Ζωή στην ύπαιθρο

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.

Αν είχατε την δυνατότητα, θα παρατούσατε την πόλη για την ύπαιθρο;

- Ναι
6
55%
- Όχι
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 17 Φεβ 2015, 01:58

Εικόνα
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 17 Φεβ 2015, 02:57

Όχι, μου αρέσει η ανωνυμία της πόλης. Έχει γενικότερα περισσότερες ανέσεις από το χωριό και είναι και καλύτερα από άποψη δουλειάς.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 17 Φεβ 2015, 03:07

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε ζωή σε χωριό, μπορεί να είναι και σε φάρμα εκτός κάποιου οικισμού.

Επίσης, με το αν είχατε την δυνατότητα, εννοώ αν υπήρχε η δυνατότητα βιοπορισμού στην ύπαιθρο.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 17 Φεβ 2015, 03:26

Όταν βγω στη σύνταξη ίσως αρχίσω να σκέφτομαι το χωριό. Αλλάζει ο ανθρωπος όταν γεράσει και δεν θέλει να σκοτίζεται πολύ. Όχι πάντως στο χωριό μου στην Ελλάδα, γιατί έχει σχεδόν ερημώσει, αλλά σε κάποιο άλλο κοντά σε θάλασσα. Ίσως και σε κάποιο νησί.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 17 Φεβ 2015, 03:31

Eμένα πάντως το όνειρό μου είναι να ζήσω όσο το δυνατόν πιο αυτάρκης σε μια μίνι φάρμα.

To έχω μελετήσει αρκετά το θέμα, υπάρχει σχετικό κίνημα (δεκαετίες τώρα, με κορυφαία σύγχρονη μορφή τον John Seymour) και βιβλιογραφία.

Ο στόχος μου είναι η δημιουργία μιας μίνι φάρμας 4 στρεμμάτων

Εικόνα

ή ακόμη καλύτερα 20 στρεμμάτων

Εικόνα

με ένα πολύ μικρό πέτρινο σπίτι

Εικόνα



Δεν θέλω να το κάνω όταν βγω στην σύνταξη, θα είναι πολύ αργά τότε. Μαζεύω λεφτά για να το κάνω σχετικά νέος, να το χαρώ.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 17 Φεβ 2015, 03:52

Πολύ ωραίο πρότζεκτ, Διάδοχε. Η πρώην μου έχει κάνει κάτι παραπλήσιο. Πήρε μια παλιά φαρμα, τη σουλούπωσε και κάνει αγροτουρισμό. Ένα μέρος της δουλειάς βγαίνει από άτομα που δουλεύουν έναντι φιλοξενίας. Έχει βάλει και δραστηριότητες οπως ιππασία καθώς και μια μικρή μπουτίκ.
0 .

Άβαταρ μέλους
-Άρης-
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 142

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό -Άρης- » 17 Φεβ 2015, 04:59

Καλή σύνδεση στο ίντερνετ να υπάρχει και θα μπορούσα να ζήσω οπουδήποτε.
0 .

Άβαταρ μέλους
Πολέμων
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Πολέμων » 17 Φεβ 2015, 08:58

Το έκανα και περνάω τέλεια . Διάδοδε , πολύ καλό το πλάνο σου .Τώρα είμαι στην φάση που ψάχνω να αγοράσω 10 στρέμματα για να βάλω αμπέλι και ελιές.
Έχω ένσταση για τα ζώα (βρωμάνε και κοστίζουν και απαιτούν πολύ δουλειά)
:s_cool
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 17 Φεβ 2015, 12:54

libre έγραψε:Πολύ ωραίο πρότζεκτ, Διάδοχε. Η πρώην μου έχει κάνει κάτι παραπλήσιο. Πήρε μια παλιά φαρμα, τη σουλούπωσε και κάνει αγροτουρισμό. Ένα μέρος της δουλειάς βγαίνει από άτομα που δουλεύουν έναντι φιλοξενίας. Έχει βάλει και δραστηριότητες οπως ιππασία καθώς και μια μικρή μπουτίκ.

Όχι, δεν το σκέφτομαι έτσι. Το θέλω πιο απλό, όχι επιχείρηση με δάνεια, ρίσκα, κλπ.


-Άρης- έγραψε:Καλή σύνδεση στο ίντερνετ να υπάρχει και θα μπορούσα να ζήσω οπουδήποτε.

Έτσι :D
Τη σήμερον ύπαιθρο δεν σημαίνει αποκομμένος απο τον κόσμο.


Πολέμων έγραψε:Το έκανα και περνάω τέλεια . Διάδοδε , πολύ καλό το πλάνο σου .Τώρα είμαι στην φάση που ψάχνω να αγοράσω 10 στρέμματα για να βάλω αμπέλι και ελιές.
Έχω ένσταση για τα ζώα (βρωμάνε και κοστίζουν και απαιτούν πολύ δουλειά)
:s_cool

Έχω 18 στρέμματα ποτιστικά 1 χλμ απο θάλασσα. Εκεί σκέφτομαι να κάνω την δουλειά. Βασικά να σταματήσω την καλλιέργεια σιτηριού και να αρχίσω να βάζω δέντρα, για αρχή. Να ξεκουραστεί και το χώμα μετά απο δεκαετίες εντατικής καλλιέργειας με λιπάσματα κλπ.
Ζώα λέω να βάλω οπωσδήποτε, σε μικρή κλίμακα όμως. Ας πούμε 1 κατσίκα για γάλα και τυριά, 1 γουρούνι (ή αγριογούρουνο) για πάχυνση και σφαγή κάθε χρόνο, κότες (ίσως και πάπιες), κουνέλια.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 17 Φεβ 2015, 13:36

Διάδοχε, σε ποια χώρα μιλάμε ότι θα γίνουν αυτά; Αφού ειπες ότι θες να το χαρείς όσο είσαι ακόμα νεος, φαντάζομαι ότι θα είσαι ακόμα σε ηλικία που θα δουλεύεις. Από ό,τι κατάλαβα είσαι εξω. Αν πας Ελλάδα ας πούμε, δεν είναι ένα θέμα η δουλειά;
0 .


Επιστροφή σε “Life Style”