Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Βιβλία λογοτεχνικά, επιστημονικά, φιλοσοφικά κλπ.
Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 20 Απρ 2018, 22:15

Φίλε Οργισμένε καλησπέρα.
Διάβασα το βιβλίο σου και θα σου έγραφα τις εντυπώσεις παρατηρήσεις
Και κριτική. Απλά με πρόλαβε η ΜΥΘΗΡΑ και με κάλυψε.
Το βιβλίο σου δέν ανήκει στα μυθιστορήματα. Είναι μιά αφηγηματικού χαρακτήρα εξιστόρηση των πολιτικών τεκταινομένων μόλις παρελθόντων χρόνων. θεωρώ πάρα πολύ καλή την προσπάθειά σου και γνωρίζω ότι η συγγραφή δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα βλέπεις έχω προσωπική εμπειρία για αυτό είμαι και τόσο επικριτικός. Η γνώμη μου είναι ότι το πλοίο σου ήθελε πάρα πολύ εργασία και αρκετές διαφοροποιήσεις ώστε να ανήκει στον τομέα των μυθιστορημάτων.
Πέρα του ότι ένα εγχείρημα συγγραφής Μυθιστορήματος απαιτεί έμπνευση, έχει κάποια τεχνικά στοιχεία ώς προς την πλοκή, την διατήρηση της περιέργειας του αναγνώστη ως κίνητρο συνέχισης της ανάγνωσης. Να διέπεται από σωστότερο ειρμό ως πρως την συνοχή της συνέχισης της εξιστόρησης.Η πλοκή της υπόθεσης να μήν είναι προβλέψιμη.
Μπορώ να σου αραδιάσω ολόκληρο κατάλογο. Η πρόθεσή μου δέν είναι Αυτή.
Η κριτική μου γίνεται καλοπροαίρετα ως σχολιασμός. Σ' έναν καινοφανή επίδοξο
Συγγραφέα.
Ακόμη και οι κορυφαίοι συγγραφείς το στάδιο του ξεκινήματος τους αντιμετώπισαν και αυτοί ανάλογα προβλήματα.
Η Λογοτεχνία δέν είναι εύκολη υπόθεση ως προς την συγγραφή της.
Αρκεί να λάβεις υπόψη ότι ο συγγραφέας διαβάζει και ξαναδιαβάζει ολόκληρο Το σύγγραμμά του πολλές φορές και Εάν δέν μείνει ικανοποιημένος το ξαναγράφει από την αρχή και πάλι και πάλι.
Θα μου πείς ότι αυτό είναι αποθαρρυντικά κοπιαστικό και χρονοβόρο. συλλογίσου όμως ότι ο στόχος του κάθε συγγραφέα είναι η επιτυχία της εργασίας του και αναγνώριση.
για να μη σου γίνω κουραστικός Σταματάω εδώ και τα ξαναλέμε.
2 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 20 Απρ 2018, 22:19

relativer777 έγραψε:Φίλε Οργισμένε καλησπέρα.
Διάβασα το βιβλίο σου και θα σου έγραφα τις εντυπώσεις παρατηρήσεις
Και κριτική. Απλά με πρόλαβε η ΜΥΘΗΡΑ και με κάλυψε.
Το βιβλίο σου δέν ανήκει στα μυθιστορήματα. Είναι μιά αφηγηματικού χαρακτήρα εξιστόρηση των πολιτικών τεκταινομένων μόλις παρελθόντων χρόνων. θεωρώ πάρα πολύ καλή την προσπάθειά σου και γνωρίζω ότι η συγγραφή δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα βλέπεις έχω προσωπική εμπειρία για αυτό είμαι και τόσο επικριτικός. Η γνώμη μου είναι ότι το πλοίο σου ήθελε πάρα πολύ εργασία και αρκετές διαφοροποιήσεις ώστε να ανήκει στον τομέα των μυθιστορημάτων.
Πέρα του ότι ένα εγχείρημα συγγραφής Μυθιστορήματος απαιτεί έμπνευση, έχει κάποια τεχνικά στοιχεία ώς προς την πλοκή, την διατήρηση της περιέργειας του αναγνώστη ως κίνητρο συνέχισης της ανάγνωσης. Να διέπεται από σωστότερο ειρμό ως πρως την συνοχή της συνέχισης της εξιστόρησης.Η πλοκή της υπόθεσης να μήν είναι προβλέψιμη.
Μπορώ να σου αραδιάσω ολόκληρο κατάλογο. Η πρόθεσή μου δέν είναι Αυτή.
Η κριτική μου γίνεται καλοπροαίρετα ως σχολιασμός. Σ' έναν καινοφανή επίδοξο
Συγγραφέα.
Ακόμη και οι κορυφαίοι συγγραφείς το στάδιο του ξεκινήματος τους αντιμετώπισαν και αυτοί ανάλογα προβλήματα.
Η Λογοτεχνία δέν είναι εύκολη υπόθεση ως προς την συγγραφή της.
Αρκεί να λάβεις υπόψη ότι ο συγγραφέας διαβάζει και ξαναδιαβάζει ολόκληρο Το σύγγραμμά του πολλές φορές και Εάν δέν μείνει ικανοποιημένος το ξαναγράφει από την αρχή και πάλι και πάλι.
Θα μου πείς ότι αυτό είναι αποθαρρυντικά κοπιαστικό και χρονοβόρο. συλλογίσου όμως ότι ο στόχος του κάθε συγγραφέα είναι η επιτυχία της εργασίας του και αναγνώριση.
για να μη σου γίνω κουραστικός Σταματάω εδώ και τα ξαναλέμε.

