Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.

Να μεταναστευσει ο μαλακας Σουηδια;;;

Ναι
18
49%
Οχι
19
51%

Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 06 Ιουν 2018, 00:24

Στύγιος έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Δουλεια με φαγητο ειναι πολυ δεσμευτικη γιαυτο και απασχολουνται σε αυτη απτυχιωτοι σχετικα μεταναστες , βλεπε παλαιοτερα ελληνες , και αραβες στο παρον.

Δεν κατάλαβες ,είχα ήδη πτυχίο ,μεταπτυχιακό και πήγαινα για διδακτορικό, σιγά μη πήγαινα Σουηδία.

E αυτο λεω. με τοσα πτυχια κεινη την εποχη θαταν μαλακια να ασχολιοσουν με φαγητο, αντιθετως μια χαρα θα τα καταφερνες σε αλλους τομεις οπου ομως θα επρεπε να μαθεις απτεστως (proficiency επιπεδο) τα σουηδικα λογω του ειδους των πτυχιων σου.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στύγιος

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 06 Ιουν 2018, 00:36

Οργισμένος έγραψε:
Στύγιος έγραψε:

Δεν κατάλαβες ,είχα ήδη πτυχίο ,μεταπτυχιακό και πήγαινα για διδακτορικό, σιγά μη πήγαινα Σουηδία.

E αυτο λεω. με τοσα πτυχια κεινη την εποχη θαταν μαλακια να ασχολιοσουν με φαγητο, αντιθετως μια χαρα θα τα καταφερνες σε αλλους τομεις οπου ομως θα επρεπε να μαθεις απτεστως (proficiency επιπεδο) τα σουηδικα λογω του ειδους των πτυχιων σου.

Μλκ δεν επικοινωνούμε,το είχα κι αυτό το πτυχίο, δεν ήθελα να φύγω από Ελλάδα..
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 06 Ιουν 2018, 00:44

Στύγιος έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:E αυτο λεω. με τοσα πτυχια κεινη την εποχη θαταν μαλακια να ασχολιοσουν με φαγητο, αντιθετως μια χαρα θα τα καταφερνες σε αλλους τομεις οπου ομως θα επρεπε να μαθεις απτεστως (proficiency επιπεδο) τα σουηδικα λογω του ειδους των πτυχιων σου.

A ωστε γνωριζες και σουηδικα.
Μεγαλη αποφαση το να μη φυγεις, βεβαια τοτε ηταν διαφορετικα εδω τα πραγματα.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στύγιος

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 06 Ιουν 2018, 00:55

Οργισμένος έγραψε:
Στύγιος έγραψε:

A ωστε γνωριζες και σουηδικα.
Μεγαλη αποφαση το να μη φυγεις, βεβαια τοτε ηταν διαφορετικα εδω τα πραγματα.

Δεν μπορώ να σε μεταπείσω Όργι ,καλή τύχη σου εύχομαι σ' ό,τι κι αν κάνεις :ciao5:
0 .

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 06 Ιουν 2018, 03:33

Πάτησα Όχι. Να μείνεις ρε.
1 .

itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!

Άβαταρ μέλους
asevastos
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό asevastos » 06 Ιουν 2018, 08:57

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
asevastos έγραψε:αμφιταλαντευτηκα λιγο, πηγα να ψηφισω να φυγεις, αλλα μετα σκεφτηκα οτι εχεις παιδια και αυτα δεν φταινε σε τιποτα, και ψηφισα να μεινεις.

Μα, τα παιδιά είναι ο πιο σοβαρός λόγος για να φύγει!

ελ μεσηλικας δ.υ. με εργασιακη εμπειρια μονο στο δημοσιο, θελει να παει να δουλεψει σε κανονικη χωρα, με κανονικους εργοδοτες και συναδελφους. μονο εγω βλεπω κατι ανεφικτο στην παραπανω προταση;

αν το προγραμμα ελεγε οτι θα κανει stay at home dad, ενω η γυναικα βρηκε γαματη δουλεια να τους συντηρει ολους, θα ηταν ενα λογικο σεναριο. αλλα ελ δυ να δουλεψει, μου μοιαζει πιο απιθανο απο μονοκερο να πατησει στον αρη. σε κανα μηνα θα κανει απεργια για επιδομα προπελλας.

αν και τη θεσουλα του εδω, δεν θα τη χασει. μολις βρει τα σκουρα θα γυρισει στο αραλικι του.
4 .

