Παναγιωτης Κονδυλης: Προτασεις

Βιβλία λογοτεχνικά, επιστημονικά, φιλοσοφικά κλπ.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Παναγιωτης Κονδυλης: Προτασεις

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 13 Δεκ 2017, 13:29

Εχω σε ηλεκτρονικη ή φυσικη μορφη τα: Θεωρια Πολεμου, Κριτικη της Μεταφυσικης, Παρακμη Αστικου Πολιτισμου και Ευρωπαικος Διαφωτισμος

Περα απο απο αυτα και τον Νεοελληνικο Διαφωτισμο τον οποιο δεν εχω ακομα, θεωρειτε αξιζει καποιο αλλο εργο του?
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

The catcher
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Re: Παναγιωτης Κονδυλης: Προτασεις

Δημοσίευσηαπό The catcher » 14 Μαρ 2018, 18:50

Χωρίς να είναι απο τα κυριότερα βιβλία του, επίσης αξίζει να διαβάσεις το Πλανητική πολιτική μετά τον ψυχρό πόλεμο. Ιδιαίτερη αξία έχει το επίμετρο αυτού του βιβλίου για την Ελλάδα «Προϋποθέσεις, παράμετροι και ψευδαισθήσεις της ελληνικής εθνικής πολιτικής». Ο Κονδύλης είναι καταθλιπτικά εύστοχος στο πως εντέλει φθίνει το ελληνικό έθνος και μιλάμε για βιβλίο του 1992.
0 .

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 316

Re: Παναγιωτης Κονδυλης: Προτασεις

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » 16 Μαρ 2018, 15:52

Λαχουρένιος έγραψε:Εχω σε ηλεκτρονικη ή φυσικη μορφη τα: Θεωρια Πολεμου, Κριτικη της Μεταφυσικης, Παρακμη Αστικου Πολιτισμου και Ευρωπαικος Διαφωτισμος

Περα απο απο αυτα και τον Νεοελληνικο Διαφωτισμο τον οποιο δεν εχω ακομα, θεωρειτε αξιζει καποιο αλλο εργο του?


Τα βιβλία που έχεις είναι από τα κορυφαία του. Επίσης, το βιβλίο "Ισχύς και Απόφαση", είναι από τα μείζονα έργα του,
ενώ έχει την ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα, πως πρόκειται απλά για ένα δοκίμιο, χωρίς πηγές/παραπομπές ή αναφορές σε ρητά (επίκληση σε αυθεντίες). Γράφει απλά την θεωρία του αυτούσια, για ζητήματα που διαπραγματεύονται γενικότερα τη φιλοσοφία της Απόφασης, ως μια αξιολογικά ουδέτερης στάσης σε αντιδιαστολή με άλλες πολέμιες θεωρίες, π.χ. τον υπαρξισμό.
Απλά πρέπει να διαβαστεί χωρίς μεγάλα διαλείμματα στο ενδιάμεσο (μια και έξω), γιατί είναι δύσκολο να τον ακολουθήσεις.

Το Magnum opus του βέβαια, είναι το Πολιτικό και ο Άνθρωπος, αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα.

Τέλος, να προτείνω ως πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα δικό του, το αόρατο χρονολόγιο της Σκέψης, αφορά ένα σύνολο ερωταπαντήσεων, σε μορφή συνέντευξης. Εύκολο και βαθύ ταυτόχρονα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 316

Re: Παναγιωτης Κονδυλης: Προτασεις

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » 16 Μαρ 2018, 17:03

Ξέχασα να αναφέρω ένα άλλο ωραίο του έργο, Η ηδονή, η ισχύς, η ουτοπία, εύκολο και σύντομο.
Αναφέρεται στη διαχρονική εικόνα που είχαν οι φιλόσοφοι, από αρχαιοτάτων χρόνων μέχρι και τη νεωτερικότητα,
αναφορικά με τις έννοιες της ηδονής, της ισχύος και της ουτοπίας.
0 .


Επιστροφή σε “Βιβλία”