Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Κώφωση μετά από εγχείρηση...

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Κώφωση μετά από εγχείρηση...

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 01 Δεκ 2019, 18:50

Καλησπέρα , πάλι εγώ . Τον Νοέμβριο του 2006 , έκανα εγχείρηση στο αυτί μου . Μπήκα υγιής και βγήκα κουφός . Τότε με έπεισε κοινός φίλος να μην ενάγω τον ΩΡΥΛΑ . Σήμερα το εναπομείναν "καλό μου αυτί" , ακούει λιγότερο από 40% και τα έξοδα ιατρικών επισκέψεων/εξετάσεων και συνεχών αλλαγών ακουστικών , με έχουν ξετινάξει . Άσε που κάποια στιγμή , είναι δεδομένη η απόλυτη κώφωση . Ο ΩΡΥΛΑ/χειρουργός , μου είχε δώσει τότε 2 σημειώματα , στο 1ο έγραφε ότι η επέμβαση ήτανε περίπατος στο πάρκο , ενώ στο 2ο - 2 μήνες μετά την επέμβαση - γράφει ότι δυσκολία μπορείς να φαντασθείς . Θεωρώ ότι με τα 2 αυτά σημειώματα αυτο-θάυετε . Όμως μετά από τόσα χρόνια δικαιούμαι να τον ενάγω ; Ευχαριστώ .
1 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
Extreme poster
Extreme poster

Re: Κώφωση μετά από εγχείρηση...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 01 Δεκ 2019, 18:56

ManiMania έγραψε:Καλησπέρα , πάλι εγώ . Τον Νοέμβριο του 2006 , έκανα εγχείρηση στο αυτί μου . Μπήκα υγιής και βγήκα κουφός . Τότε με έπεισε κοινός φίλος να μην ενάγω τον ΩΡΥΛΑ . Σήμερα το εναπομείναν "καλό μου αυτί" , ακούει λιγότερο από 40% και τα έξοδα ιατρικών επισκέψεων/εξετάσεων και συνεχών αλλαγών ακουστικών , με έχουν ξετινάξει . Άσε που κάποια στιγμή , είναι δεδομένη η απόλυτη κώφωση . Ο ΩΡΥΛΑ/χειρουργός , μου είχε δώσει τότε 2 σημειώματα , στο 1ο έγραφε ότι η επέμβαση ήτανε περίπατος στο πάρκο , ενώ στο 2ο - 2 μήνες μετά την επέμβαση - γράφει ότι δυσκολία μπορείς να φαντασθείς . Θεωρώ ότι με τα 2 αυτά σημειώματα αυτο-θάυετε . Όμως μετά από τόσα χρόνια δικαιούμαι να τον ενάγω ; Ευχαριστώ .

Με ποιό σκεπτικό;
Υπέγραψες τίποτε πριν την εγχείρηση πχ ότι κι αν συμβεί δεν μπορεί να κατηγορηθεί ο γιατρός κλπ;

Μετά απο 13 χρόνια δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις τίποτε. Ας μας πει κανένας δικηγόρος όμως συγκεκριμένα.
1 .
Roses are red, violets are blue, there is allways an Asian, better than you.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Δεκ 2019, 19:09

Εξαρταται απο το αν η περιπτωση του θεωρειται κακουργημα ή πλημμελλημα. Στην δευτερη περιπτωση εχει παραγραφει.
1 .

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Γενιά της Αμαρτίας » 02 Δεκ 2019, 01:35

Πρέπει κάπως να βρει το δίκιο του όμως. Τι άλλο να ζητήσεις μες στη σεμνότητά σου για να μην καταρρεύσεις;
1 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 02 Δεκ 2019, 10:45

ManiMania έγραψε:Καλησπέρα , πάλι εγώ . Τον Νοέμβριο του 2006 , έκανα εγχείρηση στο αυτί μου . Μπήκα υγιής και βγήκα κουφός . Τότε με έπεισε κοινός φίλος να μην ενάγω τον ΩΡΥΛΑ . Σήμερα το εναπομείναν "καλό μου αυτί" , ακούει λιγότερο από 40% και τα έξοδα ιατρικών επισκέψεων/εξετάσεων και συνεχών αλλαγών ακουστικών , με έχουν ξετινάξει . Άσε που κάποια στιγμή , είναι δεδομένη η απόλυτη κώφωση . Ο ΩΡΥΛΑ/χειρουργός , μου είχε δώσει τότε 2 σημειώματα , στο 1ο έγραφε ότι η επέμβαση ήτανε περίπατος στο πάρκο , ενώ στο 2ο - 2 μήνες μετά την επέμβαση - γράφει ότι δυσκολία μπορείς να φαντασθείς . Θεωρώ ότι με τα 2 αυτά σημειώματα αυτο-θάυετε . Όμως μετά από τόσα χρόνια δικαιούμαι να τον ενάγω ; Ευχαριστώ .

Έπρεπε εντός πενταετίας να ασκηθεί η αγωγή.

Αίτηση στα ΚΕΠΑ για προσδιορισμό ποσοστού αναπηρίας έχετε κάνει;
2 .
«Ο πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο των καθαρμάτων»

Σάμουελ Τζόνσον

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 02 Δεκ 2019, 11:08

Έπρεπε εντός πενταετίας να ασκηθεί η αγωγή.

Είμαι ήδη συνταξιούχος , τι μπορεί να μου προσφέρει ο προσδιορισμός αναπηρίας ;;'Όχι δεν έχω κάνει αίτηση , αλλά ξεκινάω τώρα το ψάξιμο . Ευχαριστώ .
1 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 02 Δεκ 2019, 11:45

ManiMania έγραψε:Έπρεπε εντός πενταετίας να ασκηθεί η αγωγή.

Είμαι ήδη συνταξιούχος , τι μπορεί να μου προσφέρει ο προσδιορισμός αναπηρίας ;;'Όχι δεν έχω κάνει αίτηση , αλλά ξεκινάω τώρα το ψάξιμο . Ευχαριστώ .

Πολλά.
Από φοροαπαλλαγή μέχρι επιδόματα.
2 .
«Ο πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο των καθαρμάτων»

Σάμουελ Τζόνσον

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 04 Δεκ 2019, 10:56

Θα σε ενημερώσω σχετικά , όταν και αν επιτύχω όποιο οικονομικό αποτέλεσμα . Ευχαριστώ .
0 .

Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”