Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Τα υποχρεωτικά μαθήματα της σχολής.
ft256
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 24

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό ft256 » 23 Ιουν 2017, 20:44

Ούτε τη μισή οκ ναι δεν ήταν και σωστή η απάντηση αλλα Οχι και για Χ
0 .

billy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό billy » 25 Ιουν 2017, 20:41

Γιατι ειναι παράνομη η διοικητικη πραξη;Μπορεις να το αιτιολογησεις λιγο;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Ιουν 2017, 21:05

Σε Ζώνη Α' προστασίας αρχαιολογικου χώρου δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή ή εγκατάσταση, εκτός από όσες έχουν σκοπό να αναδειξουν το μνημείο.

Επίσης, η γνωμοδότηση του ΚΑΣ είναι προδηλα εσφαλμένη (αναφέρεται στις ανασκαφές και την ήδη υπάρχουσα παράνομη κατάσταση για να αιτιολογησει την θετική γνώμη).

Οι τύποι έχουν τηρηθεί, οπότε η πράξη είναι έγκυρη, αλλα παραβιάζεται ο νόμος.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

billy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό billy » 25 Ιουν 2017, 21:18

Admin έγραψε:Σε Ζώνη Α' προστασίας αρχαιολογικου χώρου δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή ή εγκατάσταση, εκτός από όσες έχουν σκοπό να αναδειξουν το μνημείο.

Επίσης, η γνωμοδότηση του ΚΑΣ είναι προδηλα εσφαλμένη (αναφέρεται στις ανασκαφές και την ήδη υπάρχουσα παράνομη κατάσταση για να αιτιολογησει την θετική γνώμη).

Οι τύποι έχουν τηρηθεί, οπότε η πράξη είναι έγκυρη, αλλα παραβιάζεται ο νόμος.

Και απο που υποτίθεται θα έπρεπε να ξέρουμε τι συνεπάγεται η α ζώνη προστασίας λες και μας είχαν βάλει και νομοθετικό πλαίσιο;Δεν ξερω ακραία απάντηση μου φαινεται οχι οτι τα λες λαθος βέβαια αλλα οι απαντησεις δεν συνάδουν με το επίπεδο β εξαμήνου...
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Ιουν 2017, 21:29

Τότε ίσως ήθελαν απλά να σχολιάσετε το γεγονός ότι τηρήθηκαν οι τύποι και άρα είναι νόμιμη η πράξη. Ειλικρινά δεν γνωρίζω πού αποσκοπούσε η ερώτηση και γιατί τα μπερδεύουν τόσο. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι σημασια έχει το σκεπτικό που ακολουθείς, άσχετα από το τελικό συμπέρασμα.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

billy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό billy » 25 Ιουν 2017, 21:48

Admin έγραψε:Τότε ίσως ήθελαν απλά να σχολιάσετε το γεγονός ότι τηρήθηκαν οι τύποι και άρα είναι νόμιμη η πράξη. Ειλικρινά δεν γνωρίζω πού αποσκοπούσε η ερώτηση και γιατί τα μπερδεύουν τόσο. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι σημασια έχει το σκεπτικό που ακολουθείς, άσχετα από το τελικό συμπέρασμα.

Εγω δεν καταλαβα που κολλούσε η εφορία αρχαιοτήτων αφου αρμόδιο για γνωμοδότηση ειναι το ΚΑΣ αυτο τι δουλειά ειχε;Και επιπλέον περα απο τα πραγματικά περιστατικά αναφέρεται οτι υπαρχει συγγένεια με σχετιζόμενο μελος της υπόθεσης αλλα ο βαθμός συγγένειας υπερβαίνει τον απαιτούμενο απο τον νομο.Ειναι απο τις περιπτώσεις που ενώ μου μύριζε οτι με τη λογική της ερώτησης έπρεπε να βγει παράνομη η πράξη δεν μπορούσα να βρω τη παρανομία και τελικα την έκανα νόμιμη τωρα ο Θεός και η ψηχη της η μουζουρακη τι θα διορθώσει...
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Ιουν 2017, 22:10

Ε ναι, βάζει 20 γραμμές πρακτικό, σε ζαλίζει με άσχετες πληροφορίες και στο τέλος ξεχνάς τα σημαντικα στοιχεία.

Εκτός από το βαθμό συγγενειας, είναι και ο γραμματέας, δεν είναι μέλος.

Ίσως ήθελε να τα σχολιάσετε όλα αυτά; Με τη Μουζουρακη άκρη δεν βγαίνει πάντως.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

billy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό billy » 25 Ιουν 2017, 22:25

Admin έγραψε:Ε ναι, βάζει 20 γραμμές πρακτικό, σε ζαλίζει με άσχετες πληροφορίες και στο τέλος ξεχνάς τα σημαντικα στοιχεία.

Εκτός από το βαθμό συγγενειας, είναι και ο γραμματέας, δεν είναι μέλος.

Ίσως ήθελε να τα σχολιάσετε όλα αυτά; Με τη Μουζουρακη άκρη δεν βγαίνει πάντως.

Α ναι οντως ο γραμματέας δεν ειναι μελος του οργάνου εγω μεσα στο άγχος δεν σκέφτηκα αυτο πήγα με το βαθμό συγγενειας.Τεσπα οςο το σκέφτομαι τόσο καταλήγω οτι μαλλον ήθελε να καταλήξουμε οτι ειναι νόμιμη η πράξη και να ηταν παγίδα.Παντως για τη μουζουρακη εχω ακουςει τα χειρότερα απο ολους πραγματικά ελπίζω να μην ειναι τόσο τόσο αυστηρή στη βαθμολόγηση και με ενα 5 το συγκεκριμένο μάθημα αν το περαςω Ευχαριστω θα πω.Ξερεις αν κανει και αλλα μαθηματα;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Ιουν 2017, 22:31

Κάνει και Διοικητική Δικονομία σίγουρα. Εκεί την ειχα εγώ και έφριξα. Το μόνο 5 που είχα στην τελική μου βαθμολογία και γενικά είχε γίνει σφαγή τότε.

Και Εφαρμογές Δημοσίου κάποιες χρονιές. Αν πέσει στο κλιμάκιό σου, άφησέ το για την άλλη χρονιά καλύτερα.

Δεν θυμάμαι τώρα αν κάνει και κάνα επιλογής.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

billy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Γενικό Διοικητικό Δίκαιο

Δημοσίευσηαπό billy » 25 Ιουν 2017, 22:45

Admin έγραψε:Κάνει και Διοικητική Δικονομία σίγουρα. Εκεί την ειχα εγώ και έφριξα. Το μόνο 5 που είχα στην τελική μου βαθμολογία και γενικά είχε γίνει σφαγή τότε.

Και Εφαρμογές Δημοσίου κάποιες χρονιές. Αν πέσει στο κλιμάκιό σου, άφησέ το για την άλλη χρονιά καλύτερα.

Δεν θυμάμαι τώρα αν κάνει και κάνα επιλογής.

Ωχ καταλαβα...Ο Ευστρατιου ειναι πιο επιεικης;Μου φαινεται πιο προςιτος χαρακτήρας.
0 .


Επιστροφή σε “Υποχρεωτικά”