Μεσιτεια

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
L'ami du peuple
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3203

Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό L'ami du peuple » 22 Ιαν 2021, 12:34

Λοιπον ειχα μια πιθανον πολυ θετικη εξελιξη στο θεμα που με ταλανιζει και εχω αφιερωσει τον χρονο μου τελευταια (εκτος δουλειας).

Γνωστος μου πουλαει ενα επαγγελματικο ακινητο σημαντικης αξιας (μεταξυ 5 και 8 εκ.,.),
Το προωθησα το ακινητο σε αλλο γνωστο σε μεγαλη κατασκευαστικη και δειξαν ενδιαφερων.
Πως μπορω να εξασφαλισω οτι θα λαβω την μεσιτεια εαν τα βρουν στην τιμη;
ΔΕΝ ειμαι μεσιτης.
Το μεσιτικο εγγραφο που υπογραφουμε στους μεσιτες στις αγοροπωλησιες/μισθωσεις ισχυει και για καποιον που δεν ασκει το επαγγελμα του μεσιτη ;
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος εξασφαλισης ;
Ως εσχατη λυση εχω σκεφτει να συμφωνησω με καποιον μεσιτη αλλα λογικα θα θελει και αυτος αμοιβη ..το χω σαν λυση εαν δεν υπαρχει αλλος τροπος.
Με συμβουλεψαν καποιοι ανθρωποι της αγορας οτι θα μπουρουσα να ζητησω και 5% και απο αγοραστη και απο πωλητη ως μεσιτεια επι του τιμηματος ;(H υποψηφια αγοραστρια εταιρεια ειναι ξενη αλλα εχει και θυγατρικη στην Ελλαδα).
Μηπως ειναι υπερβολικο τετοιο ποσοστο ;



Βοηθηστε τον L'ami να πραγματοποιησει-χρηματοδοτησει την...επενδυση του,

viewtopic.php?f=36&t=12346
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό Adminović » 22 Ιαν 2021, 15:49

Απλά λες μια τιμή λίγο παραπάνω και το λίγο παραπάνω το παίρνεις εσύ. Σε συνεννόηση με τον πωλητή εννοείται.
Έτσι γίνεται στην πιάτσα.
Για έγγραφα και νόμιμα ποσοστά, θα έπρεπε να είσαι μεσίτης. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
L'ami du peuple
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3203

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό L'ami du peuple » 28 Ιαν 2021, 19:57

Βρεεε θα τα "παρω" και απο τις 2 πλευρες.Αγοραστη και πωλητη.
Με ενημερωσαν για ιδιωτικο συμφωνητικο ;
Ισχυει ;
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Ιαν 2021, 11:08

L'ami du peuple έγραψε:Βρεεε θα τα "παρω" και απο τις 2 πλευρες.Αγοραστη και πωλητη.
Με ενημερωσαν για ιδιωτικο συμφωνητικο ;
Ισχυει ;


Για τί είδους «ιδιωτικό συμφωνητικό» μιλάμε; Μεσιτείας;
Αυτό, αν το κάνεις χωρίς να είσαι μεσίτης (δηλαδή να ασκείς επάγγελμα, να είσαι γραμμένος στο ΓΕΜΗ κλπ) και φας καταγγελία, θα τρέχεις μετά και δε θα φτάνεις.
Εκτός αν εννοείς άλλου είδους «σύμβαση» πίσω από την οποία θα κρύψεις τη μεσιτεία.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
L'ami du peuple
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3203

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό L'ami du peuple » 29 Ιαν 2021, 15:48

Adminović έγραψε:
L'ami du peuple έγραψε:Βρεεε θα τα "παρω" και απο τις 2 πλευρες.Αγοραστη και πωλητη.
Με ενημερωσαν για ιδιωτικο συμφωνητικο ;
Ισχυει ;


Για τί είδους «ιδιωτικό συμφωνητικό» μιλάμε; Μεσιτείας;
Αυτό, αν το κάνεις χωρίς να είσαι μεσίτης (δηλαδή να ασκείς επάγγελμα, να είσαι γραμμένος στο ΓΕΜΗ κλπ) και φας καταγγελία, θα τρέχεις μετά και δε θα φτάνεις.
Εκτός αν εννοείς άλλου είδους «σύμβαση» πίσω από την οποία θα κρύψεις τη μεσιτεία.



