Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Η αγάπη για τα ζώα και το περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 25 Μάιος 2017, 19:57

και θα έβγαζες 10 χιλιάρικα χωρίς κόπο, καλά τα 100 χιλιάρικα είναι ουτοπία, αλλά λέμε τώρα, ερωτήσεις για πιτσιρίκια. :ashamed:
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Μάιος 2017, 20:53

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Ναι. Θα έπαιρνα άλλον. Εξ άλλου, δεν θα πήγαινε στα κρεμματόρια ο σκύλος, αλλά σε άλλο αφεντικό.


Δεν είναι αντικείμενα τα σκυλιά.
Δένεσαι με έναν έμψυχο ον και αυτό μαζί σου. Μοιράζεσαι τη μισή ζωή μαζί του. Γίνεται οικογένειά σου.
Τι θα πει θα πάρω άλλο;
Άλλο να πεθάνει και να πάρεις άλλο και άλλο αυτό που λες.
Προδίδεις την αγάπη του.
Ο σκύλος δεν θα στο έκανε ποτέ.
man's best friend you know...



Τέσπα, δεν προσπαθώ να σας πείσω.
Απλά δεν μπορώ να διανοηθώ προσωπικά εγώ να το έκανα αυτό.
0 .

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 25 Μάιος 2017, 21:04

Να σε ρωτήσω και γω κάτι ξεχωριστό, αν ήσουν Βιετναμέζα θα έτρωγες σκύλο σουβλιστό; Οι Βιετναμέζοι γιατί δεν σκέφτονται όπως οι Δυτικοί ή όπως και εσύ;
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Μάιος 2017, 21:14

Freisinniger έγραψε:και θα έβγαζες 10 χιλιάρικα χωρίς κόπο, καλά τα 100 χιλιάρικα είναι ουτοπία, αλλά λέμε τώρα, ερωτήσεις για πιτσιρίκια. :ashamed:


Δεν είναι το παν το χρήμα.
Κάποια πράγματα δεν κοστολογούνται.

emotional graphic alert :haka:
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα

true that
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Μάιος 2017, 21:26

Freisinniger έγραψε:Να σε ρωτήσω και γω κάτι ξεχωριστό, αν ήσουν Βιετναμέζα θα έτρωγες σκύλο σουβλιστό; Οι Βιετναμέζοι γιατί δεν σκέφτονται όπως οι Δυτικοί ή όπως και εσύ;


Γιατί πρέπει να συγκριθώ με το τι κάνουν οι άλλοι λαοί;
Σε κάποιες φυλές του Αμαζονίου μπορεί να κάνουν και ανθρωποθυσίες.
Και;
Πού θέλεις να καταλήξεις;
0 .

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 25 Μάιος 2017, 21:57

impostor έγραψε:
Freisinniger έγραψε:και θα έβγαζες 10 χιλιάρικα χωρίς κόπο, καλά τα 100 χιλιάρικα είναι ουτοπία, αλλά λέμε τώρα, ερωτήσεις για πιτσιρίκια. :ashamed:


Δεν είναι το παν το χρήμα.
Κάποια πράγματα δεν κοστολογούνται.

emotional graphic alert :haka:
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα

true that


Όπως είπε και ο Διάδοχος αφεντικό θα άλλαζε, δεν είναι παιδί μου.

Υπάρχουν βέβαια και κάτι υπερβολικοί :rolleyes: που έχουν αντικαταστήσει τα ζώα με του ανθρώπους και μερικοί τρελαμένοι κάνουν παθητικό σεξ κιόλας μαζί τους.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 25 Μάιος 2017, 22:00

impostor έγραψε:
Γιατί πρέπει να συγκριθώ με το τι κάνουν οι άλλοι λαοί;
Σε κάποιες φυλές του Αμαζονίου μπορεί να κάνουν και ανθρωποθυσίες.
Και;
Πού θέλεις να καταλήξεις;


Δεν μιλάμε για ανθρωποθυσίες που θεωρείται παράνομο πράγμα, αλλά το ότι οι άνθρωποι τρώνε νόμιμα ζώα για λόγους επιβίωσης, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κλπ.

Αυτοί οι άνθρωποι γιατί δεν σκέφτονται ότι το σκυλί πρέπει να του συμπεριφερόμαστε όπως στις δυτικές κοινωνίες και το κάνουν μεζεδάκι;
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Μάιος 2017, 23:52

Freisinniger έγραψε:
Όπως είπε και ο Διάδοχος αφεντικό θα άλλαζε, δεν είναι παιδί μου.


