Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Οκτ 2019, 16:23

Εμπλεξα. Ειναι ενα καπως κοντινο μου προσωπο που εχει ανακατευτει σε μια υποθεση με θελει ως μαρτυρα υπερασπισης. Κανονικα δε θα ανακατευομουν γιατι δε θελω να μπλεκομαι με τετοια αλλα και γιατι πιστευω οτι οντως ο δικος ''μου'' εχει την φωλια του χεσμενη, αλλα αν δεν δεχτω θα παρεξηγηθει.

Ειναι ενα περιστατικο το οποιο εχει εμμεση σχεση με την υποθεση και στο οποιο ημουν μαρτυρας (ουτε καν αμεσος μαρτυρας, απλως ημουν κοντα και ακουσα καποιες φωνες και διαλογους) και θελει να το αξιοποιησει ο δικος μου υπερ του. Χωρις να μαι νομικος πιστευω πως το δικαστηριο δε θα ασχοληθει με κατινιες τυπου μου ειπα και σου ειπε αλλα θα δει αν ο αλλος οντως εκανε εκεινη την μαλακια ή δεν την εκανε (και μπορει να διαπιστωθει ευκολα αυτο) και θα κρινει αναλογα. Ισως νομιζει οτι ετσι θα αποθαρρυνει τον αλλον απο το να καταθεσει αγωγη αλλα το βλεπω χλωμο.

Οποτε πρακτικα οσο και να ηθελα να τον βοηθησω η καταθεση μου (οπως και καποιων αλλων που εχει καλεσει για μαρτυρες) δεν εχει κανενα νοημα, αλλα οπως εγραψα πριν απο την στιγμη που μου ζητησε να καταθεσω κατι δεν μπορω να πω οχι.

Αυτος μου πε να γραψω με ειλικρινεια ο,τι θυμαμαι. Πιστευετε οτι πρεπει να συμβουλευτω ενα δικο μου δικηγορο πρωτα? Το σιγουρο ειναι οτι δεν θελω ουτε προκειται να γινω ψευδομαρτυρας για χαρη του και νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη εγγυηση για να μην μπλεξεις, δηλαδη το να πεις 100% την αληθεια.

Σε δυο πραγματα ελπιζω, πρωτον να τα βρουν εξωδικαστικα (δεν εχει κατατεθει ακομα αγωγη απο την αλλη πλευρα) και δευτερον να του πει ο δικηγορος του οτι οι καταθεσεις μας δεν χρησιμευουν καπου οποτε να γλυτωσουμε. Ουτως ή αλλως ελαχιστα πραγματα μπορω να πω για εκεινο το περιστατικο και την ουσια της υποθεσης απολυτως τιποτα.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Οκτ 2019, 16:57

Σε απασχολεί ότι θα τρέχεις στα δικαστήρια ή ότι σε πιέζει να πεις ψέματα;
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Οκτ 2019, 17:37

Adminović έγραψε:Σε απασχολεί ότι θα τρέχεις στα δικαστήρια ή ότι σε πιέζει να πεις ψέματα;


Και τα δυο. Και οτι δε θελω να μπλεξω με την αλλη πλευρα που ειναι ενας psycho. Αυτος ειπε να πω ο,τι θυμαμαι αλλα επειδη ξερω τι μαλακας ειναι εκτιμω πως πρακτικα θα με πιεσει λιγο πολυ να βαλω καμια σαλτσα υπερ του. Και αν δεν το κανει ο ιδιος ισως το κανει ο δικηγορος του.

Επισης υπαρχει πιθανοτητα αυτος ή ο αλλος να το πανε σε ποινικο επιπεδο οπου εκει θα πρεπει να παρισταμαι προσωπικα, δεν ειναι οπως στα αστικα που δινεις ενα χαρτι και ξεμπερδευεις.

