Bιβλιοκριτικες

Βιβλία λογοτεχνικά, επιστημονικά, φιλοσοφικά κλπ.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Μαρ 2021, 12:03

Λαχουρένιος έγραψε:
nemo έγραψε:τα διαβαζω βιαστικα ετσι καταλαβα στο τελος μια μικρη αλλα βασικη λεπτομερεια που ειχε να κανει με τον αναγνωστη λαχου εμμενει σε αυτα που τα γνωριζει και αφηνει το ουσιωδες μα αυτο εχει σημασια
και πως θα το σκεφτει και πως θα το παρουσιασει δλδ δινει μια λυση κατα την γνωμη του
και σε βαζει να σκεφτεις και συ

οπως ειπες και συ σε ενα νημα που δεν θυμαμαι οτι η ιστορια προσφερει γνωσεις
και -συμπληρωνω εγω -και η ιστορια δεν ειναι εθνικισμος και τρα λα λα

(Ο Βακαλοπουλος καταληγει στο οτι ενα απο τα αντιδοτα στις κακες πλευρες των ελληνων ειναι η σωστη διδασκαλια της ιστοριας (που θεωρει οτι ειναι τελειως ελλιπης στα σχολεια της εποχης του) και της κοινωνιολογιας και αφιερωνει τις τελευταιες 40-50 σελιδες πανω σε μεθοδολογικα και φιλοσοφικα ζητηματα γυρω απο την ιστορικη επιστημη. Αυτο το τελευταιο κομματι του βιβλιου εχει μικρο ενδιαφερον για τον μεσο αναγνωστη και δεν ταιριαζει με το θεμα του βιβλιου.)


Τα διαβασα αυτα τα μεθοδολογικα που γραφει και αρκετα απο αυτα μου φαινονται σωστα, αλλα τα βρισκω εκτος θεματος και ως μη ειδικος ιστορικος δεν με ενδιαφερουν.

εμενα αυτα μου δινουν ζωη αν ηξερα οτι θα εχει κατι που δεν το λεω και εγω θα το αγοραζα
αλλα το βασικο πλανο που κινειται η σκεψη του το εγραψες οποτε και συμφωνω
και υπαρχουν δυο τροποι να μαθεις λιγη και καλη ιστορικη γνωση πρωτα διαβασεις μονο ιστορικα
γεγονοτα επειτα θα εμπλουτίσεις τις γνωσεις σου και με τα συμπερασματα των συγγραφεων
που θα το παρουσιασουν με τα διαφορα καρυκευματα αναλογως που κινουνται ιδεολογικα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 31 Μαρ 2021, 16:50

Η αυτοκρατορική Ρωσία (1613-1917) - Γιάννα Κατσόβσκα - Μαλιγκούδη

Ενα πολυ καλο και σχετικα συνοπτικο βιβλιο που συμπυκνωνει μεσα σε 250 σελιδες την ιστορια της Ρωσικης Αυτοκρατοριας. Ξεκιναει περιγραφοντας συνοπτικα την εδαφικη εξαπλωση του Κρατους της Μοσχας προς την Σιβηρια, τον Καυκασο και την Μαυρη Θαλασσα το 1613-1917, υστερα εξιστορει τα σημαντικοτερα γεγονοτα εκεινης της περιοδου στα επομενα κεφαλαια, ενω τα τρια τελευταια κεφαλαια ειναι αφιερωμενα στην κοινωνια, την θρησκεια και την τεχνη της αυτοκρατοριας. Δεν μπαινει σε πολλες λεπτομερειες και ειναι μια πολυ καλη εισαγωγη για την ιστορια αυτης της αυτοκρατοριας ενω προσφερει βιβλιογραφια στα αγγλικα και τα γερμανικα για οσους θελουν να εμβαθυνουν. Το μονο μειονεκτημα ειναι οι κακοι χαρτες που δεν ειναι σαφεις και ειναι οι περισσοτεροι ειναι γραμμενοι στα γερμανικα.

