Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 15 Μαρ 2018, 17:57

Cavaliere έγραψε:
Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Σύμφωνα με την μικρή μου εμπειρία, το μυστικό είναι να τους κάνεις να σε αποδεχτούν ως αυτό που είσαι, ξένος. Για μένα το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει ένας μετανάστης είναι να προσπαθεί να περάσει για δικός τους. Αυτό για όλες τις χώρες.
Αν το καταφέρει κάποιος αυτό, όχι μόνο κανείς δεν τον παρεξηγεί, αλλά μπορεί να το παίζει κιόλας και να γλιτώνει/αποφεύγει καταστάσεις.
Στη Γερμανία δεν φτάνει αυτό, πρέπει να εκφράζεις και τα κλισέ που έχουν στο χαζοκέφαλό τους για την εθνότητα, αλλιώς μπερδεύονται.
Το συγκριτικό μας πλεονέκτημα.
Όχι πάντα. Ενίοτε.

Εγώ στην δουλειά τους τρολαρω με τα κλισέ, τόσα ακραία έτσι ώστε να καταλαβαίνουν ότι είναι παπαριές και να αισθάνονται άσχημα.
Πχ κάθε φορά που θέλω να δώσω κάτι σε κάποιον, του φωνάζω φουρ μαηνε γκούτερ φρόηντε! σαν τον μπάρμπα με τα ούζα στην διαφήμιση
Ή πάλι όταν κερνάω κάτι κάποιον ντας Κώστα γκαρ νιξ! χορεύοντας ντίσκο, σαν την σχετική γνωστή διαφήμιση και πάλι.
Άλλη φορά είμαστε σε μπετρίμπςφάηερ σε εστιατόριο και ντεμέκ τους κάνω σκηνικό γιατί δεν έχει γύρο και τζατζίκι.
αυτά ενδεικτικά, το τρολορεπερτόριό μου είναι πολύ μεγαλύτερο.

Άλλο δυνατό χαρτί είναι να είσαι θρασύς απέναντι στους προϊσταμένους (όχι αναιδής όμως). Όπως ξέρεις κι εσύ όλοι είναι με τα κεφάλια κάτω, οπότε το να το σηκώσεις τους κάνει να τα χάνουν και να το λαμβάνουν ως σπουδαιοσύνη. Εγώ στον ιδιοκτήτη της εταιρίας μιλάω σαν κουτσαβάκι. Πάντα πριν κάποια μεγάλη απόφαση με καλεί για να με συμβουλευτεί προσωπικά. Σε λέει, αν αυτός με μιλάει τόσο θαρραλέα, δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει.

Αυτά όλα είναι ψυχολογικές τεχνικές δοκιμασμένες και τελειοποιημένες σε 3 διαφορετικές εταιρίες, δεν μπορεί να είναι κάτι το υποκειμενικό ή σύμπτωση.
1 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 377
Τοποθεσία: ΗΗ.

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 15 Μαρ 2018, 18:08

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Εγώ στην δουλειά τους τρολαρω με τα κλισέ, τόσα ακραία έτσι ώστε να καταλαβαίνουν ότι είναι παπαριές και να αισθάνονται άσχημα.
Πχ κάθε φορά που θέλω να δώσω κάτι σε κάποιον, του φωνάζω φουρ μαηνε γκούτερ φρόηντε! σαν τον μπάρμπα με τα ούζα στην διαφήμιση
Ή πάλι όταν κερνάω κάτι κάποιον ντας Κώστα γκαρ νιξ! χορεύοντας ντίσκο, σαν την σχετική γνωστή διαφήμιση και πάλι.
Άλλη φορά είμαστε σε μπετρίμπςφάηερ σε εστιατόριο και ντεμέκ τους κάνω σκηνικό γιατί δεν έχει γύρο και τζατζίκι.
αυτά ενδεικτικά, το τρολορεπερτόριό μου είναι πολύ μεγαλύτερο.

