουν εκεί (και για τις ημίγυμνες :fico: ).

Αυτό που δεν γράφει μάλλον ο τουριστικός οδηγός είναι ότι οι παραλίες είναι γεμάτες αδέσποτα σκυλιά και πλανώδιους πωλητές/κακοποιούς, ενώ, παράλληλα κάνει τρομερή ζέστη (εκτός αν πας χειμώνα). Επίσης πες μου πόσο βαθιά μπήκατε μέσα στη θάλασσα εσύ και η φίλη σου ή μήπως τη βγάλατε με ηλιοθεραπεία.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 18 Απρ 2022, 14:36

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Έχει δίκιο ο κ. Νίκος, Βραζιλίες, Κολομβίες κτλ είναι τριτοκοσμικές εσxατότρυπες με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια προσώπων.

Μόνο αν ζείς σε gated community λένε, ή μεταμφιέζεσαι σε πειναλεο back-packer, κάθε φορά που ξεμυτίζεις απο το σπίτις.


Άσε τις Κολομβίες και τις Βραζιλίες εσύ, για τις οποίες δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, και κοίτα εκεί στο prwtos kosmos μη βρεθείς κατά λάθος σε κάνα γκέτο και μπλέξεις. :D

Για παράδειγμα όταν προσγειωθείς στο διεθνές αεροδρόμιο στην Βενεζουέλα και πάρεις ταξί ή νοικιάσεις αυτοκίνητο για να πας στο Καράκας (ανεβαίνεις σούπερ βουνό) σου προτείνουν και καμιά ασφάλεια ζωής, με υπονοούμενα και για κανένα Γραφείο Κηδειών. Ο δρόμος πάει σαν φιδάκι στην αρχή και σου ορμάνε συμμορίες από δεξιά και αριστερά του δρόμου. Πρέπει να πατάς γκάζι ακόμα και σε στροφές ακόμα και αν βλέπεις μπροστά σου αστυνομικούς γιατί οι κακοποιοί είναι ντυμένοι σαν αστυνομικοί.

Είχα συναντήσει έναν αμερικανό τραυματισμένο παντού που έμοιαζε σαν τον Εσταυρωμένο. Τον ρώτησα τι έγινε και μου εξήγησε ότι στην παραπάνω διαδρομή δέχτηκε επίθεση στο δρόμο, έφαγε ξύλο, αλλά έδωσε και μπουνιές, ήταν πολλοί αυτοί που του επιτέθηκαν, σε κακή κατάσταση όμως πάτησε το γκάζι παρασύροντας κάποιους και γλύτωσε. Ήταν όμως ψηλός και αθλητικός.

Στο Σάο Πάολο δεν σταμάτησα ποτέ με κόκκινο φανάρι το βράδυ. Όσοι σταματούσαν ερχόταν ένα παιδάκι και τους κόλλαγε μια τσίχλα στο αυτοκίνητο και μετά τους περίμενε η συμμορία πιο κάτω.

Όπου περπατούσα φόραγα δημοσιογραφικό γιλεκάκι με πολλές τσέπες για να μην ξέρουν που έχω μοιράσει τα λεφτά και είχα εξασκηθεί να τραβάω με το χέρι χαρτονομίσματα που δεν χρειάζονταν ρέστα.

Δεν είναι όπως τα δείχνουν οι τουριστικοί οδηγοί και οι κάρτ ποστάλ.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Adminović » 18 Απρ 2022, 14:56

NikosVy έγραψε:Είναι σαν να λες σε κάποιον που μένει στην Αθήνα ότι υπάρχουν σε εσένα τον ταξιδιώτη από το εξωτερικό κάποια πιο ενδιαφέροντα μέρη. ΟΚ.


Οκ, σεβαστό.
Αλλά κι εσύ καταλαβαίνεις ότι πχ στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ πιο ωραία, ασφαλή και κατάλληλα για διακοπές μέρη από Αθήνα και Θεσσαλονίκη κι ότι κάποιος που έρχεται εδώ για διακοπές μάλλον αυτά θα προτιμήσει. :pardon:

Αυτό που δεν γράφει μάλλον ο τουριστικός οδηγός είναι ότι οι παραλίες είναι γεμάτες αδέσποτα σκυλιά και πλανώδιους πωλητές/κακοποιούς, ενώ, παράλληλα κάνει τρομερή ζέστη (εκτός αν πας χειμώνα). Επίσης πες μου πόσο βαθιά μπήκατε μέσα στη θάλασσα εσύ και η φίλη σου ή μήπως τη βγάλατε με ηλιοθεραπεία.


