Μινιμαλιστική ζωή

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Μαρ 2019, 17:44

Χαμένος έγραψε:Ο νομοθέτης δεν είναι χαζός. Ο νόμος κυνηγάει τους από άποψη σκηνίτες,


Λοιπόν, ξέρεις τι;
Αυτό ακριβώς διαπίστωσα πριν καμιά 10αριά χρόνια που πήγα να ξεκινήσω το πρότζεκτ μου.
Πήγα με την ιδέα μου σε επαγγελματίες του χώρου και τους λέω θέλω να κάνω αυτό. Ένα δωμάτιο στην ουσία. Tiny house.
Ξεκίνησα με γραφείο πολιτικών μηχανικών. Οι άνθρωποι, ξέροντας καλύτερα τη δουλειά τους προφανώς, άρχισαν να μου λένε "Ναι αλλά θα χρειαστεί και αυτό και άμα κάνεις αυτό θα χρειαστεί και το άλλο ... και σκέψου σε 30 χρόνια να είναι το σπίτι έτσι κτλ... να προνοήσεις το ένα ... να προνοήσεις το άλλο" και να μην στα πολυλογώ το τελικό σχέδιο του σπιτιού κατέληξε να είναι ένα παλάτι.
Πραγματικά, σχεδόν με έπεισαν. Η αρχική μου ιδέα εγκαταλείφθηκε και είπα μάλλον έχουν δίκιο. Ήμουν έτοιμη να φεσωθώ στα δάνεια για να φτιάξω το σπίτι των ονείρων μου;;; των ονείρων τους; Ευτυχώς,μετά ήρθε η κρίση και δεν το τόλμησα.

Παρόλα αυτά λέω ας δω καμιά άλλη εναλλακτική. Πήρα σβάρνα εταιρείες με έτοιμα σπίτια. Όλοι το ίδιο αποθαρρυντικοί. Άλλο έλεγα εγώ και άλλο σπίτι έβγαινε στο τέλος με τρελά κόστη.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πέρα από τους νόμους που κυνηγάνε καλώς ή κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μου) τους από άποψη "σκηνίτες", στην Ελλάδα δεν μπορείς να βρεις και τον κατάλληλο επαγγελματία να σου φτιάξει αυτό το tiny house, γιατί δεν είναι κάτι συνηθισμένο εδώ. Τουλάχιστον, τα χρόνια που το έψαχνα εγώ. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα. Εικάζω ότι οι λόγοι που με αποθάρρυναν τότε για κάτι τέτοιο πρώτον είχε να κάνει με ίδιον όφελος, δλδ να κονομήσουν περισσότερα, δεύτερον δεν είχαν την απαραίτητη τεχνογνωσία και τρίτον ακόμα και τη φαντασία, αν θέλεις, ώστε να φτιάξουν ένα τόσο δα μικρό σπιτάκι με τέτοιον τρόπο που να είναι λειτουργικό και βιώσιμο. Αυτά προ 10ετίας υπενθυμίζω.



Χαμένος έγραψε:Παρόλα αυτά, ένα 18τμ νόμιμο σπίτι, υπό προϋποθέσεις, δεν βγαίνει πάνω απο 30.000e.

Και πάλι πολλά δεν είναι ρε φίλε;
Δλδ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η κατασκευή/αγορά μιας κατοικίας δεν ανταποκρίνεται στην αγοραστική δύναμη των αγοραστών.
Τι είναι αυτό που εκτινάσσει στα ύψη τις τιμές;
Είναι υπερβολικά παράλογες.
Γιατί δεν είναι κάτι πιο προσιτό;
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Μαρ 2019, 22:41

bizeli έγραψε:Δλδ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η κατασκευή/αγορά μιας κατοικίας δεν ανταποκρίνεται στην αγοραστική δύναμη των αγοραστών.
Τι είναι αυτό που εκτινάσσει στα ύψη τις τιμές;
Είναι υπερβολικά παράλογες.
Γιατί δεν είναι κάτι πιο προσιτό;

Ελλάδα πάλι καλά είναι. Στις ανεπτυγμένες χώρες τα σπίτια έχουν εξωφρενικότερες -αναλογικά με τα εισοδήματα- τιμές.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό itteithe » 07 Μαρ 2019, 09:07

bizeli, σου φαίνεται μεγάλο το ποσό, γιατί σκέφτεσαι μόνο τα λεφτά που θες για τα τούβλα και τα τσιμέντα. Παρ' όλ' αυτά, έχεις να δώσεις λεφτά για τα υλικά της σκεπής (κεραμίδια, ξυλεία) , για τον(ους) οικοδόμο(ους) και τον εργολάβο (που συνήθως είναι το ίδιο άτομο), γι αυτόν που θα σου φτιάξει το δάπεδο (είτε βάλεις πλακάκια, μάρμαρο, μωσαϊκό ή παρκέ) και τα υλικά του, για τα υλικά των κουφωμάτων και του μάστορα που θα στα περάσει, τον επιπλά για τις εσωτερικές πόρτες (αν υπάρχουν και ίσως για τα ντουλάπια κουζίνας, αν βάλεις), τα ηλεκτρολογικά και το μεροκάματο του ηλεκτρολόγου, τα υδραυλικά και το μεροκάματο του υδραυλικού, τα είδη υγιεινής και τέλος για τον μηχανικό και τις άδειες που πρέπει να σου βγάλει, ο οποίος παίρνει συγκεκριμένη ταρίφα για την δουλειά του η οποία είναι καθορισμένη από το ΤΕΕ.
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 16:13

