Λιμπιζομαι..

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Λιμπιζομαι..

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Ιούλ 2021, 19:07

Σαφώς και υπάρχουν κάποια σημεία στην Ελλάδα ιδιαίτερα είτε από άποψη φυσικού κάλλους είτε από άποψη "γραφικές/vintage" περιοχές που αξίζει να επισκεφθείς αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοιες "γωνιές" που πρέπει μόνος σου να ανακαλύψεις.
Αναφέρομαι στο περιβάλλον που ζούμε έτσι όπως το βιώνουμε στην καθημερινότητά μας όχι σε στυλ να βγω μια βόλτα και να ανακαλύψω κάποιο κρυμμένο μαγαζάκι ή κάποιο μονοπάτι ή σοκάκι που είναι χωμένο κάπου.
Αυτή είναι η διαφορά μας με πολλές χώρες τους εξωτερικού.
Ότι υπάρχουν πόλεις έξω που αυτή η ομορφιά στυλ "καρτ ποστάλ" είναι η καθημερινότητά τους. Ζουν μέσα σε αυτή.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Λιμπιζομαι..

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Ιούλ 2021, 19:32

Κι επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να αναφέρω (που ίσως θα έπρεπε να το γράψω στο νήμα πράγματα της καθημερινότητας που με εκνευρίζουν) είναι το εξής:
Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει κι εσείς αλλά παρατηρώ σε πάααααααααρα πολλούς δρόμους ότι δεν υπάρχουν πινακίδες οδών και αριθμών να ξέρεις πού βρίσκεσαι.
Παλιά δεν ήταν έτσι.
Υπήρχε σίγουρα σε κάθε γωνία πινακίδα με την οδό και κάθε πολυκατοικία/μαγαζί είχε το νούμερό της απ΄έξω.
Τώρα ψάχνεις μια διεύθυνση και δεν ξέρεις ούτε σε ποιον αριθμό βρίσκεσαι ούτε αν είσαι στο σωστό δρόμο γιατί οι πινακίδες αυτές έχουν εξαφανιστεί. Προχωράς στο κουτουρού και από ένστικτο.

Δεν ξέρω ποιανού αρμοδιότητα είναι η σήμανση των οδών πάντως αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολλοί κάνουν μετατροπές (τύπου ανακαίνιση) στις όψεις των μαγαζιών τους και δε φροντίζουν να αφήσουν κάποιο χώρο να μπει η πινακίδα ή και το χειρότερο που υποψιάζομαι είναι ότι αφαιρούν οι ίδιοι τις πινακίδες που προϋπήρχαν γιατί στα @@ τους. Αρκεί να κάνουν αυτό που θέλουν. Όπως θα βγάλουν και τραπεζάκια όπου γουστάρουν, θα κρατάνε θέσεις πάρκινγκ με τελάρα έξω από το μαγαζί τους ... γιατί είναι το μαγαζί τους αφού και μπορούν να κάνουν ό,τι παρεμβάσεις θέλουν.

Ή ξέρω γω και οι καινούριες οικοδομές που χτίζονται και αυτές η ίδια λογική. Πουθενά και κανείς δε σκέφτεται να βάλει μια απλή γαμημένη πινακίδα στο τέλος. Λες και είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε κάθε κωλόστενο τι όνομα έχει.
Δεν ξέρω ποιανού αρμοδιότητα είναι αυτή. Του δήμου; Του εργολάβου; Δεν ξέρω.

Πάντως παιδιά αυτά που σας λέω είναι εγγυημένα πράγματα. Γιατί το έχω δει να συμβαίνει. Περνούσα πχ από διάφορους δρόμους που ήξερα ότι κάποτε είχε πινακίδα εκεί, έτσι;
Μετά από καιρό κάποιος μπορεί να έχτιζε κάτι άλλο εκεί, να γινόταν κάποιες εργασίες τέλος πάντων... πάει η πινακίδα.
Γιατί ρε μαλάκα δε φρόντισες να ξαναβάλεις την πινακίδα στη θέση της;

Πραγματικά δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι αυτό. Για μένα η αφαίρεση ή η καταστροφή σήμανσης των οδών θα έπρεπε να είναι της τάξης όπως όταν καταστρέφεις πινακίδες του ΚΟΚ που επιφέρουν ποινή φυλάκισης μέχρι και 2 χρόνια.

Άι σιχτίρ δλδ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Λιμπιζομαι..

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Ιούλ 2021, 19:57

Πάντως,παιδιά, μπέσα τώρα σε όποιο καινούριο κατάστημα ανοίγει και έχω υποψιαστεί ότι έχει "πειράξει" πινακίδα δεν πατάω το πόδι μου.
Μα την παναγιά. Κάνω εμπάργκο.
Γιατί να σας πω κάτι;
Είσαι ένας νεολληναράς χοντρόπετσος κάφρος που όπως κάποιος θα πετούσε τη γόπα του κάτω, θα έκλεινε ράμπα σε ανάπηρο, θα γκάζωνε μέσα στη νύχτα ... είσαι της ίδιας συνομοταξίας τέλος.
Για πολλούς "συμπολίτες" μας το να έχουν αυτή τη λεπτότητα να μην κάνουν τη ζωή δύσκολη των υπολοίπων είναι ψιλά γράμματα.
Ακόμα και αν πρόκειται για τέτοια λεπτομέρεια.

Που πιστέψτε με δεν είναι και τόσο λεπτομέρεια.
Εκτός και αν πρέπει να κυκλοφορώ παντού με το GPS ανοιχτό λες και είμαι κανένας χρυσοθήρας.
Τιτ τιτ τιτ τιτ φτάσατε στον προορισμό σας λες και ψάχνω για χρυσό ξέρω γω.
0 .


Επιστροφή σε “Μαγειρική”