Ζωή στην ύπαιθρο

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.

Αν είχατε την δυνατότητα, θα παρατούσατε την πόλη για την ύπαιθρο;

- Ναι
6
55%
- Όχι
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 06 Μαρ 2015, 13:58

Προφανώς θα σχεδιάζει να κάνει κάτι δικό του, αλλά βρε Χαιρ στην Ελλάδα; Μόνο εαν εξαγάγεις μπορείς να είσαι επιτυχημένος και σε καιρούς χαλαιπούς, ούτε να σε εμπιστευτούν δεν μπορούν. Προφανώς θα πετάξεις τα ωραία σου λεφτά στα σκουπίδια, μπορείς βεβαίως να το σχεδιάσεις αλλιώς. Πχ να ανοίξεις στο εξωτερικό κάτι, να ασχοληθείς κανά 2 - 3 χρόνια μέχρι να μπεις σε ρυθμό και μετά στα ρυθμίζουν οι υπευθυνοι που αφήνεις πίσω ή μπορείς μέσω τηλεδιάσκεψης καθημερινά από Ελλάδα να τους δίνεις κατευθύνσεις το τι θα κάνουν. Έτσι ναι, αλλά θέλεις χρονάκια. Και το χειρότερο να έχεις απλώς σκοπό να βρεις εργασία και να είσαι καθημερινά ένας δούλος και να μην πληρώνεσαι παρά μόνο όταν έχει το ταμείο, τότε ξανασκέψου το.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 06 Μαρ 2015, 17:33

Λαχουρένιος έγραψε:Κατα τη γνωμη μου,εδω και πολλα χρονια οι επαρχιακες πολεις δεν εχουν γραφικοτητα,ειναι απλως ασχημες τσιμεντουπολεις μικρου μεγεθους,κατι σαν φτωχοι συγγενεις της Αθηνας.Κωμοπολεις και χωρια ειναι καπως καλυτερα,αλλα αντε βρες δουλεια και συζυγο εκει.

Μα δεν μιλάει κανείς για γραφικότητα, αλλά για ευκολία.

Metranion έγραψε:Προφανώς θα σχεδιάζει να κάνει κάτι δικό του, αλλά βρε Χαιρ στην Ελλάδα; Μόνο εαν εξαγάγεις μπορείς να είσαι επιτυχημένος και σε καιρούς χαλαιπούς, ούτε να σε εμπιστευτούν δεν μπορούν. Προφανώς θα πετάξεις τα ωραία σου λεφτά στα σκουπίδια, μπορείς βεβαίως να το σχεδιάσεις αλλιώς. Πχ να ανοίξεις στο εξωτερικό κάτι, να ασχοληθείς κανά 2 - 3 χρόνια μέχρι να μπεις σε ρυθμό και μετά στα ρυθμίζουν οι υπευθυνοι που αφήνεις πίσω ή μπορείς μέσω τηλεδιάσκεψης καθημερινά από Ελλάδα να τους δίνεις κατευθύνσεις το τι θα κάνουν. Έτσι ναι, αλλά θέλεις χρονάκια. Και το χειρότερο να έχεις απλώς σκοπό να βρεις εργασία και να είσαι καθημερινά ένας δούλος και να μην πληρώνεσαι παρά μόνο όταν έχει το ταμείο, τότε ξανασκέψου το.

Δεν θέλω να κάνω μπίζνες, να αράξω και να απολαύσω την ζωή μου θέλω. Ένα μικρό εισόδημα μπορώ να έχω απο ηλεκτρολογικές επισκευές σε αγροτικές εγκαταστάσεις (πχ γεωτρήσεις, την έχω ξανακάνει αυτή την δουλειά ως συμπλήρωμα εισοδήματος τα καλοκαίρια).

