Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 09 Ιούλ 2023, 19:57

Χαιρετω την ομηγυρη.

Προσφατα ξεκινησα τις καλοκαιρινες μου διακοπες σε καμπινγκ των Κυκλαδων.

Απο την πρωτη μερα ο φυλακας με πηρε απο κακο ματι και οποτε με βλεπει σηκωνει το φακο του και τον αναβοσβηνει στα ματια μου. Καθομαι στο καφε-εστιατοριο του καμπινγκ για να φαω ή να διαβασω και απο απεναντι μου αναβοσβηνει το φακο κοιτωντας με απειλητικα. Επισης οταν εισερχομαι σε ενα χωρο μπαινει κι αυτος και με κοιταει απειλητικα.

Μπορω να του κανω μηνυση για εργω εξυβριση; Θεωρω τη χειρονομια του με το φακο προσβλητικη για την προσωπικοτητα μου γιατι ειναι σα να μου λεει το ξερω οτι εισαι εγκληματιας και σε προειδοποιω.

Νιωθω σα να εχω ενα δεσμοφυλακα συνεχεια απο πανω μου που με παρενοχλει και μου εχει καταστρεψει τις διακοπες που σχεδιαζα ενα χρονο.

Επισης θεωρω οτι δεν εχει καποιο νοημα να παραπονεθω στον ιδιοκτητη, γιατι θα παρει το μερος του και γιατι ειμαι μονος μου εδω, επομενως δεν εχω κανεναν να με υποστηριξει ως μαρτυρας.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 09 Ιούλ 2023, 21:17

Όχι, δεν μπορεί να θεωρηθεί έργω εξύβριση το αναβόσβημα φακού ούτε το "αγριοκοίταγμα". Θα πρέπει να έχει συμβεί κάτι πιο χοντρό (πχ άσεμνη χειρονομία, φτυσιά κλπ).

Αστικής φύσεως είναι περισσότερο η διαφορά που περιγράφεις. Ζήτα τον κανονισμό λειτουργίας του κάμπινγκ, δες τι προβλέπει για τον φύλακα και τις αρμοδιότητές του και ίσως σαν πρώτη κίνηση κάνε παράπονα για τη συμπεριφορά του φύλακα στον ιδιοκτήτη.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 09 Ιούλ 2023, 23:51

Adminović έγραψε:Όχι, δεν μπορεί να θεωρηθεί έργω εξύβριση το αναβόσβημα φακού ούτε το "αγριοκοίταγμα". Θα πρέπει να έχει συμβεί κάτι πιο χοντρό (πχ άσεμνη χειρονομία, φτυσιά κλπ).

Αστικής φύσεως είναι περισσότερο η διαφορά που περιγράφεις. Ζήτα τον κανονισμό λειτουργίας του κάμπινγκ, δες τι προβλέπει για τον φύλακα και τις αρμοδιότητές του και ίσως σαν πρώτη κίνηση κάνε παράπονα για τη συμπεριφορά του φύλακα στον ιδιοκτήτη.


Ο ιδιοκτητης μπορει να με διωξει απο το καμπινγκ αν θελει; Ειναι λιγο γεροπαραξενος και πιστευω εχει δωσει εντολες για συμπεριφορες τετοιες στον φυλακα.

Τον κανονισμο τι να τον κανω; Δε νομιζω να περιγραφει αρμοδιοτητες φυλακα τοσο λεπτομερειακα που να αναφερει αν μπορει να μπει στο εστιατοριο και να αναβοσβηνει το φακο στα μουτρα πελατη.
0 .

Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 10 Ιούλ 2023, 02:26

Φρεσκια παρενοχληση. Γυρνουσα μολις στο καμπινγκ. Μου λεει στοπ. Μενεις στο καμπινγκ; Του λεω πλακα μου κανεις; Με ξερεις. Μου λεει δε σε ξερω φιλαρακι. Εχεις βραχιολακι; Τι βραχιολακι ρωταω;

Να πω εδω οτι εχω κανει τσεκ ιν απο την Τεταρτη και δε μου μιλησε κανεις για βραχιολακια. Μπαινοβγαινω κανονικα, με βλεπει, δε μου ειχε ζητησει ποτε βραχιολακι.

Α δε μπαινεις μου λεει χωρις βραχιολακι. Ε και τι θα κανουμε του λεω. Πως ξερω οτι μενεις εδω μου λεει. Εχετε την ταυτοτητα μου του λεω. Πως σε λενε; Λεω το ονομα μου. Ενταξει μου λεει ενα ονομα ηθελα. Και με αφησε να περασω.

Ολο αυτο ειναι θεατρο φυσικα και δεν ξερω γιατι το κανει. Του λεω εχεις κατι προσωπικο μαζι μου; Μου λεει οχι, τη δουλεια μου κανω, ολοι ξερουν ποιος ειμαι, πηγαινε αυριο στις 9 να κανεις παραπονο αν θες..

Το πιο περιεργο ειναι οτι μαζι ηταν μια γρια μονιμη στο καμπινγκ, καθονται τα βραδια εκει μαζι του. Αυτη την ξερω απο περσι. Σημερα στην κουζινα μου ειπε καλημερα, μετα μου ζητησε συγνωμη γιατι παραλιγο να κλεισει την πορτα του ψυγειου επανω μου.

