Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ο λαικισμος του Κουλη

Η πολιτική ζωή του τόπου.
Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Re: Ο λαικισμος του Κουλη

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 18 Ιουν 2019, 01:37

BaKXOS_Lysios έγραψε:Μα καλά κάθεσαι σοβαρά και απαντάς σε "επιχείρημα" που ισχυρίζεται ότι θα πρέπει να αλλάζουν οι ΔΥ κάθε 4 χρόνια;
Απορώ ειλικρινά, αυτός που το γράφει αυτό έχει δικαίωμα ψήφου;.... :s_no

Το σκεπτικό μου είναι τα εξής. Έστω οτι στη "Z" ΔΟΥ υπάρχει ανάγκη για δύο υπαλλήλους. Εγώ προτείνω η πρόσληψη να γίνεται από τους προισταμένους της ΔΟΥ, χωρίς ΑΣΕΠ. Μόνο με προσωπικές συνεντεύξεις. Αν κριθούν ακατάλληλοι να μπορούν να απολυθούν μετά τη δοκιμαστική περίοδο, ή και αργότερα εφόσον εκτιμηθεί οτι η απόδοση τους είνια ανεπαρκής. Ότι και στον ιδιωτικό τομέα δλδ.

Θα μου πεις οτι οι προιστάμενοι θα προσλαμβάνουν τους κολλητούς τους. Ας το κάνουν, τουλάχιστο θα έχουν εξολοκλήρου την ευθύνη αν η υπηρεσία γίνει πουτάνα. Με το σημερινό καθεστώς κανείς δεν παίρνει την ευθύνη. Σου λέει τον τάδε που τα ξύνει μας τον φέρανε.

Αυτό που γράφω δεν είναι καμιά πρωτοτυπία, σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο έτσι λειτουργούν οι προσλήψεις στο δημόσιο. Οτι τα κομματόσκυλα θα το ξεφτυλίσουν με προσλήψεις ημετέρων το θεωρώ δεδομένο. Αλλά τι έχουμε να χάσουμε πια. Το μπουρδέλο χείροτερο δεν μπορεί να γίνει. Στα θετικά όπως είπα και πριν οτι δεν θα σκίζονται να μπουν όλοι στο δημόσιο, γιατί δεν θα συμφέρει. Θα σταματήσει και η φάμπρικα των μούφα μεταπτυχιακών μόνο και μόνο για τα μόρια στο δημόσιο και άλλες πολλές παθογένειες.
0 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 18 Ιουν 2019, 02:04

mixaliss έγραψε:θα έχουν εξολοκλήρου την ευθύνη αν η υπηρεσία γίνει πουτάνα. Με το σημερινό καθεστώς κανείς δεν παίρνει την ευθύνη. Σου λέει τον τάδε που τα ξύνει μας τον φέρανε.
.

Είναι προφανές ότι νομίζεις πως το πρόβλημα του δημοσίου είναι ότι "τα ξύνουν", προφανώς δεν έχεις ιδέα από δημόσιο ούτε έχεις δουλέψει ποτέ εκεί.
0 .

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 18 Ιουν 2019, 02:32

BaKXOS_Lysios έγραψε:
mixaliss έγραψε:θα έχουν εξολοκλήρου την ευθύνη αν η υπηρεσία γίνει πουτάνα. Με το σημερινό καθεστώς κανείς δεν παίρνει την ευθύνη. Σου λέει τον τάδε που τα ξύνει μας τον φέρανε.
.

Είναι προφανές ότι νομίζεις πως το πρόβλημα του δημοσίου είναι ότι "τα ξύνουν", προφανώς δεν έχεις ιδέα από δημόσιο ούτε έχεις δουλέψει ποτέ εκεί.

Εγώ ανέπτυξα το σκεπτικό μου. Εσύ από την άλλη το μόνο που είπες είναι οτι δεν έχω ιδέα και δεν θα έπρεπε ούτε να ψηφίζω. Πες και συ την άποψη σου για να γίνει διάλογος.

