Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 10 Μαρ 2019, 06:38

NikosVy έγραψε:Το να στρέφεσαι δικαστικά κατά του Δημοσίου είναι, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, like shooting in a barel. Σωστό χρυσωρυχείο!


Από την -μικρή σχετικά- εμπειρία που έχω πάνω σε αγωγές κατά του Δημοσίου, δεν θα έλεγα πάντως ότι δίνονται και ιδιαίτερα μεγάλα ποσά.
Το ΕΔΔΑ είναι σαφώς καλύτερο, δίνει καλύτερες αποζημιώσεις και γενικότερα αναγνωρίζει την ευθύνη ενός κράτους να αποζημιώσει πιο εύκολα σε σχέση με τα εγχώρια δικαστήρια. Αλλά είναι και λίγο ζήσε Μάη μου που λένε, διότι πρώτα πρέπει να περάσεις από τα ελληνικά δικαστήρια, όπου μπορεί να περιμένεις πάνω από 10 χρόνια. :D
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 10 Μαρ 2019, 09:39

Adminović έγραψε:
NikosVy έγραψε:Το να στρέφεσαι δικαστικά κατά του Δημοσίου είναι, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, like shooting in a barel. Σωστό χρυσωρυχείο!


Από την -μικρή σχετικά- εμπειρία που έχω πάνω σε αγωγές κατά του Δημοσίου, δεν θα έλεγα πάντως ότι δίνονται και ιδιαίτερα μεγάλα ποσά.

Εγώ έχω διαφορετική εμπειρία. Αν έχεις συγκεντρώσει και μερικές ακυρωτικές αποφάσεις που στις οποίες δεν έχει συμμορφωθεί το Δημόσιο, τότε η αγωγές αποζημίωσης που δεν περιορίζονται μόνο στην ίδια βάση με την ακυρωτική απόφαση αλλά πάνε και λίγο πιο πέρα, έχεις σαφώς ένα αβαντάζ που δεσμεύει τον δικαστή του Διοικητικού Πρωτοδικείου/Εφετείου.

Ο Τόκος 6% σε κάνει μερικές φορές να εύχεσαι να καθυστερήσει η έκδοση απόφασης όσο το δυνατόν περισσότερο για να μαζευτούν περισσότερα λεφτά.

Εγώ πάντως δεν περιμένω να εξαντληθεί το πεδίο των ακυρωτικών δικών για να αρχίσω τις αποζημιωτικές. Κάπου τυχαίνει και προτού εκδοθεί η απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου/Εφετείου έρχεται και η έκδοση της Απόφασης του Σ.τ.Ε. φωνάζει ο Νομικός Σύμβουλος του Δημοσίου "όχι δεν είναι δεδικασμένο στην παρούσα υπόθεση", αλλά στην ουσία γίνεται δεδικασμένο, δεν είναι κάτι που θα αγνοήσει ο δικαστής.
Adminović έγραψε:Το ΕΔΔΑ είναι σαφώς καλύτερο, δίνει καλύτερες αποζημιώσεις και γενικότερα αναγνωρίζει την ευθύνη ενός κράτους να αποζημιώσει πιο εύκολα σε σχέση με τα εγχώρια δικαστήρια. Αλλά είναι και λίγο ζήσε Μάη μου που λένε, διότι πρώτα πρέπει να περάσεις από τα ελληνικά δικαστήρια, όπου μπορεί να περιμένεις πάνω από 10 χρόνια. :D

Όχι απόλυτα. Μου έτυχε να βασιστεί το Ε.Δ.Δ.Α. σε μία απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου, για την οποία είχε ασκηθεί έφεση (πήγαινε για φούντο επειδή δεν αναγνώριζε αποθετική ζημία, αναγνώριζε ηθική βλάβη και τα μάσαγε ως προς το αν είχε συμμορφωθεί ή όχι το Δημόσιο σε προηγούμενη απόφαση του Σ.τ.Ε.). Εθεώρησε λοιπόν το Ε.Δ.Δ.Α. ότι ύπαρχει "Διαφορά Ιδιωτικού Δικαίου" μεταξύ πολίτη και Κυβέρνησής του, κάτι που θεωρείται ως προαπαιτούμενο (εξωφρενικό) για να γίνει παραδεκτή η προσφυγή στο πρώτο στάδιο και να μην πάει στα σκουπίδια.

Στη συνέχεια τραινάροντας την υπόθεση στο Ε.Δ.Δ.Α., στην ουσία το Δημόσιο γίνεται όμηρος σε μια υπόθεση που δεν ξέρει πως θα τελειώσει, επομένως υπάρχει κίνητρο για να ικανοποιήσει τον πολίτη όσο γίνεται καλύτερα και να δείξει το αποτέλεσμα "Κύριοι του ΕΔΔΑ βλέπετε τι ωραία που ικανοποίησα τον πολίτη μου; Τι θέλετε τώρα;"

