Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Η αγάπη για τα ζώα και το περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Ιαν 2024, 00:13

Φέτος έχω ζοριστεί πολύ με το θέμα ντύσιμο και καιρός.
Ντύνομαι ελαφρά κρυώνω. Ντύνομαι βαριά σκάω.
Δεν ξέρω τι να φορέσω πια.
Οι απότομες μεταβολές του καιρού, ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα να βιώνουμε τις 4 εποχές του vivaldi, έχει αρχίσει να με προβληματίζει πολύ.

Αρχικά το απέδιδα στις άστοχες ενδυματολογικές επιλογές μου. Αλλά μετά σκέφτηκα μωρέ δεν είναι και φυσιολογικό όλο αυτό.

Αν το θέμα δεν είναι περιβαλλοντικό τότε θα πάω να κοιτάξω τον θυρεοειδή μου.
Με έχουν τρελάνει αυτές οι εναλλαγές λίγο χειμώνας, μετά λίγο άνοιξη, μετά πάρε και έναν καύσωνα 1-2 μέρες, το ξαναγυρνάμε σε χιόνι, μετά υγρασία, μετά μπόρες, λίγο πλημμύρα αλλά όχι πλημμύρα γιατί ήλιος κτλ.

Σας φαίνονται φυσιολογικά όλα αυτά ή ο καιρός φέρεται λες και έχει κολλήσει ιό και κάνει τα δικά του;
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Ιαν 2024, 00:21

ετσι ειμαστε ολοι
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 23 Ιαν 2024, 00:52

bizeli έγραψε:Φέτος έχω ζοριστεί πολύ με το θέμα ντύσιμο και καιρός.
Ντύνομαι ελαφρά κρυώνω. Ντύνομαι βαριά σκάω.
Δεν ξέρω τι να φορέσω πια
.
Οι απότομες μεταβολές του καιρού, ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα να βιώνουμε τις 4 εποχές του vivaldi, έχει αρχίσει να με προβληματίζει πολύ.

Αρχικά το απέδιδα στις άστοχες ενδυματολογικές επιλογές μου. Αλλά μετά σκέφτηκα μωρέ δεν είναι και φυσιολογικό όλο αυτό.

Αν το θέμα δεν είναι περιβαλλοντικό τότε θα πάω να κοιτάξω τον θυρεοειδή μου.
Με έχουν τρελάνει αυτές οι εναλλαγές λίγο χειμώνας, μετά λίγο άνοιξη, μετά πάρε και έναν καύσωνα 1-2 μέρες, το ξαναγυρνάμε σε χιόνι, μετά υγρασία, μετά μπόρες, λίγο πλημμύρα αλλά όχι πλημμύρα γιατί ήλιος κτλ.

Σας φαίνονται φυσιολογικά όλα αυτά ή ο καιρός φέρεται λες και έχει κολλήσει ιό και κάνει τα δικά του;

Εύκολο. Ντύσου σε layers, να βάζεις και να βγάζεις αναλόγως με την τροπή του καιρού μέσα στη μέρα.

Κατά τα άλλα, έρχονται χειρότερα με τις απότομες αλλαγές καιρού όσο λιώνουν παγετώνες. Μετανοείτε.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Κλεομένης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό Κλεομένης » 23 Ιαν 2024, 01:10

Έχει να κάνει με το πόσο έχει ασκηθεί κανείς στις διάφορες συνθήκες. Αυτό το "κρυώνω" και το "σκάω" είναι σχετικό.
Μαθαίνεις να τα αγνοείς και δεν γκρινιάζεις. Δεν υπόγραψε κανένα συμβόλαιο η φύση και δεν οφείλει να κάνει ευχάριστο καιρό σε κανέναν.


Στη δουλειά μου το έχουν παραξεφτιλίσει, εδώ και πολλά χρόνια. Το κλιματιστικό δουλεύει 365 μέρες. Κάποια μέρα του Μαΐου, εκεί που βάζανε το ζεστό θα βάλουν ξαφνικά το κρύο. Μην τυχόν και παρεκλίνει η θερμοκρασία κατά μερικά δέκατα του βαθμού Κελσίου, παθαίνουμε υστερία.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47587
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 23 Ιαν 2024, 11:09

Προέλλην έγραψε:Εύκολο. Ντύσου σε layers, να βάζεις και να βγάζεις αναλόγως με την τροπή του καιρού μέσα στη μέρα.

Κατά τα άλλα, έρχονται χειρότερα με τις απότομες αλλαγές καιρού όσο λιώνουν παγετώνες. Μετανοείτε.


