Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Ιούλ 2018, 00:45

Διάδοχος έγραψε:Karōshi.

Αυτό είναι φαινόμενο μετά το 90. Προσπαθούν να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί λιώνοντας τους εργαζόμενους.

Απο το 50 μέχρι το 90 οι Ιάπωνες ήταν ρέκλα αλά γρηκ ΔΥ.

Μια άλλη ιδιαιτερότητα είναι η μονιμότητα των θέσεων εργασίας. Κατά κανόνα μπαίνεις σε μια δουλειά στα 20κάτι και βγαίνεις με σύνταξη. Έχουν εξαιρετικά ευνοϊκό νόμο για τους εργαζόμενους ως προς αυτό, ο εργοδότης δεν μπορεί να σε ξεφορτωθεί εύκολα. Θεωρείται και ντροπή/ταμπού για την εταιρία.

https://www.nytimes.com/2013/08/17/busi ... -room.html

Island monkeys, που να βγάλεις άκρη.


Η τελευταια σοβιετια της ΝΑ Ασιας... :nono: :nono:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
kourampies
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 37
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό kourampies » 09 Ιούλ 2018, 09:36

επισης χωρις να εχω ζησει Ηνωμενο Βασιλειο, η να εχω οση τριβη επρεπε με Γερμανους, εχω την εντυπωση οτι εδω ο κοσμος αλλαζει πιο δυσκολα δουλειες. κατα τα αλλα συμφωνω με οτι εγραψε ο Διαδοχος, την ιδια εικονα εχω και εγω.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 09 Ιούλ 2018, 21:36

kourampies έγραψε:επισης χωρις να εχω ζησει Ηνωμενο Βασιλειο, η να εχω οση τριβη επρεπε με Γερμανους, εχω την εντυπωση οτι εδω ο κοσμος αλλαζει πιο δυσκολα δουλειες. κατα τα αλλα συμφωνω με οτι εγραψε ο Διαδοχος, την ιδια εικονα εχω και εγω.

Για τρίψιμο να προτιμάς τις Κορεάτισσες. Στα Volkshochschulen κυκλοφορούν αρκετές.
1 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
kourampies
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 37
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό kourampies » 12 Ιούλ 2018, 13:44

εστω καθυστερημενα, Διαδοχε καηκα μετα απο 2 χρονια με Πολωνη, και νιωθω οτι μετα την 5ετια που κλεινω εδω, οτι ειναι σημαδι οτι πρεπει να γυρισω. ακομα στα χαμενα ειμαι βασικα, και εχει δυο μηνες που εγινε.
0 .

marta
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 6

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό marta » 14 Αύγ 2018, 22:10

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα, έχει σημασία και ποια από τις δύο γλώσσες τυχαίνει να μιλας καλά.

Επίσης, υπάρχει κόσμος που έχει γνωστούς και συγγενείς στην μία ή στην άλλη χώρα από σπουδές ή παλιότερη μετανάστευση των γονέων κτλ.
0 .

Εφραίμ Φακίρας
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Εφραίμ Φακίρας » 28 Οκτ 2019, 10:38

Δεν θα μετανάστευα σε καμμία εκ των δύο. Κακάσχημες πόλεις.
0 .

Ch29
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 46

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Ch29 » 31 Οκτ 2019, 12:18

Τώρα πια δεν νομίζω να συμφέρει και τόσο να πας Μεγάλη Βρετανία. Καλύτερα ΗΠΑ ή Καναδά.
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 31 Οκτ 2019, 14:02

Ch29 έγραψε:Τώρα πια δεν νομίζω να συμφέρει και τόσο να πας Μεγάλη Βρετανία. Καλύτερα ΗΠΑ ή Καναδά.


Γιατι? Εχει κορεστει η αγορα?
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Ch29
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 46

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Ch29 » 01 Νοέμ 2019, 12:15

Λαχουρένιος έγραψε:
Ch29 έγραψε:Τώρα πια δεν νομίζω να συμφέρει και τόσο να πας Μεγάλη Βρετανία. Καλύτερα ΗΠΑ ή Καναδά.


Γιατι? Εχει κορεστει η αγορα?

Ναι. Έτσι ακούω από ξαδέρφια μου που ζουν εκεί.
Λογικά τώρα με το brexit θα είναι και χειρότερα για όποιον δεν έχει υπηκοότητα (τα ξαδέρφια μου ευτυχώς την έχουν).
2 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Γερμανία ή Μεγάλη Βρετανία;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 01 Νοέμ 2019, 12:45

Βρετανία έχει ανεργία 3.8%. Γενικά όμως, για το που θα βρείς ευκολότερα δουλειά, σημασία έχει το επαγγελμά σου. Έπειτα αφού δείς που υπάρχει η συγκεκριμένη ζήτηση, κοιτάς το τι προσόντα ζητούν και αν τα καλύπτεις. Μετά κοιτάς που είναι οι καλύτερες απολαβές και που θα ήθελες να ζήσεις (κλίμα, υποδομές, κοινωνικό κράτος, κοκ). Τέλος όμως, σε συνδυασμό με όλα τα προηγούμενα, κοιτάς που είναι πιο εύκολη η διαδικασία εγκατάστασης δλδ η χορήγηση βίζας.

ΗΠΑ και Καναδά για νας πας, είναι εξαιρετικά δύσκολο, εκτός κι αν έχεις ειδικά προσόντα, δλδ τόσο τυπικά προσόντα (πτυχίο που αναγνωρίζεται εκεί) όσο και σημαντική -αποδείξιμη με έγγραφα όπως καταστάσεις μισθοδοσίας, συμβόλαιο εργασίας, κλπ- εμπειρία στον τομέα σου. Τι σημαίνει το δεύτερο σκέλος; Ότι αν είσαι μηχανικός πληροφορικής και στην Ελλάδα δούλευες με μπλοκάκι ή γενικά σε είχαν δηλωμένο επίσημα αλλιώς, δεν μπορείς να αποδείξεις εμπειρία για να πάρεις βίζα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”