Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Απαγορευση χρησης ασανσερ.

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
talaipwros
Crazy poster
Crazy poster

Re: Απαγορευση χρησης ασανσερ.

Δημοσίευσηαπό talaipwros » 28 Μαρ 2018, 10:32

Δεν νομιζω .Αλλιως θα ζητουσε απο τον αλλο ιδιοκτητη τα εξοδα εγκαταστασης ;Αλλα μιας και στο ενα διαμερισμα μενει ενοικιαστης.ο συγγενης,δεν θα φοβοταν εαν ειχε κανει τετοια αυθαιρεσια ;
Αλλα και ο εγκαταστατης δεν θα φοβοταν για τυχον ατυχημα;
Θα πρεπει να υπαρχουν οι αδειες φανταζομαι,καπου στο ασανσερ να γραφει τον συντηρητη κτλ.Θα τσεκαρω.
Νομιζω οτι απλα εβαλε οτι πιο φθηνο επιτρεπετε.

Μαλλον πρεπει να παω στο συλλογο ενοικιαστων να ρωτησω......εχω υπο την ευθυνη μου τον ηλικιωμενο συγγενη και πεφτει σε μενα το βαρος.
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 28 Μαρ 2018, 11:50

Για Ελλάδα μιλάμε.
0 .
ΠΟΝΟΣΝΙ ΧΡΒΑΤΙ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Gantenbein
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Gantenbein » 28 Μαρ 2018, 12:06

Ο αλλος ιδιοκτητης που ειναι φιλος του αλλα και συγγενης του εξαγχιστειας (αυτου που τοποθετησε το ασανσερ),ζητησε απο το συγγενικο μου προσωπο, που ειναι και καποιας ηλικας ,να ΜΗΝ χρησιμοποιει το ασανσερ μιας και το πληρωσε αυτος.
[...]
Το ασανσερ ειναι της κακιας ωρας και κανει υπερβολικο θορυβο.Μπορει να του πει το συγγενικο μου προσωπο να ζητησει να μην το χρησιμοποιει τις ωρες κοινες ησυχιας

Θα μπορούσε να'ταν η βασική πλοκή σε έργο-διατριβή του ελληνικού μικροαστισμού (του Γ. Οικονομίδη).
0 .

Άβαταρ μέλους
talaipwros
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » 28 Μαρ 2018, 13:15

Λοιπον το ασανσερ γραφει ονομα εγκαταστατη και οτι αλλο συνηθως βλεπεις.
Φαινεται να διαθετει οτι προβλεπει ο νομος.
Το ερωτημα λοιπον ειναι μπορει να απογορευσει την χρηση του ο ενας ιδιοκτητης (αυτος που εκανε την εγκατασταση) στον ενοικιαστη επειδη ο ιδιοκτητης του ενοικιαζομενου διαμερισματος δεν πληρωσε τα εξοδα εγκαταστασης που του αναλογουν ;
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 13 Απρ 2018, 20:06

talaipwros έγραψε:Λοιπον το ασανσερ γραφει ονομα εγκαταστατη και οτι αλλο συνηθως βλεπεις.
Φαινεται να διαθετει οτι προβλεπει ο νομος.
Το ερωτημα λοιπον ειναι μπορει να απογορευσει την χρηση του ο ενας ιδιοκτητης (αυτος που εκανε την εγκατασταση) στον ενοικιαστη επειδη ο ιδιοκτητης του ενοικιαζομενου διαμερισματος δεν πληρωσε τα εξοδα εγκαταστασης που του αναλογουν ;

Στα νομικά για να απαγορεύσεις ένα κοινόχρηστο μέσο, ιδιαίτερα αν είναι τόσο μεγάλης σημασίας όσο το ασανσέρ, πρέπει να το προβλέπει ο νόμος.

Αν κάποιος ανεβοκατεβαίνοντας τις σκάλες πεθάνει από την καρδιά του, τι θα πει στον εισαγγελέα ο ιδιοκτήτης;

Εκτός των άλλων, τα έξοδα εγκατάστασης ασανσέρ βαρύνουν τους ιδιοκτήτες. Διαφορετικά αν έφευγαν οι ενοικιαστές θα δικαιούνταν να πάρουν μαζί τους το ασανσέρ.
1 .
Συζητάμε ελεύθερα την Ιστορία μας.Εθνικιστικά ψέματα (που βοηθούν μόνο σε εμφάνιση φιλόδοξων δικτατόρων μαθητών της Σ. Ευελπίδων & ανεμπόδιστες αποβάσεις Τούρκων στην Κύπρο) θα τα απορρίψουμε!

Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”