Οι δικιές μας συνταγές

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 06 Ιουν 2020, 15:53

mister spooky έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Ε ναι βρε για αυτο την εχω ονομασει ''πίτα-πίτσα'' Διοτι ειναι μεν πίτα αλλά εχει τη γευση πίτσας.
Δεν βαζω κετσαπ σε αλλες πίτες κλασσικές. :D

Οκ απλά είμαι σε άρνηση με την κέτσαπ ως υλικό. Παντού όχι μόνο στην πίτσα.

Καλα κανεις αν δεν σου αρεσει,Εγω ομως παιρνω μια βιολογικη που ειναι παρα πολυ νοστιμη σαν τις παλιες! :)
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Αγις
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 456

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Αγις » 06 Ιουν 2020, 17:09

μεχρι τωρα οι συνταγες ειναι για διαγραφη ως προσβλητικες για την μαγειρικη τεχνη
0 .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Spark » 06 Ιουν 2020, 17:29

Αγις έγραψε:μεχρι τωρα οι συνταγες ειναι για διαγραφη ως προσβλητικες για την μαγειρικη τεχνη

η προσπάθεια σου να απογοητεύσεις με το σχόλιο σου την Εσθηρ ως μαγείρισσα σε υποβιβάζει σε μούτσο.

+
Εσθηρ σε ευχαριστούμε, συνέχισε να μας γράφεις τις συνταγές σου, γράψε και την μάρκα τοματοπολτού που προτιμάς, το καλό να λέγεται :s_yummy
1 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 06 Ιουν 2020, 18:21

Spark έγραψε:
Αγις έγραψε:μεχρι τωρα οι συνταγες ειναι για διαγραφη ως προσβλητικες για την μαγειρικη τεχνη

η προσπάθεια σου να απογοητεύσεις με το σχόλιο σου την Εσθηρ ως μαγείρισσα σε υποβιβάζει σε μούτσο.

+
Εσθηρ σε ευχαριστούμε, συνέχισε να μας γράφεις τις συνταγές σου, γράψε και την μάρκα τοματοπολτού που προτιμάς, το καλό να λέγεται :s_yummy

Ναι ρε εννοειται. :D
Εξαλλου εγω δεν ανοιξα θεμα με τιτλο οι καλυτερες μαγειρικες αλλα οι δικες μας συνταγες.Δεν εγραψα πουθενα οτι εδω θα γραφει ο τσελεμεντες η η βεφα, ουτε ισχυριστηκε κανεις οτι ειναι οι καλυτερη μαγειρικη.Απλα ειναι η δικια μας μαγειρικη.
Δεν λεμε οτι ειναι η καλυτερη μαγειρικη ουτε κανουμε διαγωνισμο.
Οποτε τα ψωνισμενα, τα γραφω στα παλια μου παπουτσακια διοτι λενε και ακυρα πραγματακια. :ohno343:

Στο μεταξυ μην γεμισουμε το θεματακι με κριτικες της φουτσας διοτι ξαναλεω εδω δεν κανουμε διαγωνισμο μαγειρικης η να πουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη... :D ,απλα βαζουμε δικες μας συνταγες και καλο ειναι να μπορουμε να τις βρισκουμε και οχι να ψαχνουμε μεσα απο σχολια και κριτικες που δεν εχουν νοημα σε αυτο το θεμα.

Υγ Κετσαπ εννοεις διοτι για κετσαπ εγραψα ναι;Δεν εχει σχεση η κετσαπ με τον τομαλτοποτο.
Λοιπον η καλυτερη ειναι μια βιολογικη που παιρνω απο ενα μαγαζι ,το οποιο ομως και δεν παω συχνα και δεν θυμαμαι μαρκα ειναι η καλυτερη παντως,η αμεσως επομενη ειναι η βιολογικη που εχει ο Βασιλοπουλος .
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 06 Ιουν 2020, 21:54

Και σήμερα φτιάξαμε το ψωμάκι μας, :)
Νατο! 3 καρβελακια.
20200606_120537.jpg


Να δωσω συνταγή με αναλογίες για νερό δεν εχει νόημα καθώς το ψωμί είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση.Μπορεί να κανεις ακριβώς τα ίδια πράγματα και να μην σου πετύχει, ακριβώς επειδή επηρεάζεται απο πολλούς παράγοντες οπως για παράδειγμα υγρασία καιρού ή ξηρότητα.Ζέστη, κρύο κοκ.Επίσης το κάθε αλεύρι έχει την δικιά του συνταγη βασικά.
Οπότε θα πω μερικά γενικά πράγματα για καποιον που θέλει να το προσπαθήσει και θα περιγράψω τι κάνω εγω και αναλογίες για 1 κιλό περίπου θα δώσω για ξηρή μαγιά,αλάτι και ζάχαρη τα οποία είναι απαραίτητα για το φούσκωμα.

