Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 26 Ιουν 2019, 10:12

NikosVy έγραψε:ΕΡΩΤΑΤΑΙ:

α) Ποια θα είναι η απόφαση που θα εκδώσει το Σ.τ.Ε.;

β) Αν ακυρωθεί η επιβολή ποινής, μπορεί (με πάροδο ενός έτους) να γίνει η κλήση σε απολογία για εξύβριση (κατόπιν εορτής);

γ) Υπάρχει άλλος τρόπος να εμποδιστεί ο δικαστικός θρίαμβος του υπαλλήλου Α, ο οποίος θα μπαίνει στην Υπηρεσία του (λ.χ. Γενικό Λογιστήριο του Κράτους) καταχειροκροτούμενος από τους συναδέλφους του, με κορδέλες και κονφετί που να ρίπτονται εις επίρρωση του κατορθώματός του από τις αίθουσες των Διευθύνσεων από τις οποίες θα περνάει;


Α. Αναλόγως αν υπάρχουν τίποτα μεγάλα συμφέροντα στη μέση.

Β. Όχι, αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται.

Γ. Να έχεις εσύ μεγαλύτερο μέσον.

Πώς τα πήγα; :fico:


NikosVy έγραψε:Ο Διευθυντής του του κάνει πάντα παρατηρήσεις αλλά εκείνος πέρα βρέχει. Έρχεται στις 1,30μμ με τη δικαιολογία ότι "έχουν κίνηση οι δρόμοι από την Αγία Παρασκευή και δυσκολεύεται με το αυτοκίνητό του", ενώ ο Διευθυντής του δεν οδηγεί και έρχεται από το Διόνυσο χωρίς να αργεί.


Αυτό μου θύμισε έναν συμμαθητή, που είχε ζητήσει από τον καθηγητή να πάει τουαλέτα και επέστρεψε λίγο πριν χτυπήσει το κουδούνι για διάλειμμα. Όταν ο καθηγητής τον ρώτησε γιατί άργησε τόσο, εκείνος του είπε ότι είχε ουρά στην τουαλέτα... :s_rofl
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 26 Ιουν 2019, 11:58

Καλά τα λες, αλλά στην πράξη δικαιώθηκε ο υπάλληλος.

Η Διοίκηση ποτέ δεν μπορεί να καταλάβει ότι

α) οφείλει να καλεί με ειδική κλήση σε απολογία και ότι "τίποτα δεν εξυπακούεται" και

β) πάντα πρέπει να αιτιολογεί τις αποφάσεις της (πάλι "τίποτα δεν εξυπακούεται").

Έχω βγάλει αρκετά από τέτοιες ακυρώσεις και αποζημιώσεις από το Δημόσιο. Θεωρώ ότι είναι ένα σωστό "χρυσωρυχείο" ακόμα και στην οικονομική κρίση 2010-2019.

Ξέρω κάποιον που έκανε κομπίνες με τη βενζίνη και, αντί να τον τιμωρήσουν, δεν τον μονιμοποίησαν όταν συμπλήρωνε τη διετία από την πρόσληψη.

Εκείνος έκανε αίτηση ακυρώσεως και δικαιώθηκε παίρνοντας αναδρομικά 2 ετών λες και ήταν εν ενεργεία και με αυτά αγόρασε ένα πανάκριβο αυτοκίνητο που το έδειχνε με καμάρι.

Αλλά είχε παρελθόν που τον είχε διδάξει ότι μπορεί να κάνει τέτοια πράγματα χωρίς συνέπειες. Παλιά είχε υπηρετήσει ως Αμερικανός σε αεροπλανοφόρο του 7ου στόλου στον Ινδικό και επειδή έπεσε σε διάφορα φυλετικά επεισόδια εκείνης της εποχής (το βράδυ όρμαγαν με αλυσίδες και χτύπαγαν αυτούς που κοιμόντουσαν, οι μαύροι τους λευκούς και οι λευκοί τους μαύρους), στο πρώτο λιμάνι που έπιασε, Βιετνάμ, παραιτήθηκε κάνοντας τον τρελό και στη συνέχεια ζήτησε αποζημίωση.

Και μου έδειχνε και ένα παράσημο που πήρε, έστω και αν το έπαιξε τρελός, με το αιτιολογικό ότι το πλοίο του προσέγγισε πολεμική ζώνη (Βιετνάμ) και το πήραν όλοι οι ναύτες. Στο ελληνικό Δημόσιο όμως προσλήφθηκε κανονικά, χωρίς να εξετάσουν το "τρελός". Εκεί επισύναψε το παράσημο. Πριν 3 χρόνια ταξίδεψε ως τουρίστας στο Βιετνάμ και τους έδειχνε το χαρτί της απονομής του παρασήμου που έγραφε "...for his contribution to war effort in Vietnam..", αλλά οι ντόπιοι απλά δεν τον πίστευαν, έλεγαν ότι τους έκανε πλάκα.
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".

