Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Ιουν 2016, 08:49

Από τις θεωρητικές σχολές, το πτυχίο Νομικής είναι από τα πιο ισχυρά χαρτιά για επαγγελματική αποκατάσταση.
0 .
«Ο πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο των καθαρμάτων»

Σάμουελ Τζόνσον

George
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό George » 25 Ιουν 2016, 02:56

Αυτο το οποιο αναφερεις αποτελει αναντιρρητη αληθεια.Βεβαια επειδη δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για την Αθηνα θα ηταν μεγαλη χαρα για εμενα αν καποιος μου αναφερες τις "εμπειριες" του απ'το πανεπιστημιο της θεσαλλονικης αλλα και της κομοητηνης, ωστε να παρω μια γευση και απο εκει.Στο εξωτερικο παντως και τα 3 πτυχια δεν εχουν παρομοια ισχυ;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Ιουν 2016, 10:09

Για την Ελλάδα είναι ισότιμα. Τώρα στο εξωτερικό μάλλον πιο ισχυρό χαρτί είναι αυτό της Αθήνας, μιας και έχει περισσότερο διεθνές κύρος σαν σχολή από τις άλλες δύο.
0 .

Σάμουελ Τζόνσον

George
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό George » 26 Ιουν 2016, 16:40

Φίλε μου η βοήθεια σου ήταν και είναι πολύτιμη και σ'ευχαριστώ πολύ γι'αυτό το λόγο.Ωστόσο θα ήθελα να αναφέρουν και αλλοι τις αποψεις τους και να αναφέρουν καταστάσεις απ'τη δική τους οπτική γωνία.Μήπως θα έπρεπε να δημοσιεύσω το νήμα σε άλλη θεματική Ενότητα;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 26 Ιουν 2016, 18:41

Αν θες να ρωτήσεις γενικά για σπουδές, μπορείς να το γράψεις και στα κοινωνικά: viewforum.php?f=6

Πχ δες αυτό το νήμα: viewtopic.php?f=6&t=1888

Αν θες ειδικά για Νομική Αθήνας, εδώ είναι η σχετική ενότητα.
0 .

Σάμουελ Τζόνσον

venividivici
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό venividivici » 27 Ιουν 2016, 22:23

Όπως τα λέει ο Admin. Μπορεί η σχολή μας να έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας ως προς τις άλλες νομικές σχολές, αλλά ανοίγει και περισσότερες πόρτες.
0 .

George
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό George » 29 Ιουν 2016, 00:17

Καλησπερα φιλε μου και καλωσηρθες στην παρεα μας.

Για αυτο που αναφερεις για να ειμαι ειλικρινης δεν συμφωνω απολυτως, ασχετως αν η γνωμη δεν μου εχει και πολυ μεγαλη ισχυ.Το ερωτημα το εθεσα και στους καθηγητες μου και μου ειπαν χαρακτηριστικα πως ουδεμια διαφορα δεν υφισταται μεταξυ των σχολων, ενω εντονες συζητησεις υπαρχουν πως αναδεικνυεται ως κυριαρχο τμημα αυτο της νομικης του πανεπιστημιου θρακης.Θεωρω πως εκ πρωτης οψεως κατι τετοιο ειναι ορθο, διοτι αν με ρωτουσες κι εμενα παλιοτερα θα ελεγα πως τα πανεπιστημια της Αθηνας ειναι καλυτερα και οτι οι σχολες εχουν μεγαλυτερο κυρος τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο, ωστοσο δεν θα μπορουσα να επιχειρηματολογησω για κατι τετοιο.Μαλιστα η καθηγητρια μου ανεφερε και ως παραδειγμα τη δικη της περιπτωση, καθως οταν ηταν στην αγορα εργασιας κανενας δεν την ρωτησε ουδεποτε το τμημα το οποιο πραγματοποιησε τις σπουδες της(στο καποδιστριακο σπουδασε).Σαφως κατι τετοιο δεν το λεω ουτε για να υποτιμησω το πανεπιστημιο της Αθηνας, αλλα και ουτε να αντιταχθω με σην αποψη σου.Απλως αναφερω αυτα που μου αναγγελθηκαν και ειναι πολυ πιθανο και να λαθευω.Βεβαια δεν χρειαζεται να προβαινουμε σε βεβιασμενες και επισφαλεις γενικευσεις.

Ζητω για αλλη μια φορα ευχαριστω
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Ιουν 2016, 12:05

Γιώργο, μην μπερδεύεις το ΕΚΠΑ σαν σύνολο με τη Νομική, που είναι κάτι ειδικότερο και πολύ συγκεκριμένο. Μπορεί κάποιες σχολές του ΕΚΠΑ να είναι κατώτερες από άλλες ισότιμες τους σε άλλα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά η Νομική Αθήνας όντως είναι τοπ. Κάνε search στο google για επιτυχίες της Νομικής Αθήνας σε διεθνείς διαγωνισμούς και θα δεις ότι τα τελευταία χρόνια είναι πολλές και συνεχείς, ενώ πχ αντίστοιχα οι άλλες δύο σχολές δεν έχουν επιτυχει κάτι το ιδιαίτερο.

Πχ δες εδώ:
http://www.iefimerida.gr/news/234347/pr ... nt-eikones

http://www.huffingtonpost.gr/2016/04/28 ... 92228.html

http://tvxs.gr/news/paideia/deyteri-pag ... ikis-dikis

http://www.kathimerini.gr/768615/articl ... o-xarvarnt

Για την Ελλάδα, δεν το συζητούμε, και τα τρία πτυχία θεωρούνται ισότιμα.
Αλλά αν θες πχ να κάνεις μεταπτυχιακό έξω ή διδακτορικό ή να δουλέψεις, το πτυχίο της Νομικής Αθήνας θα το εκτιμήσουν περισσότερο από ό,τι πχ αυτό της Νομικής Κομοτηνής.
0 .

Σάμουελ Τζόνσον

George
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό George » 30 Ιουν 2016, 00:49

Σε καμια περιπτωση δεν αναιρω τις επιτυχιες που εχει πετυχει ως τωρα η νομικη Αθηνων.Εγω απλως μεταφερω αυτα που ειπωθηκαν απ'τους καθηγητες μου.Εξαλλου κι εγω Αθηνα θελω και ευελπιστω να ειμαι τυχερος, μιας και μιλουν ολοι για μικρη πτωση στο πρωτο επιστημονικο πεδιο.Δεν μπορω,ωστοσο, να κατανοησω πως η νομικη Αθηνας υπερτερει, εφοσον και τα 4 λινκ που μου εστειλες αναφερονται σε διακρισεις φοιτητων και οχι της νομικης ως συνολο.Βεβαια θα μου πεις οτι κατι τετοιο αναβαθμιζει το κυρος της νομικης αθηνων, αλλα και παλι μπορουν να υπαρξουν καποιες αντιρρησεις.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Ιουν 2016, 01:08

Γιατί οι φοιτητές έχουν υποστήριξη από καθηγητές, διδακτορικούς, μεταπτυχιακούς και καταφέρνουν να κερδίσουν φοιτητές πανεπιστημίων με δίδακτρα και μάλιστα πολύ υψηλά.
0 .

Σάμουελ Τζόνσον

Επιστροφή σε “Γενικά”