Δεν θεωρώ οτι το μονάδικο πρόβλημα είναι οτι κάποιοι τα ξύνουν. Η κατάσταση στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες μοιάζει άρρωστη. Αγένεια στα όρια της αλητείας μερίδας υπαλλήλων, παντελής έλλειψη οργάνωσης, αδιαφορία. Επικοινωνία με τηλεφωνο η email ανύπαρκτη. Για το θεό δλδ, για το παραμικρό πρέπει να στηθείς σε μια ουρά εργάσιμη ημέρα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 18 Ιουν 2019, 08:00

Αυτο που λες Μιχαλη θα αποδιοργανωσει και αλλο τις υπηρεσιες. Οι κομματικα εγκαθετοι θα αυξηθουν, η αποδοση τους θα πεσει ακομα παραπανω γιατι ξερουν οτι θα ειναι προσωρινοι και οι υπηρεσιες θα ειναι μονιμως στελεχωμενες με απειρο προσωπικο αφου ο πιο παλιος θα εχει θητεια το πολυ 4 χρονια.

Το θυμα τελικα θα ειναι ο πολιτης.
1 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 18 Ιουν 2019, 11:59

Λαχουρένιος έγραψε:Αυτο που λες Μιχαλη θα αποδιοργανωσει και αλλο τις υπηρεσιες. Οι κομματικα εγκαθετοι θα αυξηθουν, η αποδοση τους θα πεσει ακομα παραπανω γιατι ξερουν οτι θα ειναι προσωρινοι και οι υπηρεσιες θα ειναι μονιμως στελεχωμενες με απειρο προσωπικο αφου ο πιο παλιος θα εχει θητεια το πολυ 4 χρονια.

απορω που βρισκεται το λαθος σε αυτα που λεει

ψαχνω τους λογους δηλαδη που αναλυσατε και το απορρίψατε
δεν μπορω να τους βρω :laugh1:

η κυβερνηση του κουλη ειναι η πρωτη στα χρονικα που δεν εχει με τιποτα να αντιταχθει
λογω οτι ο λαος δεν προσδοκαει το παραμικρο απο παροχες απο υπο-υποσχεσεις
ολες οι αλλες ειχαν υποσχεθει σχεδον τα παντα
και αρα θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απο ολες τις κυβερνησεις το εργο της

πιθανη αποτυχια της σημαινει ολικο εκφυλισμο ολης της πολιτικης σκηνης
και που θα πρεπει να εξαφανιστουν στις επομενες εκλογες
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 18 Ιουν 2019, 14:49

mixaliss έγραψε:
BaKXOS_Lysios έγραψε:Είναι προφανές ότι νομίζεις πως το πρόβλημα του δημοσίου είναι ότι "τα ξύνουν", προφανώς δεν έχεις ιδέα από δημόσιο ούτε έχεις δουλέψει ποτέ εκεί.

Εγώ ανέπτυξα το σκεπτικό μου. Εσύ από την άλλη το μόνο που είπες είναι οτι δεν έχω ιδέα και δεν θα έπρεπε ούτε να ψηφίζω. Πες και συ την άποψη σου για να γίνει διάλογος.

Τα "προβλήματα" του δημοσίου οφείλονται στο κεφάλι, στην αρχή και την οργάνωση όχι στους επιμέρους υπαλλήλους. Ως εκ τούτου είναι πολύ εύκολο να λυθούν αλλά κανείς δεν θέλει. Επιπλέον η κοινοτοπία ότι οι ΔΥ τα ξύνουν και είναι αγενείς κλπ δεν ισχύει γιατί μπορώ να σου απαριθμήσω δεκάδες ΔΥ όπως γιατρούς, καθηγητές, δασκάλους κλπ που και σκληρά εργάζονται και ελάχιστα πληρώνονται και προσφέρουν πολλά παραπάνω από αυτά που αμοίβονται.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 18 Ιουν 2019, 15:46

