Το μυστήριο της καριόκας

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό nemo » 02 Νοέμ 2022, 17:22

η πεμπτουσια στο γλυκο αυτο και το λεμον παι
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 02 Νοέμ 2022, 18:28

bizeli έγραψε:
Perseus1966 έγραψε:Δεν μου αρεσει και ειναι απο παιδί ,ποτε δεν μου αρεσε.


Δλδ ποιο γλυκό ζαχαροπλαστείου σου αρέσει περισσότερο;

Αφήνω έξω τα σιροπιαστά. Είναι άλλη κατηγορία.
Και τώρα που είπα σιροπιαστά εγώ περνάω φάση τουλούμπας τώρα.
Τρώω αρκετά συχνά σαν σνακ.
Έχει στα ψιλικατζίδικα τουλούμπες συσκευασμένες. Και αυτό είναι που μου αρέσει, ότι είναι συσκευασμένες και μπορώ να έχω μαζί μου στην τσάντα μου κάτι για γλυκό.
Και τι γλυκό; Βόμβα
:laugh1:

Μου αρεσει το μιλφειγ πολυ

Τουλουμπες και τα αλλα τα μικρα φτιαχνουν εξαιρετικα στο χωριο μου ,τωρα ακουσα διαφημιση οτι άνοιξαν θεσ/κη
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Νοέμ 2022, 19:37

bizeli έγραψε:
Γιάννης έγραψε:(Συγγνώμη, δεν μπορούσα να αντισταθώ και να μην σχολιάσω...)


Παρεξηγημένο γλυκό η τουλούμπα πάντως λόγω σχήματος.
Αλλά είναι πολύ τίμιο γλυκό που ανταγωνίζεται στα ίσα όλα τα άλλα.

Και να σου πω και κάτι; Κοστίζει κάπου στο 1 ευρώ και πιάνει τόπο.

Απαράδεκτο. Μια γρηγοροτηγανισμένη απλοϊκή ζύμη σε σιρόπι. 20 ευρολεπτά και πολύ του είναι.
Το πιο αστείο, πάω σε ζαχαροπλαστείο, και έχουν την ίδια τιμή το κιλό τον μπακλαβά με τα τουλουμπάκια. Σοβαρά τώρα; Χαώδης διαφορά κόστους υλικών και παρασκευής.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Νοέμ 2022, 21:16

Προέλλην έγραψε:Απαράδεκτο. Μια γρηγοροτηγανισμένη απλοϊκή ζύμη σε σιρόπι. 20 ευρολεπτά και πολύ του είναι.
Το πιο αστείο, πάω σε ζαχαροπλαστείο, και έχουν την ίδια τιμή το κιλό τον μπακλαβά με τα τουλουμπάκια. Σοβαρά τώρα; Χαώδης διαφορά κόστους υλικών και παρασκευής.


Ε καλά τώρα άμα το πάμε με αυτή τη λογική όλα είναι απαράδεκτα από θέμα κόστους και παρασκευής.
Ακόμα και ο καφές που πίνεις. Πόσο τον αγοράζει ο καφετζής και πόσο στον πουλάει
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 04 Νοέμ 2022, 17:37

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Απαράδεκτο. Μια γρηγοροτηγανισμένη απλοϊκή ζύμη σε σιρόπι. 20 ευρολεπτά και πολύ του είναι.
Το πιο αστείο, πάω σε ζαχαροπλαστείο, και έχουν την ίδια τιμή το κιλό τον μπακλαβά με τα τουλουμπάκια. Σοβαρά τώρα; Χαώδης διαφορά κόστους υλικών και παρασκευής.


Ε καλά τώρα άμα το πάμε με αυτή τη λογική όλα είναι απαράδεκτα από θέμα κόστους και παρασκευής.
Ακόμα και ο καφές που πίνεις. Πόσο τον αγοράζει ο καφετζής και πόσο στον πουλάει

Αν πάει να μου πουλήσει κάποιος φρέντο στο κόστος κοκτέηλ, θα μου φανεί κάπως.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό nemo » 04 Νοέμ 2022, 21:41

Προέλλην έγραψε:
bizeli έγραψε:
Παρεξηγημένο γλυκό η τουλούμπα πάντως λόγω σχήματος.
Αλλά είναι πολύ τίμιο γλυκό που ανταγωνίζεται στα ίσα όλα τα άλλα.