Άλλο δυνατό χαρτί είναι να είσαι θρασύς απέναντι στους προϊσταμένους (όχι αναιδής όμως). Όπως ξέρεις κι εσύ όλοι είναι με τα κεφάλια κάτω, οπότε το να το σηκώσεις τους κάνει να τα χάνουν και να το λαμβάνουν ως σπουδαιοσύνη. Εγώ στον ιδιοκτήτη της εταιρίας μιλάω σαν κουτσαβάκι. Πάντα πριν κάποια μεγάλη απόφαση με καλεί για να με συμβουλευτεί προσωπικά. Σε λέει, αν αυτός με μιλάει τόσο θαρραλέα, δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει.

Αυτά όλα είναι ψυχολογικές τεχνικές δοκιμασμένες και τελειοποιημένες σε 3 διαφορετικές εταιρίες, δεν μπορεί να είναι κάτι το υποκειμενικό ή σύμπτωση.
Γενικά κρατώ αποστάσεις, δεν κάνω εύκολα κολλητηλίκια, δεν χαχανίζω, δεν συμμετέχω σε κουτσομπολιά, και μιλάω στη δουλειά πάντα με θράσος, καθαρά, και σε σχετικά υψηλό τόνο, χωρίς να γκαρίζω, αλλά λίγο στρατιωτικά. Μια φορά ένας συνάδελφος είχε πιάσει παράνομη γκόμενα και απατούσε τη γυναίκα του, κι ενώ το είχε κρυφό καμάρι που έφαγε το μωρό, με ντρεπότανε, γιατί...θεωρούσε πως ήμουν βράχος ηθικής και τάξεως, και τέτοια δεν τα εγκρίνω. Τόσο τους τρομοκρατώ.
0 .
Ordem e Progresso.
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 15 Μαρ 2018, 18:15

Eσύ κανένα μωρό έφαγες στην δουλειά;
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 377
Τοποθεσία: ΗΗ.

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 15 Μαρ 2018, 18:18

Όχι, ρε, δεν κάνω τέτοια. Αν κι είμαι βέβαιος πως έχουν πολλές φαντασιώσεις με τον σεβάσμιο γέροντα. :D
0 .
Ordem e Progresso.
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1660

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Northern Spirit » 15 Μαρ 2018, 20:07

Εννοειται ειμαστε με τους Αγγλοσαξονες.. Πιο κυριλε καταστασεις...Εμποριος, τραπεζες...Αν παλι θελεις χαμαλοδουλεια σε εργοστασιο πας στη Γερμανια..
0 .
Πηγανε για λεφτα χωρις μνημονιο και πηρανε μνημονιο χωρις λεφτα :s_crazy

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Μαρ 2018, 21:56

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:
Cavaliere έγραψε:Στη Γερμανία δεν φτάνει αυτό, πρέπει να εκφράζεις και τα κλισέ που έχουν στο χαζοκέφαλό τους για την εθνότητα, αλλιώς μπερδεύονται.Όχι πάντα. Ενίοτε.

Εγώ στην δουλειά τους τρολαρω με τα κλισέ, τόσα ακραία έτσι ώστε να καταλαβαίνουν ότι είναι παπαριές και να αισθάνονται άσχημα.
Πχ κάθε φορά που θέλω να δώσω κάτι σε κάποιον, του φωνάζω φουρ μαηνε γκούτερ φρόηντε! σαν τον μπάρμπα με τα ούζα στην διαφήμιση
Ή πάλι όταν κερνάω κάτι κάποιον ντας Κώστα γκαρ νιξ! χορεύοντας ντίσκο, σαν την σχετική γνωστή διαφήμιση και πάλι.
Άλλη φορά είμαστε σε μπετρίμπςφάηερ σε εστιατόριο και ντεμέκ τους κάνω σκηνικό γιατί δεν έχει γύρο και τζατζίκι.
αυτά ενδεικτικά, το τρολορεπερτόριό μου είναι πολύ μεγαλύτερο.

