Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 08 Ιουν 2017, 19:46

Τότε που λέω είχαμε πάει παρέα 4 άτομα και δώσαμε διοικητική δικονομία και από τους 4 πέρασα μόνο εγώ και με 5, ενώ υπολογιζα ένα 7-8. Άλλοι πήγαν τότε στην επίδειξη γραπτού και έλεγαν ότι τους είχε κόψει πολλές μονάδες για ασημαντα λάθη. Γενικώς ψάχνει αφορμες να κοβει. Ζήτημα αν περνάει ένα 20-30% των γραπτων που διορθώνει. Κι έχω ακούσει ότι και στα προφορικά εξεταζόμενα μαθήματα κόβει και σου τη λέει κιόλας αν πεις λάθος. Πχ πριν χρόνια ήταν στη σύνθεση δημοσιου με Δημητρόπουλο και Ευστρατίου και τους κράταγαν 3.5 ώρες εξέταση (ενώ πχ σε εμάς ήταν μισή ωριτσα όλη η εξέταση) και τελικά πέρασαν 2/10. :s_crazy
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

ft256
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 24

Re: Συμβουλες-Πληροφοριεςς

Δημοσίευσηαπό ft256 » 29 Ιουν 2017, 10:17

Μπορει κάποιος να με διαφωτίσει για ομοιότητες κ διάφορες αβλαβούς κ ελεύθερης διέλευσης;θενκιου
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Ιουν 2017, 10:36

Η αβλαβής διέλευση γίνεται μόνο με όλα τα οπλικά συστήματα κλειστά και επιτρέπεται μόνο όταν και εάν είναι απαραίτητο να διέλθει ένα πλοίο από τα χωρικά ύδατα του κράτους (πχ κάποιο στενό μεταξύ περιοχών διεθνών υδάτων).
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

geo1000
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό geo1000 » 03 Ιούλ 2017, 15:13

καλησπερα σας , πριν 3 μερες οπως γνωριζετε βγηκαν τα αποτελεσματα των πανελλαδικων εξετασεων. Συγκεντρωσα 18.360 μορια και τωρα πρεπει να φτιαξω το μηχανογραφικο μου. Με ενδιαφερει πολυ η νομικη αλλα και η ψυχολογια , βεβαια δεν ξερω αν θα πιασω την νομικη της αθηνας αν ανεβουν οι βασεις (αν και γραφουν τα sites οτι θα κινηθουν στα ιδια επιπεδα με περσι ) , ωστοσο θελω να μου πειτε λιγα λογια για την σχολη
:)
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 03 Ιούλ 2017, 16:57

geo1000 έγραψε:καλησπερα σας , πριν 3 μερες οπως γνωριζετε βγηκαν τα αποτελεσματα των πανελλαδικων εξετασεων. Συγκεντρωσα 18.360 μορια και τωρα πρεπει να φτιαξω το μηχανογραφικο μου. Με ενδιαφερει πολυ η νομικη αλλα και η ψυχολογια , βεβαια δεν ξερω αν θα πιασω την νομικη της αθηνας αν ανεβουν οι βασεις (αν και γραφουν τα sites οτι θα κινηθουν στα ιδια επιπεδα με περσι ) , ωστοσο θελω να μου πειτε λιγα λογια για την σχολη
:)

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Διάβασε αυτό το νήμα και κυρίως τις πρώτες σελίδες, για να πάρεις μια ιδέα.

Αν μπορείς να πας επαρχία, δήλωσε και τις άλλες νομικές σχολές.

Πόσο ήταν πέρυσι η βάση;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

geo1000
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό geo1000 » 06 Ιούλ 2017, 02:32

περυσι η βαση στην αθηνα ηταν 18.229

ηταν κατατοπιστικες οι πληροφοριες

θελω βεβαια να σας ρωτησω εαν υπαρχει διαφορα αναμεσα στις 3 νομικες στον αριθμο των μαθηματων που δινουν καθε εξαμηνο

και ακομη... διαβασα παραπανω οτι η νομικη αθηνων εχει πετυχει αρκετες διακρισεις και θεωρειται 'καλυτερο' και πιο ισχυρο το πτυχιο της αθηνας...δλδ σε καποια δουλειο στο εξωτερικο μπορει να προτιμησουν αυτον που εχει το πτυχιο της αθηνας παρα της θεσσαλονικης?
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Ιούλ 2017, 07:34

Για τον αριθμό μαθημάτων ανά εξάμηνο, μάλλον θα είναι διαφορετικό στις άλλες 2 σχολές, αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς.

Σχετικά τώρα με το πτυχίο της σχολής της Αθήνας, μπορώ να σου πω ότι ξέρω άτομα που με αυτό το πτυχίο βρήκαν δουλειά ή έγιναν δεκτοι σε μεταπτυχιακά ή διδακτορικα εκτός Ελλάδας. Επίσης, ένας καθηγητής νομικης σχολής που ξέρω, από χώρα της Λατινικής Αμερικής κιόλας, είχε ακουσει για τις επιτυχίες σε διεθνείς διαγωνισμους της σχολής της Αθήνας.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

geo1000
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό geo1000 » 06 Ιούλ 2017, 10:30

χωρις να σημαινει απαραιτητα αυτο οτι απο την νομικη θεσσαλονικης δεν μπορεις να γινεις δεκτος στο εξωτερικο...αν εχεις ολα τα απαραιτητα προσοντα υποθετω
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Ιούλ 2017, 23:12

Εννοείται.
Όλα τα πτυχία τυπικά θεωρούνται ισότιμα.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 17 Ιούλ 2017, 08:35

Σας ενημερώνω και εδώ ότι περίπου αρχές Αυγούστου θα γίνει μεταφορά του φόρουμ σε νέα διεύθυνση και νέο σέρβερ.

Όταν ολοκληρωθούν αυτά, θα μας βρίσκετε πλέον εδώ: http://elefthero.net/

Με τα ίδια στοιχεία λογαριασμού που έχετε εδώ (username & password) θα συνδέεστε και εκεί.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Γενικά”