Ένα είναι το πρόβλημα στο δημόσιο. Η μονιμότητα. Πρόκειται για το αίτιο που διαμορφώνει εξ ολοκλήρου τη γνωστή καρικατούρα του δυ, τη συμπεριφορά του και την πεποίθηση του αναντικατάστατου.
0 .
εθνικόφρων κομμουνιστής

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 18 Ιουν 2019, 16:21

Ραν ταν πλαν έγραψε:Ένα είναι το πρόβλημα στο δημόσιο. Η μονιμότητα. Πρόκειται για το αίτιο που διαμορφώνει εξ ολοκλήρου τη γνωστή καρικατούρα του δυ, τη συμπεριφορά του και την πεποίθηση του αναντικατάστατου.

Δεν είσαι μακριά από την παπατζα του Μιχάλη λοιπόν να αλλάζουν κάθε τέσσερα χρόνια... (Άσε που για ποια μονιμότητα μιλάτε πλέον, η συντριπτική πλειοψηφία συμβασιούχοι είναι πια...)
0 .

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 18 Ιουν 2019, 21:28

Λαχουρένιος έγραψε:Αυτο που λες Μιχαλη θα αποδιοργανωσει και αλλο τις υπηρεσιες. Οι κομματικα εγκαθετοι θα αυξηθουν, η αποδοση τους θα πεσει ακομα παραπανω γιατι ξερουν οτι θα ειναι προσωρινοι και οι υπηρεσιες θα ειναι μονιμως στελεχωμενες με απειρο προσωπικο αφου ο πιο παλιος θα εχει θητεια το πολυ 4 χρονια.

θα σου πω που ποντάρω. Κάποιους που είναι καλοί και κάνουν δουλειά θα τους κρατίσουν ανεξαρτήτως κυβέρνησης. Ο διευθυντής της ΔΟΥ ή ο διευθυντής του σχολείου δεν μπορούν να γεμίσουν την υπηρεσία μόνο με κομματικά παρτάλια. Όλη η ευθύνη της αποτυχίας θα πάει πάνω τους. Αναγκαστικά θα λειτουργήσουν ΚΑΙ αξιοκρατικά ως ένα βαθμό.

Το οτι θα αλλάζουν όλοι κάθε 4 χρόνια προφανώς το είπα καθ'υπερβολή. Θα υπάρχουν κομματικές αλλαγές, αλλά έναν έμπειρο δεν θα το διώχνουν αναίτια, επειδή δεν τους συμφέρει.
0 .

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 18 Ιουν 2019, 21:40

BaKXOS_Lysios έγραψε:Τα "προβλήματα" του δημοσίου οφείλονται στο κεφάλι, στην αρχή και την οργάνωση όχι στους επιμέρους υπαλλήλους. Ως εκ τούτου είναι πολύ εύκολο να λυθούν αλλά κανείς δεν θέλει. Επιπλέον η κοινοτοπία ότι οι ΔΥ τα ξύνουν και είναι αγενείς κλπ δεν ισχύει γιατί μπορώ να σου απαριθμήσω δεκάδες ΔΥ όπως γιατρούς, καθηγητές, δασκάλους κλπ που και σκληρά εργάζονται και ελάχιστα πληρώνονται και προσφέρουν πολλά παραπάνω από αυτά που αμοίβονται.

Αν πας σε μια ταβέρνα και 4 από τα 5 γκαρσόνια είναι ευγενέστατα άλλα ο ένας αγενέστατος, δεν θα ξαναπάς. Και θα πεις σε όλους μην πάτε εκεί είναι αγενείς. Το ίδιο ισχύει και με το δημόσιο. Δεν αρκεί το 80% να είναι ευγενικοί και εργατικοί.

Η οργάνωση όχι απλά είναι άθλια. Νομίζω οτι έχουν κάνει τα πάντα για να περιπλέκουν απλά θέματα και να δυσκολεύουν την ζωή πολιτών και υπαλληλών .
1 .

Επιστροφή σε “Πολιτική”