Το μυστήριο της καριόκας

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17459
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 09 Νοέμ 2022, 18:49

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Μα αυτό είναι το Άγιο Δισκοπότηρο του κάθε επιχειρηματία, ειδικά του κοντόφθαλμού (άλλοι βλέπουν τα κέρδη πιο μακριά/αλλιώς, το μονοπώλιο κτλ, αλλά το κόνσεπτ είναι το ίδιο).
Τα λεφτά του και τον κόπο του θα τον επενδύσει εκεί που υπάρχει το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Γιατί νομίζεις ότι η Ελλάδα είναι τιγκαρισμένη στην καφετέρια και στα φαγάδικα και σχεδόν κανείς δεν ασχολείται με βιομηχανία, τεχνολογία, κτλ;


Γιατί φαντάζομαι είναι άλλα τα κεφάλαια που χρειάζονται.
Τέσπα, να σου πω κάτι; Το κατανοώ το ποσοστό κέρδος που υπολογίζουν στο κόστος.
Δλδ πόσο να σου πουλήσουν τον καφέ; 20 λεπτά;
Μέχρι 2 ευρώ δεν είναι μια νορμάλ τιμή;
Δεν ξέρω.
Δεν πίνω και καφέ κιόλας εγώ.

Τι 2 ευρώ ρε συ; Τα υλικά είναι 20 λεπτά και ο μπουφετζής παίρνει 5 ευρώ την ωρα για να φτιάχνει 200 καφέδες σε αυτό το διάστημα.

Πέρα απο κάτι ελάχιστες περιπτώσεις, τύπου Κόκκαλη με τα ηλεκτρονικά και το software, τον άλλο με τις μπαταρίες στην Ξάνθη, τίποτε μετρημένους στα δάχτυλα εφοπλιστές και 3 φαρμακοβιομήχανους και διυλιστές, δεν υπάρχει παραγωγική επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα.
Δεν κάνει ο Έλληνας για τέτοια, είναι σαν τον Άραβα, μπουρδολόγος, φιγουρατζής, βολεψάκιας, σκιτζής.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9697

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 09 Νοέμ 2022, 21:49

Προέλλην έγραψε:Τι 2 ευρώ ρε συ; Τα υλικά είναι 20 λεπτά και ο μπουφετζής παίρνει 5 ευρώ την ωρα για να φτιάχνει 200 καφέδες σε αυτό το διάστημα.

Δλδ πόσο πρέπει να τον πουλάει τον καφέ;

Προέλλην έγραψε:Πέρα απο κάτι ελάχιστες περιπτώσεις, τύπου Κόκκαλη με τα ηλεκτρονικά και το software, τον άλλο με τις μπαταρίες στην Ξάνθη, τίποτε μετρημένους στα δάχτυλα εφοπλιστές και 3 φαρμακοβιομήχανους και διυλιστές, δεν υπάρχει παραγωγική επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα.
Δεν κάνει ο Έλληνας για τέτοια, είναι σαν τον Άραβα, μπουρδολόγος, φιγουρατζής, βολεψάκιας, σκιτζής.

Εμένα μου τη σπάει όταν ανοίγει καινούριο μαγαζί ακριβώς κοντά εκεί που υπάρχει παρόμοιο μαγαζί με ίδιο προϊόν/υπηρεσία.
Το θεωρώ χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Αντιδεοντολογικό ρε συ. Πώς το λένε;
Και ειδικά όταν το κάνει αυτό μεγάλη επιχείρηση σε μια μικρή.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9697

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Δεκ 2022, 21:06

Την πήρα την καριόκα!!!
Τούτες τις μέρες όλο και κάποιος γιορτάζει. Όλο κεράσματα.
Ήμουν η πρώτη που άνοιξε το κουτί. Δεν ήταν κανείς μπροστά.
Ψάχνω ψάχνω πουθενά καριόκα.
Απογοήτευση.
Πάω να κλείσω το κουτί, ώσπου κάτι βλέπω...
Ωπ καριόκα είναι αυτή; Ναι ήταν καριόκα.
Μόνο μία.

Την πήρα bitches.
:laugh1:
Φάτε εσείς τις υπόλοιπες αηδίες.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9697

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Δεκ 2022, 21:08

Εν τω μεταξύ πριν λίγο γύρισε ο Γιώργης από το ζαχαροπλαστείο και μαντέψτε τι μου έφερε.
Ένα κουτί μόνο καριόκες!!!!!
:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Πόσο καλά με ξέρει

χαχαχαχαχαχαχαχαχχα
χαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχχαχαχαχαχαχα
0 .


Επιστροφή σε “Μαγειρική”