Άλλο δυνατό χαρτί είναι να είσαι θρασύς απέναντι στους προϊσταμένους (όχι αναιδής όμως). Όπως ξέρεις κι εσύ όλοι είναι με τα κεφάλια κάτω, οπότε το να το σηκώσεις τους κάνει να τα χάνουν και να το λαμβάνουν ως σπουδαιοσύνη. Εγώ στον ιδιοκτήτη της εταιρίας μιλάω σαν κουτσαβάκι. Πάντα πριν κάποια μεγάλη απόφαση με καλεί για να με συμβουλευτεί προσωπικά. Σε λέει, αν αυτός με μιλάει τόσο θαρραλέα, δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει.

Αυτά όλα είναι ψυχολογικές τεχνικές δοκιμασμένες και τελειοποιημένες σε 3 διαφορετικές εταιρίες, δεν μπορεί να είναι κάτι το υποκειμενικό ή σύμπτωση.


:laugh1: :laugh1: :laugh1: :worship_sq1: :worship_sq1: :worship_sq1:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Μαρ 2018, 21:57

Cavaliere έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Βαριουνται θες να πεις :D :D
Δεν είναι τόσο θέμα τεμπελιάς. Είναι θέμα νοοτροπίας. Ευχαρίστως κάνουν σχεδιασμό, αλλά θεωρούν πως πρέπει να εκτελέσουν άλλοι. Το δυσκολότερο είναι να διευθύνει κανείς Έλληνες, θεωρούν πως αυτοί στη θέση του προϊστάμενου θα τα κάνουν όλα καλύτερα. Επομένως, δεν γεννήθηκαν για να εκτελούν, αλλά για να διοικούν. Όταν ήμουνα φοιτητής εργαζόμουν πολύ αραιά σε έναν μαραγκό, και πηγαίναμε σε σπίτια. Ε, πάντα θα ήταν ένας μουσαφίρης εκείνη την ώρα τυχαία στο σπίτι του αναθέτη, που θα πέταγε Ρε παιδιά, εδώ θα πιάσει, που πάτε να το βάλετε;


Ξερολιαση ειναι αυτο συνηθως Καβ, δεν σημαινει οτι και ο σχεδιασμος τους ειναι καλος

Προπονητες του καναπε οι ΕΛ σε ολα μας, δεν με βγαζω απεξω
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 15 Μαρ 2018, 22:46

Κάτι τέτοιο έγραψα κι εγώ. Δεν είναι σχεδιασμός, είναι η ανάγκη να πει ο καθείς την άποψή του για πράγματα που δεν κατέχει.
0 .

Άβαταρ μέλους
kourampies
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 37
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό kourampies » 16 Μαρ 2018, 10:30

ιδιαιτερες φιλοδοξιες δεν εχω, καριερα δεν προκειται να κανω ποτε, οποτε χαιρομαι που κατα τυχη βρεθηκα Γερμανια. 5ος χρονος δουλεια στην Φρανκφουρτη ως προγραμματιστης, παραπονο δεν εχω αν και δεν εχω πολλα παρε δωσε εκτος δουλειας με Ελληνες η Γερμανους. για μονιμα παντως δυσκολα με βλεπω.
0 .

Papa John
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 83

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Papa John » 16 Μαρ 2018, 11:30

Θα μιλήσω αποκλειστικά για την αγορά βινυλίου και εκεί νομίζω πως υπερτερεί η Αγγλία.Το παλιό Daddy Cool στο Soho ή το Alltone Records στο Βrixton αρκούν για να φέρουν το Λονδίνο στην κορυφή.Παρ'όλα αυτά όμως,το Βερολίνο,το Αμβούργο και μικρότερες πόλεις τύπου Μανχάιμ παίζουν εξίσου δυνατά.Παράδειγμα το Coast To Coast Records στο Prenzlauer Berg στο Βερολίνο,όλα ορίτζιναλ και πολύ σπάνια.
Από δουλειά δεν με ενδιαφέρει πλέον καθόλου εφόσον δεν έχω σκοπό να πάω ξανά να εργαστώ σε οποιαδήποτε από τις δύο χώρες.Οι εποχές της Δουλείας τέλειωσαν για μας.Μόνο σε ζεστά κλίματα πλέον,Γκραν Κανάρια,Σαουδική Αραβία,Τζαμάικα,Αρούμπα,κάπου προς τα'κει.
0 .


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”