Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 16 Μαρ 2018, 12:02

kourampies έγραψε:ιδιαιτερες φιλοδοξιες δεν εχω, καριερα δεν προκειται να κανω ποτε, οποτε χαιρομαι που κατα τυχη βρεθηκα Γερμανια. 5ος χρονος δουλεια στην Φρανκφουρτη ως προγραμματιστης, παραπονο δεν εχω αν και δεν εχω πολλα παρε δωσε εκτος δουλειας με Ελληνες η Γερμανους. για μονιμα παντως δυσκολα με βλεπω.

Γιατί έτσι πεσιμιστής;
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
kourampies
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 37
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό kourampies » 16 Μαρ 2018, 12:07

δεν ειμαι ιδιαιτερα εργατικος, εαν ειχα φιλοδοξιες θα μουν δυστυχισμενος που δεν θα τις εκπληρωνα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 16 Μαρ 2018, 12:19

Μα δεν χρειάζεται να είσαι εργατικός για να αναρριχηθείς, δημόσιες σχέσεις είναι.

Όπως και να χει, το να δουλεύεις σε τμήμα ανάπτυξης, είναι πολύ πάνω απο τον μέσο όρο, διαλεκτικά, εισοδηματικά, κοκ, οπότε μπορείς να είσαι περήφανος :D
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 94

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό ΟΥΤΙΣ » 16 Μαρ 2018, 14:17

Νομίζω ότι με τους Άγγλους ταιριάζουμε περισσότερο εξαιτίας της θάλασσας. Ζούμε σε νησιωτικές χώρες και αυτό όσο να'ναι έχει επηρεάσει την ιδιοσυγκρασία και των δυο μας, ώστε να έχουμε κάποια κοινά στοιχεία. Βέβαια, η διαφορά στο κλίμα και η έντονη ταξική διαστρωμάτωση της αγγλικής κοινωνίας έπαιξαν βασικότατο ρόλο στην συγκρότηση της υπόλοιπης ψυχοσύνθεσης τους.
0 .
Θεόν φράσαι μὲν ἀδύνατον, νοῆσαι δὲ ἀδυνατώτερον. Γρηγόριος Ναζιανζηνός, Περί Θεολογίας.

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 23 Μαρ 2018, 18:41

Είμαι πολύ ευτυχισμένος που διάλεξα σαν χώρα την Γερμανία και δεύτερη πατρίδα μου, μετά από αρκετές δυσκολίες και πολλές ύβρεις από εμένα. Στόχους είχα και πριν Αγγλία, Καναδά και Αυστραλία. Θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά στην γερμανική κοινωνία παρά σε χώρες όπως η Αγγλία. Η ιδιοσυγκρασία ένα ποσοστό Ελλήνων ταιριάζει με την γερμανική νοοτροπία, αρκεί βέβαια να τύχει εκεί που είσαι, ο περίγυρός σου να είναι κάπως ευχάριστος και δεν εννοώ να τρέχεις να κάνεις Feierabend με μια μπύρα στο χέρι με διάφορους τελειωμένους για να νιώσεις ευχάριστα. Στην Γερμανία υπάρχουν είδη ανθρώπων που έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και μπορείς να συνυπάρξεις μαζί τους. Σίγουρα πάντα δεν παίζει ρόλο η γλώσσα για συναναστροφή με ανθρώπους, αλλά για ένα μετανάστη που θα επιλέξει σαν δεύτερη πατρίδα του την Γερμανία, καλό θα ήταν να μάθει αρκετά καλά την γλώσσα σε επίπεδο δεύτερης μητρικής που είναι και το δικό μου.

Θεωρώ του Άγγλους εριστικούς και ναι μεν ευχάριστους και ανοιχτούς, αλλά κάτι δεν ταιριάζει μεταξύ μας.

