Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Θορυβος κλιματιστικου

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster

Θορυβος κλιματιστικου

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 13 Ιαν 2019, 04:01

Αφου λεει το πετρελαιο είναι ακριβο, εβαλε η γειτονισσα μου ένα κλιματιστικο στο μπαλκονι της που βρισκεται ακριβως κατω από την κρεβατοκαμερα που κοιμάμαι και το δουλευει επι 24 ωρες. Να προσθεσω ότι δεν προκειται για ένα απλο μικρο αλλα για ένα θηριο 24000 btu που είναι κι ινβερτερ και ανεβοκατεβαζει τις στροφες και μερικες φορες ακούγεται σαν αεροπλανο. Δεν μπορω να κοιμηθώ λοιπον εδώ και 2 μηνες που γυρησα σπιτι.
Της το εχω πει πολλες φορες ότι με πειραζει αλλα εκεινη με γραφει κανονικα. Όταν ο θορυβος δεν αντεχεται καθολου τοτε πηγαινω στα ρολογια και την κατεβαζω κεντρικη ασφαλεια για να σταματησει. Αλλα και παλι, δεν είναι λυση αυτό... πρεπει καπως να την αναγκαζω να τον βγαλει ή τουλάχιστον να μην το ανοιγει τη νυχτα.
Πως μπορω να κινηθώ νομικα σε τετοια περιπτωση; Σκεφτηκα να αρχιζω να καλεσω τους μπατσους αλλα μαλλον θα με γραψουν κι αυτοι :hmmm
0 .
Αρίστος έγραψε:Παντα ημουν αμερικανοφιλος και ρωσοφιλος ταυτοχρονα (οπως και ο Τραμπ στις προεκλογικες του δηλωσεις).

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster

Re: Θορυβος κλιματιστικου

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 13 Ιαν 2019, 04:03

Να προσθεσω επισης ότι η ιδια εχει τη κρεβατοκαμερα της αλλου, αυτό το μπαλκονι είναι του σαλονιού της. Αρα αυτην δεν την περαζει ουτε καν ακουει κατι.
0 .
Αρίστος έγραψε:Παντα ημουν αμερικανοφιλος και ρωσοφιλος ταυτοχρονα (οπως και ο Τραμπ στις προεκλογικες του δηλωσεις).

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 13 Ιαν 2019, 04:08

Καπως ετσι είναι, το δικο μου από πανω και δικο της από κατω

gergtg.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 13 Ιαν 2019, 07:40

ВладимирВладимирович έγραψε:Αφου λεει το πετρελαιο είναι ακριβο, εβαλε η γειτονισσα μου ένα κλιματιστικο στο μπαλκονι της που βρισκεται ακριβως κατω από την κρεβατοκαμερα που κοιμάμαι και το δουλευει επι 24 ωρες. Να προσθεσω ότι δεν προκειται για ένα απλο μικρο αλλα για ένα θηριο 24000 btu που είναι κι ινβερτερ και ανεβοκατεβαζει τις στροφες και μερικες φορες ακούγεται σαν αεροπλανο. Δεν μπορω να κοιμηθώ λοιπον εδώ και 2 μηνες που γυρησα σπιτι.
Της το εχω πει πολλες φορες ότι με πειραζει αλλα εκεινη με γραφει κανονικα. Όταν ο θορυβος δεν αντεχεται καθολου τοτε πηγαινω στα ρολογια και την κατεβαζω κεντρικη ασφαλεια για να σταματησει. Αλλα και παλι, δεν είναι λυση αυτό... πρεπει καπως να την αναγκαζω να τον βγαλει ή τουλάχιστον να μην το ανοιγει τη νυχτα.
Πως μπορω να κινηθώ νομικα σε τετοια περιπτωση; Σκεφτηκα να αρχιζω να καλεσω τους μπατσους αλλα μαλλον θα με γραψουν κι αυτοι :hmmm

Από ό,τι ξέρω η εξωτερική μονάδα κλιματιστικού δεν πρέπει να υπερβαίνει κατά τη λειτουργία της τα 55dB.
Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, λογικά μάλλον θα τα υπερβαίνει, που σημαίνει ότι είτε αυτή έχει βάλει κάνα παλιό κλιματιστικό είτε κανένα που δεν πληροί τις προδιαγραφές οικιακού κλιματιστικού είτε το έχει αφήσει εντελώς ασυντήρητο.