Αυτό. Εμένα κάτι που με έχει διευκολύνει τα τελευταία χρόνια είναι ότι σταμάτησα να φοράω βαριά μπουφάν πέρα από έκτακτες περιπτώσεις πχ χιόνι. Δεν είναι πρακτικά γιατί λίγο αν ανέβει η θερμοκρασία αρχίζεις και σκας και ιδρώνεις, εμποδίζουν τις κινήσεις, αν τα βγάλεις είναι ζήτημα που θα τα αφήσεις και συνήθως δεν είναι κομψά αισθητικά. Επίσης, σπάνια χρειάζεται να κάτσω για πολύ ώρα έξω στο κρύο και όποτε συμβαίνει αυτό κινούμε οπότε κρυώνω λιγότερο ούτως ή αλλως. Οπότε φοράω ελαφριά ή μέτρια μπουφάν και από μέσα κάποια ζακέτα που και αυτήν μπορώ να την βγάλω εύκολα αν χρειαστεί.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Ιαν 2024, 18:33

Προέλλην έγραψε:Εύκολο. Ντύσου σε layers, να βάζεις και να βγάζεις αναλόγως με την τροπή του καιρού μέσα στη μέρα.


Δεν είναι πάντα πρακτικό αυτό. Αντιθέτως το βρίσκω πολύ κουραστικό.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Ιαν 2024, 19:13

Κλεομένης έγραψε:Έχει να κάνει με το πόσο έχει ασκηθεί κανείς στις διάφορες συνθήκες. Αυτό το "κρυώνω" και το "σκάω" είναι σχετικό.
Μαθαίνεις να τα αγνοείς και δεν γκρινιάζεις. Δεν υπόγραψε κανένα συμβόλαιο η φύση και δεν οφείλει να κάνει ευχάριστο καιρό σε κανέναν.


Στη δουλειά μου το έχουν παραξεφτιλίσει, εδώ και πολλά χρόνια. Το κλιματιστικό δουλεύει 365 μέρες. Κάποια μέρα του Μαΐου, εκεί που βάζανε το ζεστό θα βάλουν ξαφνικά το κρύο. Μην τυχόν και παρεκλίνει η θερμοκρασία κατά μερικά δέκατα του βαθμού Κελσίου, παθαίνουμε υστερία.


Δεν είναι θέμα γκρίνιας. Αν ήταν θα το άνοιγα στη γωνίτσα μου το θέμα. Αλλά πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι σοβαρότερο από αυτό για αυτό και το άνοιξα στην οικολογία aka περιβάλλον.

Το ξέρω ότι η γη θα συνεχίσει να υπάρχει με ή χωρίς εμένα αλλά η ανησυχία μου δεν είναι τι θα φορέσω τόσο αλλά περισσότερο περιβαλλοντική. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;

Αν και να σου πω κάτι; Το αίσθημα της δυσφορίας να ζεσταίνεσαι ή να κρυώνεις δεν είναι λίγο.

Προσωπικά έχω αυξημένη ευαισθησία στο κρύο και λόγω κιλών αλλά και υποθυρεοειδισμού. Οπότε βιώνω αλλιώς το κρύο σε σχέση με άλλους ανθρώπους.

Ακόμα και το καλοκαίρι για να μπω στη θάλασσα ακόμα και αν αυτή βράζει εγώ ζορίζομαι. Ή και όταν κάνω μπάνιο στην μπανιέρα η αίσθηση και μόνο ότι θα με ακουμπήσει κρύο νερό μέχρι να ζεσταθεί με κόβει το αίμα.

Γενικά βιώνω πολύ πολύ αλλιώς το κρύο σε σχέση με άλλους ανθρώπους και γενικά τις θερμοκρασίες.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Ιαν 2024, 20:15

σημερα βρηκα καμπιες στον κηπο μου που εκοβαν βολτες στα χορτα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 23 Ιαν 2024, 21:01

bizeli έγραψε:
Κλεομένης έγραψε:Έχει να κάνει με το πόσο έχει ασκηθεί κανείς στις διάφορες συνθήκες. Αυτό το "κρυώνω" και το "σκάω" είναι σχετικό.
Μαθαίνεις να τα αγνοείς και δεν γκρινιάζεις. Δεν υπόγραψε κανένα συμβόλαιο η φύση και δεν οφείλει να κάνει ευχάριστο καιρό σε κανέναν.


