Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Θέματα γενικότερου νομικού ενδιαφέροντος.
MariaT
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 4

Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό MariaT » 10 Μαρ 2018, 17:59

Καλησπέρα σας,

έχω αρχίσει να ανακαλύπτω πόσο ενδιαφέρον είναι ο χώρος της νομικής επιστήμης και σκέφτομαι να σπουδάσω νομική. Αφότου πάρω το πτυχίο και δώσω εξετάσεις και επιτύχω:

1. Για να μπορώ να εκπροσωπώ τον εαυτό μου σε δικαστήριο θα πρέπει να έχω έναρξη επιχείρησης και να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές;

2. Για να μπορώ να εκπροσωπώ άλλους θα πρέπει να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές; Αν ναι τι ποσού είναι αυτές;

3. Πρέπει να δηλώσω έδρα σε οποιαδήποτε μέρος της Ελλάδας; Αν π.χ. δηλώσω έδρα Αθήνα μπορώ να συμμετέχω σε δίκες στην επαρχία;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14293
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό Adminović » 10 Μαρ 2018, 18:42

Καλησπέρα και καλώς ήρθες Μαρία.

Η νομικη σαν επιστήμη είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Θα σου έλεγα να σπουδάσεις εφόσον σε ενδιαφέρει πραγματικά.

Το επάγγελμα του νομικού, ιδίως στην Ελλάδα του σήμερα, είναι άθλιο. Αν δεν έχεις μεγάλο νομικό γραφείο από κάποιον δικό σου (γονείς, θείος κλπ ) είναι δύσκολο να σταθεις οικονομικά (εκτός αν μπεις σε τίποτα παραδικαστικά κυκλώματα :P ).

Για να εκπροσωπεις εσένα ή άλλον θέλει εγγραφή σε δικηγορικό σύλλογο, έναρξη επαγγέλματος, εισφορές. Οι εισφορές εξαρτώνται από το εισόδημα, πάντως στάνταρ βγαίνει τουλάχιστον κανα 3χίλιαρο το χρονο (τα αυξησαν πέρυσι). Γιαυτό και η Ελλάδα δεν προσφέρεται για όποιον δεν έχει γνωριμίες και πάει μόνο με την αξία του. Μπορείς να είσαι σε άλλη πόλη, αν και δεν είναι πολύ πρακτικό.

Ό,τι άλλη απορία έχεις, ευχαρίστως να απαντήσω.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

MariaT
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 4

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό MariaT » 11 Μαρ 2018, 16:15

Τι εννοείται παραδικαστικό κύκλωμα; Δεν υπάρχει νομιμότητα στην Ελληνική δικαιοσύνη;
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47346
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 11 Μαρ 2018, 16:19

MariaT έγραψε:Τι εννοείται παραδικαστικό κύκλωμα; Δεν υπάρχει νομιμότητα στην Ελληνική δικαιοσύνη;


:laugh1: :laugh1: :laugh1:

(sorry για την αγενεια αλλα δεν μπορεσα να συγκρατηθω)
0 .
Αρίστος έγραψε:Oτι λεω ειναι προιον ενδελεχους μελετης και οχι φαντασιοπληξιας σαν τα φιδια που παραγουν τα εκφυλισμενα δυτικα μιντια.

MariaT
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 4

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό MariaT » 11 Μαρ 2018, 16:24

Διάβασα στο διαδίκτυο και είδα τη συμβαίνει στη χώρα μας.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47346
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 11 Μαρ 2018, 16:32

Ετσι οπως εχει γινει η κατασταση, οι παλαι ποτε ''καλες'' σχολες τυπου νομικη, ΕΜΠ κλπ εχουν χασει το μεγαλυτερο κομματι της αιγλης τους.

Μπορεις να σπουδασεις τα ιδια ή λιγοτερα σε μια πιο ευκολη σχολη με λιγοτερο εντατικους ρυθμους και να καταληξεις να παιρνεις τα ιδια με ενα μηχανικο, γιατρο κλπ.

Μονο αν εισαι αποφασισμενη να ζησεις στο εξωτερικο και εφοσον η νομικη σου επιτρεπει να δουλεψεις εκτος Ελλαδας (ο Αδμιν θα μας το πει αυτο) αξιζει να την σπουδασεις.

