Απίστευτος σπιτικός γύρος

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 18 Απρ 2017, 22:13

τον έφτιαξα με τα χεράκια μου, από το ζυμάρι, μέχρι και το κρέας

έχει κανονική γεύση όπως όταν τον αγοράζουμε :s_cool
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 18 Απρ 2017, 23:07

Στο τηγάνι τον έκανες;
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 18 Απρ 2017, 23:25

είπα να τον κάνω ψητό, αλλά θα κρατούσε παραπάνω, ναi σε τηγάνι αντικολλητικό με πολύ λίγο λάδι, με μαγιά και πριν το βάλω στο τηγάνι, του έκανα τρύπες με το πιρούνι. Μια χαρά δεν χρειάζεται να ψάχνω να βρω ψωμί, φτιάχνω μόνος μου στο σπίτι. Τον γύρο τον έφτιαξα μόνος μου, αρχικά πρέπει να κοπανήσεις λίγο το κρέας για να σπάσουν οι ίνες και το κρέας πρέπει να είναι φιλέτο χοιρινό χωρίς κόκαλα. Έβαλα πολύ ελάχιστα Kümmel μέσα, δηλαδή καμιά δεκαριά κόκκους όπως και λίγο κομμένη κόκκινη πιπεριά. Απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο κρέας, να έχει πολύ ελάχιστα ξίγκι. Τον γύρο, τον έβαλα χύμα, στην σχάρα μέσα στο φούρνο και από κάτω ένα ταψί να μαζέψει τα ζουμιά, η βλακεία είναι ότι δεν πρόσθεσα λίγο νερό στο ταψί και μύρισε το σπίτι.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47346
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Απρ 2017, 00:37

Ωραιος μου ανοιξες την ορεξη
0 .
Αρίστος έγραψε:Oτι λεω ειναι προιον ενδελεχους μελετης και οχι φαντασιοπληξιας σαν τα φιδια που παραγουν τα εκφυλισμενα δυτικα μιντια.

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 19 Απρ 2017, 00:41

6 πιτόγυρα έβγαλε, κόστος περίπου 13€ και μάλιστα μεγάλα
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 19 Απρ 2017, 20:38

Metranion έγραψε: Μια χαρά δεν χρειάζεται να ψάχνω να βρω ψωμί, φτιάχνω μόνος μου στο σπίτι.

Eδώ και αρκετούς μήνες το ψωμί που τρώω είναι σπιτικό, παίρνω απο το Ρέβε αυτό:

Εικόνα

Oυσιαστικά είναι αλεύρι με μαγιά. Έχω πειραμαστεί αρκετά με κλασσικό αλεύρι και έξτρα μαγιά, αλλά δεν κατάφερα να πετύχω την ποιότητα φουσκώματος του παραπάνω.

Συνήθως κάνω τυρόψωμα (λαζοντόιτς φέτα Salakis :D ) και ελιόψωμα για κολατσιό στην δουλειά.


Όσον αφορά τον σπιτικό γύρο, για φούρνο δεν ξέρω, όλες οι συνταγές βλέπω είναι στο τηγάνι, είτε χωρίς καθόλου λάδι σε πολύ καλής ποοιότητας αντικολλητικό τηγάνι, είτε με απειροελάχιστο λάδι σε νορμάλ αντικολλητικό.

Απ ότι καταλαβαίνω, καθοριστικό στο γύρο είναι η μαρινάδα. Νομίζω ότι μόνο Kümmel και λίγο πάπρικά είναι πολύ βασική γυρογεύση. Απ ότι έχω καταλάβει η μαρινάδα του γύρου είναι αρκετά πιο σύνθετη, λ.χ.:

Μιξ Μπαχαρικών για Γύρο

1κ.γ κύμινο
1κ.γ. ρίγανη
1 κ.γ. θυμάρι
1κ.σ. πάπρικα γλυκιά
1 κ.γ. πάπρικα καυτερή
1/2 κ.γ. άσπρο πιπέρι
1 κ.γ. ξερό σκόρδο
2 – 3 κ.σ. αλάτι (ανάλογα με πόσο αλμυρό θέλουμε το μείγμα)
Ανακατεύουμε όλα τα υλικά, βάζουμε το μείγμα σε γυάλινο βαζάκι, αφήνουμε 1 με 2 μέρες πριν το χρησιμοποιήσουμε για να ενωθούν τα αρώματα
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 19 Απρ 2017, 20:46

