Παλλινοστουντες παρτε θεση

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.
Portia
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 18

Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Portia » 07 Ιουν 2018, 22:16

Τα τελευταια δεκα χρονια ως γνωστον και για λογους που εχουν χιλιοειπωθει χιλιαδες Ελληνες μεταναστευσαν στο εξωτερικο.

Ταυτοχρονα ομως υπαρχει και κοσμος που επεστρεψε στην Ελλαδα. Πολυ ενδιαφερον θα ειχε να μοιραστουν μαζι μας τις εμπειριες του επαναπατρισμου. Ποσο ευκολα η δυσκολα ξαναβρηκατε τους ρυθμους σας στη χωρα; Ο χρονος προσαρμογης ηταν συντομος, η επανασυνδεση με τους φιλους που αφησατε πισω ηταν ευκολη; Η επανενταξη στην αγορα εργασιας ηταν εφικτη η σας πηρε χρονο να αποκατασταθειτε επαγγελματικα;

Κι ενα τελευταιο ερωτημα, ισως το πιο σημαντικο: ποσοι ξαναφυγατε η ετοιμαζεστε να επιστρεψετε πισω στο εξωτερικο και οι λογοι που σας οδηγησαν σε αυτη την αποφαση;

:ciao5:
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό vallon » 07 Ιουν 2018, 23:24

κοίτα φιλαράκο, εμείς όλοι στο ελεύθερο...
περιμένουμε να ξεκουμπιστεί ο οργισμένος και να πάει στη Σουηδία ( σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι σε ενημερώνω), που μας τα έχει πρήξει με την ατελείωτη προσωπικότητά του, τα εκατοντάδες πτυχία πάνω στα οικονομικά... ( της φούτσας δηλ), με την ευτυχισμένη οικογένεια , της εκ Σουηδίας προελεύσεως συζύγου.
Όταν φύγει θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε το νέο σήριαλ κατά λάμψη του στιλ...

"πήγα στην Σουηδία και τι κάνω εκεί.".

μετά θα μας ενημερώσει στο επόμενο τεύχος της αφήγησης για την επιστροφή του στα πάτρια εδάφη και τότε θα μπορέσεις να πάρεις μια μεγαλειώδη συνέντευξη από τον οργισμένο που θα μας αναλύσει τις απίστευτες εμπειρίες του, στο τέταρτο επεισόδιο της σειράς

"οι περιπέτειες του οργισμένου"

και σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις την προϊστορία σε ενημερώνω πάλι αφιλοκερδώς..
τα δύο πρώτα σήριαλ του οργισμένου ήταν:
είμαι σαραντάρης και πάω να πάρω πτυχίο
το δεύτερο σήριαλ ήταν είμαι σαραντατριών και πάω να πάρω μεταπτυχιακό"

μετά σου λέει τύφλα νάχει ο ...Φώσκολος που έγραψε τη Λάμψη...
:laugh1:
1 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Ιουν 2018, 23:39

vallon έγραψε:και σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις την προϊστορία σε ενημερώνω πάλι αφιλοκερδώς..
τα δύο πρώτα σήριαλ του οργισμένου ήταν:
είμαι σαραντάρης και πάω να πάρω πτυχίο
το δεύτερο σήριαλ ήταν είμαι σαραντατριών και πάω να πάρω μεταπτυχιακό"

μετά σου λέει τύφλα νάχει ο ...Φώσκολος που έγραψε τη Λάμψη...
:laugh1:


Ναι μαλακα οντως :laugh1: :laugh1:

-Παιδια να παω Σουηδια?
-Ναι Οργι να πας Σουηδια
-Δηλαδη μου λετε να παω Σουηδια?
-Ναι σου λεμε να πας Σουηδια
-Δεν καταλαβα καλα, μου προτεινετε να παω Σουηδια?