Τα όνειρά μου δεν είναι να ζήσω σε μεγαλούπολη που δεν με ξέρει κανένας, που συναντάς συνεχώς ενδιαφέροντες ανθρώπους, να κάνω καριέρα σε καλή εταιρία, να ζήσω στο εξωτερικό, να έχω μούσι, να φοράω σκίνι τζηνς, κλπ. Αυτα όλα λίγο-πολύ τα έχω ήδη (εκτός απ το μούσι), πολύ ωραία είναι, με τίποτε δεν θα άλλαζα την μέχρι τώρα πορεία και τις επιλογές μου. Αλλά ακριβώς επειδή τα έχω, ξέρω τι είναι αυτό που πραγματικά θέλω. Δεν μπορώ να με φανταστώ μεσήλικα να τρέχω σαν τον αρουραίο σε μια πόλη, να ψωνίζω φαγητό απο σούπερ μάρκετ, να σπαταλάω ώρες στον δρόμο, να βλέπω παντού τριφύρω μου πήχτρα απο ανθρώπους, κοκ. Ινάφ ιζ ινάφ. Ο Διάδοχος μεσοπρόθεσμα θα πραγματοποιήσει Μεγάλη Έξοδο.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 06 Μαρ 2015, 17:39

Diadochos έγραψε:Τα όνειρά μου δεν είναι να ζήσω σε μεγαλούπολη που δεν με ξέρει κανένας, που συναντάς συνεχώς ενδιαφέροντες ανθρώπους, να κάνω καριέρα σε καλή εταιρία, να ζήσω στο εξωτερικό, να έχω μούσι, να φοράω σκίνι τζηνς, κλπ. Αυτα όλα λίγο-πολύ τα έχω ήδη (εκτός απ το μούσι), πολύ ωραία είναι, με τίποτε δεν θα άλλαζα την μέχρι τώρα πορεία και τις επιλογές μου. Αλλά ακριβώς επειδή τα έχω, ξέρω τι είναι αυτό που πραγματικά θέλω.


Μωρη χιπστερου!! :LoL: :LoL: :LoL: :LoL:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 06 Μαρ 2015, 18:58

Ούρτ! Ο Διάδοχος δεν είναι χίπστερ!
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 06 Μαρ 2015, 19:07

Μια μεγάλη φιλοδοξία είναι αυτή

Εικόνα

δύσκολο όμως να συντηρείς άλογο :nea:
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος
Δημοσιεύσεις: 5605
Τοποθεσία: Μνημονιακή Διασπορά.

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Μαρ 2015, 20:14

Γατάκι διάδοχε ο εγκέφαλος έχει και μούσι.
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Black Lady
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 21

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Black Lady » 06 Μαρ 2015, 20:43

ο συγχωρεμένος ο αντρας μου ειχε ένα κτημα στα οινοφυτα και του αρεσε εκει, εμενε συχνα μονος του,εκει τον θαψαμε.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 06 Μαρ 2015, 21:20

Κι εμένα, στο κτήμα θέλω να με θάψουν, στο νεκροταφείο φοβάμαι με τόσα πτώματα στριμωγμένα.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Black Lady
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 21

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Black Lady » 06 Μαρ 2015, 22:06

θέλει ειδική αδεια διαδοχε, πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 στρεματα
0 .

Άβαταρ μέλους
Perseus
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 782

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Perseus » 06 Μαρ 2015, 22:54

Διαδοχε,

στο θεμα της περιφραξης εχεις πεσει πολυ εξω, με 1 χιλιαρικο 2 στρεμματα μπορεις να περιφραξεις.επισης δεν υπαρχει περιπτωση να οργωσεις 4 στρεμματα με αυτο το παιχνιδακι (εξαρταται απο τον τυπο του χωματος και την ικανοτητα σου)


Τ αβατα ειναι τρομερο προβλημα και δεν ειναι 2 ημερες δουλειας σε μεγαλες εκτασεις μπορει να χρειαστεις καταστροφεα.
0 .


Επιστροφή σε “Life Style”