συμβουλή

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Harikliatr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 5

συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Harikliatr » 18 Απρ 2023, 17:52

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με ποιά λογική άλλαξε ο νόμος και από ποινικό αδίκημα έχει γίνει αστικό το να διαμείνεις σε ένα τουριστικό κατάλυμα και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις; Έχω τουριστικό κατάλυμα και μετά από πρόσφατο περιστατικό όπου αλλοδαπός τουρίστας έκανε τις διακοπές του και έφυγε ανενοχλητος, εγώ και πόσοι άλλοι ιδιοκτήτες μικρών καταλυμάτων μένουμε ανυπεράσπιστοι και μόνο μέσω της νομικής οδού μπορούμε να διεκδικήσουμε τα χρήματά μας. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μπαίνω σε ένα σούπερ μάρκετ ή οποιοδήποτε κατάστημα να το κλέβω και έπειτα να με κυνηγήσει ο δικηγόρος και όχι η αστυνομία σωστά;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Adminović » 18 Απρ 2023, 18:15

Γειά σου Χαρίκλεια και καλώς ήρθες!

Ποιος σου είπε ότι δεν είναι ποινικό αδίκημα;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Harikliatr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 5

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Harikliatr » 18 Απρ 2023, 22:33

ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έτσι έχω ενημερωθεί από την αστυνομική διεθ/νση Ρεθύμνου και Ηρακλείου Κρήτης. Μπορώ να προβώ σε απλή εγγραφή του συμβάντος στο βιβλίο συμβάντων και αδικημάτων στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου.
Καμία συνέπεια για τον παραβάτη όσον αφορά την αστυνομία.
0 .

Harikliatr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 5

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Harikliatr » 18 Απρ 2023, 22:38

Adminović έγραψε:Γειά σου Χαρίκλεια και καλώς ήρθες!

Ποιος σου είπε ότι δεν είναι ποινικό αδίκημα;



ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έτσι έχω ενημερωθεί από την αστυνομική διεθ/νση Ρεθύμνου και Ηρακλείου Κρήτης. Μπορώ να προβώ σε απλή εγγραφή του συμβάντος στο βιβλίο συμβάντων και αδικημάτων στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου.
Καμία συνέπεια για τον παραβάτη όσον αφορά την αστυνομία.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Adminović » 19 Απρ 2023, 00:17

Μπορεί να καταργήθηκε το ειδικό άρθρο που υπήρχε σχετικά με αυτό (δόλια αποδοχή παροχών), ωστόσο η κατηγορία μπορεί να βασιστεί και στο αδίκημα της υπεξαίρεσης, ιδίως αν στο κατάλυμα παρέχονται πχ τρόφιμα, ποτά κλπ στους πελάτες.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Harikliatr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 5

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Harikliatr » 19 Απρ 2023, 07:44

Adminović έγραψε:Μπορεί να καταργήθηκε το ειδικό άρθρο που υπήρχε σχετικά με αυτό (δόλια αποδοχή παροχών), ωστόσο η κατηγορία μπορεί να βασιστεί και στο αδίκημα της υπεξαίρεσης, ιδίως αν στο κατάλυμα παρέχονται πχ τρόφιμα, ποτά κλπ στους πελάτες.



Δεν παρέχονται αγαθά προς πώληση /κατανάλωση δυστυχώς για να μπορούσα να βασιστώ σε αυτό. Το ρευμα και η κατανάλωση νερού ούτε πάνω σε αυτά να υποθέσω δεν μπορώ να βασιστώ σωστά? Εκείνος πλέον μάλλον έχει επιστρέψει Αυστρία, είναι Γερμανός υπήκοος αλλά μένει Αυστρία, έχω όλα τα στοιχεία του. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο μέσω πρεσβείας ή αστυνομικό τμήμα εκεί που διαμένει να τον ενοχλήσω?
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Adminović » 19 Απρ 2023, 14:19

Harikliatr έγραψε:
Adminović έγραψε:Μπορεί να καταργήθηκε το ειδικό άρθρο που υπήρχε σχετικά με αυτό (δόλια αποδοχή παροχών), ωστόσο η κατηγορία μπορεί να βασιστεί και στο αδίκημα της υπεξαίρεσης, ιδίως αν στο κατάλυμα παρέχονται πχ τρόφιμα, ποτά κλπ στους πελάτες.