:D

ΥΓ Ξεχασες τη σεζον που εγραφε βιβλιο :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό vallon » 08 Ιουν 2018, 00:00

κοίτα
από το να μας πρήζει σαν την ατέντιον χορ
με κομματοσκυλο ποσταρίσματα
καλύτερα ο ανθρωπάκος να μας βάζει να ασχολούμαστε με τα ψυχολογικά του
πιο χαλαρό μου φαίνεται

ρε κανένας νορμάλ στο ιντερνετ υπάρχει;
(ρητορική ερώτηση)
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2752

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 08 Ιουν 2018, 01:42

Λοιπόν λούγκρες,

Πρώτον: Μετά από πολλά χρόνια διάβασα για πρώτη φορά ότι πιο εύστοχο για τον Οργισμένο.

vallon έγραψε:κοίτα φιλαράκο, εμείς όλοι στο ελεύθερο...
περιμένουμε να ξεκουμπιστεί ο οργισμένος και να πάει στη Σουηδία ( σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι σε ενημερώνω), που μας τα έχει πρήξει με την ατελείωτη προσωπικότητά του, τα εκατοντάδες πτυχία πάνω στα οικονομικά... ( της φούτσας δηλ), με την ευτυχισμένη οικογένεια , της εκ Σουηδίας προελεύσεως συζύγου.
Όταν φύγει θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε το νέο σήριαλ κατά λάμψη του στιλ...



Πράγματι είναι αυτός ο χρήστης που έχει αυτό το προφίλ.

Όμως...

Δεύτερον: Πολύ καλά κάνει. ουσιαστικότατη περσόνα που προσφέρει σε αναγνώστες. Είναι ικανός, δεν κωλώνει να προτείνει τολμηρά πράγματα, έχει γράψει βιβλίο (εγώ δεν έχω γράψει οπότε είμαι πιο λίγος - έστω σε αυτόν τον τομέα για να μη θίξω και τον εγωισμό μου).

Είναι πολύ ωραίο να σε προβοκάρει κάποιος, να σε ιντριγκάρει, να σου προσφέρει οπτικές - ενοχλητικές έστω.

Το μόνο του κακό το οποίο με έκανε και με κάνει ακόμα να μην τοποθετούμαι ποτέ υπέρ του,

είναι το γεγονός ότι είναι μαλάκας νεοφιλέρας κουραδο-δεξιούμπας. Να χέσω το μυαλό του συνολικά αν μετά από όλες αυτές τις τοποθετήσεις σε διάφορα μη πολιτικο-οικονομικά θέματα, λέει χίλια άλλα σωστά σε κοινωνικά ζητήματα ή γενικότερα ζητήματα κοινωνικού προβληματισμού.

Δεν θα σου πει ποτέ:

-Να χάσει τη δουλειά του ο άλλος επειδή (μπλα μπλα μπλα... χίλια δυο αυτιστικά στερεότυπα. Ότι μας χαλάει πρόσκαιρα το καταριόμαστε με ισχύ μια αιωνιότητα
-Να απαγορευτεί ο κομμουνισμός και τα σύμβολά του (που προωθεί γενικά η αστική ιδεολογία)
-Να είναι απαγορευμένα τα ναρκωτικά
- Ό,τι καταπιέζει την ελευθερία τέλος πάντων.

Πραγματικά είναι μηχάνημα που έχει βλάβη. Ελευθεριακές ιδέες πλαισιωμένες από δεξιά όνειρα.

Καλά κάνει και συζητάει τη Σουηδία, καλά κάνει και σπέρνει την ιδέα του 40άρη που θέλει να σπουδάσει, καλά κάνει και προσκαλεί σε ποδοεπίδειξη. Αν δεν είχαμε καπιταλισμό ρε μαλάκες, τι άλλο νομίζετε θα συζητούσαμε;

Το αν έχει ψυχολογικά, ναι έχει. Έχω κι εγώ και έχω συγγενείς και φίλους με περισσότερα. Ευλογημένο είναι να τα χειριστεί μαζί με ανώνυμους, ψευτοδημόσια. Έχει βρει και ωραίο τρόπο. Εγώ όταν όποτε θέλησα να το κάνω το έκανα με άξεστο τρόπο και συνήθως δεν κατάφερνα να κάνω δουλειά.

Αυτό που λέμε αμτ χόμινεμ είναι ακριβώς να μην μπορούμε να βρούμε τον τρόπο να του την πούμε για τις νοεφιλερωμένες τοποθετήσεις και απαξιώνουμε τα υπόλοιπα που καταθέτει παρόλο που ξέρουμε ότι είναι της πράγματα της ψυχής.