itteithe έγραψε:bizeli, σου φαίνεται μεγάλο το ποσό, γιατί σκέφτεσαι μόνο τα λεφτά που θες για τα τούβλα και τα τσιμέντα. Παρ' όλ' αυτά, έχεις να δώσεις λεφτά για τα υλικά της σκεπής (κεραμίδια, ξυλεία) , για τον(ους) οικοδόμο(ους) και τον εργολάβο (που συνήθως είναι το ίδιο άτομο), γι αυτόν που θα σου φτιάξει το δάπεδο (είτε βάλεις πλακάκια, μάρμαρο, μωσαϊκό ή παρκέ) και τα υλικά του, για τα υλικά των κουφωμάτων και του μάστορα που θα στα περάσει, τον επιπλά για τις εσωτερικές πόρτες (αν υπάρχουν και ίσως για τα ντουλάπια κουζίνας, αν βάλεις), τα ηλεκτρολογικά και το μεροκάματο του ηλεκτρολόγου, τα υδραυλικά και το μεροκάματο του υδραυλικού, τα είδη υγιεινής και τέλος για τον μηχανικό και τις άδειες που πρέπει να σου βγάλει, ο οποίος παίρνει συγκεκριμένη ταρίφα για την δουλειά του η οποία είναι καθορισμένη από το ΤΕΕ.


Ναι οκ. Το θέμα είναι γιατί όλα αυτά είναι τόσο ακριβά;
Γιατί η κατασκευή μιας κατοικίας να είναι είδος πολυτελείας;
Πχ 100.000 είσαι τσίμα τσίμα να τα καλύψεις όλα αυτά.
100.000 ευρώ τα θεωρείς λίγα;

Θες τουλάχιστον 300.000 ευρώ να είσαι άνετος για όλα τα σούξου μούξου.
Και δεν βάζω μέσα το οικόπεδο.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό itteithe » 07 Μαρ 2019, 16:46

bizeli έγραψε:Ναι οκ. Το θέμα είναι γιατί όλα αυτά είναι τόσο ακριβά;
Γιατί η κατασκευή μιας κατοικίας να είναι είδος πολυτελείας;
Πχ 100.000 είσαι τσίμα τσίμα να τα καλύψεις όλα αυτά.
100.000 ευρώ τα θεωρείς λίγα;

Θες τουλάχιστον 300.000 ευρώ να είσαι άνετος για όλα τα σούξου μούξου.
Και δεν βάζω μέσα το οικόπεδο.


Όχι 100Κ είναι όντως πολλά, εγώ αναφερόμουν στα 30Κ που ανέφερε και ο Χαμένος παραπάνω. Ποιο σου ζήτησε τόσα πολλά και για να χτίσεις που;
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 18:35

itteithe έγραψε:Όχι 100Κ είναι όντως πολλά, εγώ αναφερόμουν στα 30Κ που ανέφερε και ο Χαμένος παραπάνω. Ποιο σου ζήτησε τόσα πολλά και για να χτίσεις που;


Όχι εγώ λέω γενικά και αναλογικά. Αυτές είναι οι τιμές της αγοράς για να χτίσεις ένα απλό συμβατικό σπίτι. Θες τουλάχιστον 100.000 ευρώ και πάλι πολύ σφιχτά.

Για να είσαι άνετος θες κανένα 200 - 300.000 ευρώ. Όχι,για τα 18τμ που είπε ο Χαμένος.
Για κανονικό σπίτι.
Αστρονομικά ποσά.
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό vallon » 07 Μαρ 2019, 19:26

έχεις δίκιο μπιζέλι, τόσο μου πήγε πιο πάνω για να ολοκληρωθεί, αν βάλεις και το οικόπεδο άστα
και να θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα τα πάρεις πίσω
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 19:50

Ναι, ρε.
Με 30.000 ευρώ εδώ παίρνεις ένα προκάτ στην πολύ ξεφτίλα.Την πιο βασική έκδοση.
Για να φτιάξεις ένα tiny house με 30.000,σαν αυτό που έβαλε ο Χαμένος στην αρχή, θα πρέπει να αναλάβεις να το φτιάξεις μόνος σου για να γλιτώσεις κάποια χρήματα.
Αλλιώς γάμησέ τα.
Το ίδιο σπίτι μπορεί να σου βγει 50.000 -75.000 αν στο φτιάξει άλλος.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Μαρ 2019, 22:25

bizeli έγραψε:Για να είσαι άνετος θες κανένα 200 - 300.000 ευρώ. Όχι,για τα 18τμ που είπε ο Χαμένος.
Για κανονικό σπίτι.

Κανονικό σπίτι είναι τα 18τμ.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 22:38

Χαμένος έγραψε:
bizeli έγραψε:Για να είσαι άνετος θες κανένα 200 - 300.000 ευρώ. Όχι,για τα 18τμ που είπε ο Χαμένος.
Για κανονικό σπίτι.

Κανονικό σπίτι είναι τα 18τμ.


18τμ είναι ένα δωμάτιο που για μένα είναι ένα κανονικό σπίτι.
Ένα κανονικό σπίτι, όμως, λογίζεται το λιγότερο 75 τμ. για να ζήσει μια οικογένεια μπλα, μπλα, μπλα...
0 .


Επιστροφή σε “Life Style”