Η ιδια συγγραφεας εχει γραψει αλλα δυο βιβλια σχετικα με την Ρωσια, το ενα ειναι '' Η μεσαιωνική Ρωσία '' που καλυπτει την περιοδο απο τον 9ο αι. μεχρι το 1613 και το αλλο ειναι η ''Ιστορία της Σοβιετικής Ένωσης'' και ετσι εχει καλυψει ολη την ιστορια της Ρωσιας μεχρι το 1991.

4/5 - Ειναι ενα αριστο εισαγωγικο βιβλιο πανω σε εκεινη την ιστορικη περιοδο της Ρωσιας.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό nemo » 31 Μαρ 2021, 18:33

εγω τετοια ειδους βιβλια τ διαβαζα στο "νηπιαγωγειο ... για αυτο ησασταν μπουφοι στα ιστορικα θεματα
και παπαγαλιζατε οτι διαβασατε με τον κομμουνισμο για πες εκει διέκρινες εναν πρωιμο καπιταλισμο;
ή δεν υπηρχε ουτε για δειγμα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 25 Σεπ 2021, 13:40

Ο μουνόδουλος.
Εκδόσεις ''Ιανός''.


Εικόνα



Σύνοψη του βιβλίου "Ο μου@@δουλος- Βέβηλη διήγηση μιας αναπότρεπτης αυτοκαταστροφής"
Κυρίες μου,

ο μουνόδουλος ζει ανάμεσά σας.

Οι πιο πολλές δεν υποπτεύεστε καν την ύπαρξή του, αλλά ακόμα κι αν κάποιες από σας ξαπλώσατε κάποτε σ’ ένα κρεβάτι μαζί του, προτιμάτε να προσπερνάτε επιδερμικά την παντοδυναμία της έ(λ)ξης του παρά να παραδεχτείτε ότι πέσατε θύμα της. Ο μουνόδουλος είναι ένας -κατά τα κοινά μέτρα- άρρωστος άνθρωπος. Όμως η αρρώστια του είναι το πλεονέκτημά του. Τον οδηγεί μεν προς την αυτοκαταστροφή, ως εκείνη τη στιγμή όμως τον κάνει άτρωτο και αδίστακτο. Όλες εσείς που διακονείτε ένα λαχταριστό μουνάκι ανάμεσα στα πόδια σας, έχετε τον νου σας. Είστε η καθημερινή του λεία.

Κύριοί μου,
υπάρχουν στην αγέλη σας κάποια μουνόδουλα αρσενικά, που το φονικό σεξουαλικό τους ένστικτο ξεπερνά κατά πολύ τις δυνατότητες και τις επιδόσεις σας. Αν ανήκετε στην πλειοψηφία των κανονικών ανδρών που ζουν δίχως καταστροφικά πάθη, δικαιούστε να εκπλαγείτε με τα αδιανόητα που θα διαβάσετε. Αν όμως είστε κι εσείς ένας κρυμμένος μουνόδουλος, καμουφλαρισμένος πίσω από το κουστούμι του οικογενειάρχη ή του εργένη, του καλλιεργημένου ή του άξεστου, του πλούσιου ή του αδέκαρου, θα χαμογελάσετε ανεπαισθήτως αναγνωρίζοντας τον εαυτό σας σε τούτες τις σελίδες. Έχετε ήδη αντιληφθεί ότι οδεύετε προς τον γκρεμό, ξέρω όμως ότι διασκεδάζετε αφάνταστα αυτή τη διαδρομή προς την καταστροφή σας.

Το μικρό βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας δεν έχει συγγραφέα. Η ανωνυμία του κατασκευαστή αποτελεί προϋπόθεση στοιχειώδους αυτοπροστασίας του. Τα στοιχεία του δε θα γίνουν ποτέ γνωστά, για λόγους που θα αντιληφθείτε μόλις διαβάσετε λίγες σελίδες από τούτο το βέβηλο πόνημα. Πόσο μάλλον όταν το διαβάσετε ολόκληρο.