Αυτά για τον Οργισμένο. Αν έχω την ίδια όρεξη αύριο θα σας πω και για τη Φώφη Γεννηματά.
0 .


itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 08 Ιουν 2018, 07:21

Ενταξει ο Οργης εχει τις ιδεες του αλλα α) δεν σου πρηζει τον πουτσο να ψηφισεις καποιο συγκεκριμενο κομμα β) δεν ειναι σκατοψυχος

Τα κομματοσκυλα ειναι το θεμα οχι οι δεξιοι/φιλελε/whatever γενικα
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό vallon » 08 Ιουν 2018, 09:03

Λαχουρένιος έγραψε:Ενταξει ο Οργης εχει τις ιδεες του αλλα α) δεν σου πρηζει τον πουτσο να ψηφισεις καποιο συγκεκριμενο κομμα β) δεν ειναι σκατοψυχος

Τα κομματοσκυλα ειναι το θεμα οχι οι δεξιοι/φιλελε/whatever γενικα


εδώ που τα λέμε έχει και μια γραφικότητα τόσο παραλήρημα
αν δεν ήμουνα τόσο σκατόψυχος σαν άνθρωπος, μπορώ να πω ότι θα τον συμπονούσα για τα άγχη του και την δίψα του για χρήμα
αλλά ...τι να κάνω ;
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 08 Ιουν 2018, 13:06

Τουλαχιστον προσπαθει να βγαλει λεφτα τιμια και οχι κανοντας τον κλακαδορο του Μπουμπουκου σαν κατι αλλα νουμερα

Τελος παντων το γαμησαμε το νημα του ανθρωπου
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

marta
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 6

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό marta » 24 Αύγ 2018, 23:09

Δεν εχω επαφη με το ολο θεμα αλλα εκλαψα με τα σχολια!!
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Παλλινοστουντες παρτε θεση

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 24 Δεκ 2023, 15:47

Portia έγραψε:Τα τελευταια δεκα χρονια ως γνωστον και για λογους που εχουν χιλιοειπωθει χιλιαδες Ελληνες μεταναστευσαν στο εξωτερικο.

Ταυτοχρονα ομως υπαρχει και κοσμος που επεστρεψε στην Ελλαδα. Πολυ ενδιαφερον θα ειχε να μοιραστουν μαζι μας τις εμπειριες του επαναπατρισμου. Ποσο ευκολα η δυσκολα ξαναβρηκατε τους ρυθμους σας στη χωρα; Ο χρονος προσαρμογης ηταν συντομος, η επανασυνδεση με τους φιλους που αφησατε πισω ηταν ευκολη; Η επανενταξη στην αγορα εργασιας ηταν εφικτη η σας πηρε χρονο να αποκατασταθειτε επαγγελματικα;

Κι ενα τελευταιο ερωτημα, ισως το πιο σημαντικο: ποσοι ξαναφυγατε η ετοιμαζεστε να επιστρεψετε πισω στο εξωτερικο και οι λογοι που σας οδηγησαν σε αυτη την αποφαση;

:ciao5:

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να επιστρέψει κάποιος στην Ελλάδα έχοντας φτιάξει την ζωή του σε ανεπτυγμένη οικονομία του 1ου κόσμου. Πρόκειται για παράλογη υποβάθμιση της ποιότητας ζωής του. Είναι άλλο πράγμα να κατεβείς για διακοπές 1 μήνα και να οργώνεις ολημερίς παραλίες και ταβέρνες με την τσέπη γεμάτη λεφτά, και άλλο να δουλεύεις και να ζείς την ελληνική τριτοκοσμική καθημερινότητα.
Δεν ξέρω ούτε έναν που να το έκανε και να μην το μετάνιωσε πικρά (μιλάμε πάντα για ανθρώπους που είχαν φτιάξει την ζωή τους, όχι πήγαν λίγα χρόνια και βολόδερναν επαγγελματικά και κοινωνικά και αναγκάστηκαν να γυρίσουν).

*Τουλάχιστον όχι σαν εργαζόμενος. Αν μιλάμε σαν εισοδηματίας ή συνταξιούχος (με εισοδήματα ή σύνταξη 1ου κόσμου), τότε ίσως αλλάζει το πράγμα, μπορείς να απομονωθείς σε περιοχή τύπου gated community, να πηγαίνεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία, να έχεις δικηγόρους να τρέχουν για την γραφειοκρατία, κλπ.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”