Αμαν ...ολα του γαμου δυσκολα. :P

Παροχη συμβουλευτικων υπηρεσιων.
Καπως ετσι το ειπε ο λογιστης.
Ιδιωτης μπορει να κοψει 1-2 τιμολογια,κοιταει να το επιβεβαιωσει και να δει εαν υπαρχει οριο στο ποσο του τιμολογιου.
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 29 Ιαν 2021, 16:01

Με 5% προμηθεια στα 5 μυρια τσιμπας 250.000. Λοιπον κανονισε, οταν τα τσεπωσεις θα παρεις τους αντρες τους φορουμ, θα νοικιασεις βιλα για τουλαχιστον μια εβδομαδα και θα μας δωσεις απο 3 κωλ γκερλ στον καθενα μας. Δεν θελω τσιγγουνιες και αλλα τετοια καπιταλιστικα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Ιαν 2021, 16:04

L'ami du peuple έγραψε:Αμαν ...ολα του γαμου δυσκολα. :P

Παροχη συμβουλευτικων υπηρεσιων.
Καπως ετσι το ειπε ο λογιστης.
Ιδιωτης μπορει να κοψει 1-2 τιμολογια,κοιταει να το επιβεβαιωσει και να δει εαν υπαρχει οριο στο ποσο του τιμολογιου.


Αυτό δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κολλήσεις κάπως στις επαγγελματικές σου δραστηριότητες (που δεν ξέρω κιόλας ποιες είναι). :pardon:

Κάτι άλλο που θα μπορούσες ενδεχομένως να κάνεις είναι μια σύμβαση εντολής μεταξύ του πωλητή και εσού (το περιεχόμενο της οποίας παίζεται ποιο θα είναι, ανάλογα και με τις περιστάσεις), όπου θα οριζόταν και ένα ποσό ως αμοιβή για δαπάνες κλπ εργασίες που θα κάνεις στα πλαίσια αυτής της εντολής. Αν μιλάμε για κάνα τεράστιο ποσό όμως, εκεί ενδέχεται να έχεις θέμα.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
L'ami du peuple
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3203

Re: Μεσιτεια

Δημοσίευσηαπό L'ami du peuple » 29 Ιαν 2021, 18:09

Λαχουρένιος έγραψε:Με 5% προμηθεια στα 5 μυρια τσιμπας 250.000. Λοιπον κανονισε, οταν τα τσεπωσεις θα παρεις τους αντρες τους φορουμ, θα νοικιασεις βιλα για τουλαχιστον μια εβδομαδα και θα μας δωσεις απο 3 κωλ γκερλ στον καθενα μας. Δεν θελω τσιγγουνιες και αλλα τετοια καπιταλιστικα.


:yesyes: ο L'ami φημιζεται ποσο κουβαρντας ειναι.. :winneer: :oleole: :kritiki:

Και αυτο ειναι απο την πλευρα του πωλητη.
Υπαρχει και ποσοστο απο τον αγοραστη αλλα αυτο θα μου το πει ο "μεσαζων" μεσα στην εταιρεια τι δινουν ως ποσοστο σθνηθως στις δουλειες τους.Απο οτι ξερω τουλαχιστον 2% (το συνηθες) .

Αλλα πρεπει να λυθει το προβλημα πρωτα.
πως θα εξασφαλισω οτι δεν θα με ριξουν και πως θα εμφανιστει φορολογικα το ποσο .Ο αγοραστης δεν μπορει κατω απο το τραπεζι.Το ποσο οφειλει να εμφανιστει εξ ολοκλήρου γιατι δινουν λογο στα κεντρικα στο εξωτερικο.
Απο τον πωλητη ισως αλλα δεν ξερω εαν μπορω να τον εμπιστευτω.
Προσωπικα προτιμω με νομιμες και διαφανεις διαδικασιες και ας παρει το ..κατιτις και η εφορια.( 20%)
0 .
΄ Συνεχίζω να κάνω το χρέος μου, γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει, είναι το σύμπαν ολόκληρο, μπροστά στην σκόνη του χτες ΄΄ !!!


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”