Asimina
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Asimina » 13 Σεπ 2019, 21:32

Γεια σας. Φέτος πέτυχα νομική και ψάχνω πληροφορίες σχετικά με την σχολή. Εδώ υπάρχουν άλλοι πρωτοετείς;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 13 Σεπ 2019, 23:06

Asimina έγραψε:Γεια σας. Φέτος πέτυχα νομική και ψάχνω πληροφορίες σχετικά με την σχολή. Εδώ υπάρχουν άλλοι πρωτοετείς;


Γειά σου Ασημινα και καλώς ήρθες! :welcome:

Σε αυτό το νήμα και στην ενότητα Γενικά θα βρεις πολλές πληροφορίες. Επίσης, υπάρχουν και τα νήματα των μαθημάτων, με ειδικοτερες πληροφορίες για τα μαθήματα.

Για πρωτοετείς δεν ξέρω, αλλά έχουμε πολλούς φοιτητές από μεγαλύτερα έτη και αποφοιτους (όπως εγώ).

Ό,τι άλλη απορία έχεις, μη δισταζεις να ρωτήσεις!
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Asimina
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Asimina » 14 Σεπ 2019, 10:14

Τα έχω διαβάσει και είναι αρκετά κατατοπιστικά. Ευχαριστώ !
1 .

anna.o.
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 2

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό anna.o. » 24 Σεπ 2019, 10:15

Καλημέρα σας! Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας στο τέταρτο έτος και θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποια μαθήματα που προτείνονται από το τμήμα μας:την Ανακριτική, την Εγκληματολογία και το ποινικό δίκαιο ανηλίκων. Ποια μου προτείνετε; Η αλήθεια είναι ότι έχω θέμα στις ώρες παρακολούθησης(δουλεύω και θα έχω πρακτική σύντομα) , για αυτό θα προτιμούσα κάποια χωρίς υποχρεωτική παρουσία. Επίσης, πρόγραμμα έχει αναρτηθεί; Γιατί βρήκα μόνο για την Εγκληματολογία... Thanks( εκ των προτέρων). ;)
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Σεπ 2019, 10:30

anna.o. έγραψε:Καλημέρα σας! Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας στο τέταρτο έτος και θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποια μαθήματα που προτείνονται από το τμήμα μας:την Ανακριτική, την Εγκληματολογία και το ποινικό δίκαιο ανηλίκων. Ποια μου προτείνετε; Η αλήθεια είναι ότι έχω θέμα στις ώρες παρακολούθησης(δουλεύω και θα έχω πρακτική σύντομα) , για αυτό θα προτιμούσα κάποια χωρίς υποχρεωτική παρουσία. Επίσης, πρόγραμμα έχει αναρτηθεί; Γιατί βρήκα μόνο για την Εγκληματολογία... Thanks( εκ των προτέρων). ;)


Καλημέρα Άννα και καλώς ήρθες!

Από αυτά τα μαθήματα που αναφέρεις, το πιο εύκολο είναι σίγουρα η Ανακριτική. Μικρή σχετικά ύλη, ευχάριστο στο διάβασμα (ιδίως αν σου αρέσουν οι αστυνομικές σειρές ή ταινίες) και γενικά βάζουν βαθμούς (μόνο που για 9-10 θέλει να κάνεις και εργασία - το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα άλλα δύο). Υποχρεωτική παρουσία δεν έχει κανένα από αυτά.

Για το πρόγραμμα δεν γνωρίζω κάτι, αλλά συνήθως αρχές Οκτωβρίου το βγάζουν.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

anna.o.
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 2

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό anna.o. » 24 Σεπ 2019, 11:44

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση!!!! Βοήθησες πάρα πολύ!!! :)
1 .

CraCon
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό CraCon » 27 Σεπ 2019, 10:03

Καλημέρα παιδιά! Κι εγώ πρωτοετής. Άντε να μαζευόμαστε σιγά-σιγά. :yeeee:
1 .

anthi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό anthi » 05 Οκτ 2019, 08:38

Καλημέρα!
Από μαθήματα του Α' εξαμήνου (Συνταγματικό, Γενικές Αρχές Αστικού, Ιστορία του Δικαίου, Εισαγωγή στην Επιστήμη του Δικαίου), ποια μπορούν να περαστούν με μόνο διάβασμα του βιβλίου;
0 .


Επιστροφή σε “Γενικά”