Συμπληρωματική επεξήγηση του φαινομένου από φίλο που την ανάρτησε σε γνωστή ιστοσελίδα με χρήστες αποκλειστικά αρσενικά βαρέων βαρών. :D

Η οξεία μουνοδουλίαση αποτελεί σοβαρότατη ασθένεια που προσβάλλει άντρες όλων των ηλικιών. Κάθε άντρας πρέπει να ελέγχει ανά δύο μήνες τον εαυτό του για συμπτώματα. Όσο πιο σύντομα διαγνωσθεί η ασθένεια τόσο καλύτερες οι πιθανότητες να θεραπευτεί και να συνεχίσει την ζωή του κανονικά χωρίς σημαντικές επιπτώσεις.
Τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα είναι:

1) Αντικοινωνικότητα. Κόψιμο επαφών με όλους τους κοντινούς φίλους και συγγενείς, στο ελάχιστο δυνατό, ή και εντελώς σε ορισμένες πολύ σοβαρές περιπτώσεις.

2) Μεταβίβαση της ικανότητας του να παίρνει αποφάσεις στην γυναίκα. Δεν κάνει τίποτα χωρίς την έγκριση, ή χωρίς τη διακριτική αποδοχή της γυναίκας.

3) Ψυχαναγκαστική συμπεριφορά με στόχο την ικανοποίηση της γυναίκας που πηγάζει από τον φόβο του μην τον αφήσει. Το συγκεκριμένο σύμπτωμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό καθώς μπορεί να οδηγήσει τον άντρα στο να κάνει κυριολεκτικά οτιδήποτε για να πάει με τα νερά της γυναίκας, ακόμη και όταν οι απαιτήσεις αυτές είναι καταστροφικές η και αντικρουόμενες. Σε αυτό το σημείο η μουνοδουλίαση θυμίζει την πλύση εγκεφάλου που δέχονται μέλη σε αιρέσεις καθώς ο ασθενής δέχεται οποιαδήποτε κριτική στην προσωπικότητα του και προσπαθεί να την αλλάξει.

4) Δραστική αλλαγή προσωπικότητας, αλλαγή συμπεριφοράς και αλλαγή πιστεύω. Αρχικά οι αλλαγές είναι περισσότερο επιφανειακές, με στόχο να ικανοποιήσει τη γυναίκα αλλά όσο περνάει ο χρόνος οι αλλαγές γίνονται μόνιμες. Ένα παρακλάδι αυτού του συμπτώματος είναι η τάση υιοθέτησης θηλυκών πιστεύω και συμπεριφορών. Μπορεί να αρχίσει να μοιράζεται τις ακραίες φεμινιστικές απόψεις της γυναίκας η να επαναλαμβάνει γυναικουλίστικες ατάκες.

Άντρες που έχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες να προσβληθούν είναι αυτοί με υψηλά σκορ στους συντελεστές α) Βαθμός Απειρίας β) Βαθμός Αγαμίας γ) Έλλειψη Ζωής.

Εάν γνωρίζετε κάποιον ασθενή δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για να τον βοηθήσετε αν δε θέλει ο ίδιος. Συνήθως οι ασθενείς δε γνωρίζουν ότι έχουν πρόβλημα και αντιμετωπίζουν οποιαδήποτε αναφορά σε αυτό ως ζήλεια η κακία από την πλευρά των φίλων που το αναφέρουν. Η καλύτερη λύση είναι να απομακρυνθείτε διακριτικά και να μην αναλωθείτε σε καυγάδες. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε νέους φίλους, κατά προτίμηση που να πηδάνε πολύ για να μην έχουν τέτοια θέματα. Σε περίπτωση ειδικά που παντρευτεί τη γυναίκα μπορείτε να θεωρήσετε τον φίλο σας επίσημα άγνωστο προς εσάς άτομο.



Και το μουσικό χαλί της πρώτης φάσης της μετάλλαξης του αρσενικού σε μουνόδουλο. :s_cool


1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 25 Σεπ 2021, 17:05

Μλκ εσυ το γραψες το βιβλιο? :D Το δευτερο βιβλιο σου να λεγεται ''Χοντροκωλισμος''
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Bιβλιοκριτικες

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 26 Σεπ 2021, 10:02

Λαχουρένιος έγραψε:Μλκ εσυ το γραψες το βιβλιο? :D Το δευτερο βιβλιο σου να λεγεται ''Χοντροκωλισμος''


Ένας συναγωνιστής και φίλος είπαμε. Εγώ δεν είμαι συγγραφέας. :pardon:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.


Επιστροφή σε “Βιβλία”