Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
ManiMania
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 96

Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 30 Δεκ 2020, 22:19

Για ένα από τα 4 ακίνητά μου , τα οποία έχουν προσημειωθεί από Τράπεζα , υπάρχει ενδιαφερόμενος αγοραστής . Η προσημείωση έγινε λόγω δανείου , στο οποίο συνυπέγραψα ως τριτεγγυητής . Ο κύριος δανειολήπτης αδυνατεί να εξυπηρετήσει το δάνειο πέραν της 3ετίας και η Τράπεζα «κούμπωσε» μέρος των απαιτήσεών της , σε 4 δικά μου ακίνητα . Το συνολικά οφειλόμενο ποσό από τον δανειολήπτη , είναι 4πλάσιο από το σύνολο της αξίας των ακινήτων μου , σύμφωνα με την εκτίμηση της Τράπεζας . Όμως σε συζήτηση , (χωρίς έγγραφα και πρακτικά) , διεφάνει ότι η Τράπεζα , έχει πρόθεση να άρει τις προσημειώσεις και να με απαλλάξει από την τριτεγγύηση , έναντι καταβολής ποσού κοντά στην αντικειμενική τιμή του ακινήτου . Πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία της πώλησης :
1. έχοντας ήδη την σύμφωνο γνώμη της Τράπεζας ; Ίσως με κάποια μορφή προσυμφώνου ;
2. Ή από τον αγοραστή . Πάλι με κάποια μορφή προσυμφώνου .
3. Δικαιούται η Τράπεζα να απορρίψει την πώληση ; Παρά του ότι η τιμή είναι πολύ κοντά (προς τα πάνω) στην αντικειμενική αξία ;
4. Πέρα από τον φόρο μεταβίβασης , υπάρχει και φόρος κληρονομίας . Αδυνατώ να καταβάλω οποιοδήποτε ποσό . Οπότε θα πρέπει να τα καταβάλει ο αγοραστής , ο οποίος δεν δείχνει (για την ώρα) , να έχει αντιρρήσεις .
5. Θέλω να τον διασφαλίσω , με όποιον τρόπο , ώστε να αισθάνεται ασφαλής απέναντί μου και απέναντι στην Τράπεζα
Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη και Καλή Χρονιά .
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό Adminović » 31 Δεκ 2020, 12:28

Η πώληση γίνεται και είναι καθ’ όλα νόμιμη και έγκυρη. Η τράπεζα δεν γίνεται να την εμποδίσει. Απλά η προσημείωση ακολουθεί το ακίνητο, ακόμα κι αν άλλαξε ο ιδιοκτήτης. Κοινώς, ο νέος ιδιοκτήτης κινδυνεύει να το χάσει και να μην του μείνει και τίποτα από το ακίνητο αυτό στο τέλος. :pardon:

Προσύμφωνα και προφορικές συμφωνίες = 0.
Θες διαγραφή ή εξάλειψη της προσημείωσης, η οποία θα πρέπει να έχει μεταγραφεί και στο υποθηκοφυλακειο πριν να γίνει η πώληση. Κι αυτό μπορεί να γίνει αν συναινεί η τράπεζα, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα συναινεί (γιατί δεν φημίζονται για την καλοσύνη και τη φιλανθρωπία τους ;) ).

Ο φόρος κληρονομίας παρακρατείται από το τίμημα της πώλησης από το συμβολαιογράφο και αποδίδεται στην εφορία. Δεν είναι εμπόδιο για να το πουλήσεις ο φόρος κληρονομίας.

Καλή Χρονιά! :)
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 96

Re: Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 31 Δεκ 2020, 16:03

Ευχαριστώ πολύ για τον εξαιρετικό οδηγό . Ίσως επανέλθω . Καλή Χρονιά .
0 .

ManiMania
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 96

Re: Πώληση προσημειωμένου ακινήτου από Τράπεζα

Δημοσίευσηαπό ManiMania » 14 Ιαν 2021, 12:23

Καλημέρα Η ερώτηση που ακολουθεί , αποτελεί συνέχεια του ιδίου θέματος . Μπορώ να έχω πληρεξούσιο διαχείρισης περιουσίας τρίτου προσώπου , καθώς και διαπραγματεύσεων με τράπεζες (του) , εν’όσω είμαι σε δικαστική διένεξη με ΔΟΥ και τράπεζες ; (ν. Κατσέλη) ; Επίσης πόσο περίπου κοστίζει ένα τέτοιο πληρεξούσιο ; Μήπως -επί τη ευκαιρία - γνωρίζετε αν τράπεζα , στην οποία οφείλεις ληξιπρόθεσμα , δικαιούται να κατασχέσει υπόλοιπα από το viva wallet ; Ευχαριστώ .
0 .


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”