Συνάντησα έναν Ελ εκ Αθηνών σε ένα χωριουδάκι δίπλα από εμάς. Μου είπε πρώτη φορά αισθάνεται όμορφα στην ζωή του που βρήκε τρόπο να ξεφύγει από την τσιμεντούπολη των Αθηνών και όπως όλοι, σχεδόν μια μεγάλη πλειοψηφία Αθηναίων θέλουν να επιστρέψουν στην επαρχία ή στην φύση που μέχρι πρότινος οι μετακομίσεις ήταν δύσκολες.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 455

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 08 Απρ 2018, 22:20

Ήμουν Γερμανία το Πάσχα των καθολικών. Επισκέφθηκα Κολωνία, Ντύσελντορφ και Άαχεν. Με ποιες Αγγλικές πόλεις να συγκριθούν αυτές οι πόλεις; Με το Σέφιλντ, το Ντάρμπυ, το Μπέρμιγχαμ; Οι Γερμανικές πόλεις πέρα από πολύ πιο όμορφες , είναι γεμάτες καφέ, ρεστοράν, και μπαράκια με πολύ καλό σέρβις. Αγγλία που να τα βρεις αυτά. Καφέ μόνο τύπου στάρμπακς, εστιατόρια είτε αλυσίδες, είτε χαμηλής ποιότητας ινδοπακιστανικά.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 09 Απρ 2018, 00:40

mixaliss έγραψε:Ήμουν Γερμανία το Πάσχα των καθολικών. Επισκέφθηκα Κολωνία, Ντύσελντορφ και Άαχεν. Με ποιες Αγγλικές πόλεις να συγκριθούν αυτές οι πόλεις; Με το Σέφιλντ, το Ντάρμπυ, το Μπέρμιγχαμ;

Συγκρίνεις με τις χειρότερες βρετανικές πόλεις. Και εκεί έχει όμορφες πόλεις.


mixaliss έγραψε:Οι Γερμανικές πόλεις πέρα από πολύ πιο όμορφες , είναι γεμάτες καφέ, ρεστοράν, και μπαράκια με πολύ καλό σέρβις. Αγγλία που να τα βρεις αυτά. Καφέ μόνο τύπου στάρμπακς, εστιατόρια είτε αλυσίδες, είτε χαμηλής ποιότητας ινδοπακιστανικά.

Εδώ έχεις δίκιο.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 455

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 09 Απρ 2018, 01:21

Διάδοχος έγραψε:Συγκρίνεις με τις χειρότερες βρετανικές πόλεις. Και εκεί έχει όμορφες πόλεις.


έχεις κάποιες όμορφες πόλεις όπως το york ή το Bournemouth, αλλά αυτές είναι μικρές. Δεν είναι μεγαλουπόλεις όπως η Κολωνία. Από μεγάλες πόλεις λένε οτι είναι ωραίο το Μπρίστολ.
0 .

Portia
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 18

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Portia » 07 Ιουν 2018, 17:37

Καλησπερα.

Αυτη τη στιγμη η Βρετανια ειναι χωρα προς αποφυγη και οχι για ερχομο. Το αποτελεσμα του Μπρεξιτ δημιουργησε μεγαλη αβεβαιοτητα, η οποια φυσικα κι επηρεασε την οικονομια και την κοινωνια.

Η ισοτιμια λιρας ευρω απο 1,42 που ηταν το καλοκαιρι του 2015 μεσα σε ενα χρονο κατρακυλησε στο 1.14 κι εκτοτε παραμενει καρφωμενη εκει. Οι εισαγωγες ακριβυναν και πλεον καθε εβδομαδα σκαει κι απο ενα κανονι στην αγορα του λιανεμποριου. Το κοστος στεγασης εχει φτασει στο Θεο, οι μισθοι εχουν καθηλωθει και το ποσοστο των εξαρτωμενων απο τα επιδοματα, των ναρκωμανων και των αστεγων μεγαλωνει με γεωμετρικη προοδο.

Μεσα σε ολα αυτα βαλτε και την παρολιγο καταρρευση της Ryanair, που την αναγκασε να σταματησει πτησεις, με αποτελεσμα τα αεροπορικα απο και προς Ελλαδα να ειναι ο κουκος αηδονι. Τουλαχιστον η Κεντρικη Ευρωπη πιανεται κι οδικως.

Οποτε μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο με το Brexit, μακρια απο το Νησι, για να εχετε την υγεια σας.

:ciao5:
0 .

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 455

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 07 Ιουν 2018, 19:58

Ναι η λίρα έπεσε πολύ, ναι οι μισθοί είναι καθηλωμένοι, ναι υπάρχει αβεβαιότητα λόγω μπρεξιτ ΑΛΛΑ η ανεργία είναι στα χαμηλότερα επίπεδα της 40ετίας. Πρακτικά κάποιος μπορεί να βρει δουλειά άμεσα και υπάρχουν πολλές ευκαρίες. Για μένα είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις την αυτοπεποιθηση οτι οτι ώρα θέλεις βρίσκεις ή αλλάζεις δουλειά.
0 .


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”