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Ιουν 2018, 11:16

Λαχουρένιος έγραψε:Θελω πληροφοριες για: α) μισθους
β) καιρο
γ) κοινωνια
στην Ολλανδια

Οι μισθοί είναι πολύ καλοί, νομίζω ότι η ολ. έχει από τους υψηλότερους βασικούς με 1400 μεικτά, και από εκεί και πέρα εξελίσσονται αναλόγως, αλλά: η φορολογία είναι υψηλή. Στην ανώτατη κατηγορία (πάνω από τα 67 χιλ. μεικτά το χρόνο) είναι 52% Δλδ το κράτος σου παίρνει τα μισά από όσα βγάζεις. Εδώ οι λεπτομέρειες https://www.expatax.nl/tax-rates-2017 Επίσης και το κόστος ζωής είναι υψηλό. Κυρίως σε μεταφορές (σήμερα το πρωί πλήρωσα εισιτήριο 4,4 ευρώ ουάν γουέι σε τραίνο αντίστοιχο με τον προαστιακό, συν 1,3 στο λεωφορείο να πάω στο σταθμό), και στέγαση. Συμφέρει όμως να αγοράσεις σπίτι γιατί ο τόκος επιδοτείται ουσιαστικά, λόγω έκπτωσης φόρου. Τα δε επιτόκια είναι πολύ χαμηλά, επειδή η οικονομία δουλεύει. Πρόπερυσι το κλείσαμε για δεκαετία στα 1.99% νετ

Ο καιρός δεν είναι καλός. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κρύο γιατί δεν έχει πολύ μια και βρίσκεται κοντά σε νερό, αλλά το ότι βρέχει πολύ. Βέβαια υπάρχει και η ζεστή εποχή με ηλιοφάνεια και τότε γίνεται από τις καλύτερες χώρες για να ζει κανείς, καταπράσινη, πεντακάθαρη, όλοι μέσα στην καλή χαρά. Αλλά αυτό συμβαίνει βία 7-8 εβδομάδες το χρόνο εάν είναι καλή χρονιά

Κατ' εμέ είναι ο βασικός λόγος να έρθει κανείς εδώ είναι η κοινωνία. Πρόκειται για την πιο λειτουργική κοινωνία που έχω δει (και έχω δει αρκετές από κοντά). Εάν είσαι σωστός στα βασικά, κανείς δε θα σε απασχολεί ή θα σου ζαλίζει τα ούμπαλα, και μετά αποτελεί αποκλειστικά δική σου επιλογή το αν θα ενταχθείς ή θα κινείσαι σε κύκλους έξπατς ή αποκλειστικά ελ ή οτιδήποτε. Οι ολλανδοί είναι πολύ κουλ σε αυτό το ζήτημα. Από 'κει και πέρα, οι υποδομές είναι παγκοσμίου κλάσης, από ΜΜΜ μέχρι σύστημα υγείας μέχρι σχολεία και όλα τα επιδέλοιπα. Ένα καθημερινό παράδειγμα είναι τα ΜΜΜ: χαιρεσαι να τα χρησιμοποιείς. Δύο αυτοκίνητα έχουμε στο σπίτι, αλλά εάν δεν βρέχει προτιμώ τραίνο/ λεωφορείο. Πεντακάθαρα, κλιματιζόμενα, ο οδηγός λέει καλημέρα με χαμόγελο, βλέπεις τί ώρα φτάνει το επόμενο στο αππ και κάνεις τα κουμάντα σου... μεγαλεία! Τώρα που το θυμήθηκα, μέχρι και γουάφάι έχουν τα καινούργια λεωφορεία που μας βάλανε φέτο, και υποδοχή usb σε κάθε θέση... Φάκινγκ νατς σου λέω!... Εάν, δε, κινείσαι στο λεγόμενο randstad, δλδ στο τετράγωνο Άμστερνταμ, Χάγη, Ρότερνταμ, Ουτρέχτη, δεν χρειάζεται καν να μάθεις τη γλώσσα (εκτός εάν είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου). Η οποία γλώσσα δεν είναι τόσο δύσκολη να καταλάβεις εάν ομιλείς γερμανικά ή αγγλικά
3 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Στύγιος

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 06 Ιουν 2018, 12:06

vallon έγραψε:αυτά τα διδακτορικά της θεολογίας όμως ρε φίλε

τα κουλούρια πιο σπάνια είναι

:D

Διδακτορικό δεν έχω στη Θεολογία ,έχει ο "βαρεμένος" ο φίλος μου , 53 και ανύπαντρος, ο οποίος τώρα έχει γίνει και επιμορφωτής ..

Εγώ διδακτορικό πήρα στα 27 στη λατινική φιλολογία και το τελευταίο απλό πτυχίο Θεολογίας στα 35 ,ζορίστηκα μάλιστα κι έκανα 6 χρόνια να το πάρω. ΄Εκτοτε μου δημιουργήθηκε απέχθεια για το διάβασμα ,ούτε εφημερίδα που λένε. :P
1 .