Ένα γυραδικο της προκοπης δεν υπαρχει εκει που εισαι;
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 19 Απρ 2017, 22:00

ВладимирВладимирович έγραψε:Ένα γυραδικο της προκοπης δεν υπαρχει εκει που εισαι;

Έχει άπειρα ΕΛ γυράδικα, αλλά ο γύρος τους είναι για τον πέο. Εκτός απο τα γυράδικα, εδώ ο γύρος αποτελεί το κύριο πιάτο σε όλες τις ΕΛ ταβέρνες. Συνήθως τους περισσεύει γύρος, τον βάζουν το βράδι στο ψυγείο και την άλλη μέρα τον ξαναζεσταίνουν. Το ίδιο ισχύει και για μουσακάδες, γιουβέτσια και τέτοια, τα μαγειρεύουν μια φορά την εβδομάδα, και μετά παίζει φούρνος μικροκυμμάτων. Γενικά Βλαδιμηρίφσκι, κανένας άνθρωπος με αυτοσεβασμό δεν τρώει σε ΕΛ φαγάδικο στην Γερμανία.

Δεν είναι μόνο το φαγητό, είναι και ότι ο καθένας τους έχει μέσα ΕΛ νεομετανάστες αράπηδες και τους βγάζει την ψυχή. Μου έχει τύχει άπειρες φορές να παραγγέλνω στα γερμανικά, να μην έχουν καταλάβει ότι είμαι ΕΛ, και τα αφεντικά να ρίχνουν αισχρά μπινελίκια στους εργαζόμενούς τους. Το να τρώς σε ΕΛ φαγάδικο στην Γερμανία, είναι σαν να αγοράζεις προϊόντα παιδικής σκλαβιάς.

Στην δουλειά τους έχω κάνει όλους να σταματήσουν να πηγαίνουν σε ΕΛ μαγαζιά, τους λέω ότι οι ΕΛς φτύνουν στο φαγητό τους για εκδίκηση στον Σόϊμπλε, κλπ, και ψαρώνουν.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47346
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Απρ 2017, 22:05

Στηριζω το μπουκοταζ στους λαζοντοιτς. Μεγαλα μουτρα.
0 .
Αρίστος έγραψε:Oτι λεω ειναι προιον ενδελεχους μελετης και οχι φαντασιοπληξιας σαν τα φιδια που παραγουν τα εκφυλισμενα δυτικα μιντια.

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Απίστευτος σπιτικός γύρος

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 19 Απρ 2017, 22:36

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε: Έχει άπειρα ΕΛ γυράδικα, αλλά ο γύρος τους είναι για τον πέο. Εκτός απο τα γυράδικα, εδώ ο γύρος αποτελεί το κύριο πιάτο σε όλες τις ΕΛ ταβέρνες. Συνήθως τους περισσεύει γύρος, τον βάζουν το βράδι στο ψυγείο και την άλλη μέρα τον ξαναζεσταίνουν. Το ίδιο ισχύει και για μουσακάδες, γιουβέτσια και τέτοια, τα μαγειρεύουν μια φορά την εβδομάδα, και μετά παίζει φούρνος μικροκυμμάτων. Γενικά Βλαδιμηρίφσκι, κανένας άνθρωπος με αυτοσεβασμό δεν τρώει σε ΕΛ φαγάδικο στην Γερμανία.

Το ιδιο παιζει και στην Ελλαδα, κυριως σε τουριστικες περιοχες και ειδικα όταν σε κοβουν για τουριστα.
Για αυτό δεν πηγαινω ποτέ για φαγητο π.χ. στην Χαλκιδική :vomit: προτημω να νιστευω καμια ωριτσα μεχρι να γυρισω στην Περαια οπου με ξερουν και εγω ξερω τι παιζει σε κάθε μαγαζι.
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ


Επιστροφή σε “Μαγειρική”