Και να σου πω και κάτι; Κοστίζει κάπου στο 1 ευρώ και πιάνει τόπο.

Απαράδεκτο. Μια γρηγοροτηγανισμένη απλοϊκή ζύμη σε σιρόπι. 20 ευρολεπτά και πολύ του είναι.
Το πιο αστείο, πάω σε ζαχαροπλαστείο, και έχουν την ίδια τιμή το κιλό τον μπακλαβά με τα τουλουμπάκια. Σοβαρά τώρα; Χαώδης διαφορά κόστους υλικών και παρασκευής.

δεν ειναι - αλευρι αυγα και λαδι η τουλουμπα - φυλλα με καρπο ο μπακλαβας
ο μπακλαβας παραγεται πιο ευκολα η τουλουμπα πιο δυσκολα συν το κοστος του λαδιου στο τηγάνισμα
που θελει συχνα αλλαγη λογω οτι βρομιζει απο το αλευρι
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 04 Νοέμ 2022, 22:53

αυτά να τα πείτε και σε κανέναν ζαχαροπλάστη, όχι στον αέρα
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Νοέμ 2022, 21:03

Προέλλην έγραψε:Αν πάει να μου πουλήσει κάποιος φρέντο στο κόστος κοκτέηλ, θα μου φανεί κάπως.

Δεν ξέρω σαν τι στο πουλάει πάντως πολύ πάνω από όσο το αγοράζει.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Νοέμ 2022, 18:40

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Αν πάει να μου πουλήσει κάποιος φρέντο στο κόστος κοκτέηλ, θα μου φανεί κάπως.

Δεν ξέρω σαν τι στο πουλάει πάντως πολύ πάνω από όσο το αγοράζει.

Μα αυτό είναι το Άγιο Δισκοπότηρο του κάθε επιχειρηματία, ειδικά του κοντόφθαλμού (άλλοι βλέπουν τα κέρδη πιο μακριά/αλλιώς, το μονοπώλιο κτλ, αλλά το κόνσεπτ είναι το ίδιο).
Τα λεφτά του και τον κόπο του θα τον επενδύσει εκεί που υπάρχει το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Γιατί νομίζεις ότι η Ελλάδα είναι τιγκαρισμένη στην καφετέρια και στα φαγάδικα και σχεδόν κανείς δεν ασχολείται με βιομηχανία, τεχνολογία, κτλ;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Το μυστήριο της καριόκας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Νοέμ 2022, 20:35

Προέλλην έγραψε:Μα αυτό είναι το Άγιο Δισκοπότηρο του κάθε επιχειρηματία, ειδικά του κοντόφθαλμού (άλλοι βλέπουν τα κέρδη πιο μακριά/αλλιώς, το μονοπώλιο κτλ, αλλά το κόνσεπτ είναι το ίδιο).
Τα λεφτά του και τον κόπο του θα τον επενδύσει εκεί που υπάρχει το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Γιατί νομίζεις ότι η Ελλάδα είναι τιγκαρισμένη στην καφετέρια και στα φαγάδικα και σχεδόν κανείς δεν ασχολείται με βιομηχανία, τεχνολογία, κτλ;


Γιατί φαντάζομαι είναι άλλα τα κεφάλαια που χρειάζονται.
Τέσπα, να σου πω κάτι; Το κατανοώ το ποσοστό κέρδος που υπολογίζουν στο κόστος.
Δλδ πόσο να σου πουλήσουν τον καφέ; 20 λεπτά;
Μέχρι 2 ευρώ δεν είναι μια νορμάλ τιμή;
Δεν ξέρω.
Δεν πίνω και καφέ κιόλας εγώ.
0 .


Επιστροφή σε “Μαγειρική”