Ουσιαστικα το προβλημα ειναι οτι θελω να προσπαθησω οσο γινεται και να τον βοηθησω γιατι του εχω υποχρεωση αλλα και να τα εχω καλα με την συνειδηση μου και το δικαστηριο. Ειμαι αναμεσα στην Σκυλλα και τη Χαρυβδη.

Οταν ειχε γινει το σκηνικο το περιμενα οτι μπορει να φτασει το θεμα στα δικαστηρια και να χρειαστω ως μαρτυρας οποτε συνειδητα απεφυγα να ειμαι μπροστα στο μεγαλυτερο κομματι του περιστατικου. Σε καλο μου βγηκε τελικα αλλιως θα ειχα μεγαλυτερη αναμειξη.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Οκτ 2019, 18:34

Εγώ τώρα τι να σου πω; :rolleyes:

Εσύ ξέρεις τί σχέση σε συνδέει με αυτόν που λες και τί έχει συμβεί.
Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο: κοίτα να φυλάξεις τον κώλο σου και να μην φας καμία μήνυση για ψευδορκία.
Ο δικηγόρος αυτού μπορεί να σε πιέσει να πεις διάφορες μαλακίες. Εσύ πρόσεχε, γιατί τον δικηγόρο δεν τον νοιάζει αν θα μπλέξεις.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 25 Οκτ 2019, 08:14

Adminović έγραψε:Εγώ τώρα τι να σου πω; :rolleyes:

Εσύ ξέρεις τί σχέση σε συνδέει με αυτόν που λες και τί έχει συμβεί.
Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο: κοίτα να φυλάξεις τον κώλο σου και να μην φας καμία μήνυση για ψευδορκία.
Ο δικηγόρος αυτού μπορεί να σε πιέσει να πεις διάφορες μαλακίες. Εσύ πρόσεχε, γιατί τον δικηγόρο δεν τον νοιάζει αν θα μπλέξεις.


Δεν μπορω να πω λεπτομερειες δημοσια, αν θες ΠΜ.

Σωστο αυτο που λες περι ψευδορκιας, ειναι το πρωτο πραγμα που ειχα σκεφτει. Θα πω μονο πραγματα που ειδα και ακουσα και θυμαμαι πολυ καλα και αν του αρεσει. Αν το πραγμα παει στα ακρα προτιμω να τα σπασω με αυτον παρα να μπλεκω με τον νομο.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Οκτ 2019, 10:14

Ό,τι θες εσύ.
Αν είναι στείλε μου πμ.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 25 Οκτ 2019, 11:47

Πρόσεχε μην την πάθεις σαν τον Βέγγο στο "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση ;" που τον πήγαν μέσα για ψευδορκία ( ποινή 20 ημερών ) και έκαναν λάθος και αντί να τον πάνε σε φυλακή για ποινικούς τον πήγαν στην Κοματαντούρ για εκτέλεση. :o
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Οκτ 2019, 20:44

Ψευδομάρτυρας είναι τέχνη. Αν δεν το έχεις, πες την αλήθεια.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 25 Οκτ 2019, 20:48

Adminović έγραψε:Ό,τι θες εσύ.
Αν είναι στείλε μου πμ.


Η διαδικασια στα αστικα πως ειναι? Παω σε δικηγορο ή συμβολαιογραφο ή καταθετω σε αστυνομικο?

Προέλλην έγραψε:Ψευδομάρτυρας είναι τέχνη. Αν δεν το έχεις, πες την αλήθεια.


Σιγα μην γινω απατεωνας για τον μαλακα. Την αληθεια θα πω. Απλα θελω να φανει οτι βοηθησα και καλα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μαρτυρας σε αστικο δικαστηριο

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Οκτ 2019, 20:59

Μην μπλέξεις με τέτοια σε κράτος μη-Δικαίου.

Αν ο αντίδικος φέρει κανέναν παππά για μάρτυρα ή αν έχει βύσμα και τα έχει μιλήσει πιο πριν, θα πάτε αδιάβαστοι.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”