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Ιουν 2018, 13:54

Τσιμπάτε και το σχετικό (στα εγγλέζικα)

http://uk.businessinsider.com/the-one-d ... ?r=US&IR=T
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 06 Ιουν 2018, 14:15

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:Οι μισθοί είναι πολύ καλοί, νομίζω ότι η ολ. έχει από τους υψηλότερους βασικούς με 1400 μεικτά, και από εκεί και πέρα εξελίσσονται αναλόγως, αλλά: η φορολογία είναι υψηλή. Στην ανώτατη κατηγορία (πάνω από τα 67 χιλ. μεικτά το χρόνο) είναι 52% Δλδ το κράτος σου παίρνει τα μισά από όσα βγάζεις. Εδώ οι λεπτομέρειες https://www.expatax.nl/tax-rates-2017 Επίσης και το κόστος ζωής είναι υψηλό. Κυρίως σε μεταφορές (σήμερα το πρωί πλήρωσα εισιτήριο 4,4 ευρώ ουάν γουέι σε τραίνο αντίστοιχο με τον προαστιακό, συν 1,3 στο λεωφορείο να πάω στο σταθμό), και στέγαση. Συμφέρει όμως να αγοράσεις σπίτι γιατί ο τόκος επιδοτείται ουσιαστικά, λόγω έκπτωσης φόρου. Τα δε επιτόκια είναι πολύ χαμηλά, επειδή η οικονομία δουλεύει. Πρόπερυσι το κλείσαμε για δεκαετία στα 1.99% νετ

Ο καιρός δεν είναι καλός. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κρύο γιατί δεν έχει πολύ μια και βρίσκεται κοντά σε νερό, αλλά το ότι βρέχει πολύ. Βέβαια υπάρχει και η ζεστή εποχή με ηλιοφάνεια και τότε γίνεται από τις καλύτερες χώρες για να ζει κανείς, καταπράσινη, πεντακάθαρη, όλοι μέσα στην καλή χαρά. Αλλά αυτό συμβαίνει βία 7-8 εβδομάδες το χρόνο εάν είναι καλή χρονιά

Κατ' εμέ είναι ο βασικός λόγος να έρθει κανείς εδώ είναι η κοινωνία. Πρόκειται για την πιο λειτουργική κοινωνία που έχω δει (και έχω δει αρκετές από κοντά). Εάν είσαι σωστός στα βασικά, κανείς δε θα σε απασχολεί ή θα σου ζαλίζει τα ούμπαλα, και μετά αποτελεί αποκλειστικά δική σου επιλογή το αν θα ενταχθείς ή θα κινείσαι σε κύκλους έξπατς ή αποκλειστικά ελ ή οτιδήποτε. Οι ολλανδοί είναι πολύ κουλ σε αυτό το ζήτημα. Από 'κει και πέρα, οι υποδομές είναι παγκοσμίου κλάσης, από ΜΜΜ μέχρι σύστημα υγείας μέχρι σχολεία και όλα τα επιδέλοιπα. Ένα καθημερινό παράδειγμα είναι τα ΜΜΜ: χαιρεσαι να τα χρησιμοποιείς. Δύο αυτοκίνητα έχουμε στο σπίτι, αλλά εάν δεν βρέχει προτιμώ τραίνο/ λεωφορείο. Πεντακάθαρα, κλιματιζόμενα, ο οδηγός λέει καλημέρα με χαμόγελο, βλέπεις τί ώρα φτάνει το επόμενο στο αππ και κάνεις τα κουμάντα σου... μεγαλεία! Τώρα που το θυμήθηκα, μέχρι και γουάφάι έχουν τα καινούργια λεωφορεία που μας βάλανε φέτο, και υποδοχή usb σε κάθε θέση... Φάκινγκ νατς σου λέω!... Εάν, δε, κινείσαι στο λεγόμενο randstad, δλδ στο τετράγωνο Άμστερνταμ, Χάγη, Ρότερνταμ, Ουτρέχτη, δεν χρειάζεται καν να μάθεις τη γλώσσα (εκτός εάν είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου). Η οποία γλώσσα δεν είναι τόσο δύσκολη να καταλάβεις εάν ομιλείς γερμανικά ή αγγλικά

Ωπ σε ευχαριστω για την τοσο λεπτομερη απαντηση. Δεν το περιμενα.

Σε αυτα που διαβαζω το πιο αρνητικο μου ακουγεται ο καιρος. Πιο πολυ καυλωσα που λες οτι δε σου σπανε τα @@ οι ντοπιοι παρα με τα με τα υπολοιπα TBH :D

Με τα ενοικια ομως τι παιζει? Το βρισκω οβερκιλ να αγορασεις εκει αν δεν εχεις σκοπο να μεινεις.
Ειναι σε φαση Αγγλιας δηλ. σκας τουλ. ενα 1000αρικο για ενα δωματιο με χεστρα σε ενα διαμερισμα που μοιραζεσαι με αλλους 4?

Ειναι απο τους μεγαλυτερους ενδοιασμους που εχω για να παω εξω.

Επισης ενας μεσος μεταναστης μισθωτος τι ποιοτητα ζωης εχει? Πρεπει να σφιγγει το ζωναρι ή βγαινει σχετικα ανετα?
0 .

Επιστροφή σε “Μετανάστευση”