Εγω βάζω αλεύρι ολικής αλέσεως βιολογικό πάντα και το καλύτερο απο όσα έχω δοκιμάσει είναι το ''Βιολογικό Αλεύρι δίκοκκου σταριου αλεσμένο σε πετρόμυλο '' το βρίσκουμε στο Σκλαβενιτη.ΟΚ μιλάμε για πολύ καλύτερο απο οποιοδήποτε αλλο που μπορείς να βρεις στα ΣΜ.
ΥΛΙΚΑ
-Αλεύρι(εγώ βάζω ολικής βιολογικό το δικοκκο),η συσκευασία ενός κιλού.
-Ξηρή μαγιά, 1 φακελάκι
-Αλάτι, 1κουταλιά γεμάτη της σούπας
-Ζάχαρη (εγω βαζω μαυρη βιολογική),πάλι 1 γεματη κουταλιά σούπας.
-Νερό(Χλιαρό ,όχι καυτό)
-Ελαιόλαδο,λίγο.
-Σουσάμι αν σας αρέσει.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
-Σε λεκανίτσα αδειάζω όλο το αλεύρι αλλά πάντα έχουμε στην άκρη και λίγο διότι μπορεί να μας βγει νερουλό οπότε προθέτουμε μέχρι να μας βγει όπως πρέπει.

-Ανάβω το φούρνο στους 50 μόνο βαθμούς ,πάνω -κάτω αντίσταση.

-Κάνω μια λακούβα ριχνω ενα φακελακι ξηρη μαγιά και μετά το αλάτι για 1 κιλό αλεύρι εγω βάζω μια γερή κουταλιά της σούπας αλάτι, και μετά προσθέτω και τη ζάχαρη πάλι 1 κουταλιά σούπας.Ανάλογα με τα γούστα προσθέτετε ή αφαιρείτε αλάτι.

-Ανακατεύουμε καλά και μετά ξεκινάμε να ρίχνουμε λίγο λίγο το χλιαρό νερό.

-Ζυμώνουμε και προσθέτουμε νερό μέχρι να γίνει μια ζύμη ελαστική, όχι σκληρή αλλά ούτε και να κολλάει στα τοιχώματα.Αυτό βασικά είναι το πιο δύσκολο να μάθουμε πότε είναι οκ η ζύμη μας.Ε...αφού καταστρέψουμε 4-5 ψωμιά μετά το μαθαίνουμε. :georgiouspeaking:

-Προσθέτουμε λίγο λάδι και γίνεται πολύ πιο ελαστικιά η ζύμη μας

-Αφού ζυμώσουμε να είμαστε ικανοποιημένοι, το αφηνουμε οπως είναι στη λεκάνη (μεταλικιά όχι πλαστικιά) τη βάζουμε στο φούρνο σκεπασμένη με πετσέτα μόνο στους 50 βαθμούς που ήδη έχουμε προθερμάνει το φούρνο σε αντιστάσεις πάνω και κάτω.Το αφήνουμε μια ώρα.

-Μετά την 1 ώρα το βγάζουμε.
-Ανάβουμε παραπάνω τον φούρνο στους 180 βαθμους
- Τοποθετούμε τη ζύμη που θα πρέπει να έχει φουσκώσει( αν δεν έχει κλαφτε το.. :D ) σε εναν παγκο και το ζυμώνουμε πάλι και το κάνουμε κάνουμε καρβέλι ή καρβελάκια.Ανάλογα αν χρειάζεται προσθέτουμε λίγο αλεύρι στα χέρια μας και το πλάθουμε καλύτερα.Εκεί προσθέτουμε και το σουσάμι.