Δεν παρέχονται αγαθά προς πώληση /κατανάλωση δυστυχώς για να μπορούσα να βασιστώ σε αυτό. Το ρευμα και η κατανάλωση νερού ούτε πάνω σε αυτά να υποθέσω δεν μπορώ να βασιστώ σωστά? Εκείνος πλέον μάλλον έχει επιστρέψει Αυστρία, είναι Γερμανός υπήκοος αλλά μένει Αυστρία, έχω όλα τα στοιχεία του. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο μέσω πρεσβείας ή αστυνομικό τμήμα εκεί που διαμένει να τον ενοχλήσω?


Αν είναι Γερμανός υπήκοος, τότε μπορούν να ασχοληθούν και οι γερμανικές αρχές. Νομίζω ότι εκεί είναι ποινικό αδίκημα η κλοπή υπηρεσιών. Για Αυστρία δεν ξέρω τί παίζει.

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια ονλαιν αναφορά, με όλα τα στοιχεία.
https://www.internetwache-polizei-berlin.de/
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Harikliatr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 5

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Harikliatr » 20 Απρ 2023, 19:28

Adminović έγραψε:
Harikliatr έγραψε:

Δεν παρέχονται αγαθά προς πώληση /κατανάλωση δυστυχώς για να μπορούσα να βασιστώ σε αυτό. Το ρευμα και η κατανάλωση νερού ούτε πάνω σε αυτά να υποθέσω δεν μπορώ να βασιστώ σωστά? Εκείνος πλέον μάλλον έχει επιστρέψει Αυστρία, είναι Γερμανός υπήκοος αλλά μένει Αυστρία, έχω όλα τα στοιχεία του. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο μέσω πρεσβείας ή αστυνομικό τμήμα εκεί που διαμένει να τον ενοχλήσω?


Αν είναι Γερμανός υπήκοος, τότε μπορούν να ασχοληθούν και οι γερμανικές αρχές. Νομίζω ότι εκεί είναι ποινικό αδίκημα η κλοπή υπηρεσιών. Για Αυστρία δεν ξέρω τί παίζει.

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια ονλαιν αναφορά, με όλα τα στοιχεία.
https://www.internetwache-polizei-berlin.de/



Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα το προσπαθήσω και αυτό να δω αν βγει πουθενά. Πού μπορώ να δω αν κάποια στιγμή αλλάξει ο νόμος και από αστικό είναι πλέον ποινικό αδίκημα? Το ΑΤ Ρεθύμνου με ενημέρωσε ότι ο νόμος αυτός μπορεί να αλλάξει κάθε δύο μήνες. Θα μου ήταν χρήσιμο να μπορώ να το παρακολουθώ.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: συμβουλή

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Απρ 2023, 14:10

Harikliatr έγραψε:
Adminović έγραψε:
Αν είναι Γερμανός υπήκοος, τότε μπορούν να ασχοληθούν και οι γερμανικές αρχές. Νομίζω ότι εκεί είναι ποινικό αδίκημα η κλοπή υπηρεσιών. Για Αυστρία δεν ξέρω τί παίζει.

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια ονλαιν αναφορά, με όλα τα στοιχεία.
https://www.internetwache-polizei-berlin.de/



Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα το προσπαθήσω και αυτό να δω αν βγει πουθενά. Πού μπορώ να δω αν κάποια στιγμή αλλάξει ο νόμος και από αστικό είναι πλέον ποινικό αδίκημα? Το ΑΤ Ρεθύμνου με ενημέρωσε ότι ο νόμος αυτός μπορεί να αλλάξει κάθε δύο μήνες. Θα μου ήταν χρήσιμο να μπορώ να το παρακολουθώ.


Το ΑΤ Ρεθύμνου μάλλον δεν ξέρει τί του γίνεται.
Ο νόμος αλλάζει οποτεδήποτε, αν το αποφασίσει η Βουλή. Αλλά τώρα, εν όψει εκλογών, δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακολουθείς. Εκτός αν ψάχνεις όλα τα νομοσχέδια που προβλέπουν αλλαγές στον ΠΚ. Κι ακόμα κι αν αλλάξει, δεν θα ασχοληθούν με μια υπόθεση που συνέβη πριν αλλάξει. Καλύτερα να φροντίζεις να παίρνεις έστω κάποια προκαταβολή από τους πελάτες, ώστε να μην ξαναβρεθείς σε τέτοια κατάσταση.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”