Νομικά μπορείς να κάνεις αγωγή και ίσως ασφαλιστικά μέτρα. Αλλά θα πρέπει πρώτα να έχεις αποδείξεις, δηλαδή κάποια μέτρηση θορύβου στο υπνοδωμάτιό σου ή στο μπαλκόνι όπου λειτουργεί το κλιματιστικό αυτό. Δεν ξέρω τώρα ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία (λογικά πρέπει να είναι η διεύθυνση περιβάλλοντος της περιφέρειας ή του δήμου) για τη μέτρηση του θορύβου και την επιβολή προστίμου στον παραβάτη. Και αυτοί εδώ ίσως να είναι αρμόδιοι ή να μπορούν να σε κατευθύνουν πού να πας και να κάνεις παράπονα.

Η Αστυνομία λογικά θα ζητήσει τη συνδρομή κάποιας τέτοιας υπηρεσίας, αφού δεν μπορούν οι ίδιοι να μετρήσουν το θόρυβο και να δουν αν ξεπερνα το όριο.
1 .
Μας χαρίζουν φόβο, ώστε να μας πουλάνε μετά ασφάλεια...

Άβαταρ μέλους
Spark
Συντονιστής Κατασκευών
Συντονιστής Κατασκευών
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Spark » 13 Ιαν 2019, 10:48

προτείνω αυτή την λύση εάν σου αρέσει και θέλεις να πληρώσεις για την ησυχία σου.
λύση μπορεί να δώσει ένας καλός τεχνικός που θα εφαρμόσει ηχομόνωση.
μπορείς να φέρεις έναν επαγγελματία συντηρητή κλιματιστικών μονάδων που θα έχεις συνεννοηθεί μαζί του,
αυτός να τοποθετήσει ειδικά λαστιχένια πέλματα κάτω απο την μονάδα ή καλύτερη βάση στήριξης,

η επαφή της εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού με τους τοίχους είναι το μέσο μετάδοσης του θορύβου,
εάν δεν ακουμπά σε τοίχο, είναι επάνω σε βάση με λάστιχα και καλά συντηρημένη θα μειωθεί ο θόρυβος.
ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται απο κραδασμούς ή και χαλασμένο εξάρτημα όπως το ρουλεμάν του έλικα.

ακόμα μπορεί να μεταφέρει την εξωτερική μονάδα σε άλλο σημείο - πιο πέρα.

καλή τύχη γενικά
1 .

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 20 Ιαν 2019, 12:30

ВладимирВладимирович έγραψε:Αφου λεει το πετρελαιο είναι ακριβο, εβαλε η γειτονισσα μου ένα κλιματιστικο στο μπαλκονι της που βρισκεται ακριβως κατω από την κρεβατοκαμερα που κοιμάμαι και το δουλευει επι 24 ωρες. Να προσθεσω ότι δεν προκειται για ένα απλο μικρο αλλα για ένα θηριο 24000 btu που είναι κι ινβερτερ και ανεβοκατεβαζει τις στροφες και μερικες φορες ακούγεται σαν αεροπλανο. Δεν μπορω να κοιμηθώ λοιπον εδώ και 2 μηνες που γυρησα σπιτι.

Ωχχχ ,έχει ο πατέρας μου ένα Μakito κι όποτε πάω στο πατρικό, το ακούω από 10 μέτρα και δουλεύει σαν τουρμπίνα από F-16 ,τρέλα λέμε . :omggg:
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 20 Ιαν 2019, 12:34

Πάρε την αστυνομία, δεν θα σε γράψουν θα έρθουν (αφού τους πάρεις 5-6 φορές πρώτα) με ντεσιμπελομετρο και εφόσον η γειτόνισσα ηχορυπαινει θα αρπάξει συστάσεις-προστιμο.
0 .

Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”