-Σε ένα ρηχό ταψί που εγώ έχω στρώσει αντικολλητικό χαρτί το τοποθετώ επάνω και το βάζω στον ήδη προθερμασμένο φούρνο ,είπαμε στους 180 βαθμούς πάνω /κάτω αντίσταση, χαμηλά ,στην 1η θέση δηλαδή απο το κάτω μέρος του φούρνου.

- Για 1 ώρα περίπου ψήνουμε.Ε το βλεπουμε και αναλογα ποσο το θελουμε ξεροψημενο η οχι.

Το τεστ για να δούμε αν ένα ψωμί έχει ψηθεί είναι να βυθίζουμε ένα μαχαίρι στεγνό στο ψωμάκι.Αν βγεί στεγνο το μαχαίρι όλα καλα,ψήθηκε.

Μπορούμε να φτιάξουμε και διαφορες γεύσεις ψωμιου,ελιόψωμα,τυρόψωμα,ντοματοψωμα κοκ.
Να εγω σήμερα έφτιαξα κρεμμυδοριγανοσκόρδόψωμο,είναι αυτα στο φωτο.Νοστιμότατα βγήκαν. :s_yummy

Αν δοκιμάσει κάποιος το εγχείρημα καλή επιτυχία.Στην αρχή φαίνεται δύσκολο μετά είναι piece of cake . :mageiras:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
2 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Ιουν 2020, 22:34

mister spooky έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Ε ναι βρε για αυτο την εχω ονομασει ''πίτα-πίτσα'' Διοτι ειναι μεν πίτα αλλά εχει τη γευση πίτσας.
Δεν βαζω κετσαπ σε αλλες πίτες κλασσικές. :D

Οκ απλά είμαι σε άρνηση με την κέτσαπ ως υλικό. Παντού όχι μόνο στην πίτσα.

Moυ θύμισε σκηνικό στα ΒΠ Τεχεράνης, όπου καθόμαστε με συναδέλφους Πέρσες σε πιτσαρια μαϊμού Ντόμινοζ (έχουν μαϊμού Mακντόναλντς, KFC, τα πάντα) και μας σερβίρουν τις πίτσες μαζί με μια νταμιτζάνα κέτσαπ. Απευθείας αρχίζουν όλοι να βρέχουν τις πίτσες με κέτσαπ σε φάση που το μισογεμάτο μπουκάλι τελείωσε και άρχισαν να φωνάζουν τον σερβιτόρο φέρε κέτσαπ φέρε κέτσαπ, έχουμε μουσαφίρηδες εδώ! :-/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 07 Ιουν 2020, 00:10

Εσθήρ έγραψε: :s_yummy


:kritiki:
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 07 Ιουν 2020, 00:15

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε: :s_yummy


:kritiki:

Αν το δοκίμαζες θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο ο βαθμός σου, δυστυχώς ακόμα δεν έχει εφευρεθεί και αυτό.Γεύσεις και αρώματα μέσα απο το νετ.Για φαντασου να γινοταν! :miamm:
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 07 Ιουν 2020, 00:20

Εσθήρ έγραψε:
Θανάσης έγραψε:
:kritiki:

Αν το δοκίμαζες θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο ο βαθμός σου, δυστυχώς ακόμα δεν έχει εφευρεθεί και αυτό.Γεύσεις και αρώματα μέσα απο το νετ.Για φαντασου να γινοταν! :miamm:


κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. θα κοτσάρεις ένα καλώδιο εικονικής πραγματικότητας και θα έχεις ό,τι θες. :s_yummy
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Οι δικιές μας συνταγές

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 07 Ιουν 2020, 00:26

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Αν το δοκίμαζες θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο ο βαθμός σου, δυστυχώς ακόμα δεν έχει εφευρεθεί και αυτό.Γεύσεις και αρώματα μέσα απο το νετ.Για φαντασου να γινοταν! :miamm:


κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. θα κοτσάρεις ένα καλώδιο εικονικής πραγματικότητας και θα έχεις ό,τι θες. :s_yummy

Οοοοοοοοοοοοοοοοτι θελω δεν νομιζω μαστορα. :wooohoo:
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος


Επιστροφή σε “Μαγειρική”