• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Smiley
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Δημοσίευσηαπό Smiley » 15 Ιουν 2022, 19:08

Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το φόρουμ και αυτό επειδή ευελπιστώ σε μια νομική συμβουλή. Πριν από κάποιους μήνες ξεκινήσα εργασία στην αποθήκη μιας μεγάλης εταιρείας και επειδή είναι εκτός πόλεως πήγαινα με αμάξι που μου είχε δωθεί από φίλο μου για αυτό τον λόγο. Μέσα στον προαύλιο χώρο της εταιρείας λοιπόν έγινε ένα ατύχημα και χτύπησε η γκαραζοπορτα το αμάξι που οδηγούσα με αποτέλεσμα να προκληθεί ζημιά ύψους 800€ σε αυτό. Η εταιρεία δεν είχε ασφάλεια προς τρίτους με αποτέλεσμα να μην βρω άκρη με ασφαλιστικές. Επίσης οι υπεύθυνοι της εταιρείας ενώ μου είπαν θα το καλύψουμε κάπως αλλιώς δεν με αποζημίωσαν ακόμα μετά από 9 μήνες με αποτέλεσμα να το φτιάξω και να το πληρώσω εγώ η ίδια. Ακόμα προσπαθώ να βρω με ποιον τρόπο να το χειριστώ για να δώσει λίγη σημασία στο ζήτημα μου ο Ιδιοκτήτης της εταιρείας, καθώς οι προϊστάμενοι μου λένε ότι δε μπορούν να του αναφέρουν το θέμα μου επειδή συζητάνε για πιο σοβαρά ζητήματα.
Θα ήθελα μια γνώμη για το πώς μπορώ να προχωρήσω για να πάρω έστω τα μισά από τα λεφτά που με κόπο μάζεψα και "πέταξα" χωρίς να είναι δικό μου φταίξιμο; Ευχαριστώ πολύ
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Ιουν 2022, 00:29

Κατ αρχήν αυτός που μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση είναι ο φίλος σου, στον οποίο ανήκει το αυτοκίνητο.

Κατά δεύτερον, για τί είδους "ατύχημα" μιλάμε; Έπεσε η πόρτα λόγω πχ κακοτεχνίας, είχαμε λάθος χειρισμό, κάτι άλλο;

Κατά τρίτον, αν η εταιρεία αρνείται να σου δώσει αποζημίωση, ο μόνος δρόμος είναι να ασκήσει αγωγή αποζημίωσης ο φίλος σου. Εκεί θα πρέπει να προσέξεις πολύ τί μαρτυρίες ή αποδεικτικά στοιχεία έχεις. Γιατί κάτι μου λέει ότι η εταιρεία θα προσπαθήσει να ριξει το φταίξιμο σε σένα. Αν έχεις τώρα άλλο τρόπο να τους πιέσεις να σου δώσουν εξωδικαστικά αποζημίωση, δεν ξέρω.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Smiley
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Δημοσίευσηαπό Smiley » 16 Ιουν 2022, 18:00

Το "ατύχημα" έγινε ως εξής: όταν πήγαινα να μπω στον προαύλιο χώρο η γκαραζοπορτα που είναι ηλεκτρική είχε χαλάσει και εκείνη την ώρα ξεκίνησε να κλείνει με αποτέλεσμα να πέσει στο αμάξι που μόλις είχε μπει το μισό μέσα. Ο επιστάτης προσπαθούσε να τη σταματήσει με το τηλεχειριστήριο αλλά δε μπορούσε. Το θέμα είναι ότι αν πάω δικαστικά θα πρέπει να πληρώσω δικηγόρους και δεν έχω τα λεφτά. Για αυτό τον λόγο ήθελα να μάθω κάποια δικαιώματα που μπορεί να έχω ώστε να πιέσω τον ιδιοκτήτη με απτά επιχειρήματα δείχνοντας του ότι έχω συμβουλευτεί δικηγόρο. Δεν ξέρω αν βγάζει κάποιο νόημα αυτό, απλά έτσι το σκέφτηκα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Δημοσίευσηαπό Adminović » 17 Ιουν 2022, 08:31

Τη συντήρηση του μηχανισμού της πόρτας ποιος τον έχει αναλάβει; Είχε γίνει στον προβλεπόμενο χρόνο;

Αν δεν πας δικαστικά, τότε δύσκολο να τους πείσεις να σου δώσουν αποζημίωση. Εκτός αν έχεις κάποιο άλλο τρόπο να τους πιέσεις (πχ αν σε έχουν απλήρωτη, αν παίζει κάνα θέμα αδήλωτης εργασίας κοκ).
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Smiley
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Ατύχημα Σε Χώρο Εταιρείας Καμία Αποζημίωση

Δημοσίευσηαπό Smiley » 17 Ιουν 2022, 17:29

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες για τη συντήρηση του μηχανισμού της πόρτας η αλήθεια είναι. Απ' ότι κατάλαβα δεν θα πάρω φράγκο από αυτο το θέμα επειδή ξέρουν ότι δε μπορώ να τους κάνω τίποτα. Δεν πειράζει κρίμα..
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
0 .


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”