Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 02 Φεβ 2020, 18:02

Μάλιστα. Σε αυτό το πρακτικό όμως, είπαμε ότι ο Χ αντιποιειται τη νομη και είναι επιληψιμος νομεας. Αλλά μου φάνηκε κάπως παράλογο γιατί αυτός που αντιποιειται τη νομη, είναι κάτοχος και όχι νομεας....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 08 Φεβ 2020, 17:28

Ιδιωτικό διεθνές:
Η Α, Βελγίδα υπήκοος που διαμένει εδώ και δύο χρόνια στην Ελλάδα, καταθέτει αγωγή διαζυγίου κατά του ολλανδου συζύγου της Β κατοίκου Ολλανδίας, ενώπιον των ελληνικών δικαστηρίων. Τι ζεύγος έχει ένα παιδί που διαμένει στο Βέλγιο και αδυνατεί να συμφωνήσει για την γονική μέριμνα. Η Α επιθυμεί να πληροφορηθεί αν τα ελληνικά δικαστήρια έχουν διεθνή δικαιοδοσία για να κρίνουν σχετικά.
Εγώ σκέφτηκα τα εξης:
Για το διαζύγιο αρμόδια είναι μεταξύ άλλων και τα ελληνικά βάσει αρ 3 α περίπτωση 5η του Κανονισμού 2201/2003 αν και βάσει ΚΠΟΛ δεν βρήκα αν είναι αρμόδια. Γενικά δεν καταλαβαίνω πότε προσφευγουμε στον Κανονισμό.
Για την γονική μέριμνα, βάσει αρ 8 του ίδιου Κανονισμού αρμόδια είναι τα βελγικά δικαστήρια άρα δεν έχουν διεθνή δικαιοδοσία τα ελληνικά. Είναι σωστές οι απαντήσεις μου;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 09 Φεβ 2020, 12:41

Ο Κανονισμός υπερισχύει του εσωτερικού δικαίου.
Αν μιλάμε για αγωγή διαζυγίου, κοιτάς την δικαιοδοσία για το διαζύγιο, οπότε έχουν δικαιοδοσία.
0 .
«Ο πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο των καθαρμάτων»

Σάμουελ Τζόνσον

Επιστροφή σε “Γενικά”