Εκεί που ήμασταν μικροπωλητές να γυρνάνε στην παραλία δεν υπήρχαν. Μόνο κάτι τέντες με καρότσι ή μικροπωλητές στο δρόμο που είχαν απλώσει κάτω τα πράγματα.

Στο νότο δεν έχει πολλή ζέστη και υγρασία· ένας ακόμη λόγος που το προτιμώ. :D

Σε μια λιμνοθάλασσα και ένα μικρό όρμο πήγαμε για μπάνιο. Κάπου 10-15 μέτρα πήγαμε μέσα, δεν το μέτρησα κιόλας.

NikosVy έγραψε:Για παράδειγμα όταν προσγειωθείς στο διεθνές αεροδρόμιο στην Βενεζουέλα και πάρεις ταξί ή νοικιάσεις αυτοκίνητο για να πας στο Καράκας (ανεβαίνεις σούπερ βουνό) σου προτείνουν και καμιά ασφάλεια ζωής, με υπονοούμενα και για κανένα Γραφείο Κηδειών. Ο δρόμος πάει σαν φιδάκι στην αρχή και σου ορμάνε συμμορίες από δεξιά και αριστερά του δρόμου. Πρέπει να πατάς γκάζι ακόμα και σε στροφές ακόμα και αν βλέπεις μπροστά σου αστυνομικούς γιατί οι κακοποιοί είναι ντυμένοι σαν αστυνομικοί.

Είχα συναντήσει έναν αμερικανό τραυματισμένο παντού που έμοιαζε σαν τον Εσταυρωμένο. Τον ρώτησα τι έγινε και μου εξήγησε ότι στην παραπάνω διαδρομή δέχτηκε επίθεση στο δρόμο, έφαγε ξύλο, αλλά έδωσε και μπουνιές, ήταν πολλοί αυτοί που του επιτέθηκαν, σε κακή κατάσταση όμως πάτησε το γκάζι παρασύροντας κάποιους και γλύτωσε. Ήταν όμως ψηλός και αθλητικός.

Στο Σάο Πάολο δεν σταμάτησα ποτέ με κόκκινο φανάρι το βράδυ. Όσοι σταματούσαν ερχόταν ένα παιδάκι και τους κόλλαγε μια τσίχλα στο αυτοκίνητο και μετά τους περίμενε η συμμορία πιο κάτω.

Όπου περπατούσα φόραγα δημοσιογραφικό γιλεκάκι με πολλές τσέπες για να μην ξέρουν που έχω μοιράσει τα λεφτά και είχα εξασκηθεί να τραβάω με το χέρι χαρτονομίσματα που δεν χρειάζονταν ρέστα.

Δεν είναι όπως τα δείχνουν οι τουριστικοί οδηγοί και οι κάρτ ποστάλ.


Στη Βενεζουέλα δεν θα πήγαινα ούτε με αλεξίσφαιρο γιλέκο και κράνος.
Όπως πχ δεν θα πήγαινα στο Ελ Σαλβαδόρ, Ονδούρα, Νικαράγουα Γουατεμάλα, στο βορρά του Μέχικο κλπ.

Το Σάο Πάολο είναι από τις πιο επικίνδυνες πόλεις της Βραζιλίας. Όπως είναι και το Ρίο, η Φορταλέσα, το Μανάους.
Αν έχεις δουλειά, προσπαθείς να κυκλοφορείς μέρα, μαζί με κόσμο και αποφεύγεις τις γειτονιές που θεωρούνται επικίνδυνες.
Αν δεν έχεις δουλειά, απλά δεν πας σε αυτές τις πόλεις. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 18 Απρ 2022, 16:56

Adminović έγραψε:Στη Βενεζουέλα δεν θα πήγαινα ούτε με αλεξίσφαιρο γιλέκο και κράνος.

