Πάσχα στο χωριό.

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 377
Τοποθεσία: ΗΗ.

Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 23 Μαρ 2018, 17:45

Υπάρχει στη ζωή σας αυτό; Δεν λέμε τώρα, πήγα στην Αράχωβα, στην Χατζημυζήθρα και έμεινα σε παραδοσιακό ξενώνα κι έφαγα κόκορα Βλαχέρνας με χυλοπίτες Δημητσάνας, με τον Συγκαμενομπουτίδη τον έμπορο, αλλά πήγα στο χωριό μου, στο κανονικό μου χωριό. Θα κάνετε παραδοσιακό Πάσχα στο χωριό; Πού και πώς;
0 .
Ordem e Progresso.
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 23 Μαρ 2018, 22:44

Όχι :cry:
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
sys3x
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 378

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό sys3x » 23 Μαρ 2018, 22:56

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Όχι :cry:


0 .
Άν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.

.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 23 Μαρ 2018, 23:00

Δεν εχω χωριο οποτε οχι, ουτε μου λειπει
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 358

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » 23 Μαρ 2018, 23:06

Πάσχα Π-Α-Ν-Τ-Α στο νησί. Μπαμπάς σφάζει κάνα αρνάκι για την Κυριακή, μαζευόμαστε όλοι, αν δεν έχουμε μουσαφίρηδες, είμαστε 8. Έχουμε φτάσει και 50 με το παλαιό ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ. Αυτά χωρίς τους επισκέπτες, διότι μετά τα φαγιά, έρχονται και τα υπόλοιπα σόγια για άφτερ.

Σε ό,τι αφορά το Μ. Σάββατο, έχω συγκεκριμένο στέκι σε συγκεκριμένο σημείο της αυλής της εκκλησίας, όπου μαζεύεται συγκεκριμένη παρέα και έχουμε ένα άγραφο ραντεβού μεταξύ μας από το δημοτικό μέχρι και σήμερα. Εννοείται πάμε δέκα λεπτά πριν, φιλιόμαστε και φεύγουμε, αλλά το αυτό το ραντεβού κρατάει 20+ χρόνια. Το ματς ξεκινάει στο ποιός θα φέρει το φως σπίτι. Λούνα Παρκ κατάσταση. Μετά αρχίζει το δράμα, διότι δεν τρώω Μαγειρίτσα και πεινώ. Ευτυχώς που από τότε που έχω ανηψιό, γίνεται ξεχωριστή κρεατόσουπα για μας και στανιάρουμε. Κλασικά μετά όλοι βγαίνουμε στα κλαμπάκια. Νot.
1 .

Συριζαίος
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 70

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Συριζαίος » 24 Μαρ 2018, 08:14

To Πάσχα είναι Εβραϊκή εορτή
0 .

Άβαταρ μέλους
asevastos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 401

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό asevastos » 24 Μαρ 2018, 10:10

εξαπανεκαθεν.

μικρος ειχα κανονικο χωριο, με περιστρεφομενη στο χερι χοληστερινη, χορους κυκλωτικους, δυναμιτη απο το νταμαρι αντι για παιδικα δυναμιτακια, πληρες προγραμμα.

αλλα και τωρα τραβιεμαι σε χωρια φιλων, και επειδη εχω πολλους, μπορει και σε 3 διαφορετικα μεσα στην ημερα. το προγραμμα παει καπως ετσι.

ξυπνω πρωι, και πεταγομαι με τη μηχανη 10χλμ παραπερα, στον φιλο. βοηθαω να ετοιμαστουν τα διαφορα, κια κανω το διαιτητη στον καβγα πατερα-γιου για το σωστο ψησιμο. τρωμε σουβλιστο πιπερι με λιγο κοκορετσι, τοπικη συνταγη :pardon:

μετα παιρνω την οικογενεια και παμε σε συγγενεις, σε αλλο χωριο. σοβαρο φαι, με ολα τα προιοντα δικης τους παραγωγης, πιτσιρικια να τριγυριζουν, πολιτικοι καβγαδες, γυναικεια κουτσομπολια, ταπανταολα.

μολις πεσει ο ηλιος παμε για επιδορπιο σε 3ο χωριο. ψαροπαρεα, βετερανοι ψαροπαππουδες με ιστοριες του προηγουμενου αιωνα, και οργανωση αυριανης εξορμησης.
0 .

Άβαταρ μέλους
Daje
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 58

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Daje » 24 Μαρ 2018, 15:15

Ωραια φαση.
0 .

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2366
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό κουλούρι Θεσσαλονίκης » 24 Μαρ 2018, 17:53

Cavaliere έγραψε:Υπάρχει στη ζωή σας αυτό; Δεν λέμε τώρα, πήγα στην Αράχωβα, στην Χατζημυζήθρα και έμεινα σε παραδοσιακό ξενώνα κι έφαγα κόκορα Βλαχέρνας με χυλοπίτες Δημητσάνας, με τον Συγκαμενομπουτίδη τον έμπορο, αλλά πήγα στο χωριό μου, στο κανονικό μου χωριό. Θα κάνετε παραδοσιακό Πάσχα στο χωριό; Πού και πώς;

αυτό ακριβώς.
είχα πάει έτσι Πασχα στο Καιμακτσαλάν και περασα ΑΠΑΙΣΙΑ!!!
:angry: :angry: :angry:


Φετος μαλλον που δε θα δουλευω δε ξερω τι να κανω και τι θα κάνω!
:rolleyes:
0 .
Μια ακατανίκητη,παθιασμένη,ασυγκράτητη,ακαταγώνιστη, ενθουσιώδης,παράφορη,ζωηρή ορμή μεταξύ των φύλων,που σχετίζεται με την επιθυμία να γίνουν ένα
♪♫•*¨*•.¸¸♫♪ :heartbeat: ♪♫•*¨*•.¸¸♫♪ :heartbeat: ♪♫•*¨*•.¸¸♫♪ :heartbeat: ♪♫•*¨*•.¸¸♫♪


Είναι πολύ ευκολότερο να χαμογελάς...από το να είσαι ευτυχισμένος....

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Re: Πάσχα στο χωριό.

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 26 Μαρ 2018, 11:16

Πάσχα ΠΑΝΤΑ και μόνο χωριό, είτε Λακωνία, είτε προς Λαμία. Λαμπρή και πόλη ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Και εννοείται όχι σε τουριστικά τύπου Αράχωβα, Δημητσάνα κλπ.
0 .


Επιστροφή σε “Life Style”