Αυτήν την ιεράρχηση στην αγάπη δεν την κατάλαβα ποτέ.
Μιλάμε για συναίσθημα, για κάτι άυλο, για κάτι που είναι τζάμπα, για κάτι που δεν ελέγχεις, δε βάζεις όρους.
Αυτό είναι παιδί μου θα το αγαπάω τόσο και αυτό είναι σκυλί μου θα το αγαπάω τόσο. Δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος η αγάπη ούτε μπορεί να μπει σε ζυγαριά.
Άμα σου περισσεύει η αγάπη γιατί να βάζεις όρια;
Ή το ένα ή το άλλο;
Συνεπώς εδώ δεν διαπραγματευόμαστε ποιο είναι πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή σου αλλά ότι ξεπουλάς κάτι που (υποτίθεται) ότι αγαπάς.
Για να το ξεπουλάς, όμως, σημαίνει ότι δεν το αγαπάς πραγματικά οπότε γιατί να έχεις σκύλο σε πρώτη φάση;
Οπότε αφού σκέφτεσαι έτσι καλύτερα να το δώσεις στον άλλον γιατί για να στάξει ένα οποιοδήποτε ποσό (παραδέχθηκες ότι θα το ξεπουλούσες και για πολύ λιγότερα 100 εύρω ίσως;;;) σημαίνει ότι είναι κάτι σημαντικό για αυτόν σε αντίθεση με σένα.

Αλλά αφού σώνει και ντε πρέπει να μπει μια κατάταξη στην αγάπη, οκ να σου κάνω τη χάρη:
1. το παιδί μου
2. το σκυλί μου

Και πάλι είναι ψηλά στη λίστα μου με τα πράγματα που δεν ξεπουλάω ποτέ και για τίποτα.


Freisinniger έγραψε:Υπάρχουν βέβαια και κάτι υπερβολικοί :rolleyes:

Εσύ, εγώ, ο καθένας μας ποιοι είμαστε που θα κρίνουμε πότε ένα συναίσθημα είναι υπερβολικό; Άλλος αισθάνεται αγάπη, (δέσιμο ,όπως θες πες το) ακόμη και κάτι άψυχο γιατί συμβολίζει κάτι για αυτόν. Για το αυτοκίνητό του, για ένα δώρο που του χάρισε ένα αγαπημένο του πρόσωπο που πέθανε (αυτό θα το ξεπουλούσες για 100.000 ευρώ;;;), άλλος για μια χούφτα χώμα που κουβάλησε ως ενθύμιο μετά το διωγμό του από τη Μ.Ασία (Αιολική Γη, Ηλίας Βενέζης by the way), άλλος για τη δουλειά του .... και άμα φτάσουμε σε jesus level άλλος μπορεί να αισθάνεται αγάπη ακόμα και για το δολοφόνο του παιδιού του.
Ποιος είσαι που θα κρίνεις τι είναι κάτι υπερβολικό και τι δεν είναι εφόσον δεν κάνει κακό στους γύρω του και δεν ενοχλεί κάποιον;
Θα μου πεις με τα δικά σου στάνταρτς θα κρίνεις, οκ. Αλλά και πάλι ξέρεις πού τα έχουν γραμμένα τα στάνταρτς σου όσοι αισθάνονται κάτι αληθινό για κάτι άλλο και δε δίνουν δεκάρα για το πιστεύεις εσύ. :s_cool

Freisinniger έγραψε:που έχουν αντικαταστήσει τα ζώα με του ανθρώπους και μερικοί τρελαμένοι κάνουν παθητικό σεξ κιόλας μαζί τους.


Οκ εντάξει θα αρχίσουμε τώρα να λέμε ό,τι να ' ναι για να αποδείξουμε τι;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 26 Μάιος 2017, 00:39

Freisinniger έγραψε:
Δεν μιλάμε για ανθρωποθυσίες που θεωρείται παράνομο πράγμα, αλλά το ότι οι άνθρωποι τρώνε νόμιμα ζώα για λόγους επιβίωσης, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κλπ.

Παράνομο μπορεί να είναι για σένα. Για τη φυλή του Αμαζονίου μπορεί να μην είναι. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στην ίδια ερώτηση. Άλλες κοινωνίες, άλλοι πολιτισμοί όπως λες κι εσύ. Εγώ σε δυτικό φόρουμ απευθύνομαι και όχι σε βιετναμέζικο και ως δυτικός αναμένω να απαντήσεις. Όχι με τα κριτήρια του Κογκολέζου.


