Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Η αγάπη για τα ζώα και το περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 26 Μάιος 2017, 07:48

Για καθαρά εγκυκλοπαιδικούς λόγους, στον Αμαζόνιο δεν υπάρχουν κανίβαλοι, μόνο στην Παπούα και σε ένα νησί των Φίτζι.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Attikoula
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 18

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Attikoula » 26 Μάιος 2017, 16:17

Πάντως κι εγώ είμαι σε αυτούς/ες, που δε θα πουλούσαν το σκυλί τους ούτε για 10.000 ούτε για 100.000. :)
0 .

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 26 Μάιος 2017, 16:34

impostor έγραψε:
Εσύ ρε φίλε που είσαι και πιο openminded θα έτρωγες σουβλιστό σκυλί; Όχι και μην πεις το αντίθετο γιατί θα είναι ψέμα. Εγώ γιατί να πρέπει να φάω σουβλιστό σκυλί; Επειδή το τρώνε στο Βιετνάμ; Δεν πρόκειται να φάω για τον ίδιο λόγο που δεν θα έτρωγες ούτε εσύ.
Δλδ πραγματικά τι σόι ερώτηση είναι αυτή;
Άμα τους θεωρείς πιο προχώ αυτούς πάνε ζήσε κι εσύ στο Βιετνάμ και τρώγε ό,τι αναπνέει. Τι να σου πω;


Ναι θα έτρωγα σουβλιστό σκυλί από δοκιμή σε ασσιατική χώρα, αλλά μόνο για δοκιμή, αν ήταν νόστιμο θα έτρωγα όλο το πιάτο. :LoL:
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 26 Μάιος 2017, 16:38

impostor έγραψε:
Freisinniger έγραψε:
Όπως είπε και ο Διάδοχος αφεντικό θα άλλαζε, δεν είναι παιδί μου.


Αυτήν την ιεράρχηση στην αγάπη δεν την κατάλαβα ποτέ.
Μιλάμε για συναίσθημα, για κάτι άυλο, για κάτι που είναι τζάμπα, για κάτι που δεν ελέγχεις, δε βάζεις όρους.
Αυτό είναι παιδί μου θα το αγαπάω τόσο και αυτό είναι σκυλί μου θα το αγαπάω τόσο. Δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος η αγάπη ούτε μπορεί να μπει σε ζυγαριά.
Άμα σου περισσεύει η αγάπη γιατί να βάζεις όρια;
Ή το ένα ή το άλλο;
Συνεπώς εδώ δεν διαπραγματευόμαστε ποιο είναι πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή σου αλλά ότι ξεπουλάς κάτι που (υποτίθεται) ότι αγαπάς.
Για να το ξεπουλάς, όμως, σημαίνει ότι δεν το αγαπάς πραγματικά οπότε γιατί να έχεις σκύλο σε πρώτη φάση;
Οπότε αφού σκέφτεσαι έτσι καλύτερα να το δώσεις στον άλλον γιατί για να στάξει ένα οποιοδήποτε ποσό (παραδέχθηκες ότι θα το ξεπουλούσες και για πολύ λιγότερα 100 εύρω ίσως;;;) σημαίνει ότι είναι κάτι σημαντικό για αυτόν σε αντίθεση με σένα.

Αλλά αφού σώνει και ντε πρέπει να μπει μια κατάταξη στην αγάπη, οκ να σου κάνω τη χάρη:
1. το παιδί μου
2. το σκυλί μου

Και πάλι είναι ψηλά στη λίστα μου με τα πράγματα που δεν ξεπουλάω ποτέ και για τίποτα.


Αν κάτι που θα έπρεπε να αγαπήσω που να είναι κοντά στον άνθρωπο είναι ο Χιπατζής, που έχει την υψηλότερη νοημοσύνη απ όλα τα ζώα.

Εδώ έχω δώσει τζάμπα σκυλάκια από την σκύλα μου σε άλλους, για 10 χιλιάρικα λες να έλεγα όχι;
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47591
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 26 Μάιος 2017, 22:05

Eτσι οπως εχει γινει η κατασταση, ναι θα τον πουλαγα. Αν με ρωταγες προ κρισης θα λεγα οχι.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Άρης Κλάρας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 4284

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Άρης Κλάρας » 27 Μάιος 2017, 03:17

Λαχουρένιος έγραψε:Eτσι οπως εχει γινει η κατασταση, ναι θα τον πουλαγα. Αν με ρωταγες προ κρισης θα λεγα οχι.

0 .

Margarita
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Margarita » 10 Ιουν 2017, 19:44

Προσωπικά θα έδινα και τη ζωή μου για τη σκυλίτσα μου. Μπορεί να φαίνεται παρατραβηγμένο άλλα είναι σαν παιδί μου. Την έχω από 40 ημερών. Μαζί της ξενυχτούσα όταν ήταν κουτάβι και γκρίνιαζε, μαζί μου ξενυχτούσε όταν ήμουν άρρωστη και δε μπορούσα να κοιμηθώ. Οπότε η απάντηση είναι HELL NO!
0 .

Άβαταρ μέλους
Ar_tel_quessir
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 82

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Ar_tel_quessir » 13 Ιουν 2017, 22:15

Όχι,δεν θα τον (τους) πούλαγα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 16 Μαρ 2018, 12:17

100 χήνες; για ένα σκύλο; Δλδ 5 εκμεταλλεύσιμα σπίτια; Δλδ μια σχεδόν καινούρια γραμμή παραγωγής για το εργοστάσιο;

αρ γιου φακιν σιριους;

Το θέμα είναι ποιος θα δώσει 100Κ για το σκύλο σου, όχι αν θα τον πούλαγες
0 .

Άβαταρ μέλους
nid de mare
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 266

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό nid de mare » 16 Μαρ 2018, 12:27

Έχω ένα ημίαιμο ροντβάιλερ με λυκόσκυλο... Πιο χαζό σκυλί δεν έχει... αλλά δεν θα τον πουλούσα με τίποτα.
0 .
In romine tirmeno, Ne romine to fa, Imaginas per meno per imentira


Επιστροφή σε “Ζωοφιλία - Οικολογία”