Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Τα μαθήματα υποχρεωτικής και ελεύθερης επιλογής.
Ελένη
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 82

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Ελένη » 26 Σεπ 2016, 13:46

Βρίσκετε το Γενικό Ενοχικό καλή ιδέα για πρωτοετή; Και γενικά πιστεύετε ότι είναι υπερβολή στο Α' εξάμηνο να πάρει κανέις 5 υποχρεωτικά και 1 ελεύθερης επιλογής; (Σκέφτομαι τα 4 υποχρεωτικά του πρώτου εξαμήνου και το Γενικό Ενοχικό+Ανακριτική ή Γενική Κοινωνιολογία. Θα μου άρεσε βέβαια πολύ η Φιλοσοφία του Δικαίου, αλλά δίαβασα στο forum ότι η καθηγήτρια δεν παίρνει και με πολύ καλό μάτι τους πρωτοετείς...)
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 26 Σεπ 2016, 13:56

Άνετα μπορείς να το παρακολουθήσεις. Επί της ουσίας το "ενοχικό" είναι το δίκαιο των συμβάσεων και στο μάθημα αυτό μαθαίνεις κάποιες βασικές αρχές. Να παρακολουθείς όμως και τις Γενικές Αρχές Αστικού.

Για μένα καλύτερα να δηλώσεις 8 μαθήματα και ας μην τα παρακολουθήσεις/δώσεις. Δεν χάνεις τίποτα αν τα δηλώσεις και δεν τα δώσεις. Αλλά θα έχεις το δικαίωμα να τα δώσεις (αν δεν τα δηλώσεις δεν το έχεις) και ίσως το πρόγραμμα των εξετάσεων να είναι έτσι που να βολεύει να δώσεις κάποιο από αυτά. Εγώ τουλάχιστον πάντα εξαντλούσα τον αριθμό των μαθημάτων που μπορούσα να δηλώσω και πολλές φορές βγήκα κερδισμένος.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
xristos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό xristos » 26 Σεπ 2016, 14:47

Ελένη έγραψε:Βρίσκετε το Γενικό Ενοχικό καλή ιδέα για πρωτοετή; Και γενικά πιστεύετε ότι είναι υπερβολή στο Α' εξάμηνο να πάρει κανέις 5 υποχρεωτικά και 1 ελεύθερης επιλογής; (Σκέφτομαι τα 4 υποχρεωτικά του πρώτου εξαμήνου και το Γενικό Ενοχικό+Ανακριτική ή Γενική Κοινωνιολογία. Θα μου άρεσε βέβαια πολύ η Φιλοσοφία του Δικαίου, αλλά δίαβασα στο forum ότι η καθηγήτρια δεν παίρνει και με πολύ καλό μάτι τους πρωτοετείς...)

Πρεπει ομως οι ωρες του ενοχικου να μην συμπιπτουν με αυτες των δικων μας σημαντικων μαθηματων
0 .

Άβαταρ μέλους
xristos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό xristos » 26 Σεπ 2016, 14:52

αυτα τα 8 μαθηματα το εξαμηνο μπορουν να αφορουν καθε συνδυασμο; δηλαδη π.χ ολα υποχρεωτικα ή ολα επιλογης (ελευθερης και υποχρεωτικης) ή και υποχρεωτικα και επιλογης ανεξαρτητα με το ποσα μαθηματα ανηκουν στην καθε κατηγορια;
0 .

Ελένη
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 82

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Ελένη » 26 Σεπ 2016, 15:09

xristos έγραψε:
Ελένη έγραψε:Βρίσκετε το Γενικό Ενοχικό καλή ιδέα για πρωτοετή; Και γενικά πιστεύετε ότι είναι υπερβολή στο Α' εξάμηνο να πάρει κανέις 5 υποχρεωτικά και 1 ελεύθερης επιλογής; (Σκέφτομαι τα 4 υποχρεωτικά του πρώτου εξαμήνου και το Γενικό Ενοχικό+Ανακριτική ή Γενική Κοινωνιολογία. Θα μου άρεσε βέβαια πολύ η Φιλοσοφία του Δικαίου, αλλά δίαβασα στο forum ότι η καθηγήτρια δεν παίρνει και με πολύ καλό μάτι τους πρωτοετείς...)

Πρεπει ομως οι ωρες του ενοχικου να μην συμπιπτουν με αυτες των δικων μας σημαντικων μαθηματων


Ναι! Και όπως είδα βολεύει...
0 .