Λεω λοιπον σε καποια στιγμη, να η κυρια με ξερει. Και απανταει αυτη οτι δε με ξερει...

Επομενως κατι παιζει. Δε μπορει αυτος να παιρνει τετοια ρισκα, να με παρενοχλει καθε μερα, εν αγνοια του αφεντικου του. Και προφανως θα συνεχισει μεχρι να κανω τσεκαουτ.

Αυτες δεν ειναι διακοπες. Εχω ταχυκαρδια τωρα και δε με παιρνει ο υπνος.

Δωστε μου μια συμβουλη σας παρακαλω.
0 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 10 Ιούλ 2023, 03:52

Babis έγραψε:Αυτες δεν ειναι διακοπες. Εχω ταχυκαρδια τωρα και δε με παιρνει ο υπνος.

Δωστε μου μια συμβουλη σας παρακαλω.

Να κάνεις τις διακοπές σου και μην ασχολείσαι με μαλακίες.
Προφανώς του έχεις κινήσει την περιέργεια επειδή είσαι μόνος και στο παίζει "επίβλεψη" για να σου δείξει ότι σε υποψιάζεται... Αν έχεις γίνει στόχος του κι είναι όπως τα λέω δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Τρόλαρε τον κάν'του κανένα απότομο να τον στείλεις.... :D :laugh1:
1 .

Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 10 Ιούλ 2023, 09:46

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Babis έγραψε:Αυτες δεν ειναι διακοπες. Εχω ταχυκαρδια τωρα και δε με παιρνει ο υπνος.

Δωστε μου μια συμβουλη σας παρακαλω.

Να κάνεις τις διακοπές σου και μην ασχολείσαι με μαλακίες.
Προφανώς του έχεις κινήσει την περιέργεια επειδή είσαι μόνος και στο παίζει "επίβλεψη" για να σου δείξει ότι σε υποψιάζεται... Αν έχεις γίνει στόχος του κι είναι όπως τα λέω δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Τρόλαρε τον κάν'του κανένα απότομο να τον στείλεις.... :D :laugh1:


Ε μου χαλασε τη διαθεση, τι διακοπες να κανω; Φανταρος ηρθα να μου κανει καψονια;

Εκανα παραπονο στα ατομα του εστιατοριου (τους λεω με θυμαστε εσεις γιατι ο φυλακας λεει οτι δε με ξερει), με ακουσαν με συγκαταβαση, αλλα απ'οτι καταλαβα ειναι ολοι συγγενεις.

Αν δεν τους απειλησω με καποια νομικη ενεργεια δε θα μ'αφησουν ησυχο.
0 .

Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 10 Ιούλ 2023, 11:35

Επισης λογικα θα ειναι παρανομο να μου απαγορευσει την εισοδο στο καταλυμμα τη στιγμη που κατακρατανε την ταυτοτητα μου. Θα εμενα ολη νυχτα εξω στο κρυο.

Κατ'ελαχιστον μπορω να τον μηνυσω για την ψυχικη οδυνη στην οποια με υπεβαλλε.

Και ηταν δικη τους υπαιτιοτητα που δε μου ειχαν δωσει κορδελα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 10 Ιούλ 2023, 11:40

Όλα αυτά που αναφέρεις (βραχιολάκι, για ποιο λόγο μπορεί να σε διώξουν, ο φύλακας και οι αρμοδιότητες του) θα πρέπει να υπάρχουν στον κανονισμό λειτουργίας. Αλλιώς δεν γίνεται πχ να σου ζητούν να έχεις βραχιολάκι. Αποζημίωση για ηθική βλάβη και προσβολή προσωπικότητας μπορείς να απαιτήσεις (σε αστικό δικαστήριο).

Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο και τα έξοδα να πας σε δικαστήρια για την κακή εμπειρία που είχες σε αυτό το κάμπινγκ. Πιο πολύ θα τους τσούξει να γράψεις μια αρνητική κριτική για αυτούς.

Αλήθεια, εσύ πώς επέλεξες το συγκεκριμένο κάμπινγκ;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό vallon » 10 Ιούλ 2023, 12:28

Πρόταση: πάρτον με το καλό , ρώτα τον το ονοματάκι του και θα δεις ότι θα γίνετε αμέσως φιλαράκια..
ενα καλημέρα με πλατύ χαμόγελο βοηθάει

;)
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Babis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 9

Re: Παρενοχληση απο φυλακα οργανωμενου καμπινγκ

Δημοσίευσηαπό Babis » 10 Ιούλ 2023, 13:29

vallon έγραψε:Πρόταση: πάρτον με το καλό , ρώτα τον το ονοματάκι του και θα δεις ότι θα γίνετε αμέσως φιλαράκια..
ενα καλημέρα με πλατύ χαμόγελο βοηθάει

;)


Χτες που μου εκανε το καψονι οτι θα με αφησει απ'εξω τον ρωτησα αν εχει καποιο προβλημα μαζι μου. Μου ειπε δικαιολογιες, οτι μπορει να πατησε το φακο κατα λαθος, οτι ειλικρινα δεν μπορουσε να με θυμηθει γιατι ειναι πολλα τα ατομα και τετοια ψεμματα. Οσο καθομαι εδω θα μου κανει κι απο ενα καψονι.
0 .


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”