Στο Καράκας που έμενα λόγω δουλειάς, κυκλοφορούσα άνετα σε δύο μόνο συνοικίες που εθεωρούντο ασφαλείς και την εποχή εκείνη, επί Τσάβες, ελεγχόνταν από τον Δήμαρχο που ήταν της Αντιπολίτευσης, επομένως η αστυνομία σημάδευε κατά προτίμηση τους σκουρόπετσους.
Εξαίρεση έκανα την Κυριακή που πήγαινα ντυμένος σαν ζητιάνος στο γιουσουρούμ τους σε λιγάκι επικίνδυνη συνοικία.

Επίσης αν είχε καμιά καλή ταινία πήγαινα σε κακόφημη συνοικία αλλά όταν ο κινηματογράφος είχε απογευματινή προβολή και ήταν πολύ κοντά στο μετρό. Έτσι μόλις τελείωνε το έργο, έτρεχα με όλη τη δύναμή μου στην έξοδο του κινηματογράφου, σκουντώντας στο δρόμο μου και όποιους βρίσκονταν μπροστά μου ώστε να φτάσω αμέσως στην είσοδο του Μετρό. Οι κακοποιοί δυσκολεύονται να σε ακολουθήσουν έτσι, νομίζουν ότι τρέχεις να γλυτώσεις από την αστυνομία (στην περιοχή εκείνη δεν ήταν η αγαπητή μου Αστυνομία της Αντιπολίτευσης, αλλά η Εθνοφυλακή του Τσάβες που σημάδευε ανοιχτόπετσους). Μέσα στο μετρό ήταν ΟΚ, έβρισκα ξανά την αναπνοή μου. Στις ύποπτες περιοχές περνώντας μπροστά από ένα κουρείο μπορούν να σε βουτήξουν μέσα και να σε κουρέψουν καθηλωμένο στην καρέκλα.
Adminović έγραψε:Όπως πχ δεν θα πήγαινα στο Ελ Σαλβαδόρ, Ονδούρα, Νικαράγουα Γουατεμάλα, στο βορρά του Μέχικο κλπ.

Στη Γουατεμάλα δεν συνάντησα εγκληματικότητα, ίσως κατά τύχη, επειδή χωρίς να το ξέρω, μόλις είχε τελειώσει εμφύλιος πόλεμος 36 ετών.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 22 Απρ 2022, 21:41

Ρισπέκτ στους κοσμοπολίτες χρηστες του ελέυθερου, οποιασδήποτε άποψης.

Χέζουμε στο κεφάλι τους βλάχους που θέλουν να έχουν άποψη για τον κόσμο, χωρίς να έχουν βγεί παραέξω απο το κωλοχώρι των.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Προορισμοί που θέλω να επισκεφθώ στο μέλλον

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 10 Αύγ 2023, 00:26

Αρχές Σεπτεμβρη θα πάω για πρώτη φορά στην μεγάλη νεοφιλελεύθερη καπιταλιστική πατρίδα, τις ΗΠΑ, του Τζο του Μπάϊντεν του ψεκοκτόνου.

Συγκεκριμένα, σε μέρος που πάντα ήθελα να πάω, στο Τουκσόν της Αριζόνα :enamorado:
Το μέρος με γοήτευε ανέκαθεν. Το ενδιαφέρον μου κινήθηκε όταν μικρός διάβαζα για την πλιατσικολογική αποστολή του Κοροναντο https://en.wikipedia.org/wiki/Francisco ... e_Coronado

Η φυσική ομορφιά του απλού, λιτού αλλά παράλληλα δραματικού, κλιματολογικά οριακού, ερημικού τοπίου είναι απαράμιλλη

Εικόνα

Eπίσης, το Τουκσόν, είναι ίσως η μοναδική πόλη στον πλανήτη που έχει σαφείς κανόνες κατά της φωτορύπανσης (απαγορεύονται τα δυνατά εξωτερικά φώτα), με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την τριγύρω έρημο, να αποτελεί τοποθεσία-Ιερό Δισκοπήτηρο για εμάς του ερασιτέχνες αστρονόμους.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Ταξίδια”