Μετανάστευση Σουηδία. Χρήσιμες πληροφορίες

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Μετανάστευση Σουηδία. Χρήσιμες πληροφορίες

Δημοσίευσηαπό itteithe » 06 Ιουν 2018, 09:11

Οργισμένος έγραψε:Δωσε ινφο και εμπειριες λοιπον.


Οι Βόρειοι είναι άνθρωποι με διαφορετική κουλτούρα από εμάς. Βγάζουν εβδομαδιαίο πρόγραμμα για το τι θα μαγειρέψουν, ώστε να κανονίσουν να ψώνια και τα αντίστοιχα έξοδά τους, έχουν μικρούς κάδους ανακύκλωσης ακόμη και στο μετρό γιατί η οικολογική τους ευαισθησία αγγίζει ταβάνι, το κάπνισμα είναι σχεδόν ταμπού (έχω μάθει πως στην Σουηδία ακόμη και στη στάση του λεωφορείου να καπνίσεις θα σου κάνουν παρατήρηση) και η κουζίνα τους είναι πιο λιπαρή από την Μεσογειακή.

Το πιο δύσκολο στην μετανάστευση όμως, είναι να μπορέσεις να καταλάβεις και να συμβαδίσεις με την κουλτούρα τον ντόπιων. Εγώ μετανάστευσα στην Πελοπόννησο και συνάντησα τελείως διαφορετική κουλτούρα σε σημείο που να πιστεύω πλέον πως το μόνο κοινό των Ελλήνων είναι η γλώσσα και η θρησκεία και τίποτε άλλο.

Αν θέλεις να μείνεις για λίγα χρόνια στη Σουηδία, ζήσε όπως καταλαβαίνεις. Αν θέλεις να μείνεις για μια ζωή, προσπάθησε να αφομοιωθείς και το κυριότερο άσε τα παιδιά σου να αφομοιωθούν. Όπως προανέφερα, μπορεί να μεγάλωσα στη Γερμανία, αλλά δεν έχω σαν ανάμνηση ούτε ένα Γερμανό παιδικό φίλο. Πήγαινα σε ελληνικό σχολείο (με υποχρεωτική τη διδασκαλία της γερμανικής γλώσσας), έκανα παρέα με Έλληνες, συμμετείχα σε ελληνικό χορευτικό σύλλογο παραδοσιακών χορών, μάθαινα tae kwon do σε ελληνικό dojo με Έλληνες μαθητές και δασκάλους και όλα αυτά λόγω της προσπάθειας των γονιών μου για να μην χάσουμε τις ρίζες μας εγώ και η αδερφή μου. Παρ' όλ' αυτά, πριν φύγουμε από τη Γερμανία, τα 3/4 των συζητήσεών μας στο σπίτι με την αδερφή μου τα κάναμε στην Γερμανική γλώσσα.

Μην κάνεις τα παιδιά σου no state citizens, δηλαδή για την Σουηδία τα παιδιά σου να είναι ελληνάκια και για την Ελλάδα τα παιδιά σου να είναι σουηδάκια. Μεγάλωσέ τα ως Σουηδούς με ελληνική καταγωγή.
1 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”