Επίσης αν υπάρχει υποψία ότι παραβιάζεται Κοινοτικό Δίκαιο (οδηγία κλπ) καλό είναι να γίνεται μια επίσκεψη στα Γραφεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα (Βασιλίσσης Σοφίας) με μια δισέλιδη αναφορά/καταγγελία κατά του Κράτους. Δεν κοστίζει τίποτα, την παίρνει ευγενικά ο αστυνομικός στην είσοδο και μετά 2 μέρες σου έχουν απαντήσει με αριθμό πρωτοκόλλου και διαβεβαιώσεις ότι την έστειλαν στις Βρυξέλλες. Μια παρέμβαση της Επιτροπής κατά του Κράτους με κάποιο πρόστιμο ή και με παραπομπή στο Δικαστήριο της Ε.Ε. δεν είναι λίγη υπόθεση. Ακόμα και αν τυπικά δεν έχει επίπτωση στον πολίτη, ουσιαστικά είναι ένα σημαντικό χαρτί, με το οποίο ο πολίτης ακόμα και για μια απλή περίπτωση αντιδικίας με το Κράτος, μπορεί με το χαρτάκι αυτό να ζητήσει με βάση το άρθρο 234 την Προδικαστική Παραπομπή της υπόθεσης στο Δικαστήριο της Ε.Ε.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 28 Μαρ 2019, 15:36

Διοικητική δικονομια 4!! :D
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 28 Μαρ 2019, 18:10

Goji Berry έγραψε:Διοικητική δικονομια 4!! :D


Ωχ φαντάζομαι.
Έπεσε σφαγή πάλι;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 28 Μαρ 2019, 21:38

Στο κλιμάκιο Ευστρατίου απ'ο, τι κατάλαβα ναι! Στο κλιμάκιο Λαζαρατου 8 και 10 άκουσα. Όχι και 4. Και άκουσα ότι τον Σεπτέμβρη θα είναι μέσα και τα ενδικα μέσα χωρίς να έχουν διδαχθεί και χωρίς να ήταν στην ύλη το χειμερινό εξάμηνο.. Είναι δυνατόν;;;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Μαρ 2019, 09:26

Goji Berry έγραψε:Στο κλιμάκιο Ευστρατίου απ'ο, τι κατάλαβα ναι! Στο κλιμάκιο Λαζαρατου 8 και 10 άκουσα. Όχι και 4.

Ναι, κι εγώ όταν το είχα δώσει στο κλιμάκιο Ευστρατίου - Μουζουράκη πήρα 5 με το ζόρι, ενώ οι πιο πολλοί (~80%) τότε είχαν κοπεί. Πάνω από 7 νομίζω δεν είχε πάρει κανένας. :D :s_crazy

Ένας φίλος που κόπηκε τότε με άριστα 3, το έδωσε την άλλη χρονιά με Λαζαράτο και Δελλή και πήρε 8. :oleole:

Goji Berry έγραψε:Και άκουσα ότι τον Σεπτέμβρη θα είναι μέσα και τα ενδικα μέσα χωρίς να έχουν διδαχθεί και χωρίς να ήταν στην ύλη το χειμερινό εξάμηνο.. Είναι δυνατόν;;;

Αυτό που λες είναι σοβαρό και δεν επιτρέπεται να συμβεί.
Να πάτε στον διευθυντή του τομέα και να το καταγγείλετε, αν οντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Καλύτερα πάντως μη το δώσεις Σεπτέμβρη. Άσε να αλλάξει κλιμάκιο και δώσ' το με Λαζαράτο και Δελλή. :em99:
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 29 Μαρ 2019, 10:19

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Θα τους ρωτήσω για τα ενδικα μέσα και αν είναι θα επιχειρήσω να τους καταγγείλω αν και δε νομίζω ότι θα μας καταλάβουν...
1 .

Στύγιος

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 29 Μαρ 2019, 19:05

Admin ως έγκριτος νομικός που είσαι παρακαλώ και ζητώ βοήθεια , αν μπορείς, σε 2 ερωτήσεις.

1) Σε ακίνητο με ψιλή κυριότητα μπορεί αυτός που το παραχωρεί να αλλάξει τη διαθήκη ,ειδικά αν υπάρχουν όλες οι συμβολαιογραφικές πράξεις και έχει πληρωθεί στην εφορία ο φόρος μεταβίβασης από τον αποδεχόμενο;

2) Η αποποίηση κληρονομίας τι διαδικασίες έχει;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Μαρ 2019, 19:44

Στύγιος έγραψε:Admin ως έγκριτος νομικός που είσαι παρακαλώ και ζητώ βοήθεια , αν μπορείς, σε 2 ερωτήσεις.

1) Σε ακίνητο με ψιλή κυριότητα μπορεί αυτός που το παραχωρεί να αλλάξει τη διαθήκη ,ειδικά αν υπάρχουν όλες οι συμβολαιογραφικές πράξεις και έχει πληρωθεί στην εφορία ο φόρος μεταβίβασης από τον αποδεχόμενο;

2) Η αποποίηση κληρονομίας τι διαδικασίες έχει;


Αποποίηση κάνεις με μια δήλωση στη γραμματεία του Ειρηνοδικειου της περιοχής όπου είχε την κατοικία ο κληρονομούμενος εντός 4 μηνών από το θάνατο του ή από τη δημοσίευση της διαθηκης (αν κληρονομεις από διαθήκη).

Την πρώτη ερώτηση δεν την κατάλαβα. Εννοείς ότι κάποιος κληρονομει ακίνητο όπου υπάρχει επικαρπια από διαθήκη και θέλει να το μεταβιβασει;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Στύγιος

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 29 Μαρ 2019, 19:52

Έχω την ψιλή κυριότητα επί ακινήτου με συμβολαιογραφικές πράξεις και αποδωθέντα νόμιμο φόρο στην εφορία εδώ και 10 χρόνια. Δεν έχω ακόμα την πλήρη επικαρπία, ρώτησα αν μπορεί ο δωρεοδότης να αλλάξει τη διαθήκη και να μου αφαιρέσει χωρίς τη συναίνεση μου παν δικαίωμα επί του ακινήτου.
0 .


Επιστροφή σε “Γενικά”