Ελένη
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 82

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Ελένη » 26 Σεπ 2016, 15:10

Admin έγραψε:Άνετα μπορείς να το παρακολουθήσεις. Επί της ουσίας το "ενοχικό" είναι το δίκαιο των συμβάσεων και στο μάθημα αυτό μαθαίνεις κάποιες βασικές αρχές. Να παρακολουθείς όμως και τις Γενικές Αρχές Αστικού.

Για μένα καλύτερα να δηλώσεις 8 μαθήματα και ας μην τα παρακολουθήσεις/δώσεις. Δεν χάνεις τίποτα αν τα δηλώσεις και δεν τα δώσεις. Αλλά θα έχεις το δικαίωμα να τα δώσεις (αν δεν τα δηλώσεις δεν το έχεις) και ίσως το πρόγραμμα των εξετάσεων να είναι έτσι που να βολεύει να δώσεις κάποιο από αυτά. Εγώ τουλάχιστον πάντα εξαντλούσα τον αριθμό των μαθημάτων που μπορούσα να δηλώσω και πολλές φορές βγήκα κερδισμένος.


Καλή ιδέα μου ακούγεται! :good:
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 26 Σεπ 2016, 15:28

xristos έγραψε:αυτα τα 8 μαθηματα το εξαμηνο μπορουν να αφορουν καθε συνδυασμο; δηλαδη π.χ ολα υποχρεωτικα ή ολα επιλογης (ελευθερης και υποχρεωτικης) ή και υποχρεωτικα και επιλογης ανεξαρτητα με το ποσα μαθηματα ανηκουν στην καθε κατηγορια;

Ναι, ό,τι θες εσύ.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
xristos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό xristos » 26 Σεπ 2016, 16:19

Ελένη έγραψε:
xristos έγραψε:
Ελένη έγραψε:Βρίσκετε το Γενικό Ενοχικό καλή ιδέα για πρωτοετή; Και γενικά πιστεύετε ότι είναι υπερβολή στο Α' εξάμηνο να πάρει κανέις 5 υποχρεωτικά και 1 ελεύθερης επιλογής; (Σκέφτομαι τα 4 υποχρεωτικά του πρώτου εξαμήνου και το Γενικό Ενοχικό+Ανακριτική ή Γενική Κοινωνιολογία. Θα μου άρεσε βέβαια πολύ η Φιλοσοφία του Δικαίου, αλλά δίαβασα στο forum ότι η καθηγήτρια δεν παίρνει και με πολύ καλό μάτι τους πρωτοετείς...)

Πρεπει ομως οι ωρες του ενοχικου να μην συμπιπτουν με αυτες των δικων μας σημαντικων μαθηματων


Ναι! Και όπως είδα βολεύει...

Το κακο στο ενοχικο ειναι οτι τη Δευτερα που ειναι η μονη μερα που παμε πιο αργα ειναι 9-11
0 .

georgepapi1998
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό georgepapi1998 » 26 Σεπ 2016, 19:07

Καλησπέρα και πάλι ! :p
Λοιπόν διάβασα τα ποστ στην ενότητα αυτή. Το ξέρω ότι μπορώ να διαλέξω μαθήματα και από άλλο εξάμηνο, αλλά προτιμώ να παίρνω το κάθε μάθημα στο εξάμηνο του, τουλάχιστον για τώρα. Όσον αφορά λοιπόν τα 3 ελεύθερης επιλογής του Α' εξαμήνου, με ενδιαφέρει εξαιρετικά αυτό της Πολιτικής Επιστήμης. Δεν θέλω καν να συζητήσω για τα άλλα 2 Προβληματίζομαι όμως λόγω της μεγάλης ύλης. Μπορώ βέβαια και να μην διαλέξω κανένα μάθημα επιλογής για αυτό το εξάμηνο.. Εσύ τι λες? Νομίζω ότι αν ενδιαφέρεσαι υπερβολικά για ένα μάθημα το βγάζεις όσο μεγάλο και αν είναι !
0 .

nomicarius
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 20

Re: Ποια μαθήματα να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό nomicarius » 26 Σεπ 2016, 19:44

Καλησπερα και καλως ορισες!
Αν το βρισκεις ενδιαφερον, επιλεξε το. Μονο θα χρειαστεις αρκετο χρονο για να βγαλεις ολη την υλη.
0 .


Επιστροφή σε “Επιλογής”