Ακύρωση ενδιάμεσης πτήσης.

Ταξίδια, περιηγήσεις, διαδρομές, διαμονή κλπ.
Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 453

Ακύρωση ενδιάμεσης πτήσης.

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 20 Δεκ 2019, 23:47

Πετάω αύριο Αγγλία- Ελλάδα με ενδιάμεσο σταθμο Κοπεγχάγη. Από Κογχάγη για Ελλάδα η πτήση ακύρωθηκε. Πήρα sms από την εταιρία που λέει οτι δουλεύουν για να μου βρουν άλλη πτήση. Πως να το χειριστώ; Κάτι για 400 ευρώ αποζημίωση βλέπω.. :D
0 .

Diogos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 162

Re: Ακύρωση ενδιάμεσης πτήσης.

Δημοσίευσηαπό Diogos » 21 Δεκ 2019, 10:01

Νομίζω ότι δικαιούσαι αποζημίωση. Δεν ξέρω αν είναι 400 ευρώ ή άλλο ποσό. Σίγουρα δικαιούσαι και δωρεάν διαμονή και γεύματα όσο καθυστερείς να φύγεις από Κοπεγχάγη.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ακύρωση ενδιάμεσης πτήσης.

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Δεκ 2019, 10:41

mixaliss έγραψε:Πετάω αύριο Αγγλία- Ελλάδα με ενδιάμεσο σταθμο Κοπεγχάγη. Από Κογχάγη για Ελλάδα η πτήση ακύρωθηκε. Πήρα sms από την εταιρία που λέει οτι δουλεύουν για να μου βρουν άλλη πτήση. Πως να το χειριστώ; Κάτι για 400 ευρώ αποζημίωση βλέπω.. :D

Η αποζημίωση είναι συνάρτηση του χρόνου που έχασες περιμένοντας άλλη πτήση + απόσταση σε χλμ της ακυρωθείσας πτήσης.

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, στείλε ένα mail (ή φόρμα παραπόνων ή ό,τι τέσπα υποστηρίζει η αεροπορική για τέτοιες περιπτώσεις) όπου θα εκφράζεις την έντονη δυσαρέσκειά σου για την ακύρωση της πτήσης (ρίξε και λίγη σάλτσα για το πόσο πολύ ταλαιπωρήθηκες :fico: ) και θα ζητάς τη νόμιμη αποζημίωση.

Λογικά αυτοί θα σου κάνουν κάποια αντιπρόταση, στυλ πχ δωρεάν εισιτήρια για μελλοντικό ταξίδι. Αν σου αρέσει, το αποδέχεσαι και κλείνει το ζήτημα. Αν όχι και αν η αεροπορική δεν καταβάλει την αποζημίωση, το επόμενο βήμα είναι καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή ή σε ανάλογη υπηρεσία σε άλλη χώρα όπου ίσως έχεις τη διαμονή σου και βέβαια τελικά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις αγωγή για να πάρεις τα λεφτά (εύχομαι να μην φτάσεις εκεί).
2 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 453

Re: Ακύρωση ενδιάμεσης πτήσης.

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 21 Δεκ 2019, 20:22

Τελικά μου άλλαξαν το εισιτήριο, τώρα βρίσκομαι στην Στοκχόλμη, και αύριο πρωί πετάω για Θεσσαλονίκη. Διαμονή πληρωμένη σε πολύ καλό ξενοδοχείο. Χωρις ταλαιπωρίες μόλις προσγειώθηκα μου δώσαν voucher για το ξενοδοχείο, 10 λεπτά από το τέρμιναλ.

Αποζημιώση από οτι κατάλαβα δικαιουμαι γιατί η καθυστέρηση άφιξης στην Θεσσαλονίκη είναι άνω των 3 ώρων. Για αποστάσεις μεγαλύτερες των 1.500χμ η αποζημιώση είναι 400 ευρώ. ( Ευρωπαική νομοθεσία για πτήσεις εντός ΕΕ).
0 .


Επιστροφή σε “Ταξίδια”