Με την ίδια λογική μπορούμε να πάρουμε οποιαδήποτε τριτοκοσμική χώρα και να με ρωτάς διάφορα.... γιατί δε φοράς κι εσύ μπούργκα, γιατί να μην ενισχύουμε την παιδική εργασία, γιατί να έχουν δικαιώματα οι γυναίκες, γιατί να μην κάνουμε περιτομή αφού και σε άλλες χώρες το κάνουν; So what?
Δε με ενδιαφέρει τι κάνουν στις άλλες χώρες. Κι επειδή το κάνουν δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό.
Το ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να κάνουν κάτι νόμιμα στη χώρα τους (για λόγους επιβίωσης, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κλπ.) πρώτον δε σημαίνει ότι είναι και ηθικό και δεύτερον υπάρχει ένα όριο σε όλα αυτά που τα βάζει η σύμβαση με τα οικουμενικά ανθρώπινα δικαιώματα.
Θέλω να πω δεν μπορεί μια χώρα να θεωρεί νόμιμο να σκοτώνει πχ όλους τους μαύρους και όλη η υφήλιος να το σεβαστεί αφού έτσι το λέει η θρησκεία τους, τα ήθη ή τα έθιμά τους. Υπάρχουν και διεθνείς συμβάσεις που προστατεύουν τα δικαιώματα των ανθρώπων και τίποτα δεν είναι υπεράνω αυτών.Άσχετα αν δεν εφαρμόζονται και κάνουμε όλοι τα στραβά μάτια όταν καταπατούνται αυτά τα δικαιώματα.

Guess what. Τα ίδια ισχύουν και με τα δικαιώματα των ζώων. Υπάρχουν διεθνείς συμβάσεις που προστατεύουν τα δικαιώματα των ζώων (άσχετα αν δεν εφαρμόζονται) και δεν επιτρέπει σε κανέναν την κακομεταχείρισή τους επειδή το λέει η θρησκεία τους ή οτιδήποτε άλλο. Ακόμα και στην ιατρική έρευνα που χρησιμοποιούνται κάποια ζώα ως πειραμοτόζωα υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία.
Ζούμε στον 21ο αιώνα, οι κοινωνίες εξελίσσονται και προοδεύουν και δεν μπορείς να μου φέρνεις ως παράδειγμα μια χ χώρα που έχει μείνει 10 αιώνες πίσω και να με ρωτάς γιατί δεν το κάνεις κι εσύ.
Δεν είναι τυχαίο ότι σήμερα απαγορεύεται πχ η φαλαινοθηρία, απαγορεύονται τα τσίρκα με ζώα, απαγορεύονται οι γύφτοι με τις αλυσοδεμένες αρκούδες και τα ντέφια απαγορεύονται δλδ πράγματα που πριν λίγα χρόνια θεωρούνταν δεδομένα. Και πού ξέρεις ... σε λίγα χρόνια μπορεί να απαγορευθούν κι άλλα πράγματα που τώρα τα θεωρείς εσύ ή κάποιες κοινωνίες δεδομένα.




Freisinniger έγραψε:Αυτοί οι άνθρωποι γιατί δεν σκέφτονται ότι το σκυλί πρέπει να του συμπεριφερόμαστε όπως στις δυτικές κοινωνίες και το κάνουν μεζεδάκι;

Εσύ ρε φίλε που είσαι και πιο openminded θα έτρωγες σουβλιστό σκυλί; Όχι και μην πεις το αντίθετο γιατί θα είναι ψέμα. Εγώ γιατί να πρέπει να φάω σουβλιστό σκυλί; Επειδή το τρώνε στο Βιετνάμ; Δεν πρόκειται να φάω για τον ίδιο λόγο που δεν θα έτρωγες ούτε εσύ.
Δλδ πραγματικά τι σόι ερώτηση είναι αυτή;
Άμα τους θεωρείς πιο προχώ αυτούς πάνε ζήσε κι εσύ στο Βιετνάμ και τρώγε ό,τι αναπνέει. Τι να σου πω;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Θα πουλούσατε το σκύλο σας για 100.000 ευρώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 26 Μάιος 2017, 00:42

....
0 .


Επιστροφή σε “Ζωοφιλία - Οικολογία”