Οι δικιές μας συνταγές

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Στύγιος

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 07 Ιουν 2020, 17:31



Πως φτιάχνεται επιτέλους αυτό το μαμημένο το ραγού;
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 07 Ιουν 2020, 20:42

Στύγιος έγραψε:


Πως φτιάχνεται επιτέλους αυτό το μαμημένο το ραγού;

Το χες και στο χωριό σου το ραγού, τρομαρα σου; :xaxax:

Αν ρωτας σοβαρα να σου απαντησω,αλλα μαλλον δεν...
Παντως ειναι γαλλικος τροπος μαγειρεματος που γινεται με κρεας και κομματια λαχανικων και σαλτσα ντοματας στην κατσαρολα, :miamm:
.
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 07 Ιουν 2020, 23:10

Ενα ελαφρυ βραδυνο με γιαουρτακι ή ενα ελαφρυ γλυκο!

Γιαουρτάκι με ξηρούς καρπούς και χαρουπόμελο.

Υλικα:
-Γιαουρτακι προβειο(αν δεν ειστε φαν του προβειου,βαλτε αγελαδινο).
-Ηλιοσπορο ή οποιοδηποτε αλλο σπορι,εγω παιρνω παντα βιολογικα.
-Καρυδια σπασμενα απλα με το χερι
-Γκοτζι μπερις βολογικα
-Σταφιδες κορινθιακες ή ξανθές ,αν σας αρεσουν(προαιρετικες αυτες),βασικα οποιονδηποτε ξηρο καρπο θελετε.
-Λιναροσπορο τριμμενο(προεραιτικο)
-Και το ανεπαναληπτο κυπριακο χαρουπομελο,βιολογικο ακομα καλυτερα ,οποιοδηποτε χαρουπομελο, τελοσπαντων,Για μια μικρη δοση,δηλαδη 3 κουταλιες του γλυκου γιαουρτι εγω βαζω ενα κουταλακι του γλυκου χαρουπομελο.
Εκτελεση:
Απλα σε πιατακι βαθυ μικρο,βαζουμε πρωτα τον ηλιοσπορο σαν βαση,απο επανω το γιαουρτακι,εγω βαζω 3 κουταλιες του γλυκου,μικρη δοση ,το τρωω για βραδυνο.

Απο επανω το χοντροκομενο καρυδι,τον λιναροσπορο σε σκονη,τα γκοτζι μπερις που ειναι φανταστικα,βασικα οποιονδηποτε ξηρο καρπο μπορειτε να βαλετε και το θεεικο χαρουπομελο,που ειναι σαν σιροπι σοκολατας!Οσοι δεν εχουν δοκιμασει χαρουπομελο,ας το κανουν και θα με θυμηθουν!

TIP:Σε οσους δε ,αρεσει και το ΤΑΧΙΝΙ,ενα κουταλακι ταχινι αν βαλουν ακομα καλυτερο! Εγω παιρνω το βιολογικο ταχινι ολικης αλεσεως,ειναι εξαιρετικο!
Ειναι πολυ υγιεινο και γευστικοτατο! :D
Βασικα ειναι και ενα ωμο,ελαφρυ,ακρως υγιεινο γλυκο,μπορειτε να το σερβιρετε και σαν γλυκο δηλαδη,σε μικρα βαθια μπολακια.
1 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 09 Ιουν 2020, 21:11

Και νά μαστε πάλι στις συνταγούλες μας! :)
Άλλη μια.Πολύυυυυυ νόστιμη πραγματικά!

Κοτοπουλο στην κατσαρολα με καροτα,φρεσκια ντοματα,σελινο και μαυροδαφνη ,ινδικα και μεξικανικα μπαχαρικα κλπ.

ΥΛΙΚΑ:
-Κοτοπουλακι
-Καροτα
-Κρεμμυδι
-Σκορδο
-Σελινο
-Μαιντανο
-Φρεσκια ντοματα
-Ελαιολαδο
-Αλατοπιπερο
-Ριγανη
-Ινδικα μπαχαρικα,οπως ταντουρι και γκαραμ μασαλα της captains,οπως και μεξικανικο μπαχαρικο φαχιτα.Εναλλακτικα βαλτε οτι μπαχαρικο σας αρεσει.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Πολυ απλη.
-Ψιλοτσιγαριζουμε υγιεινα,δηλαδη λιγο,σε σιγανη φωτια και με λιγο λαδι το κρεμμυδι,το σκορδο και τα καροτα,ολα ψιλοκομμενα σε μια κατσαρολα(εγω εχω κεραμικη/αντικολλητικη με καπακι).

-Αλατοπιπερωνουμε και τοτε βαζουμε ολα τα μπαχαρικα.

-Ριχνουμε το κοτοπουλακι.

-Σβηνουμε με την μαυροδαφνη.Μπολικη.Προσθετουμε και λιγο νερο.

-Προσθετουμε το σελινο και τον μισο μαιντανο και την ριγανη.

-Επισης την ψιλοκκομενη φρεσκια ντοματα.

