Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
George
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 68

Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό George » 20 Ιουν 2016, 01:35

Καλησπερα σας και χρονια πολλα,


Οπως αλλωστε γνωριζετε πριν απο δυο ημερες αναρτηθηκαν τα αποτελεσματα των πανελλαδικων εξετασεων και η συνολικη βαθμολογια που συγκεντρωσα ηταν αυτη των 18200 μοριων(18.145 για την ακριβεια).Δεν γνωριζω αν μπορω να εισαχθω στη νομικη σχολη, αλλα πιστευω πως κατι τετοιο μπορει να καταστει εφικτο.Ως πρωταρχικο στοχο ειχα το τμημα των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων στον Πειραια, αλλα τωρα εχω αρχισει να προβληματιζομαι και για την νομικη σχολη.Κανοντας μια προχειρη συζητηση με την καθηγητρια του σχολειου μου,με συμβουλευσε να επιλεξω την νομικη σχολη καθως αυτη θα αποτελεσει το "πατημα" για ο,τι κανω στη συνεχεια.Εσας ποια ειναι η γνωμη σας επανω σε αυτο το ζητημα;Σαφως γνωριζω οτι προκειται για μια ακρως απαιτητικη σχολη, ωστοσο οι φοιτητες αλλα και οσοι γνωριζουν θα ηθελα να μου παραθεσουν καποιες πληροφοριες, ενδεχομενως και συμβουλες για την νομικη σχολη, οπως ειναι για παραδειγμα τα μαθηματα ή ο,τι αλλο εκεινοι θεωρουν πως μπορει να μου φανει χρησιμο.Θα ηταν μεγαλη χαρα για εμενα να μου απαντησουν ατομα που γνωριζουν τα πραγματα και τις καταστασεις εκ των εσω.

Ζητω εκ των προτερων ευχαριστω!
0 .

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 20 Ιουν 2016, 01:38

Καλησπέρα, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Νομίζω ο πιο κατάλληλος γι αυτό είναι ο Άλεξ ο διαχειριστής του Φόρουμ, θα σου απαντήσει εντός ολίγων ωρών λογικά.

Και συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα πάντα τέτοια! :good: :good:
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

George
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 68

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό George » 20 Ιουν 2016, 01:43

Καλησπερα και σε εσενα φιλε μου.

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση και ευχομαι και σε εσενα ο,τι καλυτερο.
Ωραια, εφοσον ειναι και διαχειριστης σιγουρα θα εχει να μου πει αρκετα.Οποιο παιδι θελει και μπορει μετα χαρας θα ακουσω την αποψη του.
0 .

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 20 Ιουν 2016, 01:55

Ναι νομίζω έχει σχέση με την νομική Αθηνών λογικά θα σου πει περισσότερα αν σε ενδιαφέρει αυτός ο κλάδος. Κάτω κάτω θα βρεις δυο υποφόρουμ ρίξε μια ματιά.

viewforum.php?f=39
viewforum.php?f=36
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14293
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 20 Ιουν 2016, 10:29

Καλημέρα Γιώργο, καλώς ήρθες στο φόρουμ και συγχαρητήρια για την βαθμολογία σου! :)

Εγώ είμαι απόφοιτος, μόλις πριν λίγο καιρό τελείωσα τη Νομική. Επίσης, εδώ έχουμε κι άλλα μέλη που είναι πρώην ή νυν φοιτητές της Νομικής, οπότε ρώτα ό,τι θες εδώ.

Η Νομική είναι απαιτητική σχολή, αλλά και οι δυνατότητες που έχεις με το πτυχίο της Νομικής είναι πολύ περισσότερες. Είναι επίσης σχολή με διεθνές κύρος και αναγνώριση, ιδίως τα τελευταία χρόνια που σε διεθνείς διαγωνισμούς οι φοιτητές της Νομικής επιτυγχάνουν υψηλές διακρίσεις. Βέβαια και στη Νομική θα δεις φαινόμενα που υπάρχουν σε όλα τα ελληνικά ΑΕΙ (πχ μπάχαλοι μπουκάρουν και κάνουν κατάληψη, δεν υπάρχει οργάνωση κλπ).

Αν σε ενδιαφέρει πολύ το Διεθνές και Ευρωπαϊκό δίκαιο, μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στη Νομική πάνω σε αυτό. Τα βασικά θα τα διδαχθείς ούτως ή άλλως στο προπτυχιακό.

