Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 30 Δεκ 2020, 22:19

Για ένα από τα 4 ακίνητά μου , τα οποία έχουν προσημειωθεί από Τράπεζα , υπάρχει ενδιαφερόμενος αγοραστής . Η προσημείωση έγινε λόγω δανείου , στο οποίο συνυπέγραψα ως τριτεγγυητής . Ο κύριος δανειολήπτης αδυνατεί να εξυπηρετήσει το δάνειο πέραν της 3ετίας και η Τράπεζα «κούμπωσε» μέρος των απαιτήσεών της , σε 4 δικά μου ακίνητα . Το συνολικά οφειλόμενο ποσό από τον δανειολήπτη , είναι 4πλάσιο από το σύνολο της αξίας των ακινήτων μου , σύμφωνα με την εκτίμηση της Τράπεζας . Όμως σε συζήτηση , (χωρίς έγγραφα και πρακτικά) , διεφάνει ότι η Τράπεζα , έχει πρόθεση να άρει τις προσημειώσεις και να με απαλλάξει από την τριτεγγύηση , έναντι καταβολής ποσού κοντά στην αντικειμενική τιμή του ακινήτου . Πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία της πώλησης :
1. έχοντας ήδη την σύμφωνο γνώμη της Τράπεζας ; Ίσως με κάποια μορφή προσυμφώνου ;
2. Ή από τον αγοραστή . Πάλι με κάποια μορφή προσυμφώνου .
3. Δικαιούται η Τράπεζα να απορρίψει την πώληση ; Παρά του ότι η τιμή είναι πολύ κοντά (προς τα πάνω) στην αντικειμενική αξία ;
4. Πέρα από τον φόρο μεταβίβασης , υπάρχει και φόρος κληρονομίας . Αδυνατώ να καταβάλω οποιοδήποτε ποσό . Οπότε θα πρέπει να τα καταβάλει ο αγοραστής , ο οποίος δεν δείχνει (για την ώρα) , να έχει αντιρρήσεις .
5. Θέλω να τον διασφαλίσω , με όποιον τρόπο , ώστε να αισθάνεται ασφαλής απέναντί μου και απέναντι στην Τράπεζα
Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη και Καλή Χρονιά .
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Re: Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό Adminović » 31 Δεκ 2020, 12:28

Η πώληση γίνεται και είναι καθ’ όλα νόμιμη και έγκυρη. Η τράπεζα δεν γίνεται να την εμποδίσει. Απλά η προσημείωση ακολουθεί το ακίνητο, ακόμα κι αν άλλαξε ο ιδιοκτήτης. Κοινώς, ο νέος ιδιοκτήτης κινδυνεύει να το χάσει και να μην του μείνει και τίποτα από το ακίνητο αυτό στο τέλος. :pardon:

Προσύμφωνα και προφορικές συμφωνίες = 0.
Θες διαγραφή ή εξάλειψη της προσημείωσης, η οποία θα πρέπει να έχει μεταγραφεί και στο υποθηκοφυλακειο πριν να γίνει η πώληση. Κι αυτό μπορεί να γίνει αν συναινεί η τράπεζα, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα συναινεί (γιατί δεν φημίζονται για την καλοσύνη και τη φιλανθρωπία τους ;) ).

Ο φόρος κληρονομίας παρακρατείται από το τίμημα της πώλησης από το συμβολαιογράφο και αποδίδεται στην εφορία. Δεν είναι εμπόδιο για να το πουλήσεις ο φόρος κληρονομίας.

Καλή Χρονιά! :)
0 .
«Σκουπίδια της TV και το κεφάλι σου κάδος
Mεταλλάχτηκες από εργάτης σε σκλάβος
Στάσου κι αναρωτήσου αν κάνεις κάπου λάθος
Ή χαρείτε όλοι μαζί το μεγαλείον της Ελλάδος...»

https://www.youtube.com/watch?v=6YzYlggv560

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 31 Δεκ 2020, 16:03

Ευχαριστώ πολύ για τον εξαιρετικό οδηγό . Ίσως επανέλθω . Καλή Χρονιά .
0 .

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 14 Ιαν 2021, 12:23

Καλημέρα Η ερώτηση που ακολουθεί , αποτελεί συνέχεια του ιδίου θέματος . Μπορώ να έχω πληρεξούσιο διαχείρισης περιουσίας τρίτου προσώπου , καθώς και διαπραγματεύσεων με τράπεζες (του) , εν’όσω είμαι σε δικαστική διένεξη με ΔΟΥ και τράπεζες ; (ν. Κατσέλη) ; Επίσης πόσο περίπου κοστίζει ένα τέτοιο πληρεξούσιο ; Μήπως -επί τη ευκαιρία - γνωρίζετε αν τράπεζα , στην οποία οφείλεις ληξιπρόθεσμα , δικαιούται να κατασχέσει υπόλοιπα από το viva wallet ; Ευχαριστώ .
0 .

Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”