-Σιγοβραζουμε με σκεπασμενο καπακι και προς το τελος οταν εχει μαλακωσει το κοτοπουλακι,αν εχει παραπανω ζουμι,απλα ανοιγουμε καπακι και αφηνουμε λιγο να σωθει ο ζωμος.

ΥΓ.Εγω βαζω πολυ λιγο λαδι αρχικα,ισα να ψιλοτσιγαριστουν ελκαφρα τα λαχανικα, και στη συνεχεια στο τελος προσθετω ακομα λιγο ελαιολαδο,βασικα οταν εχω κλεισει το ματι.Ειναι οτι πιο υγιεινο. Και παλι στο τελος αφου κλεισω το ματι,τον υπολοιπο μαιντανο.
1 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 15 Ιουν 2020, 20:24

Αλλη μια συνταγουλα.

Καλαμαρακια λεμονατα με κρασι και χορτα στην κατσαρολα.

ΥΛΙΚΑ:
-Καλαμαρακια σε ροδελες καλυτερα.
-Κρεμμυδι και σκορδο κομμενα.
-Κλασικα λευκο κρασι γλυκο ΣΑΜΟΣ
-Λεμονι
-Διαφορα χορτα,εγω βασικα εβαλα μονο σεσκουλα,μια χαρα ηταν.
-Ελαιολαδο
-Μπαχαρικα της αρεσκειας σας.Εγω εβαλα μπαχαρι,και τα κλασικα που βαζω ταντουρι και φαχιτα,αλλα αν δεν τα εχετε,με μπαχαρι και κυμινακι ειστε οκ,αν σας αρεσουν βεβαια αυτα τα μπαχαρικα.
-Αλατιποπερο εννοειται.
-Ριγανη
-Οποιοδηποτε μυρωδικο θελετε,πχ ανηθο,μαιντανο κλπ.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

-Ψιλοκοβουμε κρεμμυδι και σκορδο.Εγω αφηνω και μια σκελιδα που θα την προσθεσω στο τελος,τριμμενη,δινει πιο εντονη γευση σκορδου,σε οποιους βεβαια αρεσει το σκορδο.
-Σε κατσαρολα βαζουμε λιγο ελαιολαδο ,προσθετουμε τα κρεμμυδια και το σκορδο,κανουμε ενα υποτυπωδες,πολυ ελαφρυ τσιγαρισμα και αμεσως μετα τα καλαμαρακια.Σε μετρια φωτια αρχικα.
-Σβηνουμε με το γλυκο κρασι σαμος.Προσθετουμε και τα μπαχαρικα μας.Επισης το λεμονι,(οσο μας αρεσει)Και λιγο νερο.
-Χαμηλωνουμε να ψιλοβραζει και σκεπαζουμε με καπακι.
-Καθαριζουμε τα χορτα μας.Δεν τα βαζουμε απο την αρχη του βρασιματος,για να κρατανε και να μην γινουν εντελως νιανια.Αναλογα ποσο μαλακά τα θελει ο καθενας αποφασιζει πότε θα τα βαλει.
Εγω πχ τα βαζω κανενα 20λεπτο πριν το τελος του μαγειρεματος.
-Στο τελος που εχει γινει το φαγητο,και βεβαια εχουν σωθει τα πολλα υγρα,[και για να σωθουν αν εχει πολλα η κατσαρολα μας,απλα ανοιγουμε το καπακι ετσι ωστε να εξατμιζεται το νερο,]αν εχω βαλει πολυ λιγο λαδι αρχικα ,προσθετω απο επανω λιγο ακομα ελαιολαδο,αφου κλεισω το ματι.Επισης το τριμμενο σκορδακι.
1 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 21 Ιουν 2020, 21:04

Χτες έφτιαξα σαλάτα ζυμαρικών.Πολύ εύκολη συνταγή μια απο τις πολλές που υπάρχουν.Ξεκινάω με αυτήν.

Σαλάτα ζυμαρικών με σως μαγιονέζας

ΥΛΙΚΑ
-Ζυμαρικά( εγώ βάζω βιολογικές πένες ολικής αλέσεως)
-Διάφορα λαχανικά ωμά,όπως μαρούλι κομμένο σαλάτα,καρότο ψιλοτριμμένο σε τρίφτη, κρεμμύδι ξερό για όποιον το γουστάρει
-Τυρί ρεγκάτο τριμμένο ή οποιοδήποτε άλλο κίτρινο τυρί
-Σως μαγιονέζας με λίγη κέτσαπ καλά ανακατεμένα.
-Ρίγανη
-'Ανηθος αν σας αρέσει ή μαιντανός.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

-Βράζουμε τα ζυμαρικά σε αλατισμένο νερό και σε δυνατή φωτιά .

-Οσο βράζουν εμείς πλένουμε μαρούλια και καρότα και κρεμμυδια, αν βαλουμε και ψιλοκόβουμε σαλάτα το μαρούλι και το κρεμμύδι ενώ τρίβουμε στον τρίφτη το καρότο στο πολύ ψιλοκομμένο διότι το ωμό καρότο είναι σκληρο αν είναι σε μεγάλα κομμάτια δεν λέει.

