Σουτζουκάκια σμυρνέικα

Συνταγές, αγαπημένα φαγητά, ποτά, ροφήματα κλπ.

Πως τα φτιάχνετε;

Με τριμμένη φετα
3
60%
Χωρίς
2
40%
 
Σύνολο ψήφων: 5

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Σουτζουκάκια σμυρνέικα

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 21 Νοέμ 2018, 23:12

Δεν ξερω εγω τα εχω συνηθίσει με φετα.
Και να πουμε οτι την φετα (οχι ακριβώς την ελληνική αλλα καυασιακη) την βαλαμε στην σαλτσα ακομα και οταν ημασταν Σηβηρια. Επρόκειτο δηλαδη για παλια συνταγη την οποια η γιαγια μου την εμαθε απο την προγιαγιά μου που κατάγονταν απο την Χιο και σιγουρα ηξερε καλύτερα την μικρασιατική κουζίνα απο καποιον ναουμ αρναουτοΓυπα.
Νιαμ :enamorado:

IMG_20181121_230404_HHT-750x1000.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2752

Re: Σουτζουκάκια σμυρνέικα

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 22 Νοέμ 2018, 00:02

Κι εγώ βάζω της παναγιάς τα μάτια σε ότι τρώω αλλά αυτό είναι ουμάμι. Απλά εγώ το παραδέχομαι.

Φέτα βάζω σε σάλτσα για μακαρόνια. Αλλά όταν δεν περιέχει κρέας. έβαζα φέτα, κρεμμύδι, σκόρδο, κονιάκ ή κρασί ή ξύδι με σειρά προτεραιότητας, κανέλα.
Φέτα βάζω και στον τραχανά όπως και στην ψητή ντομάτα ή στα μύδια σαγανάκι. Αλλά εντάξει ο καθένας που βάζει πολλά και λιπαρά έχει τους λόγους του. Άλλοι από κρύο σιβηρίας, άλλοι από χασικλίδικη αισθητηριακή αναζήτηση και πολλά άλλα. Εγώ πάντως από αριστερό εξτρεμισμό και κανέναν άλλον λόγο.

Παρεμπιπτόντως, σας έχω ότι τον παίρνετε κι εσείς κι ο Στάλιν; Α. σας το χω πει, ξέχασα. Σόρυ ρε! :pardon:
0 .


itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σουτζουκάκια σμυρνέικα

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 22 Νοέμ 2018, 06:46

Γύπας έγραψε:Κι εγώ βάζω της παναγιάς τα μάτια σε ότι τρώω αλλά αυτό είναι ουμάμι.


Τι ειναι το ουμαμι ρε? Αρβανιτικα? :D

άλλοι από χασικλίδικη αισθητηριακή αναζήτηση


Οταν ''πινεις'' θες να φας μια σοκολατα στα γρηγορα ή κανενα σουβλακι.
Εσενα βλεπω βγαινει ο Μαμαλακης απο μεσα σου :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2752

Re: Σουτζουκάκια σμυρνέικα

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 22 Νοέμ 2018, 14:23

Το ουμάμι είναι η ένταση της γεύσης, όχι η ποιότητα (γλυκό, πικρό, αλμυρό ξινό). Άλλοι το είπαν και ως η πέμπτη γεύση αλλά είναι λάθος. Δεν είναι κάτι ξεχωριστό ως γεύση. Βάζουνε ουσίες που ονομάζονται ενισχυτικά γεύσης. Σε κολλάνε και σου δημιουργούν εξάρτηση (με υπερβολή ο όρος, απλά είναι έντονο το ερέθισμα και απολαμβάνεις περισσότερο).
0 .


itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!


Επιστροφή σε “Μαγειρική”