Στη δουλειά μου το έχουν παραξεφτιλίσει, εδώ και πολλά χρόνια. Το κλιματιστικό δουλεύει 365 μέρες. Κάποια μέρα του Μαΐου, εκεί που βάζανε το ζεστό θα βάλουν ξαφνικά το κρύο. Μην τυχόν και παρεκλίνει η θερμοκρασία κατά μερικά δέκατα του βαθμού Κελσίου, παθαίνουμε υστερία.


Δεν είναι θέμα γκρίνιας. Αν ήταν θα το άνοιγα στη γωνίτσα μου το θέμα. Αλλά πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι σοβαρότερο από αυτό για αυτό και το άνοιξα στην οικολογία aka περιβάλλον.

Το ξέρω ότι η γη θα συνεχίσει να υπάρχει με ή χωρίς εμένα αλλά η ανησυχία μου δεν είναι τι θα φορέσω τόσο αλλά περισσότερο περιβαλλοντική. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;

Αν και να σου πω κάτι; Το αίσθημα της δυσφορίας να ζεσταίνεσαι ή να κρυώνεις δεν είναι λίγο.

Προσωπικά έχω αυξημένη ευαισθησία στο κρύο και λόγω κιλών αλλά και υποθυρεοειδισμού. Οπότε βιώνω αλλιώς το κρύο σε σχέση με άλλους ανθρώπους.

Ακόμα και το καλοκαίρι για να μπω στη θάλασσα ακόμα και αν αυτή βράζει εγώ ζορίζομαι. Ή και όταν κάνω μπάνιο στην μπανιέρα η αίσθηση και μόνο ότι θα με ακουμπήσει κρύο νερό μέχρι να ζεσταθεί με κόβει το αίμα.

Γενικά βιώνω πολύ πολύ αλλιώς το κρύο σε σχέση με άλλους ανθρώπους και γενικά τις θερμοκρασίες.

Μάλλον όχι.

Φυσικά και το κλίμα έχει κύκλους αλλαγής, αλλά απ ότι φαίνεται εδώ έχουμε απορρύθμιση λόγω της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Το περιβάλλον δεν έχει κανένα πρόβλημα, αν γουστάρει την βρίσκει και έτσι:

Εικόνα

εμείς φαίνεται ότι θα έχουμε προσεχώς. Μιά χρονιά έκανε ελάχιστα παραπάνω ζέστη, και είδες τι έγινε με τα ελαιόδεντρα και τα αμπέλια, η παραγωγή έπεσε σημαντικά, οι τιμές εκτοξεύτηκαν. Για σκέψου να αρχίσει να γίνεται σε περισσότερες καλλιέργειες και να αποδιοργανωθούν όλα.

ΟΚ, θα βγαίνουν τα ψεκ να λένε στα μμδ ότι φταίει ο Μητσοτάκης (ή όποιος άλλος θα είναι τότε) και οι παγκοσμιοποιητές :dunno:

Παραδίπλα σεσημασμένος τσαρλατάνος, την προηγούμενη φορά που έκανε για καμιά βδομάδα κακοκαιρία, διέδιδε ότι να ρε, τόσο κρύο αυτή την εποχή, χο χο χο, σας δουλεύουν με την υπερθέρμανση του πλανήτη. Όλοι αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου. Οπότε, brace yourself.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 24 Ιαν 2024, 21:04

Μπράβο ρε φίλε αυτή τη λέξη έψαχνα "απορρύθμιση".
Περιγράφει ακριβώς το κλίμα.
Νομίζω ξεφεύγει λίγο η κατάσταση από το τι θα φορέσω σήμερα και από μια λάθος μετεωρολογική πρόβλεψη που ίσως έπεσε έξω.

Τα τελευταία χρόνια δεν κάνει πια χειμώνες. Κάνει χειμώνες με λίγο απ' όλα μέσα. Προσπαθεί να χειμωνιάσει αλλά δεν του βγαίνει λες και ο πλανήτης είναι ασθενής.

Αυτή η φλασιά μου ρθε ξαφνικά (καλά όχι ότι δεν ήξερα για τα περιβαλλοντικά προβλήματα του πλανήτη) αλλά μου ρθε φλασιά του στυλ its the time. Έχει ξεκινήσει το κακό σαν ταινία φυσικής καταστροφής.

Ενώ αρχικά ζεις μέσα στον μικρόκοσμό σου τι θα φορέσω σήμερα και νομίζεις μόνο
εκεί περιορίζεται το πρόβλημα ... σηκώνεις τα μάτια ψηλά και βλέπεις κάτι άλλο να ρχεται.

Νομίζω μέχρι και η ΕΜΥ έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά και πολλές φορές "πέφτει έξω".
0 .


Επιστροφή σε “Ζωοφιλία - Οικολογία”