-Φτιάχνουμε την πανεύκολη σως απλά ανακατεύουμε μαγιονέζα(όχι πάνω απο μια κουταλιά της σούπας για καθε μερίδα)με λίγη κέτσαπ αλλά μπορούμε και με σκέτη μαγιονέζα ότι θέλει καθένας.

-Τρίβουμε το τυρι και μπορούμε να αφήσουμε και μερικά κομμάτια σαν κυβάκια.

-Όταν τα ζυμαρικά είναι έτοιμα τα βγάζουμε (εγώ δεν τα ξεβγάζω με νερό οι ειδικοί λένε ότι είναι λάθος και όντως έτσι είναι,διότι ξανοστίζουν και επίσης όταν βάζουμε σάλτσα η σάλτσα δεν δένει με το ξεπλυμμένο ζυμαρικό τόσο καλά),τα τοποθετούμεσ το πίατο ,ρίχνουμε τα ωμά λαχανικά μας ανακατεύουμε καλά,ρίχνουμε και την σως μαγιονέζας ανακατεύουμε ακόμα καλύτερα και απο πάνω το τριμμένο τυρί και τούς κύβους τυριού.Κια τα μυρωδικά μας.

Λάδι δεν θα βάλουμε διότι έχουμε την μαγιονέζα.Γενικά όπου έχουμε μαγιονέζα λάδι δεν βάζουμε.

Πολύ εύκολη συνταγή,δροσερή και νόστιμη.
;)
2 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Spark » 21 Ιουν 2020, 21:18

καιρό έχω να φάω μαγιονέζα, τωρα που το διάβασα θυμήθηκα την γεύση της.
το απαγόρευσα στον εαυτό μου και δεν αγοράζω-τρώω μαγιονέζα, πιστεύω πως είναι παχυντική και με συντηρητικά..
όλα τα άλλα που έγραψες καλά είναι αλλά εγω τα ζυμαρικά τα πλένω λίγο γιατί δεν μου αρέσει να κολλάνε.
γούστα είναι αυτά ;)
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 21 Ιουν 2020, 22:43

Spark έγραψε:καιρό έχω να φάω μαγιονέζα, τωρα που το διάβασα θυμήθηκα την γεύση της.
το απαγόρευσα στον εαυτό μου και δεν αγοράζω-τρώω μαγιονέζα, πιστεύω πως είναι παχυντική και με συντηρητικά..
όλα τα άλλα που έγραψες καλά είναι αλλά εγω τα ζυμαρικά τα πλένω λίγο γιατί δεν μου αρέσει να κολλάνε.
γούστα είναι αυτά ;)

Οχι δνε εχουν ολες οι μαγιονεζες συντηρητικα οι βιολογικες δενε χουν καθολου.
Εχω και αλλες συνταγες με ζυμαρικα χωρις μαγιονεζα θα τις βαλω αλλη στιγμη αλλα σαφως αν καποιος εχει χοληστερινη δνε θα φτιαξει αυτην την συνταγη.
Η αληθεια ειναι οτι συνηθως φτιαχνω ζυμαρικα σαλατα με ντοματα,σκορδο και ελαιολαδο αλλα το ζητημα ειναι οτι απο μια κωλοαντιβιωση εδω και πολυ καιρο επαθα γαστριτιδα γμτ και δνε επιτρεπεται ουτε ντοματα ουτε σκορδο οποτε αναγκαστικα πηγα μαγιονεζα,ασε και ελαχιστα μπορω να φαω γμτ σε αυτη τη φαση. :angry:

ΥΓ Και εμενα δεν μου αρεσει να κολλανε , δεν μου κολλανε αν δεν τα πλυνω θελει απλα οταν τα βαλεις πιατο κατευθειαν να βαλεις τη σαλτσα και να τα ανακατεψεις ειδικα οταν η σαλτσα εχει λαδι ΔΕΝ θα κολλησουν.Το κολπο ειναι απλα αμεσως να βαλεις τη σαλτσα. :)
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
mister spooky
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 843

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό mister spooky » 21 Ιουν 2020, 23:09

Spark έγραψε:καιρό έχω να φάω μαγιονέζα, τωρα που το διάβασα θυμήθηκα την γεύση της.
το απαγόρευσα στον εαυτό μου και δεν αγοράζω-τρώω μαγιονέζα, πιστεύω πως είναι παχυντική και με συντηρητικά..
όλα τα άλλα που έγραψες καλά είναι αλλά εγω τα ζυμαρικά τα πλένω λίγο γιατί δεν μου αρέσει να κολλάνε.
γούστα είναι αυτά ;)

αυγό με φυτικό λίπος είναι, μπορείς να κάνεις σπιτική
1 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 23 Ιουν 2020, 20:56

Φτιαξαμε το ψωμακι μας.Στρογγυλα αυτη τη φορα και παρολο που τα προηγουμενα ειχαν καλυτερο σχημα, αυτα βγηκαν ακομα καλυτερα.Απλα,χωρις γευσεις προσθετες. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
3 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος


Επιστροφή σε “Μαγειρική”