Ιντερνετικοί μετανάστες από το Forums

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: Ιντερνετικοί μετανάστες από το Forums

Δημοσίευσηαπό nemo » 13 Δεκ 2020, 20:59

fasistario έγραψε:
nemo έγραψε:
εχω ομως επιφυλάξεις ως προς την τελευταια προταση δηλαδη τι θα πει ο εθνικισμος ως συνειδητη εκφραση
ειναι νεωτερικος τα υπολοιπα δεν τα καταλαβαινω ....


Ως ανάγκη ύπαρξης μιας πολιτικής ιδεολογίας που να περιστρέφεται γύρω από το συναίσθημα, είναι νεωτερικό φαινόμενο.

Προνεωτερικά, ο 'εθνικισμός" ήταν από έμφυτος μέχρι ανύπαρκτος, ανάλογα το σημείο της Γης που ήσουν :P
Πάντως, με δεδομένο το Imperium το κυρίαρχο στοιχείο ταυτότητας ήταν κάτι διαφορετικό, συνήθως θρησκευτική πίστη (η οποία είχε και μερικά εθνικά χαρακτηριστικά).


παλι δεν καταλαβα τιποτα απο οσα με νοημα θες να πεις αν σας αφησω με τον ραν θα εχετε γερασει και δεν θα
καταλαβει ο ενας τον αλλον ουτε και εμεις Εχω καταλαβει οτι αν χρησιμοποιουμε πολλες λεξεις χανουμε το νοημα
μαλλον το εχετε κολλησει απο τους αριστερους
τεσπα μου αρεσουν αυτες οι συζητησεις και ευχομαι να τα πουμε πολλες φορες

ενα ακομη λες ...οτι αυτο που περιστρεφεται γυρω γυρω ολοι ειναι νεωτερικο φαινομενο; το συναισθημα;
-φευγω τωρα θα το συνεχισουμε απο αυριο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: Ιντερνετικοί μετανάστες από το Forums

Δημοσίευσηαπό nemo » 14 Δεκ 2020, 10:32

nemo έγραψε:
fasistario έγραψε:
Ως ανάγκη ύπαρξης μιας πολιτικής ιδεολογίας που να περιστρέφεται γύρω από το συναίσθημα, είναι νεωτερικό φαινόμενο.

Προνεωτερικά, ο 'εθνικισμός" ήταν από έμφυτος μέχρι ανύπαρκτος, ανάλογα το σημείο της Γης που ήσουν :P
Πάντως, με δεδομένο το Imperium το κυρίαρχο στοιχείο ταυτότητας ήταν κάτι διαφορετικό, συνήθως θρησκευτική πίστη (η οποία είχε και μερικά εθνικά χαρακτηριστικά).


παλι δεν καταλαβα τιποτα απο οσα με νοημα θες να πεις αν σας αφησω με τον ραν θα εχετε γερασει και δεν θα
καταλαβει ο ενας τον αλλον ουτε και εμεις Εχω καταλαβει οτι αν χρησιμοποιουμε πολλες λεξεις χανουμε το νοημα
μαλλον το εχετε κολλησει απο τους αριστερους
τεσπα μου αρεσουν αυτες οι συζητησεις και ευχομαι να τα πουμε πολλες φορες

ενα ακομη λες ...οτι αυτο που περιστρεφεται γυρω γυρω ολοι ειναι νεωτερικο φαινομενο; το συναισθημα;
-φευγω τωρα θα το συνεχισουμε απο αυριο

ys.. οπως αντιδρω στις αριστεριστικες πιπες και στα θολοκουλτουριαρικα ετσι και εδω αντιδρω
με τις εθνικιστικες πιπες που ανακατευουν στο μυαλο τους οι λεγομενοι εθνικιστες
το θεωρω μιμηση και ως ενα βαθμο το κατανοω ....οπως κατανοηση δειχνω ως ενα βαθμο παλι
και στα ψυχοαναλυτικα της ιστοριας και ως ενα βαθμο παλι το θεωρω την αιτια που ειναι διαιρεμενος ο χωρος
ο εθνικισμος ειναι ο αρχεγονος πυρηνας μικρος ή μεγαλος μιας φυλης με κοινα χαρακτηριστικα
δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ειναι νεωτερικος -εκτος αν πουμε οτι οι οικογενειες ειναι και αυτες
νεωτερικες οπως προσπαθησε ο κομμουνισμος να πεισει γιατι αλλοιωνοντας εν μερη την οικογενεια
θα κατόρθωνε με τον κομμουνισμο την ενωση σε μια νεωτεριστικη ιδεα οπως ο κομμουνισμος
επισης ο ελ εθνικισμος δεν εχει αναγκη απο φτιασιδια για να ωραιοποιηθεί γιατι κατα βαση ειναι βαθυτατα
συντηρητικός και αρχαιος σαν τον δωρικο κιονα και δεν καλειται για να αποδειξει κατι με νεοτεριστικες κορωνες
αλλα για να ζησει....
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47435
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ιντερνετικοί μετανάστες από το Forums

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Δεκ 2020, 19:34

Adminović έγραψε:Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι το φασισταριό πρέπει να του ρίχνει σε ηλικία. :fico:


Ναι ε? Παντα τον εκανα για 45αρη plus τον Νεμο αλλα ισως κανω λαθος.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
fasistario
Mr Lamogio
Mr Lamogio
Δημοσιεύσεις: 1757
Τοποθεσία: Tiocfaidh ár lá

Re: Ιντερνετικοί μετανάστες από το Forums

Δημοσίευσηαπό fasistario » 15 Δεκ 2020, 22:07

40αρίζω εγώ γμ το φελέκι μου. Κοντεύω πια.
Πάει, μπήκαμε στο φόρουμ κοσάρηδες, και κοντεύουμε τα 2α άντα πια.
0 .
Formerly known as lamogio88
"Let us have a dagger between our teeth, a bomb in our hands and an infinite scorn in our hearts."


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”