Τα μαθήματα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα, αλλά θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο για κάποια από αυτά και όχι απλά να αποστηθίζεις. Οι καθηγητές είναι γενικά νορμάλ, αν και έχει και ορισμένους στόκους που μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

George
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 68

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό George » 20 Ιουν 2016, 23:18

Σε ευχαριστώ για την ιδιαίτερα κατατοπιστική απάντηση σου.
Προσωπικά το θεωρώ εύλογο να αντιμετωπίζει και η νομική τα δικά της προβλήματα,αλλα αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί λίγο-πολύ αυτά παντού υπάρχουν.Σε γενικές γραμμές η επισήμανση σου κυμαίνεται σε αυτά που μου είπε και η καθηγήτρια.Όπου να ναι θα ξεκινήσουν και οι σχετικές συζητήσεις με τους καθηγητές μου ώστε να ακούσω και τις αποψεις τους.Εσυ εισαι απόφοιτος της νομικής Αθήνας;Φαντάζομαι(η μάλλον είμαι σίγουρος) πως Αθηνα δεν θα καταφέρω να εισαχθω, αν επιλέξω τη νομική σχολή.Πάντως, υπάρχουν διάφορες μεταξυ των τριών υπαρχόντων πανεπιστημίων της νομικής ως προς το επίπεδο ποιότητας;(ενδεχομένως να είναι και ανόητη η ερώτηση).Εσυ, εχεις τίποτε κατά νου σου αυτή τη στιγμή για το μέλλον σου;

Σε ευχαριστώ και πάλι, αναμένω απάντηση σου και φυσικά όποιος εχει την καλή διάθεση ας πει κι εκείνος δυο κουβέντες.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14293
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Ιουν 2016, 15:36

Ναι, εγώ Αθήνα τελείωσα και όσα λέω αφορούν την Αθήνα.
Υπάρχουν διαφορές, τόσο σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα σπουδών όσο και στην ύλη. Η Κομοτηνή θεωρείται γενικά πιο "εύκολη" σαν πρόγραμμα σπουδών, αν και εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρίες από εκεί για να σου πω. Η σχολή της Αθήνας είναι πιο απαιτητική, αλλά και πιο αναγνωρίσιμη σαν πτυχίο στο εξωτερικό. Για την Ελλάδα βέβαια όλα τα πτυχία θεωρούνται ισότιμα.

Εγώ προσανατολίζομαι στο να ασχοληθώ σαν νομικός σύμβουλος σε εταιρίες. Μια φίλη, που τελείωσε πριν 4 χρόνια επίσης στην Αθήνα, τώρα δουλεύει στο εξωτερικό σε μεγάλη πολυεθνική, ως νομική σύμβουλος. Αν ασχοληθείς με τον κλάδο του διεθνούς ή του ευρωπαϊκού δικαίου, άνετα βρίσκεις και έξω δουλειά. Αρκεί να έχεις μεράκι και να αφοσιωθείς. Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει πολλή μπόχα και βρωμιά στο χώρο της δικαιοσύνης, κυκλώματα κλπ, οπότε καλύτερα να πας έξω. Το τί έχουν δει τα μάτια μου με το λίγο που ασχολήθηκα, δεν περιγράφεται. Εκτός αν έχεις μπαμπά ή μαμά στον κλάδο και κληρονομήσεις το γραφείο τους. Αλλιώς, Ελλάδα δεν αξίζει. Θα σε ξεπατώσουν και θα φτύσεις αίμα για να σταθείς σαν δικηγόρος. Άσε που θα έρχεται και ο κάθε άσχετος ή δόλιος δικαστής να σου βγάζει μια τρελή απόφαση που θα σε κάνει να ξεχάσεις και όσα μάθαινες τόσα χρόνια στη Νομική.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

George
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 68

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό George » 22 Ιουν 2016, 15:30

Σε ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα.Σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια!
Θα μπορουσες να μου στειλεις ενα link για τα μαθηματα καθ'ολη τη διαρκεια των σπουδων και αλλα και τι σε γενικες γραμμες αυτα πραγματευονται;

Οποιος ειναι προθυμος, ας παραθεσει και εκεινος τις αποψεις του για τα ζητηματα που θιγουμε.Η βοηθεια του θα ειναι πολυτιμη!
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14293
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 22 Ιουν 2016, 15:53

Η σχολή (Αθήνα πάντα) περιλαμβάνει 31 υποχρεωτικά μαθήματα (αυτά πρέπει να τα περάσεις ούτως ή άλλως) και κάπου 70τόσα επιλογής. Αυτά χωρίζονται σε "υποχρεωτικής επιλογής" και "ελεύθερης επιλογής". Πρέπει να περάσεις τουλάχιστον 6 "υποχρεωτικής επιλογής" (ένα από κάθε τομέα, εκτός από τον τομέα ιδιωτικου δικαίου που θες δύο) και 4 "ελεύθερης επιλογής" (εκεί επιλέγεις από όποιο τομέα θες, μπορεί πχ να είναι και τα 4 από τομέα ποινικού δικαίου). Αν έχεις περάσει πάνω από 6 υποχρ. επιλογής, αυτά που περισσεύουν μπορείς να ζητήσεις να σου αναγνωριστούν ως ελευθ. επιλογής.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ:

viewtopic.php?f=40&t=1878

viewtopic.php?f=41&t=2897

viewtopic.php?f=41&t=1886

και εδώ:

viewtopic.php?f=41&t=3001
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

George
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 68

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό George » 22 Ιουν 2016, 16:04

Σε ευχαριστω, θα τα μελετησω για να σηματισω κι εγω μια γνωμη.
Τα μαθηματα σε γενικες γραμμες εσυ τα εβρισκες ενδιαφεροντα?
0 .


Επιστροφή σε “Γενικά”