TO εγραψα το 2014, με κυβερνηση Σαμαρα. Θελω να πω οτι πιστευω πως ειναι ενα μελλοντολογικο μυθιστορημα πολιτικης το οποιο επεσε μέσα σε πολλες του προβλέψεις. Ευχαριστω για την κριτικη αν δεν βαριεσαι κανε την διεξοδικότερη..
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 20 Απρ 2018, 22:39

Φίλε μου Εάν διαβάσεις ποιό προσεκτικά
Τα σχόλιά μου θα εντοπίσεις ότι Αφ'ενός είναι αρκετά διεξοδική και αφετέρου σου παρουσιάζει στοιχεία που θα σε βελτιώσουν στην μελλοντική συγγραφή
ώστε να είναι ποιό επιτυχής και μεθοδικότερη η επόμενη εργασία σου.
Το δικό μου μυθιστόρημα το οποίο ανήκει ταυτόχρονα στην κλασική λογοτεχνία κατά το ήμισυ καθώς και το υπόλοιπο ήμισυ στην επιστημονική φαντασία, το ξεκίνησα το 2003 και μόλις το έχω τελειώσει ως χειρόγραφο και μόλις ξεκίνησα την καθαρογραφή στο κινητό ελλείψει υπολογιστού.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 20 Απρ 2018, 23:15

relativer777 έγραψε:Φίλε μου Εάν διαβάσεις ποιό προσεκτικά
Τα σχόλιά μου θα εντοπίσεις ότι Αφ'ενός είναι αρκετά διεξοδική και αφετέρου σου παρουσιάζει στοιχεία που θα σε βελτιώσουν στην μελλοντική συγγραφή
ώστε να είναι ποιό επιτυχής και μεθοδικότερη η επόμενη εργασία σου.
Το δικό μου μυθιστόρημα το οποίο ανήκει ταυτόχρονα στην κλασική λογοτεχνία κατά το ήμισυ καθώς και το υπόλοιπο ήμισυ στην επιστημονική φαντασία, το ξεκίνησα το 2003 και μόλις το έχω τελειώσει ως χειρόγραφο και μόλις ξεκίνησα την καθαρογραφή στο κινητό ελλείψει υπολογιστού.

Πως σκοπευεις να το εκδόσεις;
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 21 Απρ 2018, 22:37

Σε e-book αλλά δυστυχώς δέν έχω την πολυτέλεια για δωρεάν.
Αλλά με πολύ μικρό αντίτιμο.
0 .

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Το βιβλίο μου «Το φάντασμα της ελληνικής κατάρρευσης»

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 25 Αύγ 2018, 16:39

Θα μπορούσε να παιχτεί ως θεατρικό έργο. Σ΄αυτό θα μετέχουν, ως πρόσωπα του δράματος, και μέλη ενός άλλου Φόρουμ, που διακρίνονται για τα ποστς των 3-5 λέξεων που δημοσιεύουν (ποτέ περισσότερες από 5 λέξεις), κάτι που είναι συν για ένα θεατρικό έργο.

Αλλά και σαν όπερα το κρίνω θετικά. Θα υπάρχει μια Συντονίστρια υψίφωνος, ένας Συντονιστής βαρύτονος. Στο τέλος θα εμφανίζεται ένας Διαχειριστής, σαν μπαλτάς, για να απονέμει θεία δικαιοσύνη, που να δικαιώνει τον χορό (αυτούς που γράφουν τα ποστς των 3-5 λέξεων) και θα θυσιάζει ένα θύμα στο θεό των Αζτέκων, για να αυξηθεί η επισκεψιμότητα του ιστοχώρου.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".


Επιστροφή σε “Βιβλία”