Αλλιως γιατι να φας τα νιατα σου να σκιστεις στις πανελληνιες και μετα αλλα 5-6 χρονια στο πανεπιστημιο? Για να λες οτι εισαι δικηγορος και παιρνεις 1-2 κατοσταρικα παραπανω απο εναν αποφοιτο ΤΕΙ ή λυκειου? Δεν αξιζει τον κοπο.
0 .
Αρίστος έγραψε:Oτι λεω ειναι προιον ενδελεχους μελετης και οχι φαντασιοπληξιας σαν τα φιδια που παραγουν τα εκφυλισμενα δυτικα μιντια.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 11 Μαρ 2018, 17:56

Μπορεί να της αρέσει ως επάγγελμα και να μην το θέλει απλά για κοινωνικό στάτους. Γιατί όχι λοιπόν;

Εγώ Μαρία θα σου πρότεινα να μαζέψεις όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορείς σχετικά με την καθημερινότητα/ρουτίνα του επαγγέλματος ενός δικηγόρου στην Ελλάδα, και έπειτα να σκεφτείς αν μπορείς να σκεφτείς τον εαυτό σου να κάνει αυτό το επάγγελμα. Συνήθως ένα επάγγελμα είναι αρκετά διαφορετικό όταν το εξασκείς απ ότι φάνταζε αρχικά.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

MariaT
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 4

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό MariaT » 12 Μαρ 2018, 19:43

Ο λόγος που σκέφτομαι να σπουδάσω νομική είναι ένα νομικό θέμα που έχει προκύψει. Έχω πάει και έχω συζητήσει με δικηγόρους αλλά δεν καταλαβαίνω αυτά που μου λένε απόλυτα καθώς δεν είμαι δικηγόρος. Νομίζω ότι προσπαθούν να μου πάρουν τα χρήματα χωρίς να ξέρω τι πρόκειται να κάνουν. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σε κατατοπίσει σε κάτι τέτοιο; Π.χ. να σε συμβουλέψει σε κάποια θέματα για να ξέρεις αν ο δικηγόρος σου λέει αλήθεια ή σου λέει ότι θέλει για να σου πάρει τα χρήματα;

Υπάρχουν μαθήματα νομικής απογευματινά; ¨Οπως κάποιος μαθαίνει κιθάρα ή μαθαίνει κάποια ξένη γλώσσα.. να μπορεί να μάθει νομική. Ίσως να διαβάσει κάποια βιβλία;
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13641

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό vallon » 12 Μαρ 2018, 20:16

εάν πιστεύεις ότι δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις κάποιου δικηγόρου μπορείς άνετα να ρωτήσεις την γνώμη και κάποιου άλλου, ειδικά για δικηγόρους έχει πήξει ο τόπος , καμιά εικοσαριά χιλιάδες είναι μόνο στην Αθήνα...

τώρα για τις σπουδές στη νομική, δεν πας καλύτερα να μάθεις κομμωτική; πιο εύκολα θα βρεις δουλειά
συγνώμη δηλ που το λέω έτσι χύμα, αλλά για δες τι "μποτιλιάρισμα" έχουν επαγγέλματα τέτοιου είδους...
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική.

Δημοσίευσηαπό Nandros » 12 Μαρ 2018, 23:22

MariaT έγραψε:Ο λόγος που σκέφτομαι να σπουδάσω νομική είναι ένα νομικό θέμα που έχει προκύψει.
....
vallon έγραψε:...
τώρα για τις σπουδές στη νομική, δεν πας καλύτερα να μάθεις κομμωτική; πιο εύκολα θα βρεις δουλειά
συγνώμη δηλ που το λέω έτσι χύμα, αλλά για δες τι "μποτιλιάρισμα" έχουν επαγγέλματα τέτοιου είδους...

Αγαπητή Μαρία, καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Η απόφαση σου βασίζεται σε λάθος κριτήρια.
Αν είχες ΚΑΙ θέμα υγείας - ο μη γένοιτο - θα σπούδαζες ΚΑΙ Ιατρική για να το λύσεις;
Ή αρχιτέκτονας για να κτίσεις σπίτι;
Αν το θέλεις για βιοποριστικούς σκοπούς, σου λέω πολύ εμφατικά να το ξεχάσεις.
Εδώ και 10ετίες - ήδη προ κρίσης - είναι κοινό μυστικό ότι έχουμε υπερπληθώρα στα "ευγενή" επαγγέλματα.
Παρόλα αυτά οι πιτσιρικάδες συνεχίζουν βλακωδώς να συνωστίζονται στις πόρτες των ΑΕΙ!
Ειδικά η Νομική σε παγιδεύει στην Ελλάδα, ενώ τα άλλα "ευγενή" επαγγέλματα μπορείς να τα εξασκήσεις - ίσως - στο εξωτερικό.
Αν επιμείνεις, θα χτυπάς μετά το κεφάλι σου στον τοίχο, αλλά δεν θα έχεις την δικαιολογία του "δεν ήξερα"!
Σκληρά στα λέω, αλλά κάποιος νομικός του φόρουμ - που τώρα κλαίγεται - θα έπρεπε να στα πει σκληρότερα!
.
0 .


Επιστροφή σε “Νομική Επιστήμη”